Hrad Krakovec

Hrad Krakovec

Hrad Krakovec je historickou památkou nacházející se v okrese Rakovník ve Středočeském kraji České republiky. Tato malebná zřícenina přitahuje turisty svou bohatou historií a architektonickým dědictvím. Následuje podrobnější informace o zřícenině hradu Krakovec.

Zřícenina hradu Krakovec

Zřícenina hradu Krakovec

Hrad Krakovec – historie

Hrad Krakovec ze 14.století.poslední útočiště Jana Husa před odjezdem do Kostnice. Na Krakovci se natáčel film Ať žijí duchové!

Gotický hrad, upravovaný v 16. a 17. století, představuje jeden z vrcholu české hradní architektury 14. století, neboť se radí do období přechodu od kamenných hradu k mladším zámkům.

Historie hradu Krakovec sahá až do 13. století, kdy byl postaven na strategickém místě. Původně sloužil jako opevněný hrad, který měl ochránit okolní oblast a kontrolovat obchodní cesty. V průběhu své historie prošel hrad několika přestavbami a rozšířeními.

Krakovec byl ve své době považován za významné sídlo a hrázděnou tvrzí s kamennými věžemi. Hrad měl čtyři věže a obklopen byl mohutnými hradbami. Jednou z výrazných architektonických prvků hradu je tzv. Malá věž, která byla postavena na severní straně a sloužila jako hlavní brána do hradního komplexu.

Během své existence hrad Krakovec často měnil majitele a sloužil různým účelům. V 17. století však byl hrad opuštěn a postupně začal chátrat. Důvodem byly války a změny ve společenském uspořádání. Postupem času se stal zříceninou, která dodnes přitahuje pozornost turistů svým tajemným a romantickým vzhledem.

Při prohlídce zříceniny hradu Krakovec mohou turisté vidět dochované části hradeb, zbytky věží a základy budov. Z vrcholu hradního návrší se také nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Návštěvníci mají možnost projít se po opevnění a vydat se na procházku historií.

Krakovec je populární destinací pro milovníky historie, architektury a pro ty, kteří hledají malebná místa pro pikniky nebo procházky. Okolí zříceniny hradu nabízí také krásnou přírodu s možností turistiky a cykloturistiky. Je zde dostatek prostoru pro odpočinek a relaxaci.

Na hradě se také v létě pořádá putovní hudební rockový festival Hrady CZ.

Krakovec  - obytná věž donjon

Krakovec – obytná věž donjon

Hrad Krakovec – informace pro turisty

Otevírací doba zříceniny hradu Krakovec se může lišit v závislosti na ročním období, proto je doporučeno předem zkontrolovat aktuální informace. Vstup je obvykle volný a turisté mají možnost samostatné prohlídky, aniž by byli vázáni na průvodce. Nicméně je vhodné dbát na opatrnost, protože některé části zříceniny mohou být nestabilní.

Hrad Krakovec představuje jedinečný kousek historie, který přenáší návštěvníky zpět do středověku. S jeho impozantní architekturou a romantickým prostředím je oblíbeným místem pro turisty, kteří si přejí poznat více o bohaté historii a architektuře regionu.

Krakovec  - vstup do hradu přes dřevěný most

Krakovec – vstup do hradu přes dřevěný most

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.hrad-krakovec.cz/cs.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .