Tančící dům - obrázky (klikněte na miniatury pro zvětšení)
Pozoruhodná památka moderní architektury. Pražský Hunderwaser.
Tančící dům: Moderní ikona Prahy s nečekaným kouzlem
Úvod: Architektonický skvost na břehu Vltavy
Ahoj, milovníci architektury a neobvyklých staveb! Dneska vás vezmu na výlet k jedné z nejznámějších pražských budov - Tančícímu domu. Tohle architektonické dílo, které vyrostlo na pravém břehu Vltavy, je prostě pastva pro oči. Představte si, že jdete po nábřeží a najednou před vámi vyskočí budova, která vypadá, jako by tančila! Není divu, že se stala jedním ze symbolů moderní Prahy.
Tančící dům není jen tak ledajaká krabice. Jeho tvary vás donutí zastavit se a přemýšlet, co tím chtěl básník (teda v tomhle případě architekt) říct. A věřte mi, má to svoje kouzlo jak ve dne, tak v noci. Když se setmí a Tančící dům se rozsvítí, vypadá to, jako by se chystal na noční party. Ale nepředbíhejme - pojďme se na tuhle neobvyklou stavbu podívat pěkně popořádku.
Historie Tančícího domu: Od nápadu k realizaci
Začněme trochou historie, protože ta je u Tančícího domu opravdu zajímavá. Víte, že tahle budova stojí na místě, kde dřív byl činžovní dům zničený při bombardování Prahy v roce 1945? Jo, jo, není to tak dávno, co tady byla jen prázdná parcela. Ale pak přišel rok 1992 a s ním i odvážný nápad.
Za projektem Tančícího domu stojí dva architekti světového formátu - Vlado Milunić a Frank O. Gehry. Milunić, který žil v sousedním domě, přišel s myšlenkou postavit něco výjimečného. A když se do toho vložil Gehry, známý svými nekonvenčními návrhy, bylo jasné, že vznikne něco unikátního.
Stavba začala v roce 1994 a trvala pouhé dva roky. To je na tak složitou budovu docela fofr, co říkáte? V roce 1996 se Tančící dům slavnostně otevřel a od té doby budí vášně - někdo ho miluje, jiný nenávidí, ale rozhodně nenechává nikoho chladným.
Zajímavostí je, že Tančící dům dostal přezdívku "Ginger a Fred" podle slavného tanečního páru Ginger Rogers a Freda Astaira. Proč? No, podívejte se na ty dvě věže - jedna je štíhlá a elegantní jako Ginger, druhá robustnější jako Fred. Nemáte chuť si s nimi zatančit?
Architektura Tančícího domu: Když se beton roztančí
Teď se pojďme podívat na to, co dělá Tančící dům tak výjimečným. Jeho architektura je prostě bombastická! Představte si, že stojíte před budovou, která vypadá, jako by se kroutila v rytmu nějakého šíleného tance. Dvě hlavní věže, které jsem už zmínil, jsou jen začátek.
Celá budova je vlastně mix různých materiálů a tvarů. Najdete tu sklo, beton, ocel, a dokonce i síťovinu. A to všechno dohromady vytváří dojem, že se budova každou chvíli rozpadne - ale nebojte, je to jen optický klam. Ve skutečnosti je Tančící dům pevný jako skála.
Co mě vždycky fascinuje, jsou ty nerovné okenní rámy. Každé okno je jiné, některá jsou vypouklá, jiná zase zatlačená dovnitř. A ta skleněná kopule na vrcholu? Ta je prostě třešničkou na dortu. Když se na ni díváte zespodu, máte pocit, že vás vtáhne dovnitř.
A víte, co je na tom všem nejlepší? Že tahle "tančící" architektura není samoúčelná. Budova perfektně zapadá do okolní zástavby, i když je na první pohled úplně jiná. Je to jako když přijde na párty někdo v šíleném kostýmu - ze začátku všechny šokuje, ale nakonec se stane hvězdou večera.
Tančící dům výstava: Umění na každém kroku
Ale dost už o vnějšku, pojďme se podívat dovnitř! Tančící dům není jen kancelářská budova, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to taky kulturní centrum, kde se pořádají super výstavy. Galerie Tančící dům, která se nachází v několika patrech budovy, je místo, kde se to uměním jen hemží.
Výstavy v Tančícím domě jsou vážně pecka. Najdete tu všechno od moderního umění přes fotografie až po design. A co je nejlepší? Výstavy se často mění, takže pokaždé, když přijdete, můžete vidět něco nového. Je to jako kdybyste měli v centru Prahy svoji soukromou uměleckou galerii.
Jedna z nejzajímavějších věcí na výstavách v Tančícím domě je, jak umění komunikuje s architekturou budovy. Představte si, že se díváte na obraz a za ním vidíte ty šílené křivky Tančícího domu. To je zážitek, který jen tak někde nenajdete!
A nenechte se zmást tím, že jde o moderní budovu. Výstavy tady často mapují i historii - třeba českou architekturu nebo módu. Takže i když jste spíš na klasiku, určitě si tady něco najdete. Prostě galerie Tančící dům je místo, kde se potkává minulost s budoucností - a to doslova pod jednou střechou.
Tančící dům restaurace: Gurmánský zážitek s výhledem
A teď se dostáváme k něčemu, co potěší všechny milovníky dobrého jídla. Víte, že v Tančícím domě najdete jednu z nejlepších restaurací v Praze? Jmenuje se Ginger & Fred (jo, přesně podle těch tanečníků) a sedí přímo na vrcholu budovy. A ten výhled? Prostě božský!
Představte si, že sedíte u stolu, před sebou máte talíř s nějakou vymazlenou dobrotou a za oknem se vám rozprostírá panorama Prahy. Vidíte Pražský hrad, Vltavu, Národní divadlo - prostě celou tu krásu na jednom místě. A k tomu vám v pozadí hraje příjemná hudba. Romantika jak vyšitá, co říkáte?
Menu v restauraci Ginger & Fred je mix moderní české a mezinárodní kuchyně. Šéfkuchař si tady vyhraje s každým chodem, takže se připravte na gurmánský zážitek. A co je super - mají tady i denní menu za rozumnou cenu. Takže i když nejste zrovna milionáři, můžete si užít oběd s milionovým výhledem.
A jestli vás zajímá to denní menu v restauraci Tančící dům, mám pro vás tip. Každý den ho zveřejňují na svých webových stránkách. Takže si můžete předem vybrat, na co máte chuť, a pak jen přijít a vychutnat si to. Já osobně miluju jejich polední menu - je to skvělý způsob, jak si zpestřit pracovní den.
Tančící dům kavárna: Káva s nádechem umění
Jestli nejste zrovna na velké obědy, ale rádi byste si v Tančícím domě něco dali, mám pro vás další tip. V přízemí budovy najdete útulnou kavárnu, která je ideálním místem pro setkání s přáteli nebo třeba pracovní schůzku.
Kavárna v Tančícím domě není jen tak obyčejná kavárna. Je to místo, kde se snoubí vůně kávy s uměním. Stěny jsou často zdobené díly současných umělců, takže si tady můžete užít malou výstavu, i když zrovna nemáte čas na návštěvu galerie v horních patrech.
A ta káva? Ta je prostě božská! Baristé tady umí pravé kouzla a jejich latté art je samo o sobě umělecké dílo. K tomu si můžete dát něco sladkého - jejich domácí zákusky jsou vyhlášené po celé Praze. Osobně doporučuju jejich čokoládový fondán - když se do něj zakousnete, máte pocit, že jste v čokoládovém nebi.
Co je na kavárně v Tančícím domě super, je její atmosféra. Je to takový klidný ostrůvek v rušném centru města. Můžete tady sedět hodiny, číst si knihu, pracovat na laptopu nebo prostě jen pozorovat život kolem. A když se zadíváte z okna, uvidíte ten neuvěřitelný kontrast mezi křivkami Tančícího domu a klasickou architekturou okolních budov.
Tančící dům ubytování: Noc v architektonickém skvostu
A teď něco pro ty, kdo by chtěli zážitek z Tančícího domu protáhnout na celou noc. Věřili byste, že se v téhle ikonické budově můžete i ubytovat? Jo, je to tak! Tančící dům hotel je skutečností a je to zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Hotel v Tančícím domě není žádný obyčejný nocleh. Je to vlastně takové bydlení v uměleckém díle. Každý pokoj je jedinečný, s výhledem, který vám vyrazí dech. Představte si, že se probouzíte a první, co vidíte, je panorama Prahy zalité ranním sluncem. To je něco, co vám žádný jiný hotel nenabídne.
Pokoje jsou zařízené v moderním stylu, který perfektně ladí s architekturou budovy. Najdete tady všechno, co potřebujete pro pohodlný pobyt - od měkkých postelí přes minibar až po vysokorychlostní Wi-Fi. A ta koupelna? Ta je kapitola sama pro sebe. Sprchovat se s výhledem na Pražský hrad, to je zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Co je na ubytování v Tančícím domě nejlepší, je ta atmosféra. Máte pocit, že jste součástí něčeho výjimečného. A když večer vyjdete na střešní terasu, budete mít Prahu jako na dlani. Je to ideální místo pro romantickou večeři nebo třeba pro požádání o ruku (jo, tohle se tady stává docela často!).
Tančící dům vyhlídka: Praha jako na dlani
A teď se dostáváme k tomu, co je podle mě na Tančícím domě úplně nejlepší - k vyhlídce. Jestli chcete vidět Prahu z ptačí perspektivy, ale nechce se vám šplhat na Petřín nebo na věž katedrály, tohle je místo pro vás.
Vyhlídka na střeše Tančícího domu je prostě bomba. Vjedete výtahem až nahoru a pak vás to praští - 360stupňový výhled na Prahu. Na jedné straně vidíte Vltavu a Národní divadlo, na druhé panorama Hradčan. A když se podíváte dolů, uvidíte to hemžení na nábřeží - lidi, auta, tramvaje, všechno to vypadá jako miniaturní svět.
Co je na téhle vyhlídce super, je to, že není tak přeplněná jako jiné pražské vyhlídky. Můžete si tady v klidu vychutnat ten pohled, udělat si pár fotek (ty budou určitě hitem na vašem Instagramu!) a prostě si užít ten moment. A když budete mít štěstí a přijdete sem při západu slunce? To je zážitek, na který nezapomenete do konce života.
A víte, co je nejlepší? K vyhlídce se dostanete přes restauraci Ginger & Fred. Takže si můžete dát dobrý oběd nebo večeři a pak to zakončit tímhle úžasným výhledem. Lepší zakončení dne si v Praze těžko představit.
Praktické informace: Jak si užít Tančící dům naplno
Tak, a teď pár praktických informací, aby vaše návštěva Tančícího domu byla co nejpříjemnější. Začneme tím nejdůležitějším - jak se tam vlastně dostat?
Tančící dům najdete na adrese Jiráskovo náměstí 1981/6, Praha 2. Je to kousek od zastávky tramvaje Jiráskovo náměstí, takže se sem pohodlně dostanete městskou dopravou. Jezdí sem tramvaje číslo 5, 17 a 21. Pokud preferujete metro, nejbližší stanice je Karlovo náměstí na lince B, odkud je to k Tančícímu domu asi 10 minut pěšky.
Jestli jedete autem, je tu trochu problém s parkováním. V okolí jsou většinou modré zóny pro rezidenty, ale můžete zkusit parkoviště u Národního divadla nebo na Alšově nábřeží. Obě jsou v docházkové vzdálenosti.
A teď to nejdůležitější - vstupné do Tančícího domu. Ceny se liší podle toho, co chcete navštívit. Galerie má obvykle vstupné kolem 190 Kč pro dospělé a 90 Kč pro studenty a seniory. Vyhlídka na střeše stojí kolem 150 Kč. Ale pozor, ceny se můžou měnit, tak si je radši před návštěvou ověřte na oficiálních stránkách.
Co se týče otevírací doby, galerie je obvykle otevřená denně od 10 do 20 hodin. Restaurace Ginger & Fred má otevřeno od 11:30 do půlnoci. Ale zase platí - radši si to před návštěvou zkontrolujte, ať nejste překvapení.
Tipy pro návštěvníky: Jak si návštěvu užít naplno
A teď pár tipů, jak si návštěvu Tančícího domu opravdu užít. Za prvé, přijďte sem, když je hezké počasí. Ty křivky budovy vyniknou nejlépe, když svítí slunce. A výhled z terasy? Ten je za slunečného dne prostě k nezaplacení.
Pokud chcete navštívit galerii, zkontrolujte si předem, jaká výstava zrovna probíhá. Některé jsou opravdu unikátní a stojí za to si na ně udělat čas. A když už jste v galerii, nezapomeňte se podívat i z oken - ten kontrast mezi uměním uvnitř a architekturou venku je fascinující.
Jestli plánujete návštěvu restaurace Ginger & Fred, určitě si udělejte rezervaci, hlavně večer a o víkendech. A zkuste přijít tak, abyste stihli západ slunce - to je na té terase zážitek, na který nezapomenete.
A poslední tip - vezměte si s sebou foťák nebo aspoň mobil s dobrou kamerou. Tančící dům je fotogenický ze všech úhlů a určitě budete chtít mít na tuhle návštěvu památku.
Okolí Tančícího domu: Co ještě navštívit
Tančící dům je skvělý, ale bylo by škoda nevyužít toho, že jste v jedné z nejzajímavějších částí Prahy. Co takhle se po návštěvě projít po nábřeží? Směrem k jihu dojdete k Vyšehradu, legendárnímu sídlu českých knížat a králů. Je to příjemná procházka a výhled z vyšehradských hradeb stojí za to.
Pokud se vydáte na druhou stranu, dojdete k Národnímu divadlu. To je další ikonická pražská budova a rozhodně stojí za návštěvu. A když budete mít štěstí, možná seženete lístky na nějaké představení.
Jen kousek od Tančícího domu je taky Slovanský ostrov s krásným parkem a slavným palácem Žofín. V létě si tu můžete půjčit šlapadlo a udělat si výlet po Vltavě - to je super způsob, jak vidět Prahu z jiné perspektivy.
A pokud máte chuť na něco sladkého, určitě se stavte v Café Savoy na Vítězné ulici. Je to kousek pěšky a jejich zákusky jsou vyhlášené po celé Praze.
Závěr: Proč stojí Tančící dům za návštěvu
Tak, a jsme na konci našeho výletu do Tančícího domu. Doufám, že jsem vás přesvědčil, že tahle stavba stojí za návštěvu. Je to víc než jen budova - je to symbol moderní Prahy, místo, kde se potkává historie s budoucností.
Ať už jste milovník architektury, fanoušek umění, gurmán nebo prostě turista, který chce vidět to nejlepší z Prahy, v Tančícím domě si přijdete na své. Je to místo, kde můžete strávit celý den - od ranní kávy přes oběd s výhledem až po večerní drink na střešní terase.
A víte, co je na tom nejlepší? Že Tančící dům není jen turistická atrakce. Je to živé místo, kde se pořád něco děje. Výstavy se mění, v restauraci obměňují menu podle sezóny, a ten výhled? Ten je pokaždé jiný.
Tak až příště budete v Praze, nezapomeňte se u Tančícího domu zastavit. Garantuju vám, že to bude zážitek, na který jen tak nezapomenete. A kdo ví? Možná se vám bude ta "tančící" architektura líbit natolik, že se sem budete chtít vracet znovu a znovu. Já teda rozhodně jo!
Tančící dům - Mapa jak se k němu dostanete
Užitečné odkazy
Oficiální stránky Tančícího domu
Další tipy na výlet - chci jet jinam
Klíčová slova: tančící dům, tančící dům výstava, tančící dům restaurace, tančící dům ubytování, galerie tančící dům, tančící dům kavárna, tančící dům hotel, tančící dům vyhlídka, tančící dům restaurace denní menu, tančící dům vstupné