Zámek a park Průhonice

Zámek a park Průhonice

Zámek a park Průhonice – historie

Zámek a park Průhonice je jedním z nejvýznamnějších historických památek v České republice. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy byl postaven jako pevnost. Původní zámek byl však zničen během husitských válek a až v 16. století byl obnoven a přestavěn na renesanční zámek.

V 17. století byl zámek Průhonice přestavěn v barokním stylu. Byly přidány nové křídla a zahrada byla upravena do podoby francouzského parku. V té době byl zámek také využíván jako lovecký zámeček a místo pro pořádání společenských akcí.

V 19. století získal Zámek a park Průhonice nového majitele – hraběte Arnošta Emila Silva-Taroucu. Ten se zasloužil o další rozšíření zámku a výraznou úpravu parku. Byly přidány nové pavilony, mosty a vodní prvky, které dodaly zámku romantický a pohádkový vzhled.

Zámek a park Průhonice
Dnes je zámek Průhonice oblíbenou turistickou atrakcí. Návštěvníci mohou prohlédnout reprezentativní pokoje zámku, které jsou zařízeny dobovým nábytkem a uměleckými díly. V parku je možné se projít po romantických cestičkách a obdivovat krásu kvetoucích záhonů a jezírek.

Zámek Průhonice je také významným centrem vědeckého výzkumu. V jeho areálu se nachází Botanický ústav Akademie věd České republiky, který se specializuje na studium flóry a fauny. V rámci ústavu je také provozována botanická zahrada, která je jednou z největších v Evropě.

Pro turisty je zámek a park Průhonice snadno dostupný. Nachází se nedaleko Prahy a je možné ho navštívit jak autem, tak veřejnou dopravou. Vstupné je přijatelné a zahrnuje prohlídku zámku i parku.

Zámek Průhonice je skutečnou perlovou historickou památkou. Jeho bohatá historie, architektura a krásný park lákají návštěvníky z celého světa. Pokud se chystáte navštívit Prahu, nezapomeňte zahrnout Zámek a park Průhonice do svého itineráře. Určitě nebudete litovat!

Zámek a park Průhonice - zámek

Architektura zámku Průhonice

Zámek Průhonice je jedním z nejvýznamnějších architektonických skvostů v České republice. Jeho architektura a design jsou nejenom ohromující, ale také plní historický význam. Zámek se nachází v obci Průhonice, nedaleko Prahy, a je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v zemi.

Zámek původně gotická tvrz, naposledy byl přestavěn v letech 1889 – 92 ve stylu tzv. „české novorenesance“. Zámek je veřejnosti nepřístupný. Sídlí v něm Botanický ústav AV ČR. Legendární průhonický park založil roku 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva – Tarouca. Unikátní dílo přírodně krajinářského slohu v Evropě.

Při pohledu na zámek Průhonice si nelze nevšimnout jeho impozantní fasády. Fasáda je zdobena bohatou ornamentikou a sochařskými prvky, které dodávají zámku nádech elegance a noblesy. Každý detail na fasádě byl pečlivě promyšlen a vyroben s precizností. Zámek je obklopen rozlehlým parkem, který je považován za jedno z nejkrásnějších zahradních děl v Evropě. Park je navržen ve stylu anglického parku a je plný vzácných rostlin a květin.

Vstup do zámku Průhonice je přes impozantní bránu, která je sama o sobě architektonickým skvostem. Brána je zdobena sochami a reliéfy, které vyprávějí příběhy z historie zámku. Po vstupu do zámku se návštěvníci ocitnou v prostorné a nádherně zdobené předsíni. Stropy jsou pokryty freskami a stěny jsou zdobeny obrazy slavných umělců. Každá místnost v zámku má svůj vlastní unikátní design a atmosféru.

Zámek a park Průhonice je také domovem mnoha cenných uměleckých děl. V jeho sbírkách najdeme obrazy, sochy a další umělecké předměty, které jsou svědectvím bohaté historie zámku. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si tyto umělecké poklady a dozvědět se více o jejich historii a významu.

Celkově lze říci, že architektura a design zámku Průhonice jsou jedinečné a fascinující. Každý detail byl pečlivě promyšlen a vyroben s precizností. Zámek je nejenom architektonickým skvostem, ale také svědectvím bohaté historie a kultury. Jeho návštěva je nezapomenutelným zážitkem pro každého turistu, který se zajímá o architekturu a umění.

Vzhledem k tomu, že zámek Průhonice je tak populární turistickou atrakcí, je důležité si předem zjistit informace o otevírací době a vstupném. Návštěvníci by měli také dbát na to, aby dodržovali pravidla a pokyny pro chování v zámku, aby se zachovala jeho krása a hodnota pro budoucí generace.

Zámek a park Průhonice - park

Zámek a park Průhonice – zahrady a park

Zámek Průhonice je jedním z nejvýznamnějších historických památek v České republice. Nachází se v obci Průhonice nedaleko Prahy a je oblíbeným cílem turistů z celého světa. Jednou z největších atrakcí zámku jsou jeho nádherné zahrady a park, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě.

Zámek a park Průhonice se rozkládají na ploše více než 250 hektarů. Jsou rozděleny do několika částí, každá s vlastním charakterem a atmosférou. Návštěvníci mohou procházet rozlehlými trávníky, sledovat kvetoucí záhony a obdivovat různé druhy rostlin a stromů.

Jednou z nejvýznamnějších částí zahrad je Dendrologická zahrada, která je domovem pro více než 1800 druhů dřevin. Zde mohou návštěvníci obdivovat vzrostlé stromy a keře, které vytvářejí jedinečnou atmosféru. Dendrologická zahrada je také významným místem pro výzkum a ochranu rostlinných druhů.

Zámek a park Průhonice - Průhonický park
Další zajímavou částí zahrad je Japonská zahrada, která představuje malebný kousek Japonska uprostřed Čech. Tato zahrada je plná rybníků, vodopádů, kamenných mostů a japonských staveb. Návštěvníci se zde mohou projít po chodníčcích a obdivovat krásu japonského zahradního umění.

Pro ty, kteří hledají klid a odpočinek, je ideální volbou Anglický park. Tento park je plný romantických cestiček, jezírek a zákoutí, které nabízejí útočiště od ruchu města. Návštěvníci si zde mohou sednout na lavičky a relaxovat v příjemném prostředí.

Zámek a park Průhonice jsou také významným místem pro pořádání různých kulturních a společenských akcí. Každoročně se zde koná například festival květin, který přitahuje tisíce návštěvníků. Během tohoto festivalu jsou zahrady a park zdobeny tisíci květin a rostlin, což vytváří nádhernou atmosféru.

Pro turisty, kteří navštíví Zámek a park Průhonice, je důležité vědět, že zahrady a park jsou otevřeny po celý rok. Vstupné je zpoplatněno a slouží k údržbě a ochraně této unikátní památky. Návštěvníci by měli dodržovat pravidla a pokyny, které jsou stanoveny, aby se zabezpečila ochrana rostlin a zvířat.

Zámek a park Průhonice jsou skutečným pokladem České republiky. Jejich krása a jedinečnost přitahují turisty z celého světa. Procházka těmito zahradami je nezapomenutelným zážitkem a nabízí možnost odpočinku a relaxace v příjemném prostředí.

Zámek a park Průhonice - Průhonický park

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.pruhonickypark.cz/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .