Grébovka - Havlíčkovy sady

Grébovka – Havlíčkovy sady: Ochutnejte víno z městské vinice

Grébovka - Havlíčkovy sady Praha 2. Nádherná pseudorenesanční vila s kuželnou a střelnicí v zahradě a Dolní Landhauska. V okolí vinice.

Grébovka - Havlíčkovy sady: Oáza klidu v srdci Prahy

Grébovka - Havlíčkovy sady úvod: Objevte skrytý klenot Vinohrad

Grébovka - Havlíčkovy sady - ahoj, milovníci pražských zákoutí! Jsem Jan a dnes vás vezmu na procházku do jednoho z nejkrásnějších parků v Praze - do Grébovky. Tenhle zelený ráj, oficiálně známý jako Havlíčkovy sady, je skutečným pokladem ukrytým v rušném srdci Vinohrad. Pojďte se mnou objevit jeho kouzlo!

Grébovka není jen tak ledajaký park. Je to místo, kde se historie snoubí s přírodou, kde můžete uniknout městskému shonu a přitom zůstat v centru dění. Ať už jste místní, nebo turista, tento park vás okouzlí svou atmosférou, překvapí svými zákoutími a nabídne vám zážitky, na které jen tak nezapomenete.

V následujících řádcích vám prozradím, proč je Grébovka tak výjimečná, co všechno tu můžete vidět a zažít, a také vám dám pár užitečných tipů, jak si návštěvu co nejvíce užít. Tak co, jste připraveni na malé dobrodružství uprostřed Prahy? Pojďme na to!

Historie Grébovky: Od vinice k oblíbenému parku

Když se řekne Grébovka, málokdo si uvědomí, jak bohatou historii toto místo má. Pojďme se tedy vrátit v čase a podívat se, jak tento park vlastně vznikl.

Všechno to začalo v 19. století, kdy si bohatý průmyslník Moritz Gröbe zamiloval tuhle část Vinohrad. V roce 1871 koupil pozemky a rozhodl se zde vybudovat své letní sídlo. A věřte mi, nešetřil! Nechal si postavit nádhernou novorenesanční vilu, která dodnes patří k dominantám parku. Kolem vily pak vznikly úchvatné zahrady, vinice a další stavby.

Gröbe byl velkým milovníkem umění a přírody, což se odrazilo i na podobě parku. Najdete tu romantické jeskyně, umělé vodopády, fontány a dokonce i jezírko s ostrůvkem. Nechyběla ani vyhlídková terasa, odkud se nabízí úchvatný pohled na Prahu.

Po smrti Moritze Gröbeho park chvíli chátral, ale naštěstí ho v roce 1905 odkoupilo město Praha. Park byl přejmenován na Havlíčkovy sady na počest českého novináře a básníka Karla Havlíčka Borovského. Lidé mu ale dodnes říkají Grébovka, což je počeštěná verze jména původního majitele.

Od té doby prošla Grébovka mnoha proměnami, ale její kouzlo zůstalo zachováno. V 90. letech 20. století proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která parku vrátila jeho původní krásu. A dnes? Dnes je Grébovka oblíbeným místem odpočinku a relaxace pro Pražany i návštěvníky města.

Co v Grébovce nesmíte minout: Hlavní atrakce parku

Teď, když už víme, jak Grébovka vznikla, pojďme se podívat na to, co všechno tu můžete vidět a zažít. Věřte mi, nudit se tu rozhodně nebudete!

Začneme u Grébovky vily, té nádherné novorenesanční stavby, která vévodí celému parku. I když do vily samotné se nedostanete (slouží jako mateřská škola), určitě si ji prohlédněte zvenčí. Její architektura vás ohromí!

Hned vedle vily najdete Pavilon, dřevěnou stavbu s bohatou řezbářskou výzdobou. Dříve sloužil jako letní jídelna, dnes se tu konají různé kulturní akce a výstavy. A ten výhled z terasy před Pavilonem? Naprosto úchvatný!

Nemůžeme vynechat ani vinici, která je chloubou Grébovky. Táhne se po jižním svahu a nabízí nejen krásnou podívanou, ale i výborné víno. Každý podzim se tu koná vinobraní, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Pro milovníky romantiky tu máme umělou jeskyni Grotta. Je to takové tajemné zákoutí, kde se můžete schovat před sluncem nebo si jen tak posedět a nechat na sebe působit atmosféru místa.

A co takhle piknik? Grébovka nabízí spoustu travnatých ploch, kde si můžete rozložit deku a užít si den v přírodě. Děti určitě ocení velké dětské hřiště, které najdete v dolní části parku.

Pro sportovce tu máme tenisové kurty a petanquové hřiště. A pokud patříte mezi běžce, věřte, že běhat po cestičkách Grébovky je skutečný zážitek!

Nesmím zapomenout ani na Vinný altán, který najdete uprostřed vinice. Je to skvělé místo, kde můžete ochutnat místní vína a užít si výhled na Prahu.

Jak vidíte, Grébovka toho nabízí opravdu hodně. A to nejlepší? Všechny tyto atrakce jsou zasazeny do nádherné parkové úpravy s exotickými stromy, květinovými záhony a romantickými zákoutími. Každá procházka parkem je tak malým dobrodružstvím!

Grébovka v průběhu roku: Sezónní kouzla a akce

Víte, co je na Grébovce skvělé? Že je krásná v každém ročním období! Pojďme se podívat, co vás tu čeká v průběhu roku.

Jaro je v Grébovce prostě magické. Park se probouzí k životu, stromy se zelenají a všude kolem rozkvétají květiny. Je to ideální čas na procházky a piknik v trávě. Nezapomeňte se podívat na rozkvetlé sakury, které tu vytváří nádhernou růžovou kulisu.

Léto? To je v Grébovce čas festivalů a kulturních akcí. Park se promění v jedno velké pódium pod širým nebem. Můžete si tu užít koncerty, divadelní představení nebo třeba letní kino. A když vám bude horko, ochladíte se ve stínu stromů nebo u některé z fontán.

Podzim je v Grébovce prostě úchvatný. Listí stromů se zbarví do zlatova a celý park hraje všemi barvami. A to nejlepší? Vinobraní! Každý rok v září se tu koná tradiční slavnost vína, kde můžete ochutnat místní produkci, užít si živou hudbu a zábavu pro celou rodinu.

A zima? I ta má v Grébovce své kouzlo. Park se zahalí do bílého hávu a stane se z něj skutečná zimní pohádka. Můžete se tu projít po zasněžených cestičkách, stavět sněhuláky nebo si jen tak vychutnat ticho a klid, který tu panuje.

Kromě těchto sezónních krás se v Grébovce koná spousta pravidelných akcí. Každou sobotu tu najdete farmářské trhy, kde si můžete koupit čerstvé produkty od místních farmářů. V létě se tu pořádají jógové lekce pod širým nebem. A pro milovníky umění tu často probíhají výstavy v Pavilonu.

Ať už přijdete do Grébovky kdykoliv, vždy vás tu čeká něco zajímavého. Tak co říkáte, není to skvělé místo pro celoroční návštěvy?

Praktické informace pro návštěvníky: Jak se do Grébovky dostat a co vědět před návštěvou

Teď, když už víte, co všechno vás v Grébovce čeká, pojďme si říct pár praktických informací, které se vám budou hodit při plánování návštěvy.

Začněme tím, jak se do Grébovky dostanete. Park se nachází v Praze 2 na Vinohradech, mezi ulicemi Rybalkova a Havlíčkovy sady. Pokud jedete MHD, nejbližší zastávkou je "Krymská" (tramvaje 4, 13, 22). Odtud je to do parku jen pár minut pěšky. Můžete také využít metro A, vystoupit na stanici "Jiřího z Poděbrad" a projít se na Grébovku pěšky (cca 10 minut).

Pro ty, kdo přijedou autem, je to trochu složitější. Parkování v okolí není jednoduché, ale můžete zkusit najít místo v přilehlých ulicích. Doporučuji ale raději využít MHD, je to pohodlnější a ekologičtější.

Grébovka je otevřena celoročně a vstup je zdarma. V letních měsících (duben-říjen) je park otevřen od 6:00 do 24:00, v zimě (listopad-březen) od 6:00 do 22:00. Ale pozor, některé atrakce v parku mohou mít jiné otevírací doby.

Co se týče občerstvení, máte několik možností. V parku najdete Vinný altán, kde si můžete dát sklenku vína a něco k zakousnutí. Pro milovníky kávy doporučuji kavárnu Pavilon, která se nachází v historické budově pavilonu. A pokud si chcete udělat vlastní piknik, není problém - v parku je spousta míst, kde si můžete rozložit deku.

Ještě pár tipů na závěr: V parku jsou veřejné toalety, najdete je u hlavního vchodu. Pokud máte psa, můžete ho vzít s sebou, ale musí být na vodítku. A nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv - park je docela kopcovitý a budete tu hodně chodit.

A poslední rada - nezapomeňte si s sebou vzít foťák nebo aspoň mobil s dobrou kamerou. Grébovka nabízí spoustu krásných záběrů a bylo by škoda si je neuchovat!

Okolí Grébovky: Co navštívit v blízkosti

Grébovka je skvělá, to už víme. Ale co když budete mít čas a chuť prozkoumat i okolí? Nebojte, i v blízkosti parku je toho spousta k vidění!

Začněme třeba náměstím Míru, které je jen kousek od Grébovky. Dominantou náměstí je nádherný novogotický kostel sv. Ludmily. Pokud máte rádi výhledy, můžete vystoupat na věž kostela a užít si panorama Prahy.

Nedaleko odtud najdete i Riegrovy sady, další krásný park s vyhlídkou na Prahu. Je to skvělé místo pro piknik nebo jen tak posezení na trávě s výhledem na Pražský hrad.

Milovníci architektury by neměli minout Vinohradské divadlo, které je ukázkou krásné secesní architektury. A když už budete u divadla, projděte se po Vinohradské třídě - najdete tu spoustu zajímavých obchodů, kaváren a restaurací.

Pokud vás zajímá historie, zamiřte k Národnímu muzeu na Václavském náměstí. Je to jen pár zastávek tramvají od Grébovky a určitě stojí za návštěvu.

A co takhle trochu netradiční zážitek? Navštivte Žižkovskou televizní věž. Je to sice trochu dál, ale výhled z ní je prostě úchvatný. A navíc, na věži najdete i restauraci s panoramatickým výhledem na Prahu.

Pro milovníky dobrého jídla mám taky tip - zajděte do některé z vyhlášených vinohradských restaurací. Ať už máte chuť na českou klasiku nebo mezinárodní kuchyni, určitě si vyberete.

Jak vidíte, okolí Grébovky má co nabídnout. Tak co říkáte, naplánujete si celodenní výlet?

Závěr: Proč byste měli Grébovku navštívit

Tak co, přátelé, už jste se rozhodli, že Grébovku navštívíte? Jestli ne, tak vám to ještě jednou shrnu, proč byste to měli udělat.

Grébovka není jen obyčejný park. Je to místo, kde se snoubí historie s přírodou, kde můžete relaxovat uprostřed rušného města, kde na vás čeká spousta zážitků. Ať už jste milovníci procházek, pikniků, sportu nebo kultury, v Grébovce si přijdete na své.

Navíc, Grébovka je krásná v každém ročním období. Na jaře vás okouzlí rozkvetlými sakurami, v létě nabídne stín a osvěžení, na podzim vás ohromí barevným listím a v zimě se promění v zasněženou pohádku. A to nemluvím o vinobraní, které je skutečným vrcholem roku!

Co víc si přát? Máte tu historickou vilu, romantické jeskyně, vinici s výborným vínem, dětské hřiště pro nejmenší, sportovní vyžití pro aktivní a spoustu klidných zákoutí pro ty, kdo hledají klid a odpočinek.

A nezapomeňte, že Grébovka je skvělým výchozím bodem pro objevování Vinohrad a celé Prahy. Můžete tu strávit celý den, nebo si park užít jako příjemnou zastávku při procházce městem.

Tak co říkáte, není to důvod k návštěvě? Grébovka na vás čeká - se svou historií, krásou a neopakovatelnou atmosférou. Přijďte a nechte se okouzlit tímto skrytým klenotem Prahy. Věřím, že až jednou odejdete, budete se sem chtít znovu a znovu vracet.

Grébovka - Havlíčkovy sady - Mapa jak se tam dostanete

Grébovka - Havlíčkovy sady - užitečné odkazy

Grébovka - Havlíčkovy sady na Kudy z nudy

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Sychrov

Zámek Konopiště

Hrad Karlštejn

Klíčová slova: grébovka, grébovka praha, havlíčkovy sady, park grébovka, grébovka praha akce, havlíčkovy sady grébovka, grébovka akce, havlíčkovy sady praha, grébovka park, vinobraní grébovka

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged .