Obsah
ToggleStrahovský stadion: Kolos s fascinující historií láká k návštěvě
Úvod: Největší stadion světa ukrytý v srdci Prahy
Představte si obrovskou zelenou plochu, na které by se pohodlně vešlo osm fotbalových hřišť. Kolem ní se tyčí tribuny schopné pojmout tolik lidí, kolik žije v Českých Budějovicích. Ne, nejsme v žádném sci-fi filmu. Tohle je skutečnost a jmenuje se Strahovský stadion. Tenhle pražský kolos je největším stadionem na světě a má za sebou opravdu fascinující historii. Pojďte se se mnou vydat na výpravu do míst, kde se psaly důležité kapitoly našich dějin a kde se odehrávaly události, nad kterými se tají dech ještě dnes.
Strahovský stadion není jen kus betonu a oceli. Je to živoucí památník naší historie, svědek velkých okamžiků i temných období. Je to místo, kde se potkávaly osudy statisíců lidí, kde se lámaly rekordy a kde se psala historie sportu i politiky. A věřte mi, že i dnes, kdy už neslouží svému původnímu účelu, má co nabídnout. Tak se pohodlně usaďte a nechte se unést příběhem, který vás určitě nenechá chladnými.
Historie Strahovského stadionu: Od sokolské myšlenky k socialistickým spartakiádám
Pojďme se na chvilku přenést do roku 1926. Praha se probouzí do nového dne a na Strahově se začíná psát historie. Tady, na místě bývalých lomů, se rodí velkolepý sen - stadion, který měl být hrdou ukázkou síly a jednoty sokolského hnutí. Když se 17. června 1926 koplo do země, málokdo tušil, že se právě začíná budovat největší stadion na světě.
Stavba postupovala rychle. Už v roce 1932 se na nedokončeném stadionu konalo IX. všesokolské slety. Představte si tu atmosféru! Davy lidí proudící na Strahov, vůně opékaných klobás ve vzduchu a všudypřítomné nadšení. Stadion sice ještě nebyl hotový, ale už tehdy dokázal pojmout neuvěřitelných 150 000 diváků.
Jenže pak přišla válka a s ní temné období pro celou zemi. Stadion se stal symbolem nacistické okupace. Místo sokolů zde pochodovali němečtí vojáci a místo cvičení se zde konaly propagandistické akce. Ale jak už to tak bývá, i toto období jednou skončilo.
Po válce se stadion dočkal svého dokončení. V roce 1948 byl slavnostně otevřen XI. všesokolským sletem. To byla podívaná! Představte si 280 000 diváků na tribunách a 100 000 cvičenců na ploše. To jsou čísla, která berou dech i dnes.
Ale to nejlepší (nebo nejhorší, záleží na úhlu pohledu) mělo teprve přijít. S nástupem komunistického režimu se ze Strahovského stadionu stalo dějiště spartakiád. Ty první se konaly v roce 1955 a pak pravidelně každých pět let až do roku 1985. Byly to grandiózní přehlídky síly a jednoty socialistického lidu. Statisíce cvičenců vytvářely na ploše stadionu obrazce, které byly vidět i z letadla. Bylo to impozantní, ale zároveň to bylo symbolem doby, kdy individualita musela ustoupit kolektivu.
Po sametové revoluci v roce 1989 nastalo pro Strahovský stadion období hledání nové identity. Spartakiády skončily a s nimi i éra masových cvičení. Stadion začal chátrat a hledal nové využití. A víte co? On ho našel! Ale o tom si povíme za chvilku.
Architektura a technické parametry: Gigant, který bere dech
Teď se pojďme podívat na Strahovský stadion z trochu technického pohledu. Protože věřte mi, tahle stavba je skutečný zázrak inženýrství. Když se řekne "největší stadion na světě", možná si představíte něco monstrózního a ošklivého. Ale Strahovský stadion je pravým opakem. Je to elegantní kolos, který dokonale zapadá do panoramatu Prahy.
Začněme rozměry. Hlavní hrací plocha má neuvěřitelných 63 000 metrů čtverečních. To je jako osm standardních fotbalových hřišť vedle sebe! Kdybyste chtěli tu plochu obejít, museli byste ujít více než kilometr. A to jsme ještě nemluvili o tribunách. Ty jsou schopné pojmout až 250 000 sedících diváků. Představte si, že byste naplnili deset velkých fotbalových stadionů, a pořád byste neměli dost míst pro všechny diváky, které pojme Strahov.
Zajímavé je, že stadion nemá klasickou oválnou nebo obdélníkovou podobu, jak jsme zvyklí u většiny sportovních areálů. Místo toho má tvar lichoběžníku. To není náhoda - tento tvar byl zvolen, aby co nejlépe vyhovoval potřebám hromadných cvičení.
A teď se připravte na čísla, která vám možná vyrazí dech. Na stavbu stadionu bylo použito 140 000 kubických metrů betonu a 7000 tun oceli. To je jako byste postavili menší mrakodrap! Tribuna je dlouhá 200 metrů a vysoká 30 metrů. To je jako šestipatrový dům!
Co je na Strahovském stadionu fascinující, je jeho schopnost pojmout obrovské množství lidí, aniž by působil přeplněně. Architekti odvedli skvělou práci při navrhování vstupů a východů. Stadion má 264 vchodů a je schopen se kompletně vyprázdnit za pouhých 15 minut. To je logistický zázrak!
Ale Strahovský stadion není jen o číslech a statistikách. Je to také místo s neopakovatelnou atmosférou. Když stojíte uprostřed té obrovské plochy a díváte se na prázdné tribuny kolem sebe, nemůžete se ubránit představě, jaké to muselo být, když byly plné nadšených diváků. Je to pocit, který se těžko popisuje slovy - musíte ho zažít na vlastní kůži.
Současné využití: Od sportu k zábavě a kultuře
Možná si říkáte: "To je všechno hezké, ale k čemu je takový obří stadion dnes dobrý?" A víte, že máte pravdu? Strahovský stadion skutečně dlouho hledal své místo v moderní době. Ale nakonec ho našel, a to docela překvapivým způsobem.
Dnes je Strahovský stadion domovem fotbalového klubu AC Sparta Praha. Ne, nebojte se, nehrajou se tu ligové zápasy (to by bylo asi trochu moc). Sparta tu má své tréninkové centrum. Na místě, kde kdysi cvičily statisíce lidí, dnes trénují budoucí fotbalové hvězdy. Je to trochu jako když velryba poskytne domov hejna malých rybek - stadion našel nový smysl v péči o mladé talenty.
Ale to není všechno. Strahovský stadion se v posledních letech stal oblíbeným místem pro pořádání velkých kulturních akcí. Koncerty, festivaly, výstavy - to všechno tu má své místo. Představte si, jaké to musí být, stát na pódiu uprostřed té obrovské plochy a zpívat pro desítky tisíc fanoušků. Tady vystupovaly takové hvězdy jako Rolling Stones, Pink Floyd nebo U2. A věřte mi, když se nad Strahovem rozezní hudba a tribuny se roztančí, je to zážitek, na který se nezapomíná.
Kromě toho se Strahovský stadion stal i oblíbeným místem pro filmaře. Jeho unikátní architektura a atmosféra přitahuje tvůrce z celého světa. Třeba ve filmu "Anthropoid" o atentátu na Reinharda Heydricha si Strahovský stadion "zahrál" berlínský olympijský stadion. Takže až budete příště v kině, dobře se dívejte - možná zahlédnete kousek Strahova!
A nesmíme zapomenout na běžné návštěvníky. I když už se tu nekonají masová cvičení, stadion je stále otevřený veřejnosti. Můžete si tu zaběhat, projet se na kole nebo si jen tak posedět na tribuně a kochat se výhledem na Prahu. Je to takový malý ostrůvek klidu uprostřed rušného města.
Strahovský stadion také hostí různé sportovní akce pro veřejnost. Od běžeckých závodů přes cyklistické závody až po různé fitness akce. Je to místo, kde se historie potkává se současností a kde každý může najít něco pro sebe.
Návštěva Strahovského stadionu: Praktické informace pro návštěvníky
Tak co, už vás Strahovský stadion láká k návštěvě? Skvělé! Teď vám povím všechno, co potřebujete vědět, abyste si výlet užili na maximum. Protože věřte mi, návštěva největšího stadionu světa je zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Začněme tím, jak se tam vlastně dostanete. Strahovský stadion se nachází v pražské čtvrti Břevnov, konkrétně na Vaníčkově ulici. Pokud jedete autem, nejjednodušší cesta vede přes Patočkovu ulici. Parkování může být někdy oříšek, ale nebojte se - v okolí stadionu je několik parkovišť. Jen počítejte s tím, že v době konání větších akcí mohou být plná.
Pro ty, kteří dávají přednost městské hromadné dopravě (a upřímně, v Praze je to často ta nejlepší volba), je nejbližší zastávkou tramvaje "Malovanka". Odtud je to ke stadionu jen kousek pěšky. Pokud máte rádi procházky, můžete se sem vydat i pěšky z Pražského hradu - je to příjemná procházka s krásnými výhledy na město.
Co se týče vstupného, to záleží na tom, jakou akci jdete navštívit. Běžný vstup na stadion je zdarma, takže si můžete přijít zaběhat nebo se jen pokochat atmosférou kdykoliv chcete. Pokud jdete na nějakou konkrétní akci (koncert, festival, sportovní událost), ceny vstupného se samozřejmě liší.
A teď důležitá otázka - co s sebou? Rozhodně si vezměte pohodlnou obuv. Plocha stadionu je obrovská a tribun je hodně, takže se připravte na to, že nachodíte spoustu kilometrů. Nezapomeňte také na pití - i když je na stadionu několik občerstvení, v horkých letních dnech se hodí mít vlastní zásobu vody.
Pokud máte rádi focení, určitě si nezapomeňte vzít foťák nebo aspoň telefon s dobrou kamerou. Strahovský stadion nabízí spoustu úžasných záběrů, ať už jde o pohledy na samotný stadion nebo výhledy na Prahu z tribun.
A ještě jedna rada - přijďte s otevřenou myslí a připraveni na zážitky. Strahovský stadion není jen kus betonu a oceli. Je to místo, kde se psala historie, kde se odehrávaly velké příběhy. Když se budete pozorně dívat a naslouchat, možná uslyšíte ozvěny minulosti - jásot diváků, rytmus cvičenců, tóny velkých koncertů. To všechno je součástí kouzla tohoto místa.
Zajímavosti a kuriozity: Co jste o Strahovském stadionu možná nevěděli
Tak, a teď se připravte na pořádnou porci zajímavostí! Protože Strahovský stadion není jen tak ledajaká stavba. Je to místo plné příběhů, legend a kuriozit. Věděli jste například, že...
...Strahovský stadion je tak velký, že by se na jeho plochu vešlo 8 fotbalových hřišť? A to není všechno. Kdybyste chtěli plochu stadionu pokrýt trávníkem, potřebovali byste na to přes 9000 palet! To je tolik trávy, že by stačila na pokrytí 100 průměrných zahrad.
...během spartakiád se na ploše stadionu cvičilo v obrazcích, které byly viditelné i z letadla? Nejslavnější byl asi obraz pěticípé hvězdy, který vytvořilo 16 000 cvičenců. Představte si tu koordinaci!
...na Strahovském stadionu se natáčela řada filmů? Kromě již zmíněného "Anthropoidu" tu vznikaly scény pro filmy jako "Kobry a užovky" nebo "Operace Silver A". Stadion si dokonce zahrál i v několika zahraničních produkcích. Filmaři ho milují pro jeho unikátní atmosféru a variabilitu.
...v roce 1960 se na Strahovském stadionu konalo mistrovství světa v ledním hokeji? Ano, čtete správně - lední hokej na otevřeném stadionu! Byl to jedinečný experiment, který se už nikdy neopakoval. Představte si ty chudáky hráče, jak se snaží udržet puk na ledě, zatímco jim do tváře fouká studený vítr!
...pod tribunami stadionu se nachází rozsáhlý systém podzemních chodeb? Tyto chodby měly původně sloužit jako úkryt v případě leteckých náletů. Dnes jsou většinou nevyužité, ale čas od času se v nich konají různé umělecké instalace nebo tajemné párty.
...na Strahovském stadionu se kromě spartakiád konaly i jiné masové akce? Například v roce 1955 se tu odehrál festival mládeže a studentstva, kterého se zúčastnilo přes 17 000 mladých lidí z celého světa. Byl to takový socialistický Woodstock!
...Strahovský stadion má svůj vlastní mikroklimat? Díky své velikosti a umístění na kopci tu často fouká vítr, i když v okolí je bezvětří. Sportovci, kteří tu trénují, si musí zvyknout na tyto specifické podmínky.
...v roce 1960 na Strahovském stadionu vystoupil slavný americký jazzman Louis Armstrong? Bylo to v době, kdy jazz byl v komunistickém Československu považován za "imperialistickou" hudbu. Armstrong však dokázal svou hudbou překonat i železnou oponu.
...tribuna Strahovského stadionu je tak velká, že by se do ní vešla celá Eiffelova věž? Kdybyste ji položili na bok, samozřejmě. Tenhle fakt vám možná pomůže lépe si představit skutečnou velikost tohoto kolosu.
...na Strahovském stadionu se odehrála i řada politických shromáždění? Nejslavnější bylo asi to z listopadu 1989, kdy tu před statisícovým davem vystoupil Václav Havel. Byl to symbolický moment - místo, které bylo symbolem komunistického režimu, se stalo dějištěm jeho pádu.
Vidíte, Strahovský stadion je mnohem víc než jen kus betonu a oceli. Je to živoucí památník naší historie, místo plné příběhů a vzpomínek. Každý kámen, každá tribuna by mohla vyprávět. A to je právě to, co dělá návštěvu tohoto místa tak fascinující.
Budoucnost Strahovského stadionu: Co nás čeká?
Tak, a teď se společně podíváme do křišťálové koule. Co čeká Strahovský stadion v budoucnosti? Jaké plány mají s tímto unikátním místem jeho současní majitelé a správci? Pojďme se na to podívat blíže.
V posledních letech se hodně mluví o rekonstrukci a modernizaci stadionu. Je jasné, že takový kolos potřebuje neustálou péči a údržbu. Plány zahrnují renovaci tribun, zlepšení zázemí pro sportovce i návštěvníky a také lepší propojení stadionu s okolím.
Jedním z hlavních cílů je zachovat historický ráz stadionu, ale zároveň ho přizpůsobit moderním potřebám. To znamená například instalaci nového osvětlení, které by umožnilo pořádání večerních akcí, nebo vybudování lepšího zázemí pro pořádání koncertů a festivalů.
Zajímavým nápadem je také využití prostoru pod tribunami. Tyhle obrovské prostory by mohly sloužit jako muzeum sportu, galerie nebo třeba jako startupové inkubátory. Představte si, jak by to oživilo celý areál!
Velký důraz se klade také na ekologii a udržitelnost. Uvažuje se o instalaci solárních panelů na střechy tribun, o systému sběru dešťové vody pro zavlažování trávníku nebo o vytvoření komunitních zahrad v okolí stadionu.
Strahovský stadion by se mohl stát i centrem sportovního výzkumu a vývoje. Už teď tu trénují špičkoví sportovci, proč tedy nevyužít tohoto potenciálu a nevybudovat tu moderní výzkumné centrum?
A co takhle propojení s turistikou? Uvažuje se o vybudování vyhlídkové plošiny na vrcholu tribun, odkud by byl nádherný výhled na celou Prahu. To by určitě přilákalo spoustu návštěvníků!
Samozřejmě, všechny tyto plány jsou zatím ve fázi úvah a diskuzí. Realizace bude záviset na mnoha faktorech, včetně financování a schválení příslušnými úřady. Ale jedno je jisté - Strahovský stadion má před sebou ještě dlouhou a zajímavou budoucnost.
Ať už bude budoucnost Strahovského stadionu jakákoliv, jedno je jisté - tohle místo bude i nadále fascinovat návštěvníky svou velikostí, svou historií a svou jedinečnou atmosférou. Bude i nadále součástí identity Prahy a celé České republiky. A kdo ví - možná se tu jednou budou psát další kapitoly naší historie. Tak co říkáte, půjdeme se tam podívat?
Závěr: Proč stojí za to Strahovský stadion navštívit
Tak, milí čtenáři, dostali jsme se na konec našeho vyprávění o Strahovském stadionu. Ale věřte mi, že tohle není konec příběhu. Příběh Strahovského stadionu pokračuje každý den a vy můžete být jeho součástí.
Proč byste měli Strahovský stadion navštívit? Předně proto, že je to unikátní místo. Kde jinde na světě můžete stát uprostřed největšího stadionu planety? Kde jinde můžete na vlastní oči vidět místo, kde se psala historie našeho národa?
Strahovský stadion není jen sportovní aréna. Je to živoucí muzeum, kronika našich dějin vepsaná do betonu a oceli. Každý kámen, každá tribuna má svůj příběh. Když se zaposloucháte, možná uslyšíte ozvěnu dávných spartakiád, jásot diváků při velkých koncertech nebo tichý šepot tajných schůzek v podzemních chodbách.
Ale Strahovský stadion není jen o minulosti. Je to místo, které žije i současností. Ať už přijdete na koncert, sportovní akci nebo jen tak na procházku, vždycky tu najdete něco nového, něco překvapivého.
A pak je tu ten výhled. Stojíte na tribuně, pod vámi se rozprostírá obrovská zelená plocha a za ní panorama Prahy jako na dlani. To je zážitek, který se nedá popsat slovy - to musíte zažít na vlastní kůži.
Strahovský stadion je také skvělým místem pro aktivní odpočinek. Můžete si tu zaběhat, zajezdit na kole nebo si jen tak posedět na tribuně a nechat myšlenky volně plynout. Je to oáza klidu uprostřed rušného města.
A v neposlední řadě je návštěva Strahovského stadionu skvělou příležitostí k zamyšlení. Nad naší historií, nad tím, jak se měnila naše společnost, nad tím, co nás čeká v budoucnosti. Je to místo, které vybízí k úvahám a inspiruje k velkým myšlenkám.
Tak co říkáte? Stojí Strahovský stadion za návštěvu? Já myslím, že rozhodně ano. Ať už jste sportovní nadšenec, milovník historie, nebo jen zvědavý turista, Strahovský stadion vám má co nabídnout. Je to místo, kde se potkává minulost s přítomností, kde se velké dějiny prolínají s osobními příběhy. Je to místo, které vás nenechá chladnými.
Tak neváhejte a vydejte se na Strahov. Projděte se po ploše největšího stadionu světa, posaďte se na tribunu a nechte na sebe dýchnout atmosféru tohoto jedinečného místa. Věřte mi, bude to zážitek, na který jen tak nezapomenete. A kdo ví - možná se tam potkáme!
Strahovský stadion - Mapa jak se k němu dostanete
Užitečné odkazy
Článek v Reflexu o Velkém stadionu na Strahově
Další tipy na výlet - chci jet jinam
Klíčová slova: strahovský stadion, velký strahovský stadion, strahovský stadion kapacita, strahovský stadion počasí, strahovský stadion prohlídka, historie strahovského stadionu, strahovský stadion kapacita kolik cvičenců, kdy byl postaven strahovský stadion, strahovský stadion program dnes, strahovský spartakiádní stadion praha