Obecní dům

Obecní dům: Objevte skrytý klenot pražské secese!

Praha 1, Ovocný trh, nám. Republiky 4.

Obecní dům: Klenot pražské secese láká na koncerty i gastronomii

Velkolepá krása v srdci Prahy

Projděte se se mnou centrem Prahy a nechte se unést krásou jedné z nejpůsobivějších budov našeho hlavního města. Obecní dům, tenhle skvost secesní architektury, vás okouzlí na první pohled. Stojí hrdě na náměstí Republiky, přímo naproti Prašné bráně, a já vám povím, proč stojí za to ho navštívit.

Když jsem poprvé stanul před jeho majestátní fasádou, dech se mi doslova zatajil. Zlaté zdobení, nádherné mozaiky a sochy - tohle není jen obyčejná budova, tohle je umělecké dílo! A to jsme teprve venku. Počkejte, až vám ukážu, co skrývá uvnitř!

Cesta časem: Historie Obecního domu

Než se ale vydáme na průzkum interiérů, pojďme se na chvilku ponořit do historie. Obecní dům nebyl vždycky tím, čím je dnes. Na jeho místě kdysi stával Královský dvůr, sídlo českých panovníků. Jenže pak se králové přestěhovali na Pražský hrad a starý palác chátral.

Naštěstí se na přelomu 19. a 20. století našli osvícení lidé, kteří si řekli: "Tady postavíme něco velkolepého!" A tak v letech 1905 až 1912 vznikl Obecní dům. Víte, co je na tom nejlepší? Podíleli se na něm ti nejlepší čeští umělci té doby. Jména jako Alfons Mucha, Jan Preisler nebo Max Švabinský - to není jen tak někdo!

A teď se podržte - v roce 1918 se tady psaly dějiny! Právě v Obecním domě byla vyhlášena samostatnost Československa. Když procházím jeho chodbami, vždycky si říkám, jaké to asi bylo, být u toho. Ta atmosféra, to nadšení... Prostě wow!

Krásy interiéru: Od mozaik po vitráže

Tak, a teď se konečně podíváme dovnitř. Připravte se, protože tohle vás dostane! Hned jak vstoupíte, ocitnete se v nádherném vestibulu. Rozhlédněte se kolem sebe - vidíte ty zlaté detaily? A co teprve ty nástěnné malby! To není jen tak ledajaká výzdoba, to je opravdové umění.

Ale to je teprve začátek. Pojďte se mnou do Smetanovy síně. Tohle je srdce Obecního domu a já vám garantuji, že něco takového jste ještě neviděli. Obrovský koncertní sál pro tisíc lidí, zdobený štukovou výzdobou a s úžasným varhanním prospektem. A ten lustr! Ten byste doma asi těžko pověsili, co?

A víte, co je na tom všem nejlepší? Že to není jen muzeum. V Obecním domě to žije! Koncerty vážné hudby, plesy, výstavy - tady se pořád něco děje. Takže až sem přijdete, možná budete mít štěstí a zažijete něco opravdu výjimečného.

Gurmánský ráj: Restaurace a kavárny Obecního domu

Teď vám prozradím něco, co ocení každý milovník dobrého jídla a pití. Obecní dům není jen pastvou pro oči, ale i pro chuťové pohárky! Najdete tu hned několik míst, kde si můžete dopřát skutečné gastronomické zážitky.

Začněme Francouzskou restaurací. Jestli chcete zažít, jak se asi cítili prvorepublikoví bohémové, tohle je místo pro vás. Nádherný interiér ve stylu art nouveau, prvotřídní obsluha a jídlo, ze kterého se vám budou dělat boule za ušima. Vyzkoušejte třeba jejich kachní prsa s višňovou omáčkou - to je něco!

Pokud hledáte něco méně formálního, zamiřte do Plzeňské restaurace. Tady si můžete dát klasickou českou kuchyni v neklasickém prostředí. Svíčková, guláš nebo smažený sýr - všechno chutná v secesním interiéru nějak líp. A to pivo! Věřte mi, lepší plzeň jste ještě nepili.

A nesmíme zapomenout na Kavárnu Obecního domu. Tohle je moje oblíbené místo. Sedět u okna s šálkem vynikající kávy, pozorovat ruch na náměstí a užívat si tu nádhernou atmosféru - to je prostě balzám na duši. A jejich zákusky? Naprostá poezie!

