Týnský chrám

Týnský chrám: Odhalte tajemství gotického skvostu Prahy!

Týnský chrám: Majestátní klenot Starého Města pražského

Úvod: Pozvánka do srdce Prahy

Vítejte v samém srdci Prahy! Představte si, že stojíte na Staroměstském náměstí a váš pohled se upře na dvě mohutné věže, které se tyčí nad okolními střechami. To je on - legendární Týnský chrám, jeden z nejkrásnějších a nejznámějších pražských kostelů. Pojďte se mnou na fascinující výpravu do historie, architektury a tajemství tohoto gotického skvostu!

Týnský chrám, nebo přesněji chrám Panny Marie před Týnem, je jako magnet, který k sobě přitahuje pozornost místních i turistů už po staletí. A není divu! Jeho majestátní věže, přezdívané Adam a Eva, jsou jako strážci staré Prahy, kteří bdí nad městem už od 14. století. Ale nepředbíhejme - naše dobrodružství teprve začíná!

Historie: Příběh, který se psal staletí

Představte si, že se můžete přenést v čase. Ocitli byste se v roce 1135, kdy na místě dnešního chrámu stál románský kostelík. Byl to takový pradědeček Týnského chrámu. Ale jak Praha rostla a bohatla, původní kostelík už nestačil. A tak se ve 14. století rozhodlo o stavbě nového, mnohem velkolepějšího chrámu.

Stavba trvala neuvěřitelných 200 let! To je déle než život pěti generací. Představte si, že váš prapradědeček by začal stavět a dokončil by to až váš pravnuk. Během té doby se vystřídali různí stavitelé a architekti, každý přidal svůj kousek do té úžasné skládačky, kterou dnes obdivujeme.

A víte, co je fascinující? Chrám byl svědkem klíčových momentů české historie. Stál tu, když Jan Hus kázal své revoluční myšlenky. Přežil husitské bouře i třicetiletou válku. V jeho zdech se odehrávaly korunovace českých králů i pohřby významných osobností. Každý kámen, každá socha má svůj příběh.

Jedním z nejzajímavějších příběhů je ten o slavném astronomovi Tycho Brahovi. Tento dánský vědec, který působil na dvoře Rudolfa II., je pohřben právě v Týnském chrámu. Jeho náhrobek je dodnes jednou z nejvyhledávanějších památek v kostele. Představte si, že stojíte nad hrobem muže, který změnil naše chápání vesmíru!

Architektura: Gotická nádhera v plné kráse

Teď se na chvíli staňme architekty a podívejme se na Týnský chrám očima stavitele. Co vidíme? Především dvě majestátní věže, které se tyčí do výšky 80 metrů. Jsou to právě ony, které dávají chrámu jeho nezaměnitelnou siluetu. Víte, že nejsou úplně stejné? Severní věž, přezdívaná Adam, je o něco mohutnější než jižní věž Eva. Je to jako by nad Prahou bděl věčný pár.

Ale krása Týnského chrámu není jen ve věžích. Pojďme blíž a prozkoumejme fasádu. Vidíte ty nádherné gotické prvky? Lomené oblouky, fiály, chrliče - každý detail je mistrovským dílem středověkých kameníků. A co teprve hlavní portál! Ten zdobený tympanon nad vchodem vypráví celý příběh o Kristově ukřižování a vzkříšení.

Vstupme dovnitř a nechme se ohromit prostorem. Trojlodní bazilika s vysokými klenbami vám vezme dech. Světlo pronikající barevnými vitrážemi vytváří magickou atmosféru. A co teprve hlavní oltář! Ten je dílem slavného barokního sochaře Kašpara Bechtelera a je skutečným skvostem.

Nezapomeňte se podívat na varhany. Ty současné pocházejí z roku 1673 a jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Praze. Když se rozezní během mše nebo koncertu, je to zážitek, na který nezapomenete.

Zajímavosti a tajemství: Co možná nevíte o Týnském chrámu

Teď se pohodlně usaďte, protože vám prozradím několik zajímavostí, které vás určitě překvapí. Věděli jste například, že na střeše Týnského chrámu je umístěna pozlacená socha Panny Marie? Ta tam ale nebyla vždycky. Původně tam stála socha "kališnického krále" Jiřího z Poděbrad. Jenže po bitvě na Bílé hoře byla odstraněna a nahrazena právě Pannou Marií.

