Zámek Nové Město nad Metují

Zámek Nové Město nad Metují – Objevte perlu Východních Čech!

Foto Herbert Frank, Jan Sokol, Dana Tvrda, Mel A, Ewwwa licence CC.

Zámek Nové Město nad Metují je součástí městské památkové reservace a nachází se v západním rohu náměstí. Byl postaven společně s městem, původně jako pozdně gotický hrad, který měl město chránit.

Farní pamětní kniha uvádí, že základní kámen budoucího města a hradu byl položen 10. srpna roku 1501.

Původní tvrz z počátku 16. století přestavěna na renesanční zámek a po třicetileté válce na barokní. Rozsáhlá zámecká zahrada, Věž. Historické interiéry zámku, obnoveného po roce 1908 podle projektu D. Jurkoviče.

Architektonická krása zámku je neoddiskutovatelná. Od jeho majestátních věží, přes nádvoří zdobené sgrafity, až po zámeckou zahradu, která je oázou klidu a krásy. V expozicích naleznete nejen umělecká díla, ale i předměty denní potřeby, které vám přiblíží život na zámku v různých historických obdobích.

Zámek Nové Město nad Metují – to jméno zní jako z pohádky a pohádka se skrývá i v jeho zdích. Majestátní stavba tyčící se nad malebným městečkem na úpatí Orlických hor láká milovníky historie, architektury i romantiky už po staletí.

Pojďte se s námi ponořit do jeho bohaté historie, prozkoumat jeho úchvatnou architekturu a zahrady a zjistit, co vše tento skvost Orlických hor nabízí turistům.

Foto Herbert Frank, Jan Sokol, Dana Tvrda, Mel A, Ewwwa licence CC.

Zámek Nové Město nad Metují – historie zámku

Příběh zámku se začal psát v 16. století, kdy ho nechal postavit rytíř Jan Černčický z Kácova. Z původní tvrze se zámek postupně proměnil v honosné sídlo renesančních a barokních šlechticů.

Nejvýraznějšími stavebními úpravami prošel zámek v 17. století pod vedením hrabat Lesliů a v 20. století pod taktovkou architekta Dušana Jurkoviče.

Dnes je zámek chráněnou národní kulturní památkou a právem se řadí mezi nejkrásnější památky České republiky.

Zámek Nové Město nad Metují – architektura, zahrada, expozice

Zámek Nové Město nad Metují uchvátí na první pohled. Jeho monumentální fasáda s věží a arkádami je pastvou pro oči. Uvnitř zámku na vás čeká bohatě zdobené interiéry s freskami, štuky a mobiliářem z různých epoch.

Na zámku spatříte sochy od J.V.Myslbeka, J.Štursy, J.Kofránka, Fr.Bílka, Jakuba Obrovského a Fr.Úprky, plaketa od Otakara Španiela, obrazy od Vratislava Nechleby, Maxe Švabinského, A.Hudečka, Jana Preislera, O.Nejedlého, J.Mařáka, S.Pinkase, J.Kotěry, H. Boettingera, J.Mánesa, Fr.Malého, J.Úprky, M.Benky, K.Špillara, B.Jaroňka, J.Čermáka, J.Věšína, P.Brandla, J.Kupeckého a grafiky od T.Šimona a J.Stretti-Zamponiho.

Projděte se honosnými sály, navštivte zámeckou kapli nebo si prohlédněte fascinující expozice muzea, které přibližují historii zámku a regionu.

Foto Herbert Frank, Jan Sokol, Dana Tvrda, Mel A, Ewwwa licence CC.

Kromě úchvatných interiérů vás okouzlí i zámecká zahrada. Rozlehlý park s fontánami, sochami a romantickými zákoutími je ideálním místem pro procházky a relaxaci.

V zahradě se nachází i originální Jurkovičův dřevěný most, ze kterého se vám naskytne úchvatný výhled na zámek i okolní krajinu.

Zámek Nové Město nad Metují – informace pro turisty, vstupné, otevírací doba

Zámek Nové Město nad Metují je otevřen celoročně. Prohlídky zámku s průvodcem probíhají v češtině a angličtině. Vstupné do zámku se liší v závislosti na zvolené prohlídkové trase. Aktuální ceny vstupného a otevírací dobu naleznete na webových stránkách zámku: http://www.zameknm.cz/cs/.

Na zámku se koná i řada akcí a kulturních programů. Během letní sezóny se můžete těšit na koncerty, divadelní představení, prohlídky s kostýmy a další akce. Aktuální program naleznete na webových stránkách zámku.

Tipy pro turisty

  • Pokud máte čas, navštivte zámek i jeho okolí. V Novém Městě nad Metují a jeho blízkém okolí se nachází mnoho dalších památek a zajímavých míst, které stojí za to vidět.
  • Pro ubytování v Novém Městě nad Metují máte k dispozici širokou nabídku hotelů, penzionů a apartmánů.
  • Do Nového Města nad Metují se pohodlně dostanete autem, vlakem i autobusem.

Zámek Nové Město nad Metují je ideálním místem pro výlet pro celou rodinu. Nenechte si ujít tuto pohádkovou památku a zažijte kouzlo historie a architektury na vlastní kůži.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde Zámek Nové Město nad Metují.

Zámek Nové Město nad Metují mapa: Jak se k nám dostanete

Další tip výlet – chci jet jinam

Chcete navštívit jiné památky v Královehradeckém kraji? Zde zjistíte kam se vydat na výlet v Královehradeckém kraji.

Sdílejte na:
Posted in Královehradecký kraj and tagged , .