Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Dělostřelecká tvrz Stachelberg, nedaleko městečka Žacléř u Trutnova, je největší čs. tvrzí a jednou z největších na světě. Po dokončení by měla 12 objektů. Podařilo se však dokončit pouze jeden objekt a rozestavět mohutné podzemí (3,5km). Od roku 1993 je pro veřejnost otevřeno muzeum v jediném postaveném objektu a od roku 2001 je zpřístupněna část podzemí. Díky rozestavěnosti podzemí uvidí návštěvník postup výstavby těchto staveb. Podzemí pevnosti je unikát v republikovém měřítku.

Dělostřelecká tvrz Stachelberg – popis

Dělostřelecká tvrz Stachelberg je historická pevnost nacházející se ve městě Březové nad Svitavou v České republice. Tvrz Stachelberg je součástí obranného systému československého opevnění z období před druhou světovou válkou.

Byla postavena v letech 1937 až 1938 a jejím úkolem bylo bránit strategicky důležité údolí řeky Svitavy, které bylo hlavní dopravní tepnou směrem do Moravy. Tvrz byla součástí linie opevnění nazvané „Obranná stráž“, která měla za úkol bránit přístupové cesty do Československa.

Tvrz Stachelberg je rozdělena na dvě části: dolní a horní. Dolní část obsahuje pancéřovou dělostřeleckou observační věž, sklady munice, technické místnosti a ubytovací prostory pro posádku. Horní část tvrze je pak vybavena dělostřeleckými objekty, včetně pancéřového dělostřeleckého krytu, zajišťujícího ochranu před nepřátelským ostřelováním.

Dělostřelecká tvrz Stachelberg – historie a dnešní stav

Během okupace Československa nacistickým Německem v roce 1939 byla tvrz Stachelberg převzata Wehrmachtem a začleněna do německého opevnění. Po druhé světové válce byla tvrz znovu převzata československou armádou a používána až do roku 1993. Dnes je tvrz Stachelberg přístupná veřejnosti jako muzeum a turistická atrakce, která ukazuje, jak fungovalo československé opevnění před druhou světovou válkou.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.stachelberg.cz/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Královehradeckém kraji? Zkuste to zde Památky v Královehradeckém kraji.

Sdílejte na:
Posted in Královehradecký kraj and tagged , .