Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou

Historie Zámku Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejkrásnějších a nejznámějších zámků v České republice. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy zde stávala gotická tvrz. Postupem času se zámek rozrůstal a přestavoval, až získal svou dnešní podobu.

První písemná zmínka o Hluboké nad Vltavou pochází z roku 1234, kdy se zde nacházela tvrz, která sloužila jako strážní hrad. V průběhu 14. a 15. století se majitelé tvrze často střídali, až se v roce 1562 stal majitelem Adam z Hradce. Adam z Hradce nechal tvrz přestavět na renesanční zámek, který se stal jeho rodovým sídlem.

V 17. století byl zámek Hluboká nad Vltavou získán rodem Schwarzenbergů, kteří ho vlastnili až do roku 1947. Za jejich vlády prošel zámek několika významnými přestavbami. Nejvýznamnější z nich proběhla v 18. století, kdy byl zámek přestavěn v barokním stylu. Byly přidány nové křídla, věže a zahrada. Zámek se stal jedním z největších a nejkrásnějších barokních zámků v Čechách.

Zámek Hluboká erb
V 19. století byl zámek Hluboká nad Vltavou přestavěn v novogotickém stylu. Tuto přestavbu inicioval Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu, který se inspiroval anglickými zámky. Byly přidány věže, arkády a další dekorativní prvky. Zámek získal romantický vzhled a stal se oblíbeným místem pro umělce a společenskou smetánku.

Během druhé světové války byl zámek Hluboká nad Vltavou zabrán nacisty a sloužil jako sídlo říšského protektora Konstantina von Neuratha. Po válce byl zámek znárodněn a sloužil jako státní majetek. V roce 1992 byl vrácen rodině Schwarzenbergů, která se od té doby stará o jeho údržbu a renovace.

Dnes je zámek Hluboká nad Vltavou otevřen veřejnosti a patří mezi nejnavštěvovanější památky v České republice. Turisté mohou prohlédnout bohatě zařízené interiéry, které zachovávají původní styl a atmosféru. Kromě toho je zde také umístěna rozsáhlá sbírka uměleckých děl, historických předmětů a loveckých trofejí.

Zámek Hluboká nad Vltavou je také oblíbeným místem pro pořádání svateb, konferencí a kulturních akcí. Jeho malebné okolí a romantická atmosféra přitahují návštěvníky z celého světa. Zámek je také součástí Národního památkového ústavu a je chráněn jako kulturní památka.

Historie zámku Hluboká nad Vltavou je bohatá a zajímavá. Od svých skromných začátků jako gotická tvrz se zámek postupně rozrostl a přestavěl do podoby, kterou známe dnes. Díky svému unikátnímu architektonickému stylu a bohatému interiéru je zámek jednou z nejvýznamnějších památek v České republice.

Hluboká nad Vltavou nádvoří

Architektura Zámku Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejkrásnějších a nejznámějších zámků v České republice. Jeho architektura je jedinečná a přitahuje tisíce návštěvníků každý rok. Zámek se nachází v jižních Čechách, nedaleko města České Budějovice.

Architektura zámku Hluboká nad Vltavou je převážně novogotická, s prvky romantismu a tudorovského stylu. Zámek byl postaven na místě původního hradu, který zde stál již od 13. století. První zmínky o zámku pocházejí z 13. století, kdy byl v držení rodu Rožmberků. V průběhu staletí prošel zámek několika přestavbami a rozšířeními, které mu dodaly jeho současnou podobu.

Při pohledu na zámek Hluboká nad Vltavou si nelze nevšimnout jeho impozantních věží a střech. Věže jsou vysoké a majestátní, zdobené různými ornamenty a sochami. Střechy jsou pokryté barevnými taškami, které vytvářejí zajímavý kontrast s okolní krajinou. Celkový dojem je velmi působivý a zámek působí jako pohádkový hrad.

Interiér zámku Hluboká nad Vltavou je stejně nádherný jako jeho exteriér. Hlavní sál je zdobený freskami a uměleckými díly, které pocházejí z různých období. Návštěvníci se mohou procházet dlouhými chodbami a obdivovat bohatě zdobené stropy a stěny. Každá místnost má svůj vlastní charakter a atmosféru, která přenáší návštěvníky do minulosti.

Zámek Hluboká nad Vltavou je obklopen rozsáhlým parkem, který je ideálním místem pro procházky a odpočinek. Park je plný vzrostlých stromů a květinových záhonů, které dodávají místu romantickou atmosféru. Návštěvníci si mohou také prohlédnout zámeckou zahradu, která je plná exotických rostlin a soch.

Zámek Hluboká nad Vltavou je také známý svou bohatou historií. Během druhé světové války byl zámek obsazen německými vojsky a sloužil jako sídlo vysokých nacistických důstojníků. Po válce byl zámek znárodněn a sloužil jako muzeum. V současné době je zámek ve vlastnictví státu a je otevřený veřejnosti.

Celkově lze říci, že zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejvýznamnějších architektonických skvostů v České republice. Jeho impozantní vzhled a bohatá historie přitahují návštěvníky z celého světa. Pokud máte rádi architekturu a historii, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu tohoto úžasného místa.

Zámek Hluboká - stylizovaná klika s hlavou Turka

Interiéry Zámku Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších zámků v České republice. Jeho interiéry jsou stejně ohromující jako jeho exteriéry. Při prohlídce zámku se návštěvníci mohou těšit na úchvatné místnosti, které odrážejí bohatou historii a uměleckou hodnotu tohoto místa.

Po vstupu do zámku se návštěvníci ocitnou v překrásné vstupní hale. Tato místnost je zdobena nádhernými freskami a výjimečnými sochami. Vstupní hala sloužila jako prostor pro přijímání hostů a je příkladem luxusu a elegance, které byly typické pro aristokracii té doby.

Z vstupní haly se návštěvníci mohou vydat do dalších místností, jako je například knihovna. Knihovna zámku Hluboká nad Vltavou je jednou z největších a nejvýznamnějších knihoven v České republice. Je zde uloženo více než 12 000 knih, z nichž některé jsou vzácné a unikátní. Knihovna je také zdobena nádhernými freskami a uměleckými díly, které dodávají místnosti jedinečnou atmosféru.

Další zajímavou místností na prohlídce zámku je jídelna. Jídelna je zařízena ve stylu rokoka a je zdobena nádhernými freskami na stropě. Zde se návštěvníci mohou představit, jak aristokracie ve starých časech jedla a jaké rituály byly spojeny s jídlem. Jídelna je vybavena luxusním nábytkem a stolovacím servisem, který dokonale odráží bohatství a vkus majitelů zámku.

Další místností, kterou návštěvníci mohou navštívit, je zrcadlový sál. Tato místnost je jednou z nejvíce fascinujících na zámku Hluboká nad Vltavou. Je zdobena zrcadly po celé délce stěn a vytváří tak iluzi nekonečného prostoru. Zrcadlový sál byl využíván pro taneční večery a společenské události a je příkladem luxusu a elegance, které byly typické pro aristokracii té doby.

Poslední místností, kterou návštěvníci mohou navštívit, je kaple. Kaple zámku Hluboká nad Vltavou je jednou z nejkrásnějších kaplí v České republice. Je zdobena nádhernými freskami a sochami a je místem klidu a pokoje. Kaple byla využívána pro bohoslužby a modlitby a je důležitou součástí historie zámku.

Celkově lze říci, že interiéry zámku Hluboká nad Vltavou jsou ohromující a fascinující. Každá místnost má svůj vlastní charakter a příběh, který odráží bohatou historii tohoto místa. Při prohlídce zámku se návštěvníci mohou ponořit do světa aristokracie a zažít atmosféru minulých dob. Zámek Hluboká nad Vltavou je skutečně jedinečným místem, které stojí za návštěvu.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde http://www.zamek-hluboka.cz/cs.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Jihočeském kraji? Zkuste to zde památky v Jihočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Jihočeský kraj and tagged .