Zámek Sychrov

Zámek Sychrov: poznejte romantický klenot severních Čech

Zámek Sychrov je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších památek v severních Čechách. Tento romantický zámek se nachází ve stejnojmenné obci, asi 16 km jižně od Liberce a 6 km severozápadně od Turnova.

Zámek je zpřístupněný veřejnosti od roku 1950 a nabízí návštěvníkům možnost poznat historii, architekturu a kulturu rodu Rohanů, který zámek vlastnil a přestavoval v 19. století.

Zámek je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem, který je ideálním místem pro procházky a relaxaci. Zámek Sychrov je skvělý tip na výlet pro celou rodinu, který vás určitě nadchne a pobaví.

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov – foto Miloslav Rejha licence CC.

Zámek Sychrov – historie

Zámek Sychrov má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do 15. století. Na místě dnešního zámku stávala původně pozdně gotická tvrz, která byla zničena během třicetileté války.

V letech 1690 až 1693 si na jejím místě tehdejší majitelé Sychrova Lamottové z Frintropu postavili dvoupatrový barokní zámek. Lamottové byli německého původu a vlastnili Sychrov do roku 1820, kdy jej prodali francouzské knížecí rodině Rohanů.

Rohanové byli významnou šlechtickou rodinou, která měla kořeny v Bretani a byla spřízněna s francouzskými králi. Rodina se zapojila do francouzské revoluce a následného období napoleonských válek, což jí přineslo mnoho nepřátel i spojenců.

Někteří členové rodiny byli popraveni gilotinou, jiní emigrovali do různých evropských zemí. Mezi nimi byl i Karel Alain Gabriel Rohan, který koupil Sychrov v roce 1820 za 220 tisíc zlatých.

Karel Alain Gabriel Rohan se stal zakladatelem české větve Rohanů, která se usadila na Sychrově a udržovala kontakty s francouzskou kulturou i politikou.

Rohanové se také zapojili do českého národního hnutí a podporovali české umělce, spisovatele a vzdělance. Mezi jejich přáteli byli například Karel Jaromír Erben, Božena Němcová, Bedřich Smetana nebo Josef Mánes.

Rohanové vlastnili Sychrov do roku 1945, kdy jim byl majetek konfiskován československým státem na základě Benešových dekretů.

Poslední majitel z rodu Rohanů, Alain Rohan, ve 30. letech 20. století přijal německé občanství a po válce emigroval do Rakouska.

Od roku 1950 je zámek postupně zpřístupňován veřejnosti jako státní památka. V roce 1995 byl prohlášen za národní kulturní památku.

zamek sychrov 05

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov – architektura

Zámek Sychrov je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Zámek prošel několika stavebními úpravami, které mu daly jeho dnešní podobu.

První významná rekonstrukce zámku proběhla v první půli 30. let 19. století v empírovém stylu, kdy bylo zvýšeno a prodlouženo hlavní křídlo zámku a přistavěno severní křídlo s kaplí.

V letech 1847 až 1862 následovala rozsáhlá novogotická přestavba podle plánů Josefa Pruvota, francouzského architekta, který pracoval pro Rohany.

Pruvot přidal k zámku další křídla, věže, arkýře, štíty, balkony a terasy, které dodaly zámku romantický vzhled. Zároveň byly novogoticky upraveny i veškeré zámecké interiéry, které jsou dodnes zachovány v původním stavu.

Zámek Sychrov je obklopen čestným dvorem a vnitřním nádvořím, které jsou lemovány arkádami a zdobeny sochami a reliéfy.

Na čestném dvoře se nachází kašna s bronzovou sochou svatého Huberta, patrona lovců, kterou vytvořil Josef Václav Myslbek. Na vnitřním nádvoří dominuje kulatá Bretaňská věž s hodinami a zvonkohrou, která je symbolem původu Rohanů.

Na protější straně nádvoří je menší hranatá Rakouská věž, která připomíná spojenectví Rohanů s Habsburky.

Zámek Sychrov má bohatou sbírku uměleckých děl, která jsou součástí prohlídkových okruhů. Mezi nejvýznamnější patří portréty členů rodu Rohanů od francouzských malířů jako Hyacinthe Rigaud, François de Troy nebo Joseph Siffred Duplessis.

Dále jsou zde obrazy českých malířů jako Josef Mánes, Jaroslav Čermák nebo Antonín Chittussi. Zámek také ukrývá cenné sbírky porcelánu, skla, hodin, zbraní, mincí a medailí.

V zámku se nachází také knihovna s více než 12 tisíci svazky knih v různých jazycích.

Zámek Sychrov

Zámecký park

Zámek Sychrov – zámecký park

Zámek Sychrov je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem o rozloze 26 hektarů, který je jedním z nejkrásnějších a nejhodnotnějších parků v České republice.

Park byl založen v roce 1820 spolu s nákupem zámku Rohany a postupně byl upravován podle dobových trendů. Park má anglický charakter s volným uspořádáním stromů, keřů a květin. Park je rozdělen na dvě části: horní park u zámku a dolní park podél potoka Sychrova.

Horní park je blíže k zámku a je více upravený a zdobený různými architektonickými prvky. Zde se nachází například oranžérie, skleníky, altány, sochy nebo fontány. Horní park je také místem konání různých kulturních akcí jako koncerty, divadelní představení nebo svatby.

Dolní park je odlehlejší od zámku a je více divoký a přirozený. Zde se nachází například rybníků, vodopády, jeskyně nebo skalní útvary. Dolní park je také domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, které jsou chráněny jako součást přírodní rezervace Sychrov.

V dolním parku se také nachází památník Boženy Němcové, která zde často pobývala jako host Rohanů a napsala zde některé ze svých děl.

Zámecký park je otevřený celoročně a je volně přístupný veřejnosti. Park je ideálním místem pro procházky, pikniky, sportovní aktivity nebo fotografování. Park nabízí nádherné výhledy na zámek i okolní krajinu.

Park je také místem konání různých akcí jako výstavy, trhy, festivaly nebo ohňostroje.

Zámek Sychrov

Socha v parku

Zámek Sychrov – informace pro turisty

Zámek Sychrov je celoročně přístupný veřejnosti a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Areál celoročně přístupného zámku je využíván k pořádání konferencí, svateb a mnoha kulturních akcí.

Zámek Sychrov

Erb rodiny Rohanů

Zámek Sychrov je skvělým tipem na výlet pro všechny, kteří mají rádi historii, umění, přírodu a romantiku. Zámek je snadno dostupný autem i vlakem z Liberce nebo Prahy. Zámek je otevřený od dubna do října od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

V listopadu a prosinci je zámek otevřený pouze o víkendech od 9 do 16 hodin. V lednu a únoru je zámek uzavřený pro veřejnost.

Zámek nabízí návštěvníkům tři prohlídkové okruhy: reprezentační prostory, soukromé apartmány a zámeckou knihovnu. Každý okruh trvá asi 45 minut a je možné jej absolvovat s průvodcem nebo s audioprůvodcem.

Cena vstupného se liší podle typu okruhu a slevy. Dospělí zaplatí za jeden okruh 180 Kč, za dva okruhy 280 Kč a za tři okruhy 380 Kč. Děti, studenti a senioři mají slevu 50 %.

Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti stojí za jeden okruh 450 Kč, za dva okruhy 700 Kč a za tři okruhy 950 Kč.

Zámek také nabízí možnost pronájmu pro různé soukromé nebo firemní akce jako svatby, konference, semináře nebo oslavy. Zámek má k dispozici několik sálů různých velikostí a kapacit, které jsou vybaveny moderním technickým zařízením.

Zámek také poskytuje cateringové služby a ubytování v zámeckém hotelu.

Pokud hledáte kam na výlet, zámek Sychrov je jednou z nejlepších možností. Zámek Sychrov vás uchvátí svou krásou, historií, kulturou a atmosférou. Zámek Sychrov je památkou, kterou byste neměli minout.

Zámek Sychrov

Pseugotické okno

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.zamek-sychrov.cz/cs.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Libereckém kraji? Zkuste to zde památky v Libereckém kraji.

Sdílejte na:
Posted in Liberecký kraj and tagged .