Muzeum Lega

Muzeum Lega: Zažijte kostičkovou magii naživo!

Muzeum Lega: Barevný svět kostiček v srdci Prahy

Úvod: Vítejte ve světě nekonečných možností

Vážení milovníci stavebnic a kreativního hraní, vítejte v pražském Muzeu Lega! Představte si místo, kde se vaše dětské sny stávají skutečností a kde i dospělí mohou na chvíli zapomenout na starosti všedního dne. Takové místo existuje a nachází se přímo v centru naší stověžaté matičky Prahy.

Jako nadšený fanoušek Lega a dlouholetý průvodce po českých památkách vám mohu s čistým svědomím říct, že návštěva tohoto unikátního muzea stojí za to. Pojďte se mnou na virtuální prohlídku tímto barevným světem plným fantazie a nechte se unést kouzlem malých plastových kostiček, které už desítky let fascinují děti i dospělé po celém světě.

Historie Lega: Od dřevěných kachniček k plastovým kostkám

Než se ponoříme do samotné prohlídky muzea, pojďme si krátce připomenout fascinující historii této dánské značky. Věděli jste, že Lego vzniklo už v roce 1932? Tehdy ještě nešlo o plastové kostičky, ale o dřevěné hračky. Zakladatel Ole Kirk Christiansen byl truhlář a jeho první výrobky byly dřevěné kachničky a jiné hračky.

Název Lego vznikl spojením dánských slov "leg godt", což v překladu znamená "hraj si dobře". A to je přesně to, co Lego umožňuje už několika generacím dětí i dospělých po celém světě. Od dřevěných hraček se firma postupně přesunula k plastovým kostkám, které známe dnes. První plastová kostka byla vyrobena v roce 1949, ale teprve v roce 1958 dostala svůj charakteristický tvar s výstupky, díky kterým do sebe kostky perfektně zapadají.

Od té doby se Lego stalo fenoménem. Vznikly tematické sady, figurky, Legoland, animované filmy a samozřejmě i muzea po celém světě. A jedno z nich máme to štěstí mít přímo v Praze!

Lokace a přístup: V srdci Prahy, na dosah všem

Muzeum Lega se nachází na prestižní adrese v samém srdci Prahy - na Národní třídě 31. Tato lokalita je skvěle dostupná jak pro místní, tak pro turisty. Pokud přijíždíte metrem, vystupte na stanici Národní třída (linka B) a jste prakticky na místě. Tramvají se dostanete na zastávku Národní třída linkami 2, 9, 18 nebo 22.

Pro ty, kteří přijíždějí autem, doporučuji využít některé z blízkých parkovacích domů. Nejbližší je parking Quadrio, který se nachází jen pár minut chůze od muzea. Alternativou může být i parking Národní, který je také v docházkové vzdálenosti.

Budova, ve které se muzeum nachází, je sama o sobě architektonickým skvostem. Jde o nádherný secesní dům U Topičů, který byl postaven na konci 19. století. Už samotný vstup do této budovy je zážitkem a perfektně kontrastuje s moderním, hravým světem Lega uvnitř.

Expozice: Kostka ke kostce, svět k světu

Jakmile vstoupíte do muzea, ocitnete se v barevném světě neomezených možností. Expozice je rozdělena do několika tematických zón, z nichž každá nabízí něco jedinečného. Pojďme si je projít jednu po druhé:

1. Historická sekce

Hned na začátku vás čeká cesta časem. Uvidíte první dřevěné hračky, které firma vyráběla, i první plastové kostky. Můžete sledovat, jak se Lego vyvíjelo od jednoduchých stavebnic až po komplexní tematické sady. Je fascinující vidět, jak se design kostek a figurek měnil v průběhu desetiletí.

2. Architektonické divy

Tato část expozice vám vezme dech. Najdete zde detailní modely světoznámých staveb vytvořené z Lega. Od Eiffelovy věže přes Taj Mahal až po pražský Karlův most - vše v úžasném detailu a přesnosti. Osobně jsem strávil u modelu Karlova mostu dobrou půlhodinu, obdivujíc každý detail včetně miniaturních soch.

3. Filmový svět

Fanoušci filmů si přijdou na své v sekci věnované populárním filmovým franšízám. Star Wars, Harry Potter, Jurský park - všechny tyto světy ožívají v Lego podobě. Nechybí ani scény z populárních Lego filmů. Děti (a přiznejme si, i mnozí dospělí) budou nadšeni z možnosti vyfotit se s oblíbenými postavami v životní velikosti - vše samozřejmě z Lega.

4. Česká sekce

Jako hrdý Čech musím vyzdvihnout část věnovanou našim památkám a slavným osobnostem. Najdete zde modely Pražského hradu, Karlštejna nebo Českého Krumlova. Nechybí ani podobizny známých Čechů - od Karla IV. přes Václava Havla až po současné sportovní hvězdy. Je to skvělá příležitost, jak dětem přiblížit českou historii a kulturu zábavnou formou.

5. Interaktivní zóna

Tato část je obvykle nejvíce oblíbená mezi dětmi (ale mezi námi, i mnozí dospělí si zde rádi pohrají). Můžete si zde sami stavět, experimentovat a nechat svou fantazii volně plynout. Jsou zde stoly plné kostek různých velikostí a barev, tematické koutky pro stavění aut, lodí nebo třeba vesmírných stanic. Skvělá příležitost strávit kreativní čas s rodinou nebo přáteli.

6. Technologická budoucnost

V poslední sekci muzea nahlédnete do budoucnosti Lega. Uvidíte, jak se tradiční kostky kombinují s moderními technologiemi. Roboti postavení z Lega, 3D tiskárny vytvářející unikátní kostky, nebo virtuální realita, ve které můžete "vstoupit" do světa Lega - to vše zde můžete zažít na vlastní kůži.

Speciální výstavy a akce: Vždy něco nového k objevení

Muzeum Lega v Praze nezůstává statické - pravidelně zde probíhají speciální výstavy a akce, které stojí za to sledovat. Během roku se zde střídají tematické expozice zaměřené například na různá historická období, filmové premiéry nebo třeba roční období.

V době psaní tohoto článku probíhá fascinující výstava "Lego a vesmír", která mapuje historii dobývání kosmu pomocí úžasných modelů raket, vesmírných stanic a planetárních vozítek. Nechybí ani interaktivní prvky, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet "řídit" vesmírnou loď nebo sestavit vlastní mimozemskou civilizaci.

Pro aktuální informace o probíhajících a plánovaných výstavách doporučuji sledovat oficiální webové stránky muzea. Často se zde konají i speciální akce pro děti, jako jsou stavitelské soutěže nebo setkání s designéry Lega.

Praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Otevírací doba

Muzeum Lega je otevřeno denně od 10:00 do 20:00. Poslední vstup je možný v 19:00. Tato dlouhá otevírací doba je skvělá, protože umožňuje návštěvu i po práci nebo škole.

Vstupné

Ceny vstupného jsou následující:
- Dospělí: 290 Kč
- Děti (3-15 let): 210 Kč
- Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 790 Kč
- Senioři (65+) a studenti: 240 Kč

Pro skupiny nad 10 osob jsou k dispozici zvýhodněné ceny. Doporučuji také sledovat webové stránky muzea, kde se občas objevují slevové akce nebo kombinované vstupenky s jinými atrakcemi.

Doba prohlídky

Na prohlídku muzea si vyčleňte alespoň 2-3 hodiny. Pokud jste opravdoví fanoušci nebo máte malé děti, které se budou chtít vyřádit v interaktivní zóně, může návštěva zabrat i celé odpoledne.

Bezbariérový přístup

Muzeum je plně bezbariérové, takže je přístupné i pro návštěvníky na vozíku nebo rodiče s kočárky.

Fotografování

Dobrou zprávou pro všechny, kdo rádi sdílejí zážitky na sociálních sítích, je, že v muzeu je povoleno fotografování pro osobní účely. Jen prosím buďte ohleduplní k ostatním návštěvníkům a nepoužívejte blesk.

Tipy pro návštěvníky: Jak si užít návštěvu naplno

1. Přijďte brzy: Pokud chcete mít klid na prohlídku a fotografování, doporučuji přijít hned po otevření. Odpoledne a o víkendech bývá v muzeu více lidí.

2. Vezměte si pohodlné boty: I když se to nezdá, při prohlídce nachodíte docela dost. Pohodlná obuv je základ.

3. Naplánujte si přestávku: V muzeu je malá kavárna, kde si můžete dát občerstvení a na chvíli si odpočinout.

4. Zapojte se do aktivit: Nebojte se zapojit do interaktivních částí expozice. Stavění z Lega je zábava v každém věku!

5. Navštivte obchod: Na konci prohlídky je obchod se suvenýry a exkluzivními Lego sety. Je to skvělá příležitost pořídit si unikátní kousky.

Okolí muzea: Spojte návštěvu s dalšími zážitky

Muzeum Lega se nachází v samém centru Prahy, takže můžete jeho návštěvu snadno spojit s dalšími aktivitami. Zde je několik tipů:

1. Národní divadlo: Jen pár kroků od muzea se nachází ikonické Národní divadlo. I když nemáte v plánu představení, stojí za to obdivovat alespoň zvenčí.

2. Náplavka: Při hezkém počasí se projděte po náplavce, která je oblíbeným místem pro relaxaci Pražanů. Najdete zde kavárny, food trucky a často i různé kulturní akce.

3. Václavské náměstí: Krátkou procházkou se dostanete na Václavské náměstí, kde můžete pokračovat v nákupech nebo se občerstvit v některé z mnoha restaurací.

4. Petřín: Pokud máte chuť na delší procházku a krásný výhled na Prahu, vydejte se na Petřín. Lanovka na Petřín jezdí z Újezdu, který je od muzea vzdálen asi 15 minut chůze.

Gastronomické tipy: Kde se najíst v okolí

Po návštěvě muzea určitě dostanete hlad. Naštěstí je okolí Národní třídy plné skvělých restaurací. Zde jsou mé osobní tipy:

1. Café Louvre: Tato secesní kavárna s bohatou historií nabízí výbornou kávu a domácí zákusky. Skvělé místo pro odpočinek po prohlídce.

2. Lokál Dlouhááá: Pokud toužíte po klasické české kuchyni, tohle je místo pro vás. Pivo zde teče proudem a atmosféra je vždy skvělá.

3. La Degustation Bohême Bourgeoise: Pro gurmány, kteří chtějí zažít opravdovou gastronomickou událost, doporučuji tuto michelinskou restauraci. Rezervace je nutná.

4. Burrito Loco: Pro rychlé a chutné občerstvení je tato mexická restaurace skvělou volbou. Oblíbená zejména mezi mladými lidmi.

Závěrem: Proč byste měli Muzeum Lega navštívit

Muzeum Lega v Praze není jen obyčejnou výstavou hraček. Je to místo, kde ožívají příběhy, probouzí se kreativita a kde se setkává minulost s budoucností. Je to místo, kde se děti mohou učit hrou a dospělí se mohou na chvíli vrátit do bezstarostných let dětství.

Jako člověk, který prošel nespočet muzeí a památek po celé České republice, mohu s čistým svědomím říct, že Muzeum Lega patří mezi ty nezapomenutelné zážitky. Kombinace nostalgie, kreativity a moderních technologií z něj dělá atrakci, která má co nabídnout návštěvníkům všech věkových kategorií.

Ať už jste zapálený fanoušek Lega, rodič hledající zábavný program pro děti, nebo jen zvědavý turista, toto muzeum vás určitě nezklame. Je to místo, kde se fantazie stává skutečností, kde můžete obdivovat umění stavění z kostek na nejvyšší úrovni a kde se můžete sami na chvíli stát stavitelem světů.

Takže až budete příště v Praze a budete přemýšlet, kam se vydat, vzpomeňte si na barevný svět kostiček v srdci města. Muzeum Lega na vás čeká a věřte mi, stojí za to ho navštívit. Kdo ví, třeba v sobě objevíte skrytý talent a vaše další Lego výtvor se jednou stane součástí této úžasné expozice!

Muzeum Lega - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Muzea Lega v Praze

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Průhonice

Hrad Karlštejn

Zámek Konopiště

Klíčová slova: muzeum lega, muzeum lega praha, muzeum lega v praze, muzeum lega praha vstupné, lego museum, lego museum praha, muzeum lega praha recenze, muzeum lega praha národní, muzeum lega praha eshop, muzeum lega praha otevírací doba

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .