Zámek Žleby

Zámek Žleby

Zámek Žleby byl založen pány z Lichtenburka v 2. pol. 13. století. Pozdější barokní a historizující změny jsou spjaty s knížecím rodem Auerspergu. V. K. Auersperg koncipoval své sídlo v duchu velkolepého romantismu.

Zámek Žleby je skvělým tipem na výlet do Středních Čech. Tento zámek se nachází ve stejnojmenné obci, přibližně sedm kilometrů východně od Čáslavi. Zámek je od roku 2002 chráněn jako národní kulturní památka a spravuje jej Národní památkový ústav.

Zámek Žleby

Zámek Žleby – Foto Prazak licence CC.

Zámek Žleby – historie

Historie zámku Žleby sahá až do 13. století, kdy byl založen jako gotický hrad pány z Lichtenburka. První nepřímá zmínka o něm pochází z roku 1289, kdy patřil Jindřichovi z Lichtenburka². V průběhu let se majitelé hradu často střídali a hrad byl několikrát přestavován. Koncem 16. století byl pozdně gotický hrad přestavěn na renesanční zámek.

Zámek Žleby

Zámek Žleby – Foto Manka licence CC.

Zámek Žleby – architektura

Architektura zámku je velmi zajímavá. Dochovaná podoba zámku je výsledkem romantické přestavby v novogotickém slohu, kterou realizovali Auerspergové ve druhé polovině 19. století.

Zámek Žleby

Zámek Žleby – Foto Harold licence CC.

Zámek Žleby – zámecký park

Zámecký park ve Žlebech o rozloze cca 24 ha vznikl v souvislosti s romantickou přestavbou zámku ve druhé polovině 19. století podle představ svého tvůrce, knížete Vincence Karla Auersperga. Park patří k zajímavým historickým zámeckým parkům anglického typu a nabízí mnoho historizujících staveb, připomínajících „středověkou hradní architekturu“.

Informace pro turisty

Pro turisty jsou k dispozici informace o návštěvní době, vstupném, prohlídkových trasách a kulturních akcích na oficiálním webu zámku⁵. Zámek Žleby je velkolepé romantické sídlo rodu Auerspergů, ve kterém se dodnes nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Zámek návštěvníkům nabízí exkurs do každodenního života šlechty v 19. století.

Zámek Žleby je skvost mezi památkami Středních Čech a rozhodně stojí za návštěvu. Tento zámek patří mezi nejkrásnější hrady a zámky v České republice a nabízí nejen krásné prohlídky, ale i překrásné okolní scenérie.

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Foto v záhlaví Miloslav Rejha licence CC.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.zamek-zleby.cz/cs.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj, Pardubický kraj and tagged .