Zámek Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice je historický objekt nacházející se ve stejnojmenném městě Vrchotovy Janovice ve Středočeském kraji, v České republice. Jedná se o významný barokní zámek, který patří k kulturnímu dědictví regionu.

Zámek Vrchotovy Janovice – historie zámku

Původně středověká vodní tvrz z roku 1243. V 18. století byli majiteli hrabata z Vrtby a za nich došlo k přestavbě na pozdně barokní zámek. Za hrabat z Mitrovic v pol. 19 století byl zámek novogoticky upraven.

Zámek byl postaven v 17. století na místě původní tvrze. Stavba probíhala v letech 1682 až 1689 za účasti předních českých barokních architektů, včetně Františka Maxmiliána Kaňky. Zámek sloužil jako sídlo šlechtického rodu Černínů, kteří vlastnili panství Vrchotovy Janovice.

Zámek Vrchotovy Janovice - interiér zámku

Hraběnka Sidonie Nádherná a zámek Vrchotovy Janovice

Hraběnka Sidonie Nádherná z Borutína byla významnou osobností spojenou se zámkem Vrchotovy Janovice. Sidonie Nádherná se narodila v roce 1885 a byla členkou šlechtické rodiny Nádherných z Borutína, která vlastnila zámek Vrchotovy Janovice.

Hraběnka Sidonie byla známá svou krásou, inteligencí a kulturním nadáním. Stala se významnou mecenáškou umění a literatury. Na zámku Vrchotovy Janovice se v jejím patronátu konaly kulturní a společenské akce, kde se setkávali umělci, spisovatelé a další významné osobnosti tehdejší doby.

O Sidonii Nádherné

Hraběnka Sidonie se také proslavila svým vztahem k hudbě a byla talentovanou hudebnicí. Podporovala hudební vzdělání a organizovala koncerty a hudební večery na zámku.

Její jméno je spojeno s rozvojem kultury a umění na zámku Vrchotovy Janovice, a díky jejímu mecenášství zde vzkvétala kulturní scéna.

Díky svému významu a příspěvku ke kulturnímu dědictví zámku Vrchotovy Janovice je hraběnka Sidonie Nádherná dodnes vzpomínána a uctívána jako významná osobnost této historické lokalitě.

Zámek Vrchotovy Janovice – popis zámku

Architektonicky je zámek Vrchotovy Janovice impozantní stavbou s bohatou výzdobou. Má honosné fasády, rozsáhlé interiéry a krásné zahrady. Hlavní budova zámku je obehnána vodním příkopem, který dodává celému komplexu zvláštní atmosféru.

Vnitřní prostory zámku jsou zdobeny cenným nábytkem, štukaturami, freskami a uměleckými díly. Zvláště zajímavá je Zlatá síň, která je známá svou nádhernou freskovou výzdobou a uměleckými prvky. Kromě toho zde návštěvníci mohou navštívit také zámeckou kapli, která je ozdobena bohatými malbami a sochami.

V okolí přírodně krajinářský park. Expozice Společnost v Čechách 19. století – Rilke & Kraus & Vrchotovy Janovice. Schodišťová hala s malířskou a řezbářskou výzdobou z pol. 18. stol. V gotickém sklepení expozice České zvonařství.

Zámek Vrchotovy Janovice – současnost zámku

Zámek Vrchotovy Janovice je přístupný veřejnosti a slouží jako kulturní a turistické centrum. Prohlídky zámku umožňují návštěvníkům poznat jeho historii, uměleckou hodnotu a procházet se po jeho nádherných zahradách. Kromě toho se zde také konají různé kulturní akce, výstavy a koncerty.

Zámek Vrchotovy Janovice je oblíbenou turistickou atrakcí, která láká návštěvníky svým barokním půvabem a historickým významem. Je to ideální místo pro milovníky architektury, historie a umění, kteří chtějí prozkoumat bohatou kulturní tradici tohoto místa.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.nm.cz/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged , .