Nuselský most

Nuselský most

Nuselský most je jedním z nejvýznamnějších mostů v Praze a ikonickou částí městského panoramatu. Nachází se ve čtvrti Nusle, spojuje pražské městské části Vinohrady a Vyšehrad.

Nuselský most - historie stavby

Nuselský most byl postaven v letech 1967 až 1973. Je to železobetonový most v jehož tělese vede trasa C pražského metra.

S prvním návrhem na přemostění nuselského údolí přišla dvojice arch. Bohumír Kozák a ing. Stanislav Bechyně již kolem roku 1927. Most je jednou z největších staveb z předpjatého betonu v celé republice. Je 485 m dlouhý a 26 m široký. Most spojuje Pankrác s Karlovem v průměrné výšce 40 m nad údolím. Čtyřproudová vozovka zabírá šířku 21 m. Most byl pro veřejnost otevřen 22. 2. 1973 a byl původně nazván mostem Klementa Gottwalda.

Díky svému umístění a architektonickému designu se Nuselský most stal oblíbeným místem pro fotografování a obdivování panoramatu Prahy.

Nuselský most jako součást pražské dopravy

Nuselský most je důležitou součástí pražského silničního a veřejného dopravního systému. Slouží jako spojení mezi jižním a centrálním územím Prahy a je součástí frekventované trasy. Z mostu je také krásný výhled na okolní památky, jako je Vyšehrad, Nuselská radnice a další historické budovy.

Rekonstrukce

V nedávné době proběhla rekonstrukce Nuselského mostu, která zahrnovala posílení konstrukce, opravu vozovky a modernizaci kolejiště metra. Most je nyní opět plně funkční a slouží jako důležitý spojovací prvek pro místní obyvatele a návštěvníky Prahy.

Nuselský most - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://cs.wikipedia.org/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Praze? Zkuste to zde památky v Praze.

Klíčová slova:

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .