Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou – renesanční zámek Žerotínů, barokně upravený, původně gotický hrad ze 13. století. V roce 1946 zámek adaptován pro potřeby prezidenta E. Beneše.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou – nádvoří

Zámek Náměšť nad Oslavou – historie

Zámek Náměšť nad Oslavou je historickým sídlem nacházejícím se v obci Náměšť nad Oslavou ve Vysočině, v České republice. Tento nádherný zámek patří k významným památkám a turistickým atrakcím regionu. Následuje podrobnější informace o zámku Náměšť nad Oslavou.

Doba založení prvotního hradu v Náměšti nad Oslavou není dodnes zcela přesně datovatelná, ale lze předpokládat, že Náměšť vznikla v údolí řeky Oslavy někdy kolem roku 1220.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Historie zámku sahá až do 13. století, kdy na místě dnešního zámku stávala gotická pevnost. V průběhu let prošel zámek různými stavebními úpravami a přestavbami, přičemž získal převážně renesanční a barokní podobu. Zámek sloužil jako sídlo významných šlechtických rodin, včetně Žerotínů a Haugwitzů.

Po roce 1583 dědí náměšťské panství Jan Diviš ze Žerotína, bratr známého Karla Staršího ze Žerotína. Byli to právě Žerotínové, kteří se zasloužili o přestavbu náměšťského hradu na rozsáhlý renesanční zámek.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Roku 1752 získává náměšťské panství hrabě Bedřich Vilém Haugwitz. Hraběcí rod Haugwitzů panství drží až do konce 2. světové války, kdy je poslední majitel hrabě Jindřich se svou rodinou přinucen na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše Náměšť opustit. Krátce nato byl náměšťský zámek komisí prezidentské kanceláře vybrán jako vhodné letní sídlo prezidenta na Moravě.

Zámek Náměšť nad Oslavou - nádvoří

Zámek Náměšť nad Oslavou – nádvoří

Zámek Náměšť nad Oslavou – architektura

Architektura zámku Náměšť nad Oslavou je velmi působivá. Hlavní budova zámku je ve stylu pozdní renesance a baroka. Má dvě patra a je omývána vodami řeky Oslavy. Zámek je obklopen anglickým parkem, který dodává celému místu romantickou a idylickou atmosféru.

Interiéry zámku jsou nádherně zdobené a zachovávají historickou atmosféru. V zámeckých místnostech jsou bohatě zdobené stropy, malby na stěnách a cenný nábytek. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si různé sály, kapli, knihovnu a další reprezentativní místnosti, které odrážejí bohatství a vkus majitelů zámku.

Zámek Náměšť nad Oslavou - zámecký park

Zámek Náměšť nad Oslavou – zámecký park

Zámek Náměšť nad Oslavou – zámecký park

Součástí zámku je také anglický park, který je známý svou rozlohou a pestrostí. Park nabízí příjemné procházky po alejích, okrasné zahrady, jezírka a fontány. V bezprostředním okolí zámku se nachází anglický park a malá francouzská zahrada s řadou starých vzácných dřevin, z některých míst s krásným pohledem na město Náměšť a okolní krajinu. Je to ideální místo pro odpočinek a relaxaci v příjemném prostředí.

Zámek Náměšť nad Oslavou - nádvoří

Zámek Náměšť nad Oslavou – nádvoří

Zámek Náměšť nad Oslavou – informace pro turisty

Zámek Náměšť nad Oslavou je přístupný veřejnosti a nabízí možnost prohlídky jeho interiérů a parku. Návštěvníci mají možnost seznámit se s bohatou historií zámku a obdivovat jeho architekturu a umělecké sbírky. V rámci prohlídky je možné využít služeb průvodce, který poskytne podrobné informace o zámku a jeho zajímavostech.

Zámek Náměšť nad Oslavou - brána

Zámek Náměšť nad Oslavou – brána

Otevírací doba zámku se může lišit v závislosti na ročním období, proto je doporučeno předem zkontrolovat aktuální informace. Vstupenky lze zakoupit přímo na místě nebo v předprodeji.

Město Náměšť nad Oslavou situované v údolí středního toku řeky Oslavy je přirozeným centrem malebného a na přírodní zajímavosti velmi bohatého území.

V samotném městě Náměšti jich stojí za pozornost hned několik. Zejména barokní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1639 a v jeho blízkosti pak barokní most přes řeku Oslavu postavený roku 1737.

Most byl o sedm let později vyzdoben dvaceti sochami světců a archandělů, které převážně pocházejí z dílny sochaře Josefa Winterhaldera staršího.

Náměšť nad Oslavou - historický most barokní sochy

Náměšť nad Oslavou – historický most barokní sochy

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://zamek-namest.cz/cs.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v kraji Vysočina? Zkuste to zde památky v kraji Vysočina.

Náměšť nad Oslavou - historický most sochy

Náměšť nad Oslavou – historický most sochy

Sdílejte na:
Posted in Kraj Vysočina and tagged .