A co takhle tajemná číselná symbolika? Chrám má 21 oltářů a 19 náhrobků. Dohromady je to 40 - číslo, které má v bibli velký význam. Náhoda? Nemyslím si!

Zajímavý je i příběh zvonů Týnského chrámu. Původní zvony byly za druhé světové války roztaveny na děla. Dnešní zvony jsou tedy relativně mladé - pocházejí z roku 1992. Ale jejich hlas je stejně majestátní jako hlas jejich předchůdců.

A víte, že v chrámu je pochován slavný dánský astronom Tycho Brahe? Jeho náhrobek je jednou z nejvyhledávanějších památek v kostele. Brahe zemřel v Praze v roce 1601 a podle legendy jeho poslední slova byla: "Ne frustra vixisse videar" - "Kéž se nezdá, že jsem žil nadarmo." No řekněte, není to fascinující?

Praktické informace pro návštěvníky

Tak, a teď se podíváme na praktickou stránku věci. Jak se k Týnskému chrámu dostanete? Nejsnazší cesta vede přes Staroměstské náměstí. Chrám najdete na jeho východní straně. Pokud jedete metrem, vystupte na stanici Staroměstská (linka A) a pak je to jen pár minut chůze.

Otevírací doba je následující:
- Pondělí až sobota: 10:00 - 13:00 a 15:00 - 17:00
- Neděle: 10:30 - 12:00

Vstupné je dobrovolné, ale doporučuje se příspěvek alespoň 50 Kč na údržbu tohoto nádherného památníku.

Pokud plánujete návštěvu autem, nejbližší parkování najdete v podzemních garážích na náměstí Republiky nebo v Kotevní ulici. Ale upřímně? V centru Prahy je lepší nechat auto doma a využít MHD.

A co takhle něco dobrého k jídlu po prohlídce? V okolí je spousta skvělých restaurací. Osobně doporučuji restauraci U Prince přímo na Staroměstském náměstí - má nádherný výhled na Orloj a Týnský chrám. Nebo zkuste Restauraci Mincovna, která nabízí tradiční českou kuchyni v moderním pojetí.

Proč navštívit Týnský chrám?

Možná si říkáte - proč bych měl vlastně Týnský chrám navštívit? Je to přece "jen" další kostel v Praze, která je kostelů plná. Ale věřte mi, tohle není jen tak ledajaký kostel!

Týnský chrám je živoucí učebnicí české historie. Když budete stát pod jeho klenbami, dýchne na vás atmosféra staletí. Můžete si představovat, jak tu kázal Jan Hus, jak tu byl korunován Jiří z Poděbrad, jak tu Rudolf II. naslouchal Tychovi Brahemu.

A ta architektura! Každý detail, každá socha, každé gotické okno - to vše je mistrovským dílem středověkých řemeslníků. Kde jinde můžete vidět takovou krásu na vlastní oči?

Navíc, Týnský chrám je stále živým místem. Konají se tu pravidelné bohoslužby, koncerty vážné hudby, výstavy. Je to místo, kde se minulost setkává s přítomností.

A co teprve ten výhled z věží! Sice nejsou běžně přístupné veřejnosti, ale občas se konají speciální prohlídky. A ten pohled na Prahu z výšky 80 metrů? To je zážitek, na který nezapomenete!

Týnský chrám v průběhu roku

Týnský chrám žije po celý rok a každé roční období mu propůjčuje jinou tvář. Pojďme se podívat, co můžete zažít v různých částech roku.

Na jaře, když Praha rozkvétá, je Týnský chrám obklopen nádhernou směsicí barev. Stromy na Staroměstském náměstí se zelenají a chrám se tyčí nad nimi jako majestátní strážce. To je ideální čas na focení - kontrast mezi tmavým gotickým kamenem a svěží jarní zelení je prostě úchvatný.

Léto přináší do ulic Prahy davy turistů, ale nebojte se - i v této době si můžete vychutnat klidnou atmosféru uvnitř chrámu. Navíc, v létě se často konají večerní koncerty vážné hudby. Představte si, že sedíte v lavici, nad hlavou se vám klene gotická klenba a vy posloucháte Mozarta nebo Bacha. To je zážitek k nezaplacení!

Podzim barví Prahu do zlatova a Týnský chrám není výjimkou. Zapadající slunce, které se odráží od věží, vytváří neopakovatelnou atmosféru. A co takhle Halloween? I když to není typicky český svátek, v Týnském chrámu se občas konají speciální "strašidelné" prohlídky, které vám odhalí temnější stránky jeho historie.

A zima? To je čas, kdy Týnský chrám opravdu zazáří. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí, obří vánoční strom a v pozadí majestátní silueta chrámu - to je obraz, který si zamilujete. Půlnoční mše na Štědrý večer v Týnském chrámu je pak zážitkem, na který nezapomenete.

Týnský chrám v kultuře a umění

Věděli jste, že Týnský chrám inspiroval mnoho umělců napříč staletími? Pojďme se podívat na některá díla, ve kterých hraje hlavní roli.

Začněme literaturou. Franz Kafka, jeden z nejslavnějších pražských rodáků, ve svém románu "Proces" zmiňuje Týnský chrám jako místo, kde hlavní hrdina K. hledá svého advokáta. Chrám se objevuje i v dílech Jaroslava Seiferta, který o něm píše jako o "kamenné básni nad střechami Prahy".

Ve výtvarném umění najdeme Týnský chrám na nespočtu obrazů a grafik. Od romantických maleb 19. století až po moderní abstraktní interpretace - silueta chrámu je nezaměnitelná. Zvlášť působivé jsou noční scenérie, kde věže chrámu vystupují z temnoty jako strážci města.

A co film? Týnský chrám se objevil v mnoha českých i zahraničních filmech. Vzpomeňme třeba na americko-český film "Amadeus" Miloše Formana, kde chrám tvoří kulisu k Mozartovu příběhu. Nebo na českou komedii "Jak básníci přicházejí o iluze", kde hlavní hrdina pracuje jako průvodce právě v Týnském chrámu.

V hudbě inspiroval Týnský chrám například českého skladatele Bedřicha Smetanu. Jeho symfonická báseň "Vyšehrad" obsahuje motiv, který je údajně inspirován zvoněním zvonů Týnského chrámu.

Legenda o stavbě Týnského chrámu

Znáte legendu o stavbě Týnského chrámu? Ne? Tak to vám ji musím vyprávět! Usaďte se pohodlně, protože tohle je příběh plný magie, odvahy a lásky.

Podle pověsti stavbu chrámu řídil mladý a nadaný stavitel jménem Jan. Byl to chlapík šikovný, ale taky trochu namyšlený. Jednoho dne se vsadil s městskou radou, že postaví chrám tak krásný, že mu nebude rovno v celé Evropě.

Jenže ouha! Jak stavba pokračovala, Jan zjistil, že to nebude tak jednoduché, jak si myslel. Věže se mu pořád bortily a ne a ne stát rovně. Jan byl zoufalý. Věděl, že pokud chrám nedokončí, čeká ho nejen ostuda, ale možná i vězení.

Jedné noci, když Jan zoufale přemýšlel nad svým problémem, se mu zjevil ďábel. Nabídl mu pomoc - dokončí chrám za jednu noc, ale za to si vezme Janovu duši. Jan, v zoufalství a strachu z trestu, souhlasil.

Ďábel se dal do práce. Jeho pekelní pomocníci létali vzduchem, nosili kameny a v mžiku stavěli zdi. Janovi se tajil dech - chrám rostl před očima a byl krásnější, než si kdy dokázal představit.

Ale jak se blížil úsvit, Jan si uvědomil, co udělal. Nechtěl přijít o svou duši. V tu chvíli uslyšel kokrhání kohouta. Dostal nápad. Rychle běžel k nejbližšímu domu a začal tlouct na dveře a křičet: "Vstávejte, je ráno! Kohout už kokrhá!"

Ďábel, který uslyšel kohoutí kokrhání, si myslel, že už je ráno a jeho čas vypršel. Zuřivě zařval a zmizel v oblaku síry, aniž by dokončil poslední kámen na vrcholu jedné z věží.

A tak byl Týnský chrám zachráněn, Jan si udržel svou duši a Praha získala svůj nejkrásnější chrám. Dodnes můžete vidět, že jedna z věží je o kousek širší než druhá - prý je to právě to místo, kde ďábel nestihl dokončit svou práci.

Týnský chrám a slavné osobnosti

Týnský chrám není jen architektonickou památkou, ale také místem, které je spojeno s mnoha významnými osobnostmi české historie. Pojďme si některé z nich připomenout.

Začněme Janem Husem. Tento slavný český kazatel a reformátor zde působil na začátku 15. století. Jeho kázání přitahovala davy lidí a často kritizovala tehdejší církevní poměry. I když byl později upálen jako kacíř, jeho odkaz v Týnském chrámu žije dodnes.

Další významnou postavou spojenou s Týnským chrámem je král Jiří z Poděbrad. Byl to první český panovník, který nebyl z královského rodu. V roce 1458 byl v Týnském chrámu korunován na českého krále. Jeho socha dokonce kdysi zdobila průčelí chrámu, než byla po bitvě na Bílé hoře nahrazena sochou Panny Marie.

Nesmíme zapomenout ani na Tychona Brahe, slavného dánského astronoma. Brahe přišel do Prahy na pozvání císaře Rudolfa II. a stal se císařským astronomem. Když v roce 1601 zemřel, byl pohřben právě v Týnském chrámu. Jeho náhrobek je dodnes jednou z nejvyhledávanějších památek v kostele.

A co takhle něco z novější historie? Věděli jste, že v Týnském chrámu se v roce 1992 konal pohřeb Alexandra Dubčeka, jedné z klíčových postav Pražského jara? Byla to významná událost, které se zúčastnily tisíce lidí.

Týnský chrám v proměnách času

Týnský chrám prošel za staletí své existence mnoha proměnami. Pojďme se podívat na některé klíčové momenty jeho historie.

14. století - Začátek stavby. Na místě původního románského kostelíka začíná růst nový gotický chrám. Stavba bude trvat neuvěřitelných 200 let!

15. století - Husitské války. Chrám se stává centrem husitského hnutí. Jan Hus zde káže své revoluční myšlenky.

16. století - Renesanční úpravy. Do gotické stavby jsou přidány některé renesanční prvky, například krásný portál na severní straně.

17. století - Třicetiletá válka. Chrám je poškozen, ale přežije. Po bitvě na Bílé hoře je odstraněna socha "kališnického krále" Jiřího z Poděbrad a nahrazena sochou Panny Marie.

18. století - Barokní úpravy. Do chrámu je instalován nový hlavní oltář od Kašpara Bechtelera.

19. století - Velká rekonstrukce. Chrám prochází rozsáhlou obnovou pod vedením architekta Josefa Mockera.

20. století - Světové války. Chrám přežije obě světové války, ale přijde o své historické zvony, které jsou roztaveny na děla.

21. století - Současnost. Týnský chrám je stále živým místem bohoslužeb, koncertů a kulturních akcí. Probíhají práce na jeho průběžné údržbě a restaurování.

Týnský chrám - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Pro více informací o Týnském chrámu a jeho historii navštivte oficiální stránky prague.eu.

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Pokud vás láká prozkoumat další krásy Česka, zde jsou některé tipy:

Závěr: Pozvánka k návštěvě

Tak co říkáte? Není Týnský chrám úžasné místo? Místo, kde se snoubí historie, umění a duchovno v jeden neopakovatelný celek? Místo, které dýchá příběhy staletí a přitom je stále živé a pulzující?

Ať už jste Pražané, kteří chodí kolem každý den, nebo turisté, kteří Prahu navštívili poprvé, věřte mi - Týnský chrám stojí za návštěvu. Projděte se pod jeho klenbami, nechte na sebe dýchnout atmosféru staletí, zaposlouchejte se do zvuku varhan. Možná objevíte něco nového o historii, o architektuře, nebo dokonce o sobě samých.

A až budete stát na Staroměstském náměstí a dívat se na ty majestátní věže tyčící se k nebi, vzpomeňte si na příběhy, které jste dnes slyšeli. Na Jana Husa, který tu kázal, na Jiřího z Poděbrad, který tu byl korunován, na Tychona Brahe, který tu našel svůj poslední odpočinek. Vzpomeňte si na legendu o ďáblovi, který pomáhal stavět věže.

Týnský chrám není jen turistická atrakce. Je to živoucí svědek české historie, je to místo, kde se minulost setkává s přítomností. Je to místo, které vás nepřestane fascinovat, ať ho navštívíte poprvé nebo posté.

Tak neváhejte a vydejte se na vlastní dobrodružství do Týnského chrámu. Kdo ví, možná objevíte nějaké nové tajemství, které čeká právě na vás!

Klíčová slova: týnský chrám, týnský chrám praha, týnský chrám praha bohoslužby, týnský chrám otevírací doba, týnský chrám koncerty, týnský chrám prohlídka, týnský chrám farnost, týnský chrám v praze mše zítra, chrám panny marie před týnem, věže eva a adam týnský chrám

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged .