Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát – historie

Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů v České republice. Jeho historie sahá až do 12. století, kdy byl postaven na strategickém místě na vrcholu kopce. Od té doby prošel mnoha změnami a přestavbami, které mu dodaly jeho charakteristický vzhled.

Při pohledu na hrad se okamžitě vrátíme do minulosti a představíme si, jak zde kdysi žili rytíři a králové. První zmínky o hradu pocházejí z roku 1110, kdy byl v majetku českého knížete Vladislava I. Od té doby se hrad stával sídlem mnoha významných šlechtických rodů, jako například Přemyslovců, Lucemburků a Habsburků.

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

Během své dlouhé historie byl hrad Křivoklát svědkem mnoha důležitých událostí. Byl zde například vězněn český král Václav IV., který byl obviněn z velezrady. Hrad také sloužil jako útočiště pro mnoho významných osobností, včetně českého krále Karla IV. a jeho syna Václava IV.

Během husitských válek byl hrad Křivoklát místem mnoha bojů a obléhání. Byl dobyt a opět ztracen několikrát, až nakonec zůstal v rukou katolické církve. V té době byl hrad využíván jako vězení pro odpůrce katolické víry.

V 16. století prošel hrad Křivoklát rozsáhlou přestavbou, která mu dodala jeho charakteristický renesanční vzhled. Byly přidány nové věže, paláce a zahrady, které dodaly hradu elegantní a vznešený vzhled. V té době se hrad stal oblíbeným sídlem českých králů a šlechticů.

Hrad Křivoklát - věž

Hrad Křivoklát – věž

Během třicetileté války byl hrad Křivoklát opět vystaven válečným útokům. Byl dobyt a vypleněn švédskými vojsky, která zde způsobila velké škody. Po válce byl hrad obnoven a znovu se stal sídlem českých králů.

V 19. století byl hrad Křivoklát přeměněn na muzeum, které představuje bohatou historii hradu a jeho okolí. Návštěvníci zde mohou vidět mnoho historických artefaktů, jako jsou zbraně, šperky a umělecká díla. Muzeum také nabízí prohlídku hradních komnat a věží, kde si návštěvníci mohou vychutnat nádherný výhled na okolní krajinu.

Dnes je hrad Křivoklát oblíbeným turistickým cílem, který každoročně přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa. Jeho historie a krása jsou fascinující a připomínají nám dávné časy. Při procházce po hradu si můžeme představit, jak zde kdysi žili a jaké události se zde odehrály.

Hrad Křivoklát je skutečně jedinečným místem, které stojí za návštěvu. Jeho historie je fascinující a jeho krása je nezapomenutelná. Pokud máte rádi historii a dobrodružství, neváhejte a vydejte se na výlet do tohoto úžasného místa. Určitě nebudete litovat!

Architektura Hradu Křivoklát

Hrad Křivoklát půdorys
Hrad Křivoklát je jedním z nejvýznamnějších historických památek v České republice. Jeho architektura je fascinující a přitahuje tisíce návštěvníků každý rok. Při prohlídce hradu se můžete ponořit do minulosti a zažít atmosféru středověku.

Když poprvé spatříte hrad Křivoklát, okamžitě vás uchvátí jeho impozantní vzhled. Stojí na vrcholu kopce a dominuje okolní krajině. Jeho kamenné zdi a věže vypadají tak, jako by byly přímo vytrženy z pohádky. Při procházce po hradním nádvoří si můžete představit, jaké to muselo být žít v takovém místě.

Architektura hradu Křivoklát je kombinací různých stavebních stylů. Nejstarší části hradu pocházejí z 12. století a jsou typické románským stylem. Později byl hrad přestavěn v gotickém stylu, což přidalo do jeho vzhledu ještě větší tajemství a krásu. V 16. století byl hrad přestavěn v renesančním stylu, což přineslo do jeho interiérů bohatou výzdobu a detaily.

Při prohlídce hradu si můžete prohlédnout mnoho zajímavých místností. Například Velký sál je největší místností na hradě a sloužil jako místo pro slavnostní události a hostiny. Jeho vysoký strop a bohatá výzdoba vás ohromí. Další zajímavou místností je Kaple svatého Jiří, která je zdobena freskami a sochami. Je to místo, kde se konaly bohoslužby a modlitby.

Jednou z nejzajímavějších částí hradu je také hradní věž. Můžete se vydat na výstup po strmých schodech až na vrchol věže, odkud se vám naskytne úchvatný výhled na okolní krajinu. Je to skvělý způsob, jak si vychutnat krásu přírody a zároveň si udělat přestávku od prohlídky hradu.

Při prohlídce hradu Křivoklát se také dozvíte mnoho zajímavých faktů o jeho historii. Hrad byl postaven ve 12. století a sloužil jako královská rezidence a pevnost. Během své existence prošel mnoha změnami a byl svědkem mnoha historických událostí. Například zde byli vězněni někteří slavní vězni, jako například český král Václav IV. nebo český básník Karel Hynek Mácha.

Navštěva hradu Křivoklát je skvělým způsobem, jak strávit den s rodinou nebo přáteli. Můžete si prohlédnout krásnou architekturu, procházet se po hradních zahradách a vychutnat si pohled na okolní krajinu. Hrad Křivoklát je skutečně jedinečným místem, které vás okouzlí svou atmosférou a historií.

Věřím, že návštěva hradu Křivoklát vás nadchne a zanechá vám nezapomenutelné zážitky. Je to místo, které vás vtáhne do minulosti a dovolí vám prozkoumat krásu a tajemství středověku. Takže neváhejte a vydejte se na výlet do tohoto úžasného místa plného historie a krásy.

Hrad Křivoklát - opevnění hradby

Hrad Křivoklát – opevnění hradby

Hrad Křivoklát – legendy spojené s hradem

Hrad Křivoklát je jedním z nejznámějších a nejstarších hradů v České republice. Jeho historie sahá až do 12. století a od té doby se na něm odehrálo mnoho zajímavých událostí. Ale nejen historie, i legendy jsou s tímto hradem úzce spjaty.

Jedna z nejznámějších legend je ta o zlatém klíči. Prý se jednou stalo, že král Karel IV. ztratil klíč od svého pokladu. Byl zoufalý a nevěděl, co má dělat. Ale pak se dozvěděl o starém hradu Křivoklátu, kde se měl nacházet tajný poklad. Král se rozhodl, že se vydá na hrad a pokusí se najít ztracený klíč.

Když dorazil na hrad, setkal se s místním strážcem, který mu vyprávěl o tajemném pokladu. Prý se nachází v podzemí hradu a je chráněný kouzelnými silami. Král se rozhodl, že se pokusí najít klíč a získat tak poklad pro sebe.

Vydal se tedy do podzemí hradu a začal prohledávat každý kout. Ale klíč se zdál být nezvěstný. Král se začal zoufat a myslel si, že ho nikdy nenajde. Ale pak se mu zjevil duch starého rytíře, který mu poradil, jak klíč najít.

Král následoval rytířovy rady a nakonec skutečně našel ztracený klíč. Byl nadšený a okamžitě se vydal k pokladu. Když ho otevřel, byl ohromený množstvím zlata a drahokamů. Byl to největší poklad, který kdy viděl.

Ale král si uvědomil, že poklad není jen jeho, ale patří všem lidem. Rozhodl se, že ho rozdělí mezi své poddané a tak jim pomůže zlepšit jejich životy. A tak se stalo, že díky hradu Křivoklátu se lidé stali bohatšími a šťastnějšími.

Další legendou spojenou s hradem Křivoklát je ta o zlatém ptáku. Prý se jednou stalo, že na hradě žil zlatý pták, který měl schopnost přinášet štěstí. Každý, kdo ho spatřil, se stal bohatým a úspěšným.

Lidé z celého kraje se snažili zlatého ptáka najít, ale nikomu se to nepodařilo. Prý se skrýval v nejvyšší věži hradu a jen vyvoleným se ukázal. Ale nikdo nevěděl, jak se stát tím vyvoleným.

Jednoho dne se na hrad dostal mladý a chudý chlapec. Byl zoufalý a neměl žádnou naději na lepší život. Ale pak se mu zjevil zlatý pták a řekl mu, že je ten vyvolený. Chlapec byl nadšený a slíbil, že bude šťastný a úspěšný.

Od té doby se chlapec stal bohatým a úspěšným mužem. Všichni lidé ho obdivovali a ptali se ho, jak se mu to podařilo. On jim odpovídal, že to bylo díky zlatému ptáku na hradě Křivoklátu.

A tak se stalo, že lidé začali věřit v sílu zlatého ptáka a začali navštěvovat hrad, aby ho spatřili. Ať už byla legenda pravdivá nebo ne, hrad Křivoklát se stal místem, kde se lidé cítili šťastní a plní naděje.

Tak to jsou jen dvě z mnoha legend spojených s hradem Křivoklát. Tyto příběhy dodávají hradu ještě větší kouzlo a tajemství. Ať už věříte v legendy nebo ne, návštěva hradu Křivoklát vás určitě nadchne a přenese vás do doby rytířů a králů.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.hrad-krivoklat.cz/cs.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .