Clam-Gallasův palác

Clam-Gallasův palác: Brána do srdce staré Prahy

Odhalte krásu a historii jednoho z nejkrásnějších barokních paláců v Praze

Clam-Gallasův palác je bezesporu jednou z nejpůsobivějších a nejzachovalejších barokních památek v srdci Prahy. Tato architektonická perla z 18. století ukrývá bohatou historii a nádherné interiéry, které stojí za to objevit. Pojďme se společně ponořit do fascinujícího příběhu tohoto impozantního sídla a odhalit, proč byste si jej neměli nechat ujít při své návštěvě hlavního města.

Klenot barokní architektury v samém centru Prahy

Clam-Gallasův palác se nachází v samém srdci historického centra Prahy, hned vedle Staroměstského náměstí. Tato strategická poloha mu dodává na významu a umožňuje návštěvníkům snadný přístup k této nádherné památce. Palác byl postaven Jaroslavem V. Gallasem v letech 1713 - 1730 podle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky a Josefa Fischera z Erlachu, nejvýznamnějších barokních architektů v Čechách. V suterénu se dochovaly zbytky románského dvorce.

Exteriér paláce je okázalý a impozantní. Dominantou je honosný průčelí s bohatou sochařskou výzdobou, které okouzlí každého příchozího. Sochařská výzdoba, včetně soch antických bohů a alegorických postav, byla vytvořena předními umělci té doby, jako byli Matyáš Bernard Braun a Ignác František Platzer. Celkový dojem z vnějšku paláce je nádherný a okázalý, což plně odpovídá baroknímu stylu.

Nádherné interiéry plné uměleckých pokladů

Ale to nejlepší teprve přijde! Jakmile vstoupíte dovnitř, ocitnete se v nádherném světě barokního umění a luxusu. Interiéry paláce jsou opravdovou hostinou pro oči a duši. Nejimpozantnější místností je bezesporu Rytířský sál, který ohromí svými rozměry, bohatou štukovou výzdobou a nádherným kazetovým stropem. Další skvosty, které stojí za zhlédnutí, jsou Zrcadlový sál, Hudební sál a Jídelna s nádhernou nástropní freskou.

Palác je také domovem řady uměleckých pokladů. Můžete zde obdivovat cenné obrazy, sochy, nábytek a další umělecké předměty, které patřily původním majitelům. Tyto sbírky dávají nahlédnout do života šlechtických rodů, které v paláci sídlily.

Bohatá historie plná zvratů

Clam-Gallasův palác má za sebou pohnutou historii plnou zvratů. Původně byl postaven pro hraběcí rod Clam-Gallasů, kteří v něm sídlili až do 20. století. Během své existence však palác několikrát změnil majitele a prošel řadou přestaveb a renovací.

Zajímavou kapitolou v dějinách paláce je jeho využití během 2. světové války, kdy se stal sídlem gestapa. Po válce byl palác znárodněn a využíván pro různé účely, než se v 90. letech 20. století dočkal rozsáhlé rekonstrukce a otevření pro veřejnost.

Dnes je Clam-Gallasův palác opět v soukromém vlastnictví a slouží jako prestižní kulturní a společenské centrum. Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty, přednášky a další kulturní akce, které lákají tisíce návštěvníků.

Praktické informace pro návštěvníky

Clam-Gallasův palác je otevřen celoročně, s výjimkou pondělí. Otevírací doba je od úterý do neděle, vždy od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné pro dospělé činí 200 Kč, pro seniory a studenty 150 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Palác se nachází na adrese Husova 20, 110 00 Praha 1, v těsné blízkosti Staroměstského náměstí. Nejbližší stanice metra je Staroměstská (linka A). V okolí paláce je také několik placených parkovišť, kde můžete zanechat své vozidlo.

V blízkosti paláce se nachází řada skvělých restaurací a kaváren, kde si můžete po prohlídce odpočinout a občerstvit se. Doporučujeme například Café Louvre, Café Savoy nebo Café Slavia, které nabízejí vynikající českou i mezinárodní kuchyni.

Užitečné odkazy

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Závěr

Doufám, že tento článek vás nadchl a inspiroval k návštěvě tohoto nádherného barokního skvostu v srdci Prahy. Clam-Gallasův palác je opravdovou perlou české architektury a kultury, kterou byste si neměli nechat ujít. Těším se, že se brzy vydáte na tuto fascinující cestu do minulosti a budete okouzleni krásou a historií tohoto výjimečného místa.

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .