Divoká Šárka

Divoká Šárka: Vydejte se na výlet plný překvapení!

Divoká Šárka: Přírodní klenot na dosah ruky Pražanů

Úvod do tajemného údolí

Představte si, že jste uprostřed rušného velkoměsta, ale zároveň na dosah divočiny. Přesně takový zážitek vám nabízí Divoká Šárka, nádherná přírodní rezervace na okraji Prahy. Toto malebné údolí, které se vine podél potoka Šárka, je skutečným rájem pro milovníky přírody, sportu a historie.

Už samotný název "Divoká Šárka" vyvolává představy dobrodružství a tajemna. A věřte mi, realita předčí vaše očekávání! Ať už jste nadšený turista, rodina s dětmi hledající místo pro piknik, nebo jen Pražan toužící po úniku z městského shonu, Divoká Šárka má co nabídnout každému.

V tomto článku vás provedu všemi zákoutími tohoto přírodního skvostu. Dozvíte se o jeho fascinující historii, objevíte nejkrásnější turistické trasy, zjistíte, kde se osvěžit v horkých letních dnech, a dokonce vám prozradím, kde najdete ty nejlepší restaurace v okolí. Tak co říkáte, vydáme se společně na výlet do Divoké Šárky?

Historie a pověsti Divoké Šárky

Než se vydáme na průzkum současné podoby Divoké Šárky, pojďme se na chvíli ponořit do její bohaté historie. Věděli jste, že toto údolí je opředeno legendami starými stovky let? Nejznámější z nich je pověst o dívčí válce a statečné Šárce, po níž je celé údolí pojmenováno.

Podle legendy byla Šárka jednou z bojovnic kněžny Vlasty, která vedla vzpouru proti mužské nadvládě. Šárka prý lstí přelstila družinu vedenou rekem Ctiradem. Nechala se přivázat ke stromu a předstírala, že ji tam uvěznili muži. Když ji Ctirad "osvobodil", Šárka ho opila medovinou a zapískala na roh. To byl signál pro ostatní dívky, které Ctirada a jeho družinu přepadly a pobily. Ať už je na této pověsti pravdy cokoliv, dodává místu nádech tajemna a romantiky.

Ale historie Divoké Šárky sahá mnohem dál než do bájných časů. Archeologické nálezy dokazují, že oblast byla osídlena už v mladší době kamenné, tedy před více než 6000 lety! V průběhu staletí zde vzniklo několik hradišť, z nichž nejznámější je Šárka na skalním ostrohu Kozákova skála. I když z něj dnes zbyly jen nepatrné stopy, stále si můžete představovat, jak impozantní muselo být ve své době.

V novodobé historii se Divoká Šárka stala oblíbeným výletním místem Pražanů. Už v 19. století sem lidé jezdili na pikniky a procházky. V roce 1933 bylo v údolí otevřeno přírodní koupaliště, které je dodnes v provozu a těší se velké oblibě. Od roku 1964 je celá oblast chráněna jako přírodní památka, což zaručuje zachování její přírodní krásy pro budoucí generace.

Přírodní krásy Divoké Šárky

Divoká Šárka je skutečným přírodním klenotem, který vás okouzlí svou rozmanitostí a krásou. Toto hluboké skalnaté údolí, vymodelované miliony let erozí, nabízí úchvatné scenérie na každém kroku. Skalní stěny, které se tyčí nad údolím, vytvářejí dojem, že jste se ocitli někde v divočině daleko od civilizace, přestože jste stále na území hlavního města.

Jedním z nejvýraznějších přírodních útvarů je Džbán, skalní útvar, který dal jméno i místnímu rybníku. Tato impozantní skála je oblíbeným cílem horolezců, ale i běžní návštěvníci mohou obdivovat její majestátnost z bezpečí turistické stezky. Z vrcholu Džbánu se vám naskytne překrásný výhled na celé údolí.

Údolím protéká potok Šárka, který vytváří malebná zákoutí a tůňky. V jarních měsících, když tají sníh, se potok mění v divokou bystřinu, zatímco v létě nabízí příjemné osvěžení pro unavené nohy turistů. Podél potoka vede naučná stezka, která vás seznámí s místní flórou a faunou.

A když už jsme u té flóry a fauny - Divoká Šárka je skutečnou pokladnicí biodiverzity. Na relativně malé ploše zde najdete širokou škálu biotopů - od skalních stepí přes lesní porosty až po vodní ekosystémy. To vytváří ideální podmínky pro život mnoha druhů rostlin a živočichů.

Z rostlin zde můžete obdivovat například vzácnou tařici skalní nebo křivatec český. Na jaře údolí rozkvétá sasankami a dymnivkami, zatímco v létě vás okouzlí vůně mateřídoušky a dobromysli. Pokud máte štěstí, můžete zahlédnout i některé ze vzácných druhů motýlů, jako je například otakárek fenyklový nebo modrásek rozchodníkový.

Pro milovníky ptactva je Divoká Šárka hotovým rájem. Můžete zde pozorovat strakapouda velkého, sýkoru modřinku nebo třeba ledňáčka říčního. V tichosti se vám možná podaří zahlédnout i některého ze savců, kteří zde žijí - například veverku obecnou nebo lišku obecnou.

Turistické trasy v Divoké Šárce

Divoká Šárka je protkána sítí turistických tras, které uspokojí jak náročné turisty, tak rodiny s dětmi nebo seniory. Ať už preferujete krátkou procházku nebo celodenní výlet, určitě si zde přijdete na své. Pojďme se podívat na některé z nejoblíbenějších tras.

Jednou z nejpopulárnějších je okružní trasa kolem Džbánu. Začíná u zastávky Divoká Šárka a vede vás kolem stejnojmenného rybníka, přes skalní útvar Džbán a zpět. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a zabere vám zhruba 2 hodiny. Je to ideální volba pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kteří chtějí zažít krásy Divoké Šárky, ale nemají celý den.

Pro ty, kdo touží po delší a náročnější túře, doporučuji trasu z Divoké Šárky přes Nebušice do Šáreckého údolí. Tato trasa je dlouhá asi 12 kilometrů a zabere vám celé odpoledne. Odměnou vám budou nádherné výhledy na Prahu a okolní krajinu.

Milovníci historie by neměli vynechat trasu k pozůstatkům pravěkého hradiště na Kozákově skále. I když z hradiště mnoho nezbylo, samotný výstup a výhled z vrcholu stojí za to. Trasa začíná u zastávky Divoká Šárka a je dlouhá asi 3 kilometry.

Pro ty, kdo preferují naučné stezky, je zde trasa "Přírodním areálem Divoká Šárka". Tato 4 kilometry dlouhá stezka vás seznámí s místní flórou, faunou a geologií. Na 6 zastaveních se dozvíte zajímavosti o místní přírodě a historii.

Ať už si vyberete jakoukoliv trasu, nezapomeňte na pohodlnou obuv a dostatek vody. Terén může být místy náročnější a v létě bývá v údolí poměrně teplo. Také doporučuji vzít si s sebou svačinu - piknik v přírodě je vždy skvělým zpestřením výletu.

Koupaliště Divoká Šárka - osvěžení v srdci přírody

Když letní teploty stoupají a slunce nemilosrdně praží, není nic lepšího než se osvěžit v chladivé vodě. A právě to vám nabízí koupaliště Divoká Šárka. Toto přírodní koupaliště, zasazené do nádherné scenérie skalnatého údolí, je skutečným klenotem mezi pražskými koupalištěmi.

Koupaliště Divoká Šárka bylo otevřeno v roce 1933 a od té doby je oblíbeným cílem Pražanů i návštěvníků města. Jeho unikátnost spočívá v tom, že se jedná o přírodní nádrž napájenou potokem Šárka. Voda je zde čistá a osvěžující, bez typického chlorového zápachu, který známe z umělých bazénů.

Rozloha koupaliště je impozantní - vodní plocha má téměř 6800 metrů čtverečních. To znamená, že i v horkých letních dnech, kdy sem míří davy lidí, zde najdete dostatek místa pro plavání i relaxaci. Hloubka vody se postupně zvyšuje, takže si zde užijí jak malé děti, tak i zkušení plavci.

Pro ty, kdo preferují aktivní odpočinek, je zde k dispozici hřiště na plážový volejbal. Můžete si také půjčit šlapadlo a prozkoumat koupaliště z vodní hladiny. Pro děti je připraveno dětské hřiště s pískovištěm a skluzavkami.

Co se týče vstupného, koupaliště Divoká Šárka patří k těm cenově dostupnějším v Praze. Aktuální ceny najdete na oficiálních webových stránkách, ale obecně platí, že dospělí zaplatí kolem 100 Kč za celodenní vstup, děti a senioři mají slevu.

Koupaliště je obvykle otevřeno od června do září, v závislosti na počasí. Otevírací doba je zpravidla od 9:00 do 19:00, ale v horkých dnech bývá prodloužena až do 21:00. Před návštěvou doporučuji zkontrolovat aktuální informace na webových stránkách koupaliště.

A nezapomeňte - kromě osvěžující koupele si zde můžete užít i krásné výhledy na okolní skalnaté stráně. Koupaliště Divoká Šárka není jen místem pro plavání, ale i pro relaxaci a obdivování krásy přírody.

Gastronomické zážitky v Divoké Šárce a okolí

Po celodenním výletu nebo osvěžující koupeli jistě dostanete hlad. Naštěstí Divoká Šárka a její okolí nabízí řadu možností, jak uspokojit vaše chuťové buňky. Od tradičních hospůdek až po moderní restaurace, každý si zde přijde na své.

Přímo v areálu koupaliště najdete několik stánků s občerstvením. Můžete si zde dát klasiku jako jsou párky v rohlíku, hranolky nebo zmrzlinu. Pro ty, kdo preferují zdravější varianty, jsou k dispozici i čerstvé saláty a ovocné smoothie.

Pokud toužíte po něčem vydatnějším, doporučuji navštívit restauraci U Veselíků. Tato tradiční česká hospoda se nachází jen kousek od koupaliště a je vyhlášená svými domácími knedlíky a svíčkovou. V létě si můžete vychutnat jídlo na venkovní zahrádce s výhledem do zeleně.

Pro milovníky italské kuchyně je zde restaurace Bella Vista. Jak už název napovídá, nabízí krásný výhled na údolí Divoké Šárky. Jejich pizza a domácí těstoviny jsou skutečnou pochoutkou.

Pokud hledáte něco modernějšího, zkuste restauraci Šárka. Tato stylová restaurace nabízí fusion kuchyni, která kombinuje prvky české a mezinárodní gastronomie. Jejich terasaa s výhledem na údolí je ideálním místem pro romantickou večeři.

Pro ty, kdo preferují piknik v přírodě, je zde několik obchodů v blízkosti, kde si můžete nakoupit potřebné potraviny. Nezapomeňte však, že jsme v přírodní rezervaci, takže po sobě vždy ukliďte a odpadky odneste s sebou.

A pro milovníky piva mám speciální tip - navštivte místní minipivovar Šárka. Kromě ochutnávky různých druhů piv si zde můžete prohlédnout i samotný proces vaření piva. Je to skvělý způsob, jak zakončit den plný zážitků v Divoké Šárce.

Praktické informace pro návštěvníky

Aby byla vaše návštěva Divoké Šárky co nejpříjemnější, připravil jsem pro vás několik užitečných informací. S těmito tipy si užijete den naplno a vyhnete se případným nepříjemnostem.

Doprava: Dostat se do Divoké Šárky je velmi snadné. Nejpohodlnější je využít městskou hromadnou dopravu. Zastávka "Divoká Šárka" je konečnou tramvají číslo 20 a 26. Také sem jezdí autobusy číslo 108, 119 a 225. Pokud jedete autem, najdete zde několik parkovišť, ale v letních měsících bývají často plná. Doporučuji proto přijet brzy ráno nebo raději využít MHD.

Vybavení: Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv vhodnou do terénu. Trasy mohou být místy kamenité a kluzké. V létě je nezbytný dostatek vody, pokrývka hlavy a opalovací krém. Pokud plánujete piknik, vezměte si deku na sezení.

Občerstvení: I když v oblasti najdete několik restaurací a stánků s občerstvením, doporučuji vzít si s sebou svačinu a dostatek tekutin. Obzvlášť pokud se chystáte na delší túru nebo plánujete strávit celý den u vody.

Koupání: Pokud se chystáte na koupaliště, nezapomeňte na plavky, ručník a případně opalovací krém. Vstupné se platí v hotovosti, tak si nezapomeňte vzít peníze.

Bezpečnost: I když je Divoká Šárka bezpečnou oblastí, buďte opatrní při lezení na skály nebo při koupání. Respektujte všechna varování a zákazy. V případě nouze volejte linku 112.

Ochrana přírody: Nezapomínejte, že se pohybujete v chráněné přírodní památce. Neodhazujte odpadky, netrhejte rostliny a nerušte zvířata. Případný odpad si odneste s sebou.

Počasí: Před návštěvou si zkontrolujte předpověď počasí. V létě může být v údolí velmi horko, zatímco na podzim a na jaře zde bývá chladněji než ve městě.

Otevírací doba: Samotná přírodní rezervace je přístupná celoročně a zdarma. Koupaliště je obvykle v provozu od června do září, v závislosti na počasí. Aktuální informace najdete na oficiálních webových stránkách.

Další zajímavosti v okolí Divoké Šárky

Pokud máte čas a chuť, v okolí Divoké Šárky najdete řadu dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Zde je několik tipů:

Obora Hvězda: Jen kousek od Divoké Šárky najdete tuto krásnou renesanční oboru s letohrádkem ve tvaru šesticípé hvězdy. Je to ideální místo pro procházky a piknik.

Šárecké údolí: Pokračování Divoké Šárky směrem k Vltavě. Nabízí další krásné přírodní scenérie a turistické trasy.

Přírodní divadlo Divoká Šárka: V létě se zde konají představení pod širým nebem. Pokud máte štěstí, můžete zažít jedinečné kulturní představení v kulisách přírody.

Dinopark Praha: Pro rodiny s dětmi je skvělou volbou nedaleký Dinopark, kde můžete obdivovat modely dinosaurů v životní velikosti.

Letiště Václava Havla: Pro milovníky letadel je blízké letiště skvělou příležitostí k pozorování startů a přistání.

Závěr: Proč byste měli Divokou Šárku navštívit

Divoká Šárka je skutečným pokladem Prahy. Nabízí jedinečnou kombinaci krásné přírody, bohaté historie a možností aktivního odpočinku, to vše na dosah ruky od centra hlavního města. Ať už jste nadšený turista, rodina hledající místo pro piknik, nebo jen někdo, kdo touží po chvilce klidu v přírodě, Divoká Šárka vás jistě okouzlí.

Od impozantních skalních útvarů přes malebné lesní stezky až po osvěžující koupaliště - každý si zde najde něco, co ho uchvátí. A to nejlepší? Můžete se sem vracet znovu a znovu, protože každé roční období dává Divoké Šárce novou tvář.

Tak co říkáte? Není načase vyměnit ruch města za šumění listů a zurčení potoka? Přijďte a objevte kouzlo Divoké Šárky. Věřím, že stejně jako já se i vy zamilujete do tohoto kouzelného místa a budete se sem rádi vracet.

Divoká Šárka - Mapa jak se tam dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Divoké Šárky

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek a park Průhonice

Klíčová slova: divoká šárka, koupaliště divoká šárka, divoká šárka praha, divoká šárka mapa, divoká šárka restaurace, divoká šárka turistické trasy, přírodní divadlo divoká šárka, koupaliště divoká šárka vstupné, údolí divoká šárka, dinopark praha divoká šárka

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .