Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus: Objevte barevný zázrak ve Vídni!

Hundertwasserhaus: Barevný sen uprostřed Vídně

Úvod: Vítejte v pohádkovém světě Friedensreicha Hundertwassera

Představte si, že jdete po ulici a najednou před vámi vyroste dům, který vypadá, jako by ho nakreslilo dítě. Křivé linie, pestré barvy, zlaté kopule a stromy rostoucí přímo z oken. Ne, nezdá se vám to. Vítejte u Hundertwasserhaus ve Vídni!

Tenhle architektonický klenot je jako vystřižený z pohádky. Friedensreich Hundertwasser, geniální rakouský umělec a architekt, ho navrhl jako protest proti fádní moderní architektuře. A věřte mi, povedlo se mu to na jedničku!

Když jsem poprvé stanul před Hundertwasserhaus, nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Barevná fasáda plná nepravidelných tvarů, mozaiky a keramické obklady, to vše dohromady vytváří úchvatnou podívanou. A co teprve ty stromy rostoucí z oken a na střeše! Jako by se sem nastěhovala sama Matka příroda.

Pojďte se mnou na cestu do světa, kde se fantazie stává skutečností. Prozkoumáme spolu každý kout tohoto unikátního domu, odhalíme jeho tajemství a možná se i necháme inspirovat k tomu, abychom viděli svět trochu jinak. Připraveni? Tak pojďme na to!

Historie Hundertwasserhaus: Od nápadu k realizaci

Příběh Hundertwasserhaus začíná v roce 1977, kdy tehdejší starosta Vídně pozval Friedensreicha Hundertwassera, aby navrhl obytný dům v rámci programu sociálního bydlení. Hundertwasser, známý svou láskou k přírodě a odporem k přímým liniím, se této výzvy chopil s nadšením.

"Rovná čára je bezbožná," prohlásil Hundertwasser. "V přírodě neexistují žádné přímky." A přesně podle této filozofie se pustil do návrhu. Spolupracoval s architektem Josefem Krawinou a Peterem Pelikanem, kteří mu pomohli přetavit jeho vize do realizovatelné podoby.

Stavba domu začala v roce 1983 a trvala tři roky. Nebyla to jednoduchá cesta - Hundertwasser se musel potýkat s mnoha překážkami a skeptiky. Ale on se nevzdal. Věřil, že vytváří něco výjimečného, něco, co změní pohled lidí na architekturu a bydlení.

A měl pravdu. Když byl dům v roce 1986 dokončen, stal se okamžitě senzací. Lidé z celého světa se sjížděli, aby na vlastní oči viděli tento architektonický zázrak. Hundertwasserhaus se stal symbolem alternativní architektury a důkazem, že i obyčejné bydlení může být uměleckým dílem.

Co je fascinující, Hundertwasser za svůj návrh nevzal ani korunu. Prohlásil, že mu stačí, že na tom místě nevyrostla "další ošklivá budova". A to je, myslím, krásný příklad toho, jak může umění a ideály změnit svět k lepšímu.

Architektura Hundertwasserhaus: Kde se fantazie stává skutečností

Když se řekne "dům", většina z nás si představí obdélníkovou stavbu s rovnými stěnami a pravými úhly. Ale Hundertwasserhaus boří všechny tyto konvence. Je to stavba, která se vzpírá tradičním architektonickým pravidlům a místo toho oslavuje nepravidelnost, barvy a přírodu.

Fasáda domu je jako paleta malíře - najdete tu všechny barvy duhy. Žlutá, modrá, červená, zelená... Každé okno je jiné, každá stěna jedinečná. A co teprve ty zlaté cibulové kopule na střeše! Ty dodávají domu nádech orientální pohádky.

Ale co mě osobně fascinuje nejvíc, jsou ty stromy. Ano, čtete správně - stromy. Hundertwasser totiž věřil, že každý obyvatel domu by měl mít "právo na okno" a "právo na strom". A tak z mnoha oken a ze střechy vyrůstají skutečné stromy. Je to, jako by dům byl živý organismus, který dýchá a roste.

Uvnitř domu nenajdete jediný pravý úhel. Podlahy jsou zvlněné, "aby se vyrovnalo nerovné našlapování". Stěny jsou zakřivené, schodiště nepravidelná. Každý byt je jiný, každý má svůj vlastní charakter. Je to jako bydlet v uměleckém díle.

A co teprve ta střecha! Je to hotová městská džungle. Najdete tu zahrady, terasy, dokonce i malý potůček. Je to oáza klidu uprostřed rušného města, místo, kde se můžete nadechnout a zapomenout na shon všedního dne.

Hundertwasserhaus není jen dům. Je to manifest. Manifest proti sterilní, uniformní architektuře. Je to důkaz, že i v obyčejném bytovém domě může kvést kreativita a život může být plný barev a překvapení.

Život v Hundertwasserhaus: Bydlení jako žádné jiné

Možná vás teď napadá - jak se v takovém domě vlastně bydlí? No, řeknu vám, že to musí být zážitek! Hundertwasserhaus není jen turistická atrakce, je to skutečný obytný dům. Žije v něm asi 200 šťastlivců, kteří každý den vstávají do světa plného barev a fantazie.

Představte si, že se ráno probudíte a váš první pohled padne na křivou stěnu pomalovanou veselými barvami. Vyjdete z ložnice po zvlněné podlaze do kuchyně, kde vám ze stropu visí lampa ve tvaru houby. Otevřete okno a místo výhledu na šedivou ulici se díváte do koruny stromu, který roste přímo z vašeho parapetu.

Jeden z obyvatel domu mi jednou řekl: "Bydlet tady je jako žít v uměleckém díle. Každý den objevím něco nového, nějaký detail, kterého jsem si dřív nevšiml." A to je přesně to, co Hundertwasser chtěl - vytvořit prostor, který neustále stimuluje a inspiruje.

Ale není to jen o estetice. Hundertwasser věřil v harmonii člověka s přírodou, a to se odráží i v praktických aspektech domu. Střešní zahrady pomáhají izolovat budovu a šetřit energii. Dešťová voda se sbírá a používá na zalévání. Dokonce i odpadní voda se čistí a znovu využívá.

Samozřejmě, život v tak nekonvenčním prostředí má i své výzvy. Třeba údržba není zrovna jednoduchá - zkuste vymalovat zvlněnou stěnu! A někteří obyvatelé si stěžují na neustálý proud turistů před domem. Ale většina se shoduje, že to za tu jedinečnou atmosféru stojí.

Bydlet v Hundertwasserhaus není jen o střeše nad hlavou. Je to životní filozofie. Je to způsob, jak každý den připomínat sám sobě, že život nemusí být fádní a předvídatelný. Že i v každodennosti může být místo pro krásu, barvy a překvapení.

Hundertwasserhaus jako turistická atrakce: Co můžete vidět a zažít

I když do samotných bytů se jako turista nedostanete (koneckonců, je to soukromý obytný dům), nezoufejte! Hundertwasserhaus nabízí spoustu zážitků i pro návštěvníky.

Začněme tím nejzřejmějším - exteriérem domu. Už jen procházka kolem budovy je zážitek sám o sobě. Můžete strávit hodiny zkoumáním fasády, hledáním zajímavých detailů a obdivováním neuvěřitelné kreativity. Nezapomeňte se podívat nahoru - střešní zahrady a stromy rostoucí z oken jsou opravdu úchvatné.

A co teprve ta atmosféra! Kolem domu je vždy živo. Turisté z celého světa, pouliční umělci, místní obyvatelé - všichni se tu mísí v pestrou směsici, která dokonale ladí s charakterem domu.

Pokud chcete nahlédnout dovnitř, vaší zastávkou bude Hundertwasser Village naproti přes ulici. Tento komplex, také navržený Hundertwasserem, je otevřený veřejnosti. Najdete tu obchody, kavárny a galerie, všechny v typickém Hundertwasserově stylu. Je to jako procházka pohádkovým městečkem!

V Hundertwasser Village můžete navštívit také Hundertwasser Museum. Tady se dozvíte více o životě a díle tohoto fascinujícího umělce. Uvidíte jeho obrazy, návrhy a modely jeho architektonických projektů. Je to skvělý způsob, jak lépe porozumět filozofii stojící za Hundertwasserhaus.

A když už budete v muzeu, nezapomeňte vystoupat na střešní terasu. Výhled na Hundertwasserhaus a okolní Vídeň je odtud prostě úchvatný. Je to perfektní místo pro pořízení těch nejlepších fotek!

Pro ty, kdo chtějí ještě hlubší zážitek, doporučuji některou z komentovaných prohlídek. Průvodci vás seznámí s historií domu, Hundertwasserovou filozofií a spoustou zajímavých detailů, kterých byste si sami možná ani nevšimli.

A nezapomeňte si na památku něco koupit v některém z obchůdků v Hundertwasser Village. Ať už to bude pohlednice, plakát nebo třeba hrnek s motivem domu, bude vám to připomínat tuto neobyčejnou návštěvu ještě dlouho poté, co se vrátíte domů.

Praktické informace pro návštěvníky Hundertwasserhaus

Tak, a teď se podíváme na praktickou stránku věci. Jak se k Hundertwasserhaus dostanete? Kde zaparkujete? Kde se najíte? Nebojte, mám pro vás všechny potřebné informace!

Začněme dopravou. Hundertwasserhaus se nachází na adrese Kegelgasse 36-38 v 3. vídeňském obvodu. Pokud jedete městskou hromadnou dopravou, máte to jednoduché. Vystupte na stanici metra Landstraße (linky U3 a U4) a odtud je to jen pár minut chůze. Můžete také použít tramvaj číslo 1, která zastavuje přímo před domem.

Jedete-li autem, připravte se na to, že parkování v okolí může být trochu oříšek. Doporučuji využít některé z blízkých placených parkovišť. Nejbližší je Parkgarage Landstraßer Gürtel, které je od Hundertwasserhaus vzdálené asi 5 minut chůze.

Co se týče vstupného, mám pro vás dobrou zprávu - pohled na exteriér Hundertwasserhaus je zcela zdarma! Můžete se tu procházet a fotit, jak dlouho chcete. Pokud chcete navštívit Hundertwasser Village a muzeum naproti, počítejte s vstupným kolem 11 euro pro dospělé, děti do 10 let mají vstup zdarma.

A kdy je nejlepší čas na návštěvu? Hundertwasserhaus můžete obdivovat zvenčí kdykoli, ale Hundertwasser Village je otevřené denně od 10:00 do 18:00. Osobně doporučuji přijít brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy tu bývá méně turistů.

Po prohlídce budete určitě hladoví. Naštěstí je v okolí spousta skvělých restaurací. Přímo v Hundertwasser Village najdete Cafe Kunsthauswien, kde si můžete dát kávu a dort v typicky hundertwasserovském prostředí. Pokud hledáte něco vydatnějšího, doporučuji restauraci Stomach na nedaleké Ungargasse - mají tu vynikající rakouskou kuchyni.

A ještě jedna rada na závěr - nezapomeňte si vzít fotoaparát nebo aspoň telefon s dobrou kamerou. Hundertwasserhaus je fotogenický ze všech úhlů a bylo by škoda si odtud neodnést pár krásných snímků na památku!

Vliv Hundertwasserhaus na architekturu a umění

Hundertwasserhaus není jen turistická atrakce nebo zajímavá budova. Je to dílo, které významně ovlivnilo svět architektury a umění. Když byl dům v roce 1986 dokončen, způsobil doslova revoluci v tom, jak lidé přemýšleli o bydlení a architektuře.

Především, Hundertwasserhaus ukázal, že i obyčejný bytový dům může být uměleckým dílem. V době, kdy většina sociálních bytů byla strohá a funkční, Hundertwasser dokázal, že i dostupné bydlení může být krásné, hravé a inspirativní. To mělo obrovský dopad na sociální architekturu po celém světě.

Dále, Hundertwasserhaus byl průkopníkem v oblasti ekologické architektury. Dlouho před tím, než se "zelené budovy" staly trendem, Hundertwasser integroval přírodu do svého návrhu. Stromy rostoucí z oken, střešní zahrady, systémy na sběr dešťové vody - to vše bylo v 80. letech revoluční. Dnes jsou tyto prvky běžnou součástí udržitelné architektury.

Hundertwasserova filozofie "práva na okno" a "práva na strom" ovlivnila mnoho architektů a urbanistů. Idea, že každý obyvatel by měl mít možnost vyjádřit svou individualitu skrze své bydlení, rezonuje v mnoha moderních architektonických projektech.

V uměleckém světě Hundertwasserhaus inspiroval celou generaci umělců k experimentování s barvami, tvary a materiály v architektuře. Můžeme vidět jeho vliv v dílech architektů jako je Frank Gehry nebo Zaha Hadid, kteří také pracují s organickými tvary a neobvyklými materiály.

Ale možná nejdůležitější je vliv Hundertwasserhaus na běžné lidi. Tisíce návštěvníků, kteří každý rok dům navštíví, odcházejí s novým pohledem na to, jak může vypadat jejich vlastní bydlení. Mnoho lidí bylo inspirováno k tomu, aby ve svých domovech více experimentovali s barvami, přidali více rostlin nebo prostě přemýšleli mimo zaběhnuté konvence.

Hundertwasserhaus nám všem připomíná, že architektura nemusí být jen o funkčnosti, ale může být i o radosti, kreativitě a harmonii s přírodou. A to je odkaz, který přetrvává dodnes.

Hundertwasserhaus v kontextu Vídně: Jak zapadá do městské krajiny

Když se řekne Vídeň, většina lidí si představí elegantní barokní paláce, majestátní budovy na Ringu nebo gotickou katedrálu svatého Štěpána. A pak je tu Hundertwasserhaus - barevný, hravý a naprosto jedinečný. Jak vlastně tato neobvyklá stavba zapadá do obrazu tradiční Vídně?

Na první pohled by se mohlo zdát, že Hundertwasserhaus do Vídně vůbec nezapadá. Je to jako by někdo hodil pestrobarevnou konfetu do elegantního valčíkového sálu. Ale při bližším pohledu zjistíme, že Hundertwasserhaus vlastně perfektně odráží ducha Vídně - města, které vždy bylo otevřené novým myšlenkám a uměleckým směrům.

Vzpomeňme si na přelom 19. a 20. století, kdy Vídeň byla centrem secese. Umělci jako Gustav Klimt nebo Otto Wagner tehdy šokovali veřejnost svými odvážnými návrhy. Hundertwasserhaus je v mnoha ohledech pokračováním této tradice - je to odvážný experiment, který posouvá hranice toho, co je v architektuře možné.

Navíc, Hundertwasserhaus není ve Vídni osamocený. Najdeme tu i další Hundertwasserova díla, jako je spalovna odpadů Spittelau nebo muzeum KunstHausWien. Tyto stavby tvoří zajímavý kontrapunkt k historické architektuře města a připomínají nám, že Vídeň není jen městem minulosti, ale i místem, kde se rodí nové nápady.

Co je fascinující, Hundertwasserhaus se stal jedním ze symbolů moderní Vídně. Objevuje se na pohlednicích, v průvodcích, dokonce i na suvenýrech. Pro mnoho návštěvníků je to stejně "vídeňské" jako Schönbrunn nebo obří ruské kolo v Prátru.

A co na to místní? Většina Vídeňanů je na Hundertwasserhaus hrdá. Vidí v něm symbol kreativity a odvahy svého města. Samozřejmě, najdou se i kritici, kteří považují dům za příliš výstřední. Ale i to je součástí kouzla Vídně - města, kde se střetává tradice s inovací, klasika s avantgardou.

Hundertwasserhaus nám připomíná, že Vídeň není muzeum zakonzervované v čase, ale živé město, které se neustále vyvíjí. Je to místo, kde minulost a budoucnost koexistují v harmonickém (i když někdy překvapivém) celku. A právě to dělá Vídeň tak fascinující a jedinečnou.

Závěr: Proč stojí za to Hundertwasserhaus navštívit

Tak, milí čtenáři, došli jsme na konec našeho barevného putování po Hundertwasserhaus. Možná se teď ptáte: "Proč bych měl vlastně tohle místo navštívit? Je to opravdu tak výjimečné?"

Odpověď je jednoduchá: Hundertwasserhaus není jen budova, je to zážitek. Je to místo, které vás donutí přehodnotit vše, co jste si mysleli, že víte o architektuře a bydlení. Je to místo, které probouzí vaši fantazii a připomíná vám, že svět může být barevnější, hravější a zajímavější, než si často myslíme.

Když stojíte před Hundertwasserhaus, necítíte se jako před obyčejnou budovou. Cítíte se, jako byste vstoupili do jiného světa - světa, kde pravidla neplatí a kde je vše možné. Je to jako by vám někdo řekl: "Hej, život nemusí být fádní a předvídatelný. Můžeš si ho vybarvit podle svých představ!"

A to je možná nejdůležitější poselství Hundertwasserhaus. Ukazuje nám, že i v každodenním životě je prostor pro krásu, kreativitu a spojení s přírodou. Že i obyčejné věci, jako je bydlení, mohou být mimořádné, když k nim přistoupíme s otevřenou myslí a odvážným srdcem.

Návštěva Hundertwasserhaus vás možná inspiruje k tomu, abyste ve svém vlastním životě udělali něco neobvyklého. Možná se rozhodnete přemalovat svůj byt na divoko, zasadit strom na balkoně nebo prostě jen začít vidět krásu v každodenních věcech kolem sebe.

Tak až budete příště ve Vídni, nezapomeňte se zastavit u Hundertwasserhaus. Projděte se kolem, nechte na sebe působit ty barvy a tvary, a možná - jen možná - si odnesete kousek té hundertwasserovské magie s sebou domů.

Protože, jak řekl sám Hundertwasser: "Když sníme sami, je to jen sen. Když sníme společně, je to začátek reality." Tak pojďme společně snít o světě, který je trochu bláznivější, trochu barevnější a mnohem zajímavější!

Užitečné odkazy

Pro více informací o Hundertwasserhaus a plánování vaší návštěvy navštivte oficiální turistický portál města Vídně.

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Pokud vás láká objevovat další zajímavá místa v České republice, zde jsou některé tipy:

Klíčová slova: Hundertwasserhaus, Hundertwasserhaus expozice, Hundertwasserhaus historie, Hundertwasserhaus architektura, Hundertwasserhaus ubytování, Hundertwasserhaus restaurace, Hundertwasserhaus doprava, Hundertwasserhaus mapa, Hundertwasserhaus prohlídky, Hundertwasserhaus kavárna

Sdílejte na:
Posted in Dovolená v zahraničí, Rakousko and tagged , .