Pražský hrad - obrázky (klikněte na miniatury pro zvětšení)
Pražský hrad je největší hradní komplex nejen v České republice, ale i ve světě. Nachází se na kopci nad řekou Vltavou a nabízí nádherný výhled na Prahu. Hrad byl založen v 9. století a od té doby prošel mnoha přestavbami a úpravami. Dnes je Pražský hrad sídlem prezidenta republiky a turistickou atrakcí.
Pražský hrad - popis
Hrad se skládá z mnoha budov a objektů, mezi které patří například katedrála svatého Víta, Starý královský palác, bazilika svatého Jiří nebo Zlatá ulička. Katedrála svatého Víta je největší kostel v České republice a je zasvěcen svatému Vítovi. Je to také místo posledního odpočinku mnoha českých králů a královen.
Pražský hrad - historie
Starý královský palác byl postaven v 12. století a sloužil jako sídlo českých králů. Dnes se zde nachází expozice Královského paláce, která představuje historii českých zemí od 10. století do 19. století.
Bazilika svatého Jiří byla postavena v 10. století a je nejstarší dochovanou kostelní stavbou na Pražském hradě. Dnes se zde nachází expozice Národní galerie.
Zlatá ulička je malá ulička plná barevných domečků, které sloužily jako obydlí pro hradní stráže a řemeslníky. Dnes se zde nachází muzeum, které představuje život na Pražském hradě v minulosti.
Pokud byste chtěli navštívit Pražský hrad, doporučuji si zakoupit okruhovou vstupenku, která umožňuje bezplatně navštívit také Muzeum Karlova mostu. Vstupenky si můžete zakoupit online přes prodejní síť Ticketportal.
Je to krásné místo s bohatou historií a určitě stojí za návštěvu.
O Pražském hradu
Pražský hrad je hlavní atrakce při návštěvě Prahy. Je to bývalé sídlo českých králů. Dnes sídlo prezidenta České republiky. Pražský hrad je harmonický souborem budov v románském, gotickém, renesančním a barokním slohu. Rozměry hradu jsou impozantní. 570 m délky a 128 m šířky. Plocha hradního areálu je téměř 70 000 m². 7 fotbalových hřišť. Pražský hrad je podle Guinessovy knihy rekordů je největším starobylým hradem na světě. Hrad je také zapsán v Seznamu památek UNESCO. Nejvýznamější památkou v areálu hradu je katedrála svatého Víta.
Vchody do hradu hlídají vojáci Hradní stráže. Hradní stráž nosí uniformy od kostýmního návrháře Theodora Pištěka. Ten v roce 1985 obdržel Oskara za návrhy kostýmů ve Formanově filmu Amadeus. Pražský hrad má tři nádvoří. Počítají se od západu.
Pražský hrad – nádvoří
I. nádvoří s hlavním vchodem do Hradu ozdobeným sochami bojujících Gigantů a Matyášovou branou
II. nádvoří s Kohlovou kašnou (též Lví, nebo Leopoldovovou)
III. nádvoří je největší. Je na něm umístěna katedrála svatého Víta a Tereziánské křídlo (sídlo hlavy státu)
Otevírací doba Pražského hradu
Letní turistická sezóna (1. duben – 31. říjen) 5.00 – 24.00 hod.
Zimní turistická sezóna (1. listopad – 31. březen) 6.00 – 23.00 hod.
Pražský hrad prohlídka
Kontakt a ceny
Na II. a III. nádvoří jsou Informační střediska Nákup suvenýrů e-shop
Průvodce můžete podle jazyků objednat zde
Seznam autorizovaných původců
Aktuální informace zde Aktuální informace pro návštěvníky Pražského hradu
Průvodce ke stažení:
Jak se dostanu na Pražský hrad?
Pohodlně a po rovině:
Dojeďte tramvají č. 22 na zastávku Pražský hrad. U restaurace Lví Dvůr se zahněte doleva. Po 100 metech. přijdete na II. nádvoří Pražského hradu. Nejpohodlnější pro starší návštěvníky a invalidy.
Tramvají č. 22 na zastávku Královský letohrádek. Vejděte brankou do klidné Královské zahrady. Projděte celou zahradou ve které je Letohrádek královny Anny (Belvedere), Zpívající fontána a Míčovna Pražského hradu zdobená sgrafity. Projdete zahradou a dostanete se k Severní bráně Pražského hradu.
Dojeďte tramvají č. 22 na zastávku Pohořelec. Od zastávky dolů projdete celou čtvrť Hradčany. Kolem honosného Černínského paláce (ministerstvo zahraničí) a barokní Lorety. Za 10 minut chůze dojdete na Hradčanském náměstí. Poté vstoupíte hlavním vchodem na I. nádvoří s Matyášovou bránou.
Do kopce, ale romanticky:
Dojeďte tramvají č. 22 na zastávku Malostranské náměstí. Zahněte do malebné renesanční a barokní ulice Nerudova. Ulice Nerudova vás zavede nahoru na Pražský hrad. Tato trasa je romantická, ale pro starší návštěvníky obtížná, protože vede do kopce.
Metro trasa A – Malostranská. Odtud se dejte 100 m nahoru. Tam odbočte vlevo na Staré zámecké schody. Po schodech dojdete zadní branou na Pražský hrad. Po cestě budete mít krásné výhledy na Prahu k fotografování.
Pražský hrad – co musíte vidět
Mapa Pražského hradu
Vyhlídku na Prahu z rampy Pražského hradu
Maryášovu bránu (hlavní vchod do Hradu)
Výměnu hradní stráže před I. nádvořím s Matyášovou bránou
Katedrálu sv. Víta ( Svatovítský poklad, Velká jižní věž katedrály s vyhlídkou na Prahu)
III. nádvoří s Tereziánským křídlem (sídlo hlavy státu)
Baziliku sv. Jiří
Zlatou uličku s věží Daliborkou
Staré zámecké schody
Renesanční Letohrádek královny Anny (Belvedére) a Zpívající fontánu v zahradě letohrádku
Historie Pražského hradu
Hrad byl založen před 1 100 lety, kolem roku 880 našeho letopočtu českým knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Hrad byl přestavován Přemyslovci ve 13. st století a v následujících dvou staletí německý císař a český král Karla IV. Lucemburkého (gotickém slohu). V 15. století za krále Vladislava Jagellonského (novogotika). Renesanční styl přinesl na Pražský hrad císař Rudolf II. Habsburský na konci 16 t th století. Hrad proměnil na centrum vědy a umění. V druhé polovině 18. st století rakouská císařovna Marie Terezie nechala hrad přestavět v barokním slohu. Poslední úpravy hradu provedl slovinský architekt Josef Plečnik ve 20 letech 20 století.
Historické události související s Pražským hradem
II. Pražská defenestrace
V roce 1618 vyhodili čeští stavové z oken Pražského hradu císařské místodržící. Tímto aktem začala třicetiletá válka v Evropě 1618 – 1648.
Zavraždění říšského místodržícího Reinharda Heidrycha
Podle pověsti kdo si nasadí na hlavu korunu českých králů a je nepřítel zemře. Za II. světové války tak učinil říšský protektor a generál SS Reinhard Heidrich. V roce 1943 byl v Praze zastřelen českými výsadkáři vycvičenými ve Velké Británii.
Cena vstupného
Vstupné na Pražský hrad se liší podle věku a typu vstupenky. Plné vstupné pro dospělé (17 až 65 let) stojí 388 Kč. Vstupenka pro mládež (6 až 16 let) stojí 194 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Pokud máte nárok na slevu, můžete si zakoupit slevovou vstupenku za 194 Kč. Rodinné vstupné stojí 280 Kč.
Otevírací doba
Areál Pražského hradu je otevřený celoročně. Průchod areálem bez vstupu do konkrétních budov je možný každý den od 6:00 do 22:00 hodin (platí po celý rok od ledna do prosince). Historické budovy Pražského hradu mají však své otevírací hodiny. V letních měsících (duben až říjen) mají otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin** a v zimě (listopad až březen) od 9:00 do 16:00 hodin.
Pražský hrad - Mapa jak se k němu dostanete
Užitečné odkazy
Vstupenky.
Informace pro návštěvníky.
Prague.eu.
Obrázky Pražského hradu na Gettyimages.com.
Klíčová slova: pražský hrad, jízdárna pražského hradu, pražský hrad vstupné, jízdárna pražského hradu výstava, správa pražského hradu, pražský hrad akce, pražský hrad zdarma, pražský hrad prohlídky, lobkovický palác (pražský hrad), zahrady pod pražským hradem