Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Nový zámek Kostelec nad Orlicí se nachází ve stejnojmenném městě v Pardubickém kraji v České republice. Zámek byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – současnost

V roce 1992 byl zámek v neutěšeném stavu vrácen rodině Kinských a v letech 1996 – 2008 prošel jeho exteriér i interiér velmi náročnou rekonstrukcí. Dochovaný mobiliář v empírovém stylu spolu s dalšími předměty z původního majetku rodiny byl postupně restaurován a v prvním patře zámku z něho byla vytvořena zámecká expozice Život v biedermeieru, která byla otevřena v dubnu 2012.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – hospodářské budovy

Zámek tak byl poprvé ve své historii zpřístupněn veřejnosti. Součástí prohlídkové trasy je Zrcadlový sál, který slouží díky své skvělé akustice koncertům různých hudebních žánrů a také jako místo pro svatební obřady. Ve druhém patře se nachází výstavní prostor – Galerie Kinský a v přízemí najdete muzejní expozici historie města Kostelec nad Orlicí.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí je obklopen krásným zámeckým parkem. Interiér zámku je bohatě zdobený a zachovává mnoho původních prvků, včetně nábytku, obrazů a freskových maleb.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí - Toniova kavárna

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – Toniova kavárna

Dnes je zámek Kostelec nad Orlicí ve rodiny Kinských a slouží jako kulturní centrum a místo pro pořádání různých kulturních akcí, výstav a koncertů. Turisté mají také možnost prohlédnout si některé části zámku a jeho okolí.

Pokud máte zájem navštívit zámek Kostelec nad Orlicí, doporučuji se předem informovat o otevírací době a aktuálních akcích. Místní informační centrum vám poskytne podrobnější informace o prohlídkách a turistických možnostech v této oblasti.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí - zámecký park - starý platan

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – zámecký park – starý platan

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.zamekkostelecno.cz/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Pardubickém kraji? Zkuste to zde památky v Pardubickém kraji.

Sdílejte na:
Posted in Pardubický kraj and tagged .