Kulturní centrum: Koncerty a výstavy

Teď se dostáváme k tomu, co dělá z Obecního domu skutečné srdce pražského kulturního života. Koncerty! Smetanova síň, o které jsem už mluvil, je domovem České filharmonie. Jestli jste nikdy neslyšeli živě Dvořákovu Novosvětskou, tak tady máte šanci. A věřte mi, je to zážitek, na který nezapomenete.

Ale nejsou to jen koncerty vážné hudby. V Obecním domě se konají i jazzové večery, vystoupení populárních zpěváků a dokonce i rockové koncerty. Představte si, že posloucháte svou oblíbenou kapelu v prostředí, kde před sto lety tančili elegantní dámy a pánové na honosných plesech. To je něco, co vám běžný koncertní sál nenabídne!

A co teprve výstavy! Obecní dům má několik výstavních prostor a vždy se tu něco zajímavého děje. Od klasického umění přes modernu až po současné umělce - tady najdete všechno. A víte, co je nejlepší? Že ty výstavy perfektně ladí s celkovou atmosférou budovy. Je to jako by ty obrazy nebo sochy byly odjakživa součástí interiéru.

Módní ikona: Blanka Matragi v Obecním domě

Teď vám prozradím něco, co ocení hlavně dámy, ale věřím, že to zaujme i pány. Víte, kdo má v Obecním domě svou stálou expozici? Blanka Matragi! Ano, ta světoznámá módní návrhářka, jejíž šaty nosí královny a princezny.

Její výstava je něco, co musíte vidět. Ty nádherné róby, precizní ruční práce, neuvěřitelné detaily - to vše v dokonalé symbióze se secesním prostředím Obecního domu. Je to jako byste se ocitli na módní přehlídce v nějakém pohádkovém paláci.

A nejlepší na tom je, že výstava se neustále mění a doplňuje. Takže i když jste tu už byli, určitě stojí za to přijít znovu. Kdo ví, třeba vás některý z modelů inspiruje k vlastnímu módnímu experimentu!

Praktické informace pro návštěvníky

Tak, a teď pár praktických rad, aby vaše návštěva Obecního domu byla co nejpříjemnější. Začněme tím, jak se sem dostanete. Obecní dům najdete na náměstí Republiky, přímo v centru Prahy. Nejjednodušší je přijet metrem - vystoupíte na stanici Náměstí Republiky a jste prakticky na místě.

Pokud jedete autem, doporučuji zaparkovat v některém z blízkých parkovacích domů. Přímo na náměstí Republiky je parkovací dům Kotva, nebo můžete zkusit Palladium, které je jen pár kroků odtud.

Co se týče vstupného, to záleží na tom, co chcete vidět. Prohlídky interiérů stojí kolem 290 Kč pro dospělé, děti a studenti mají slevu. Ale pozor, je potřeba se předem objednat! Koncerty a výstavy mají samostatné vstupné, které se liší podle konkrétní akce.

A ještě jedna rada - určitě si rezervujte čas i na návštěvu některé z restaurací nebo kavárny. Věřte mi, to jídlo a atmosféra stojí za to!

Proč navštívit Obecní dům? Zážitek na celý život!

Tak, a jsme na konci naší virtuální prohlídky. Ale věřte mi, tohle je jen malá ochutnávka toho, co Obecní dům nabízí. Každý, kdo sem přijde, si odnese něco jiného. Pro někoho to bude úžas nad krásou architektury, pro jiného nezapomenutelný koncert nebo gurmánský zážitek.

Co ale můžu slíbit všem, je to, že Obecní dům ve vás zanechá stopu. Je to místo, kde se snoubí historie s současností, umění s každodenním životem. Místo, které dýchá atmosférou první republiky, ale zároveň pulzuje současným kulturním životem.

Tak neváhejte a vydejte se do Obecního domu. Ať už na koncert, výstavu, nebo jen tak na kávu. Garantuji vám, že budete odcházet s úsměvem na tváři a s pocitem, že jste zažili něco výjimečného. A kdo ví? Možná se tu potkáme. Já se sem totiž vracím znovu a znovu, a pokaždé objevím něco nového. Tak na viděnou v Obecním domě!

Obecní dům - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Obecního domu

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Sychrov

Hrad Karlštejn

Klíčová slova: obecní dům, obecní dům praha, restaurace obecní dům praha, obecní dům praha výstava blanka matragi, obecní dům praha koncerty program, obecní dům praha výstavy, obecní dům praha koncerty, obecní dům praha kavárna, obecní dům praha historie, secese a obecní dům praha

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .