Nový Zámek u Lanškrouna

Nový Zámek u Lanškrouna

Nový Zámek u Lanškrouna je historický objekt nacházející se v Lanškrouně, městě v Pardubickém kraji v České republice.

Tento zámek je významnou památkou a jedná se o renesanční stavbu s barokními a klasicistními prvky.

Nový Zámek u Lanškrouna – historie zámku

Barokní zámek založený Janem Adamem z Liechtensteina na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi roku 1699 podle projektu výjimečného italského architekta Domenica Martineliho.

Budova byla koncipována jako velkorysé rodové knížecí sídlo. Budova těsně před dokončením třikrát vyhořela.

V roce 1754 dali Liechtensteinové většinu budovy strhnout. Zachoval se pouze jediný nárožní rizalit a rozsáhlá sklepení. Objekt je přístupný po dobu prázdnin o víkendech.

Nový zámek byl postaven v 17. století na místě původního gotického hradu. Stavba probíhala v letech 1652 až 1659 za účasti italských a německých stavitelů. Zámek sloužil jako sídlo šlechtického rodu Trauttmansdorffů, kteří vlastnili panství Lanškroun.

Architektonicky je Nový zámek u Lanškrouna výjimečný svým renesančním průčelím s bohatou štukovou výzdobou a ozdobnými prvky. Vnitřní prostory zámku jsou zdobeny freskami, štukaturami a cenným nábytkem.

Kromě toho zde nalezneme také rozsáhlou zámeckou knihovnu a sbírku uměleckých děl.

Nový Zámek u Lanškrouna – současnost zámku

V současné době je Nový zámek u Lanškrouna využíván pro různé kulturní a společenské akce. Rovněž zde sídlí Muzeum Lanškrounska, které představuje historii a kulturu regionu.

Návštěvníci mají možnost prohlédnout si interiér zámku, obdivovat umělecká díla a seznámit se s bohatou historií tohoto místa.

Nový zámek u Lanškrouna je turistickou atrakcí, která láká návštěvníky svou architekturou a kulturním dědictvím. Je to ideální místo pro milovníky historie a architektury, kteří chtějí poznat více o bohaté minulosti tohoto regionu.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde http://www.novyzamek.cz/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Pardubickém kraji? Zkuste to zde Památky v Pardubickém kraji.

Sdílejte na:
Posted in Pardubický kraj and tagged .