Zámek Jemniště

Zámek Jemniště: Prožijte barokní pohádku, zámecký park a cukrárnu

Zámek Jemniště – barokní zámek vybudoval roku 1723 František Adam Trautmannsdorf. V 18.stolení rokoková přestavba. V okolí zámku je rozsáhlý anglický park.

Hledáte tip na výlet, kam na výlet, památky, hrady a zámky, Benešovsko, Posázaví? Co takhle navštívit zámek Jemniště, který je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších barokních staveb v České republice?

Zámek Jemniště se nachází nedaleko Benešova a nabízí nejen prohlídku nádherných interiérů, ale také možnost strávit příjemný čas v zámeckém parku, restauraci, hotelu nebo cukrárně. Přečtěte si více o tom, co vás čeká na tomto mimořádném místě.

Zámek Jemniště

Zámek Jemniště

Zámek Jemniště – historie

Zámek Jemniště má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do 14. století, kdy na jeho místě stál gotický hrad. Ten byl později renesančně přestavěn a v 17. století získal svou současnou barokní podobu podle návrhu italského architekta Carla Luraga.

Zámek byl sídlem různých šlechtických rodů, jako byli například Vratislavové z Mitrovic, Lobkovicové nebo Schwarzenbergové. V roce 1818 zámek koupil kníže František Josef ze Šternberka, který byl zakladatelem moderního českého průmyslu a podnikání.

Zámek Jemniště

Zámek Jemniště – portál zámku

Od té doby je zámek ve vlastnictví a správě rodiny Šternberků, kteří se starají o jeho udržování a zpřístupňování veřejnosti. Zámek Jemniště je národní kulturní památkou a je součástí projektu Skryté skvosty Národního památkového ústavu.

Zámek Jemniště

Kašna s vodotrysky

Zámek Jemniště – architektura

Zámek Jemniště je typickým představitelem vrcholného baroka v Čechách. Jeho architektura je ovlivněna italským stylem a je plná elegantních a harmonických prvků. Zámek má čtyři křídla kolem čtvercového nádvoří s kašnou uprostřed.

Na nádvoří se nachází také sochy antických bohů a bohyň z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Zámek je obklopen francouzskou zahradou s terasami, schodišti, sochami a květinovými záhony.

Zámek Jemniště

Vodotrysk

Na jižní straně zahrady se tyčí impozantní průčelí zámku s balkonem a erbem Šternberků. Na severní straně zahrady se nachází oranžérie s exotickými rostlinami a skleníky. Zámek je spojen s hospodářským dvorem mostem přes rybník.

Zámek Jemniště

Zámecký park

Zámek Jemniště – zámecký park

Za francouzskou zahradou se rozkládá anglický park s rozlohou 16 hektarů.

Park byl založen v 19. století knížetem Františkem Josefem ze Šternberka jako součást jeho romantické krajinné úpravy. Park je plný vzácných dřevin, květin, skalních útvarů a vodních prvků.

Zámek Jemniště

Rosárium

Zámek Jemniště

Rosárium

V parku se nachází také několik zajímavých staveb, jako jsou například:

– Rosarium – růžová zahrada s více než 2000 růžemi různých druhů a barev. Rosarium je otevřeno od května do října a je oblíbeným místem pro romantické procházky, svatby nebo pikniky.

Zámek Jemniště

Rosárium

– Žardiněta – zahrada s geometrickými záhony, které jsou vysázeny podle barokního vzoru. Žardiněta je otevřena od dubna do října a je ideálním místem pro relaxaci a obdivování květinové krásy.

Zámek Jemniště

Rosárium

– Skalka – umělá skalní scenérie s jeskyní, vodopádem, potůčkem a mostem. Skalka je otevřena po celý rok a je zajímavým místem pro objevování přírodních tvarů a zvuků.
– Zvěřinec – ohrada s jeleny, daňky, muflony a divokými prasaty. Zvěřinec je otevřen po celý rok a je atraktivním místem pro děti i dospělé, kteří si mohou prohlédnout a nakrmit zvířata.

Zámecký park je volně přístupný po celý rok a nabízí nádherné výhledy na zámek i okolní krajinu. Park je také vhodný pro cyklisty a běžkaře, kteří si mohou užít sportovní aktivity v příjemném prostředí.

Zámek Jemniště

Zámecká kavárna a cukrárna

Zámek Jemniště – zámecká restaurace, hotel a cukrárna

Zámek Jemniště není jen památkou, ale také místem, kde si můžete dopřát gastronomické a ubytovací služby. Zámek nabízí následující možnosti:

Zámecká restaurace – restaurace se nachází v bývalých konírnách zámku a nabízí tradiční i moderní pokrmy z české i mezinárodní kuchyně. Restaurace má kapacitu 80 osob a je otevřena denně od 11 do 22 hodin.

Restaurace má také letní terasu s výhledem na zámek a park. Restaurace je vhodná pro pořádání firemních i soukromých akcí, jako jsou například svatby, oslavy, školení nebo prezentace.

Zámecký hotel – hotel se nachází v bývalých hospodářských budovách zámku a nabízí komfortní ubytování v 15 pokojích různých kategorií. Pokoje jsou vybaveny koupelnou se sprchou nebo vanou, fénem, TV, trezorem, minibarem a Wi-Fi připojením.

Některé pokoje mají také balkon nebo terasu s výhledem na zámek nebo park. Hosté hotelu mají k dispozici bohatou snídani formou bufetu, která je podávána v restauraci nebo na pokoji. Hotel má také wellness centrum s finskou saunou, vířivkou, masážemi a kosmetickými službami.

Hotel je otevřen po celý rok a přijímá rezervace online na svých webových stránkách www.hotel-jemniste.cz nebo telefonicky na čísle 317 855 111.

Zámecká cukrárna – cukrárna se nachází v bývalém pivovaru zámku a nabízí široký výběr domácích dortů, koláčů, zákusků, nanuků a cukrovinek. Cukrárna má kapacitu 40 osob a je otevřena denně od 10 do 18 hodin. Cukrárna má také letní zahrádku s dětským hřištěm.

Zámek Jemniště – informace pro turisty

Zámek Jemniště je otevřen pro veřejnost od dubna do října. V těchto měsících je možné si prohlédnout zámecké interiéry, které jsou zařízeny v různých historických stylech a obsahují cenné sbírky umění, nábytku, porcelánu, zbraní a dalších předmětů.

Prohlídka zámku trvá asi 60 minut a je možná pouze s průvodcem. Prohlídka je nabízena v českém, anglickém, německém a francouzském jazyce. Prohlídka je možná také s audioprůvodcem v českém, anglickém, německém, francouzském, italském, španělském a ruském jazyce.

Prohlídka je vhodná pro dospělé i děti. Pro děti je připravena speciální prohlídka s hrou a soutěží. Prohlídka je také přizpůsobena pro osoby se sníženou schopností pohybu nebo orientace.

Vstupné na prohlídku zámku je 200 Kč pro dospělé, 150 Kč pro studenty a seniory, 100 Kč pro děti od 6 do 15 let a zdarma pro děti do 6 let. Rodinné vstupné je 500 Kč pro dva dospělé a dvě děti.

Skupinové vstupné je 180 Kč pro dospělé a 90 Kč pro děti za osobu při minimálním počtu 15 osob. Vstupné na audioprůvodce je 50 Kč za osobu. Vstupné na privátní prohlídku je 3000 Kč za skupinu do 15 osob.

Prohlídka zámku je možná od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Zámek je zavřený v pondělí a také v následujících termínech: Velikonoce, Květnové svátky (1.5., 8.5.), Letní prázdniny (1.7.-31.8.), Den české státnosti (28.9.), Den vzniku samostatného československého státu (28.10.), Vánoce (24.-26.12.) a Silvestr (31.12.).

Rezervace na prohlídku zámku je možná online na webových stránkách [zamek-jemniste.cz] nebo telefonicky na čísle 317 855 101. Rezervace je doporučená zejména pro skupiny, školy nebo speciální požadavky.

Zámek Jemniště je snadno dostupný autem po silnici I/3 z Prahy nebo po silnici II/112 z Benešova. V obci Jemniště je možné zaparkovat zdarma nebo na placeném parkovišti u zámku nebo na náměstí u kostela.

Pro hosty, kteří cestují vlakem nebo autobusem, je možné zajistit transfer z nejbližších stanic Benešov u Prahy nebo Postupice za poplatek.

Zámek Jemniště je tedy skvělou volbou pro ty, kteří hledají tip na výlet, kam na výlet, památky, hrady a zámky, Benešovsko, Posázaví. Zámek nabízí nejen prohlídku nádherných interiérů, ale také možnost strávit příjemný čas v zámeckém parku, restauraci, hotelu nebo cukrárně.

Rezervujte si svůj výlet na zámek Jemniště a užijte si nezapomenutelný zážitek. Těšíme se na vás!

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.jemniste.cz/.

Další tip výlet – chci jet jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Kam na výlet ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .