Motýlí dům – Papilonia

Motýlí dům – Papilonia Ostrava Brno Praha Lipno: Zažijte!

Motýlí dům – Papilonia Ostrava Brno Praha Lipno Liberec: Objevte kouzlo křehkých křídel

Vítejte ve světě, kde se realita mísí s pohádkou! Představte si místo, kde vám nad hlavou poletují stovky barevných motýlů, jejich křídla se třpytí v paprscích slunce a vy máte pocit, že jste se ocitli v tropickém ráji. Přesně takový zážitek vás čeká v motýlích domech Papilonia, které najdete hned v několika českých městech. Pojďte se mnou na výlet do těchto úžasných oáz klidu a krásy!

Co je to vlastně Papilonia?

Papilonia není jen obyčejná zoo nebo motýlí dům. Je to místo, kde se můžete na chvíli zastavit, vydechnout a nechat se unést krásou přírody. Jde o unikátní koncept motýlích domů, který vznikl v České republice a rychle si získal srdce návštěvníků všech věkových kategorií.

V Papilonii najdete tropické motýly z celého světa. Můžete je pozorovat, jak se líhnou z kukel, krmí se na ovoci nebo jednoduše poletují kolem vás. A věřte mi, když vám takový krásný motýl přistane na ruce nebo na rameni, je to zážitek, na který jen tak nezapomenete!

Papilonia Ostrava: Motýlí ráj v srdci Moravy

Začněme naši cestu v Ostravě. Místní Papilonia se nachází v obchodním centru Forum Nová Karolina, což z ní dělá perfektní místo pro únik od nákupního shonu. Hned jak vstoupíte, ovanou vás tropické vůně a vlhký vzduch. Octnete se v malém skleníku plném exotických rostlin a samozřejmě motýlů.

Co mě v ostravské Papilonii zaujalo nejvíc? Určitě to byly obří motýli rodu Morpho. Jejich křídla jsou tak modrá, že když letí, vypadá to, jako by se nad vámi vznášel kousek nebe. A pak taky ochočení papoušci, kteří vás budou bavit svými kousky.

Pro děti je tu připravený edukativní program, kde se dozví spoustu zajímavostí o životě motýlů. A pokud máte štěstí, můžete být svědky toho, jak se motýl líhne z kukly. To je podívaná!

Brněnská Papilonia: Motýli v srdci Moravy

Další zastávka je v Brně. Tady najdete Papilonii v obchodním centru Olympia. Co je tu jiného než v Ostravě? Třeba větší prostor a více druhů motýlů. Brněnská Papilonia se chlubí tím, že má největší sbírku živých motýlů v České republice.

Osobně mě tu nadchly interaktivní prvky. Můžete si třeba vyzkoušet, jak těžké je mávat křídly jako motýl, nebo se podívat na svět očima tohoto křehkého tvora. A nesmím zapomenout na "motýlí školku" - místo, kde se líhnou noví motýli. To je něco, co byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Pro milovníky fotografie je brněnská Papilonia hotovým rájem. Motýli tu jsou zvyklí na lidi a často vám klidně posedí na ruce nebo na květině, zatímco vy lovíte ten perfektní záběr.

Praha nezůstává pozadu: Papilonia v hlavním městě

V Praze najdete Papilonii na Karlově náměstí. Je to menší prostor než v Ostravě nebo Brně, ale o to útulnější. Co mě tu nejvíc dostalo? Asi to, jak blízko se tu dostanete k motýlům. Doslova vám létají kolem hlavy!

Pražská Papilonia je známá svými vzdělávacími programy. Často tu pořádají přednášky a workshopy pro školy i veřejnost. Dozvíte se tu nejen o motýlech, ale i o ochraně přírody a biodiverzitě. A to všechno zábavnou a interaktivní formou.

Co byste tu rozhodně neměli minout? Určitě se zastavte u "motýlí restaurace". Je to místo, kde se motýli krmí na ovoci. Uvidíte zblízka jejich dlouhé sosáky a možná se vám podaří zachytit i nějaké to motýlí "hodování" na kameru.

Papilonia Lipno: Motýli s výhledem na Šumavu

Kdybyste chtěli spojit návštěvu motýlího domu s výletem do přírody, doporučuji zajet na Lipno. Zdejší Papilonia je součástí Stezky korunami stromů Lipno a nabízí unikátní kombinaci zážitků.

Co je tu jiného než v ostatních Papiloniích? Především prostředí. Motýlí dům je zasazen do nádherné šumavské přírody. Můžete tak pozorovat exotické motýly a zároveň se kochat výhledem na Lipenské jezero a okolní lesy.

Osobně mě tu nadchla možnost "adoptovat" si motýlí kuklu. Zaplatíte malý poplatek a dostanete certifikát o adopci. Pak můžete sledovat, jak se z vaší kukly vylíhne krásný motýl. Je to skvělý způsob, jak se dozvědět více o životním cyklu motýlů a zároveň podpořit chod Papilonie.

Liberecká Papilonia: Motýli pod Ještědem

Poslední zastávka naší motýlí tour je v Liberci. Zdejší Papilonia je nejmladší ze všech a najdete ji v obchodním centru Nisa. Co mě tu zaujalo nejvíc? Asi to, jak dobře se tu postarali o to, aby návštěva byla zážitkem pro všechny smysly.

Kromě vizuální krásy motýlů tu můžete slyšet zvuky tropického pralesa, cítit vůni exotických květin a dokonce i ochutnat některé tropické ovoce. A když budete mít štěstí, možná se vám podaří i dotknout se nějakého toho motýlího krasavce!

Co byste tu rozhodně neměli minout? Určitě se zastavte u "motýlí školky". Je to místo, kde se z kukel líhnou noví motýli. Pokud přijdete ve správný čas, můžete být svědky toho, jak se motýl poprvé roztahuje křídla. To je podívaná, na kterou jen tak nezapomenete!

Proč navštívit Papilonii?

Možná si říkáte, proč byste měli navštívit zrovna motýlí dům. Vždyť motýly můžete vidět i venku v přírodě, ne? To je pravda, ale věřte mi, že návštěva Papilonie je něco úplně jiného.

Zaprvé, v Papilonii uvidíte druhy motýlů, které byste v české přírodě nikdy nepotkali. Jsou tu tropičtí krasavci z celého světa, od obřích modrých motýlů Morpho až po průsvitné motýly rodu Greta.

Zadruhé, v Papilonii se dostanete k motýlům mnohem blíž, než by bylo možné v přírodě. Můžete je pozorovat, jak se líhnou z kukel, jak se krmí na ovoci nebo jak odpočívají na listech rostlin. A když budete mít štěstí, třeba vám nějaký ten motýl přistane i na ruce!

A zatřetí, návštěva Papilonie je skvělý způsob, jak se něco nového naučit. Ať už jste dospělý nebo dítě, určitě tu objevíte spoustu zajímavostí o životě motýlů a o přírodě obecně.

Co si z návštěvy Papilonie odnést?

Kromě krásných zážitků a fotek si z Papilonie můžete odnést i něco hmatatelného. V každé Papilonii najdete malý obchůdek se suvenýry. Můžete si tu koupit třeba knížku o motýlech, ručně vyráběné šperky s motýlími motivy nebo třeba semínka rostlin, které motýly přitahují.

Ale to nejcennější, co si z Papilonie odnesete, jsou vzpomínky. Vzpomínky na to, jak vám nad hlavou poletovali krásní barevní motýli. Jak jste pozorovali, jak se z kukly líhne nový život. Jak jste na chvíli zapomněli na starosti všedního dne a nechali se unést krásou přírody.

Praktické informace pro návštěvníky

Teď, když jsem vás doufám nalákal na návštěvu Papilonie, pojďme si říct pár praktických informací:

  • Otevírací doba: Většina Papilonií je otevřena denně od 9:00 do 21:00. Vždy je ale lepší si aktuální otevírací dobu ověřit na webových stránkách konkrétní Papilonie.
  • Vstupné: Ceny se pohybují kolem 200 Kč pro dospělé a 150 Kč pro děti. Často jsou k dispozici i rodinné vstupenky za výhodnější cenu.
  • Parkování: Všechny Papilonie se nachází v obchodních centrech nebo turistických lokalitách, takže s parkováním by neměl být problém.
  • Občerstvení: Přímo v Papilonii občerstvení většinou nekoupíte, ale v okolí vždy najdete nějakou kavárnu nebo restauraci.
  • Fotografie: Fotografování je v Papilonii povoleno a dokonce vítáno! Jen nezapomeňte vypnout blesk, aby to motýly nevyplašilo.

Tipy pro nejlepší zážitek

A na závěr ještě pár tipů, jak si návštěvu Papilonie co nejvíc užít:

  1. Přijďte brzy ráno nebo pozdě odpoledne. V těchto časech bývá v Papilonii méně lidí a motýli jsou aktivnější.
  2. Oblečte si něco barevného, nejlépe červeného nebo růžového. Motýli jsou přitahováni jasnými barvami a možná vám některý přistane na oblečení!
  3. Vezměte si s sebou makro objektiv, pokud máte. Detaily motýlích křídel jsou fascinující.
  4. Nespěchejte. Čím déle v Papilonii zůstanete, tím větší šanci máte vidět něco zajímavého - třeba jak se motýl líhne z kukly.
  5. Nebojte se zeptat personálu. Jsou to obvykle nadšenci do motýlů a rádi vám řeknou spoustu zajímavostí.

Tak co, už se těšíte na výlet do světa motýlů? Ať už si vyberete kteroukoliv Papilonii, věřím, že budete nadšení. Je to místo, kde se na chvíli zastaví čas a vy se můžete nechat unést krásou přírody. A kdo ví? Možná vás návštěva Papilonie inspiruje k tomu, abyste si na zahradě vysadili motýlí keř a přilákali tak tyto okřídlené krasavce i k vám domů!

Motýlí dům – Papilonia Praha - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Papilonia

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Hrad Kašperk

Zámek Zbiroh

Zámek Sychrov

Klíčová slova: motýlí dům ostrava, papilonia ostrava, motýlí dům karlovy vary, papilonia brno, motýlí dům, motýlí dům praha, papilonia, motýlí dům brno, motýlí dům ostrava vstupenky, motýlí dům liberec

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .