Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí je významný historický objekt nacházející se ve stejnojmenném městě Hradec nad Moravicí v Moravskoslezském kraji, České republice. Je to jeden z nejvýznamnějších a nejlépe dochovaných renesančních zámků v zemi.

Zámek Hradec nad Moravicí – historie zámku

Zámek byl postaven v 16. století na místě původní gotické tvrze. Hlavní stavební fáze probíhala v letech 1568 až 1582 za účasti italských mistrů stavebního umění. Zámek byl sídlem rodu Lichtenštejnů, kteří vlastnili panství Hradec nad Moravicí po mnoho generací.

Majitelé se často střídali, převážně to byly nejvýznamnější české šlechtické rody či církevní instituce – od roku 1371 pražský arcibiskup, 1396 Vartemberkové, 1406 biskupství litomyšlské, 1416 Jenštejnové – arcibiskup Jan z Jenštejna.

1456 Zajícové z Hasnburku, 1538 znovu Vartemberkové, od poloviny XVI. století rod Smiřických, po bělohorské bitvě jako konfiskát převzali hrad Valdštejnové od nichž jej roku 1821 koupil hrabě Aehrenthal, který zde bydlel až do roku 1945.

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí – popis zámku

Architektonicky je zámek Hradec nad Moravicí výjimečný kombinací renesančního a raně barokního stylu. Jeho vnitřní prostory jsou zdobeny bohatými freskami, štukaturami a historickým nábytkem. Hradec nad Moravicí se pyšní také rozsáhlými anglickými zahradami a parkem, které se táhnou kolem zámku.

Za zmínku stojí i velká knihovna zámku, která obsahuje cenné historické knihy a rukopisy. V zámku se nachází také expozice věnovaná historii rodu Lichtenštejnů a regionu Hradec nad Moravicí.

Zámek Hradec nad Moravicí je oblíbenou turistickou atrakcí a je také využíván pro pořádání různých kulturních akcí a koncertů. Navštěvování zámku umožňuje návštěvníkům prozkoumat historii a architekturu tohoto významného místa a procházet se po jeho nádherných zahradách.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.zamek-hradec.cz/cs.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Moravskoslezském kraji? Zkuste to zde Památky v Moravskoslezském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Moravskoslezský kraj and tagged .