Zámek Konopiště

Zámek Konopiště: Objevte místo kde žil Ferdinanda d’Este

Zámek Konopiště byl původně gotickou pevností, později barokní rezidencí a nakonec velkolepým sídlem následníka rakouského císařského trůnu Františka Ferdinanda d’Este.

Hledáte tip na výlet, kam se vydat za krásnou přírodou a historickou památkou? Pak byste si neměli nechat ujít zámek Konopiště, který se nachází nedaleko Benešova na Benešovsku. Zámek Konopiště je jednou z nejnavštěvovanějších a nejzajímavějších památek v České republice, která nabízí nádhernou architekturu, bohaté sbírky, rozlehlý park a spoustu zajímavostí. V tomto článku vám představíme historii, architekturu, zámecký park a informace pro turisty tohoto skvostu Posázaví.

Zámek Konopiště je ideálním místem pro rodinný výlet, romantický výlet pro dva nebo pro milovníky historie a umění. Pokud chcete poznat více o tomto mimořádném zámku, čtěte dál.

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště – historie

Zámek Konopiště má dlouhou a pestrou historii, která sahá až do 13. století. Původně byl založen jako středověký hrad Tobiášem z Bechyně, který patřil k mocnému rodu Vítkovců. Hrad sloužil jako pohraniční pevnost a ochraňoval obchodní cestu z Prahy do Čech. Hrad byl několikrát obléhán, například během husitských válek nebo třicetileté války, ale nikdy nebyl dobyt.

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

V 17. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek Michnou z Vacínova, který zde založil rozsáhlou knihovnu a galerii. V 18. století se stal majitelem zámku hrabě Vratislav z Mitrovic, který provedl barokní úpravy a rozšířil zámecký park. V 19. století se na zámku vystřídalo několik majitelů, mezi nimi i kníže Karel Schwarzenberg, který zde hostil významné osobnosti jako například císaře Františka Josefa I. nebo spisovatele Karla Hynka Máchu.

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Nejslavnějším majitelem zámku byl arcivévoda František Ferdinand d’Este, následník rakousko-uherského trůnu, který koupil zámek v roce 1887. František Ferdinand provedl rozsáhlou rekonstrukci zámku ve stylu romantického historismu a shromáždil zde obrovské sbírky uměleckých předmětů, zbraní, trofejí a kuriozit. Zámek se stal jeho oblíbeným sídlem, kde trávil čas se svou manželkou Žofií Chotkovou a jejich třemi dětmi. František Ferdinand byl také vášnivým myslivcem a cestovatelem, který podnikl několik expedic do Asie, Afriky a Ameriky.

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Osud Františka Ferdinanda se navždy změnil 28. června 1914, kdy byl spolu se svou manželkou zavražděn v Sarajevu srbským nacionalistou Gavrilem Principem. Tento atentát vyvolal první světovou válku a znamenal konec rakousko-uherské monarchie. Zámek Konopiště byl po válce zestátněn a otevřen veřejnosti jako muzeum. V roce 1945 byl zámek poškozen při osvobozovacích bojích a následně opraven. V roce 1962 byl zámek prohlášen za národní kulturní památku.

Zámek Konopiště

Sousoší lovec se psy

Zámek Konopiště – architektura

Zámek Konopiště je čtyřkřídlá, třípatrová stavba, která je obklopena vodním příkopem a opevněnou zahradou. Zámek má čtyři věže, z nichž nejvýraznější je čtyřboká donjonová věž, která je zbytkem původního hradu. Na fasádě zámku jsou vidět různé architektonické styly, které odrážejí jeho historický vývoj. Na jižním křídle dominuje renesanční arkýř s erbem Michnů z Vacínova, na severním křídle je barokní portál s erbem Vratislavů z Mitrovic a na východním křídle je novogotický balkón s erbem Františka Ferdinanda d’Este.

Zámek Konopiště

Pomník v zámeckém parku

Vnitřek zámku je rozdělen na čtyři prohlídkové okruhy, které ukazují různé části zámeckého interiéru a sbírek. První okruh vede jižním křídlem, kde se nachází reprezentační místnosti jako například rytířský sál, jídelna, salón, kaple nebo ložnice. Tyto místnosti jsou zařízeny v historizujícím stylu a zdobeny vzácnými obrazy, sochami, nábytkem, porcelánem a dalšími uměleckými předměty. Druhý okruh vede severním křídlem, kde se nachází soukromé apartmány Františka Ferdinanda a jeho rodiny. Tyto místnosti jsou zařízeny v secesním stylu a ukazují osobní život a záliby arcivévody a jeho blízkých.

Zámek Konopiště

Medvěd Jiří v hradním příkopu

Třetí okruh vede třetím patrem, kde se nachází soukromý byt Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie. Tyto místnosti jsou zařízeny v moderním stylu a zachovávají původní atmosféru doby před první světovou válkou. Čtvrtý okruh vede sklepením, kde se nachází lovecká trasa. Tato trasa ukazuje obrovskou sbírku loveckých zbraní, trofejí a kuriozit, které František Ferdinand shromáždil během svých mysliveckých a cestovatelských výprav. Mezi nejzajímavější exponáty patří například medvěd Jiří, který byl Františkovým domácím mazlíčkem, nebo růženec s kulkou, kterou arcivévoda dostal jako dar od papeže Pia X.

Zámek Konopiště

Jezero v zámeckém parku

Zámek Konopiště – zámecký park

Zámek Konopiště je obklopen rozlehlým zámeckým parkem, který má rozlohu přes 100 hektarů. Park je rozdělen na několik částí: anglický park, francouzskou zahradu, růžovou zahradu a hospodářskou část. Park je plný vzácných rostlin, květin, stromů a zvířat, které tvoří krásné a klidné prostředí pro procházky a odpočinek.

Zámek Konopiště

Růžová zahrada – rosarium

Anglický park je nejstarší a největší částí zámeckého parku. Byl založen v 18. století hrabětem Vratislavem z Mitrovic, který se inspiroval anglickými krajinářskými zahradami. Park je tvořen volně rostoucími stromy, loukami, rybníky a potoky, které vytvářejí přirozený a romantický dojem. V parku se nachází několik zajímavých míst, jako například umělá jeskyně s vodopádem, gotická brána s erbem Schwarzenbergů nebo socha svatého Huberta, patrona myslivců.

Zámek Konopiště

Obelisk v zámeckém parku

Francouzská zahrada je nejmenší a nejformálnější částí zámeckého parku. Byla založena v 19. století knížetem Karlem Schwarzenbergem, který se inspiroval francouzskými barokními zahradami. Zahrada je tvořena pravidelnými geometrickými tvary, symetrickými cestami, živými ploty a květinovými záhony. V zahradě se nachází několik fontán, soch a váz, které zdobí prostor. Zahrada je ideálním místem pro relaxaci a obdivování krásy květin.

Zámek Konopiště

Páv v zámeckém parku

Růžová zahrada je nejmladší a nejoblíbenější částí zámeckého parku. Byla založena v 20. století arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este, který byl velkým milovníkem růží. Zahrada je tvořena více než 8000 keři růží různých druhů, barev a vůní, které kvetou od jara do podzimu. Zahrada je také místem posledního odpočinku Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie, kteří jsou pohřbeni v rodinné hrobce uprostřed zahrady. Zahrada je symbolem lásky a smutku tohoto tragického páru.

Zámek Konopiště

Hospodářské stavby v zámeckém parku

Hospodářská část je nejméně známou a nejpraktičtější částí zámeckého parku. Byla založena v 19. století knížetem Karlem Schwarzenbergem, který chtěl zajistit soběstačnost zámku. Hospodářská část obsahuje několik budov, jako například oranžerii, skleníky, stodoly, chlévy nebo mlékárnu. V hospodářské části se také nachází několik hospodářských zvířat, jako například koně, krávy, ovce, kozy nebo prasata. Hospodářská část ukazuje život na venkově v minulosti.

Zámek Konopiště – informace pro turisty

Pokud jste se rozhodli navštívit zámek Konopiště, zde jsou některé informace, které by vám mohly pomoci při plánování vašeho výletu.

Zámek Konopiště se nachází asi 50 km jižně od Prahy, v obci Konopiště u Benešova. Z Prahy se k zámku dostanete nejlépe autem po dálnici D1, nebo vlakem z hlavního nádraží do Benešova a pak autobusem nebo pěšky do Konopiště. Zámek je otevřen celoročně, s výjimkou pondělí a některých svátků. Vstupné na zámek se liší podle počtu a typu prohlídkových okruhů, které si vyberete. Dospělí platí od 120 do 400 Kč, děti, studenti a senioři od 80 do 260 Kč a rodiny od 320 do 1040 Kč. Prohlídky jsou prováděny s průvodcem v češtině, angličtině, němčině nebo francouzštině. Prohlídka jednoho okruhu trvá asi 45 minut.

Kromě prohlídky zámku si můžete užít i procházku po zámeckém parku, který je volně přístupný. V parku se nachází také několik občerstvení, kde si můžete koupit nápoje, zmrzlinu nebo občerstvení. Pokud máte rádi suvenýry, můžete navštívit zámecký obchod, kde si můžete koupit různé předměty související se zámkem, jako například pohlednice, magnetky, knihy, plakáty nebo plyšové medvídky. Pokud chcete prodloužit svůj pobyt v okolí zámku, můžete si najít ubytování v některém z hotelů nebo penzionů v Benešově nebo Konopišti.

Zámek Konopiště je skvělým tipem na výlet pro každého, kdo má rád historii, umění, přírodu a romantiku. Zámek Konopiště je památkou, která vás určitě nadchne a zaujme svou krásou a atmosférou. Neváhejte a vydejte se na výlet do Posázaví a objevte tento skvost české kultury.

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.zamek-konopiste.cz/cs.

Další tip výlet – chci jet jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Kam na výlet ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .