Nerudovka

Nerudovka: Zažijte kouzlo pražské romantiky na Malé Straně!

Nerudovka: Klikatá cesta do srdce Prahy

Vítejte v Nerudovce, jedné z nejpůvabnějších a nejzajímavějších ulic Prahy! Tahle klikatá ulička, která se vine od Malostranského náměstí až k Pražskému hradu, je jako stroj času. Každý krok po jejích dlažebních kostkách vás přenese hlouběji do historie našeho hlavního města. Pojďte se mnou na procházku, která vám vezme dech!

Kouzlo Nerudovy ulice: Proč stojí za návštěvu?

Nerudova ulice, jak se Nerudovce oficiálně říká, je něco jako malostranská galerie pod širým nebem. Jen si to představte - procházíte se po starobylé dlažbě, kolem vás se tyčí nádherné barokní a renesanční domy, každý s vlastním příběhem. A nad hlavou? Tam na vás shlížejí domovní znamení, která dříve sloužila místo čísel popisných. Je to jako byste se ocitli v pohádce!

Co dělá Nerudovku tak výjimečnou? Je to její atmosféra. Tady necítíte shon velkoměsta, i když jste v samém srdci Prahy. Místo toho na vás dýchne klid a nostalgie dávných časů. A ten výhled! Jak stoupáte do kopce, otevírá se před vámi panorama Malé Strany, až se vám tají dech. Není divu, že tudy rád chodíval i slavný český básník Jan Neruda, po němž je ulice pojmenována.

Domovní znamení: Symboly s příběhem

Teď se pohodlně usaďte, protože vám budu vyprávět o jedné z nejzajímavějších věcí na Nerudovce - o domovních znameních. Víte, v době, kdy většina lidí neuměla číst, sloužila tato znamení jako orientační body. A věřte mi, některá jsou tak vtipná a neobvyklá, že si je zapamatujete na celý život!

Pojďme se podívat na pár z nich. Co třeba dům "U Tří housliček"? Ano, hádáte správně - na jeho fasádě najdete tři maličké housličky. Nebo dům "U Zlaté podkovy"? Ten poznáte podle obrovské pozlacené podkovy nad vchodem. Mým osobním favoritem je ale dům "U Dvou slunců". Představte si, že máte nad hlavou hned dvě zářící slunce! Není divu, že právě tady bydlel Jan Neruda. Takové sluneční energie by bylo škoda nevyužít pro psaní poezie, ne?

Santiniho dům: Kde génius tvořil

A teď se připravte, protože vám prozradím něco, co vás určitě nadchne. Víte, že v Nerudovce bydlel jeden z nejslavnějších českých architektů? Ano, mluvím o Janu Blažeji Santinim-Aichelovi! Jeho dům najdete na adrese Nerudova 31 a poznáte ho podle domovního znamení "U Tří červených srdcí".

Santini byl génius. Jeho stavby, jako třeba poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jsou dnes na seznamu UNESCO. A představte si, že právě tady, v Nerudovce, tvořil své návrhy! Když budete procházet kolem, na chvilku se zastavte a zkuste si představit, jak tady Santini sedí u okna, kreslí a sní o budovách, které dodnes berou dech. Je to skoro jako byste se na okamžik stali součástí historie, co říkáte?

Nerudovka: Místo, kde se psala literatura

Ale Santini není jediná slavná osobnost, která je s Nerudovkou spjatá. Jak už název napovídá, nejvýznamnější postavou je tady Jan Neruda. Tento český spisovatel, básník a novinář tady strávil značnou část svého života. Bydlel v domě "U Dvou slunců" a inspiraci pro svou tvorbu čerpal přímo z života na Malé Straně.

Nerudovy "Povídky malostranské" jsou vlastně jako literární procházka po Nerudovce a jejím okolí. Když si je přečtete a pak se projdete po ulici, budete mít pocit, jako byste potkávali postavy z knihy. Je to úžasný způsob, jak propojit literaturu s realitou. A kdo ví? Možná právě vy budete další, kdo se nechá Nerudovkou inspirovat k napsání mistrovského díla!

Gastronomické zážitky v Nerudovce

Ale dost bylo historie a literatury, pojďme se bavit o něčem, co potěší naše chuťové buňky! Nerudovka není jen pastvou pro oči, ale i pro jazyk. Najdete tady řadu kaváren, restaurací a hospůdek, kde si můžete dopřát pravé české pochoutky i mezinárodní speciality.

Co takhle dát si svíčkovou v restauraci U Zlaté podkovy? Nebo si vychutnat kávu a domácí štrúdl v některé z útulných kaváren? A pokud máte chuť na něco netradičního, zkuste restauraci U Tří housliček, kde podávají fusion kuchyni inspirovanou českými tradicemi. Ať už si vyberete cokoli, jedno je jisté - v Nerudovce určitě nebudete mít hlad ani žízeň!

Praktické informace pro návštěvníky

Teď, když jsem vás doufám nalákal na návštěvu Nerudovky, pojďme si říct pár praktických informací. Jak se tam vlastně dostanete? Nejjednodušší je to tramvají nebo metrem na Malostranské náměstí a odtud je to už jen kousek pěšky. Pokud jedete autem, dejte si pozor - parkování v okolí je dost omezené. Doporučuji nechat auto na některém z parkovišť P+R a do centra se vydat MHD.

Nerudovka je otevřená non-stop, takže si můžete užít její kouzlo v kteroukoli denní dobu. Osobně doporučuji ranní procházku, kdy je ulice ještě klidná a můžete si v klidu prohlédnout všechna ta krásná domovní znamení. Nebo večerní procházku, kdy jsou domy nasvícené a celá ulice má takovou tajemnou atmosféru.

A nezapomeňte si vzít pohodlné boty! Nerudovka je sice krásná, ale taky pěkně strmá. Ale věřte mi, ten výhled na Prahu, který se vám otevře, až vyjdete nahoru, stojí za každou kapku potu!

Nerudovka: Brána k Pražskému hradu

Víte, co je na Nerudovce nejlepší? Že je to vlastně taková brána k Pražskému hradu. Když vyjdete až nahoru, ocitnete se přímo před vstupem do hradního komplexu. Je to jako byste prošli tajnou chodbou přímo do srdce české historie!

Takže až budete plánovat návštěvu Pražského hradu, určitě si nechte čas i na Nerudovku. Můžete si udělat takový malý okruh - nejdřív se projít po Nerudovce, prohlédnout si všechna ta krásná domovní znamení, možná se zastavit na kávu nebo oběd, a pak pokračovat na Hrad. Garantuji vám, že to bude zážitek, na který jen tak nezapomenete!

Nerudovka v různých ročních obdobích

Nerudovka je krásná v každém ročním období, ale každé jí dodává trochu jiné kouzlo. Na jaře, když rozkvetou stromy a květiny v okolních zahradách, je ulice plná svěžesti a nové energie. V létě zase ožívá pouličními umělci a zahrádkami kaváren a restaurací, kde si můžete vychutnat osvěžující nápoj a pozorovat kolemjdoucí.

Podzim barví Nerudovku do zlatavých a červených tónů a procházka po dlažebních kostkách pokrytých barevným listím je skutečně romantická. A zima? To je kapitola sama pro sebe! Představte si Nerudovku pokrytou bílou peřinou sněhu, s vánočními světýlky zářícími z oken a vůní svařeného vína linoucí se z hospůdek. Je to jako byste se ocitli v pohádce!

Nerudovka: Inspirace pro umělce

Nerudovka není jen místem, kde umělci tvořili, ale je sama o sobě uměleckým dílem. Není divu, že inspirovala a stále inspiruje mnoho malířů, fotografů a filmařů. Zkuste se na ni podívat jejich očima - všimněte si, jak světlo dopadá na fasády domů, jak se mění perspektiva, když stoupáte do kopce, jak se v dlažbě odráží obloha po dešti.

A víte co? Zkuste si sami zahrát na umělce! Vezměte si s sebou skicák nebo foťák a pokuste se zachytit kouzlo Nerudovky. Ať už nakreslíte domovní znamení, vyfotíte západ slunce nad střechami, nebo napíšete báseň inspirovanou atmosférou ulice - vytvoříte si tak jedinečnou vzpomínku na toto magické místo.

Legendy a tajemství Nerudovky

Jako každé staré místo, i Nerudovka má své legendy a tajemství. Říká se například, že v domě U Tří housliček straší duch houslisty, který zde kdysi žil. Prý ho můžete za tichých nocí slyšet hrát. A co teprve podzemní chodby! Traduje se, že pod Nerudovkou vedou tajné chodby spojující domy s Pražským hradem. Kdo ví, možná právě pod vašima nohama probíhá nějaké tajné jednání!

Ale nejzajímavější tajemství se váže k domu U Zlatého poháru. Podle legendy je v něm ukrytý poklad. Prý ho tam schoval alchymista, který v domě žil za vlády Rudolfa II. Nikdo ho dodnes nenašel - možná budete mít štěstí právě vy!

Nerudovka: Místo, kde se potkává minulost s přítomností

Víte, co je na Nerudovce fascinující? Že i když je plná historie, není to žádné muzeum. Je to živá ulice, kde se minulost potkává s přítomností. V historických domech najdete moderní galerie, v renesančních palácích sídlí kavárny s Wi-Fi. Je to jako byste jednou nohou stáli v 17. století a druhou v tom 21.

A právě tohle dělá z Nerudovky tak jedinečné místo. Můžete se tady dotknout historie, ale zároveň si užívat všech vymožeností moderní doby. Kde jinde můžete posnídat croissant v domě, kde kdysi tvořil slavný barokní architekt, a pak si ten zážitek hned sdílet na Instagramu?

Závěrem: Proč byste měli Nerudovku navštívit?

Tak co říkáte? Už vás Nerudovka láká? Věřím, že ano! Je to místo, které v sobě spojuje tolik různých věcí - historii, umění, gastronomii, legendy... A to všechno v jedné malebné uličce. Ať už jste milovník architektury, fanoušek literatury, nebo prostě jen hledáte krásné místo na procházku, v Nerudovce si přijdete na své.

Nerudovka není jen turistická atrakce, je to živoucí kus Prahy. Místo, kde můžete nasát atmosféru starých časů, ale zároveň si užít všechno, co nabízí současnost. Je to ulice, která vás okouzlí, překvapí a možná i trochu změní. Protože věřte mi, až jednou vyjdete na vrchol Nerudovky a ohlédnete se zpět na Prahu rozprostírající se pod vámi, už nikdy se na naše hlavní město nebudete dívat stejně.

Tak co vy na to? Uděláte si výlet do Nerudovky? Garantuji vám, že nebudete litovat. A kdo ví - třeba se i vy stanete součástí příběhu této kouzelné ulice. Tak na viděnou v Nerudovce!

Nerudovka - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální turistické stránky Prahy - Nerudova ulice

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště

Hrad Karlštejn

Zámek Sychrov

Klíčová slova: nerudovka, nerudovka praha, hostel v nerudovce praha, nerudova ulice praha, nerudova ulice, ulice jana nerudy, ubytování praha nerudova ulice, dům v nerudovce, santiniho dům v nerudovce, dům v nerudovce kde santini bydlel

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged .