Vrch Rubín

Vrch Rubín u Podbořan: Objevte bájný Wogastisburg

Vrch Rubín u Podbořan – chcete zažít nezapomenutelný tip na výlet, který vám nabídne nejen krásnou přírodu, ale i fascinující historii? Pak se vypravte do severních Čech, kde se tyčí vrch Rubín u Podbořan. Tento čedičový kopec je nejen významnou krajinnou dominantou, ale i místem, kde se možná odehrála jedna z nejstarších a nejslavnějších bitev českých dějin. Před více než tisícem let zde totiž možná slovanské kmeny pod vedením knížete Sáma porazily franské vojsko krále Dagoberta I. a založily tak první slovanský stát ve střední Evropě – Sámovu říši.

Vrch Rubín

Vrch Rubín

Vrch Rubín u Podbořan je ideálním cílem pro všechny milovníky historie, kultury a přírody. Na jeho vrcholu se nachází pravěké a raně středověké hradiště, které bylo osídleno od mladší doby kamenné do doby železné. Archeologické nálezy dokládají, že zde žili Keltové, Germáni i Slované. Někteří badatelé dokonce ztotožňují Rubín s bájným Wogastisburgem, pod nímž zvítězil Sámo nad Dagobertem. Na vrcholu se také nachází dřevěná vyhlídková věž, ze které se otevírá nádherný výhled na Krušné a Doupovské hory, České středohoří i elektrárny Prunéřov a Tušimice.

Sámova říše

Sámova říše – obr Bostjan46 licence CC.

Jak se dostat na vrch Rubín u Podbořan?

Vrch Rubín u Podbořan leží asi 4 km severovýchodně od města Podbořany v okrese Louny. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat například u hřbitova u Pšova, poté sejdete kousek po silnici dolů, kde po levé straně vede polní a lesní cesta vzhůru k rozhledně. Cesta je dlouhá asi 2 km a není příliš náročná. Pokud jedete na kole nebo chcete jít pěšky, můžete využít udržovanou cyklostezku, která vede z Podbořan směrem na Kadaň. Cyklostezka prochází kolem vrchu Rubín a je označena turistickými značkami.

Vrch Rubín u Podbořan je chráněn jako významný krajinný prvek od roku 1993. Na jeho úpatí se nachází informační tabule s mapou a historickými údaji. Na vrcholu je umístěna pamětní deska s nápisem: „Vrch Rubín – bájné slovanské hradiště Wogastisburg – místo slavné bitvy roku 631“. V roce 2018 byla na vrcholu postavena osm metrů vysoká vyhlídková věž z dubového dřeva, která nabízí panoramatický pohled na okolní krajinu.

Vrch Rubín u Podbořan

Vrch Rubín u Podbořan – foto Gortyna licence CC.

Co vidět a dělat na vrchu Rubín u Podbořan?

Vrch Rubín u Podbořan je skvělým místem pro poznávání historie, kultury a přírody. Na jeho vrcholu se nachází pozůstatky pravěkého a raně středověkého hradiště, které bylo osídleno různými kulturami. Můžete zde spatřit zbytky valů. Archeologické nálezy zde odkryly například železná kování slovansko-avarského typu, která jsou největším souborem v ČR. Na vrcholu se také nachází dřevěná vyhlídková věž, ze které se otevírá nádherný výhled na Krušné a Doupovské hory, České středohoří i elektrárny Prunéřov a Tušimice. Pokud máte rádi přírodu, můžete si prohlédnout i teplomilné rostliny, které zde rostou.

Vrch Rubín u Podbořan je také ideálním výchozím bodem pro další tipy na výlet v okolí. Můžete navštívit například město Podbořany, které má bohatou historii a památky. Zde si můžete prohlédnout například kostel svatého Petra a Pavla, radnici, zámek nebo muzeum. Pokud máte rádi sport a relaxaci, můžete se vydat k přehradě Nechranice, která je vzdálená asi 15 km od vrchu Rubín. Zde si můžete zaplavat, zapůjčit si loďku nebo si jen odpočinout na pláži. Pokud máte rádi historii a kulturu, můžete se vydat do města Kadaň, které je vzdálené asi 20 km od vrchu Rubín. Zde si můžete prohlédnout například historické centrum s gotickým kostelem svatého Štěpána, františkánský klášter s muzeem nebo hrad Prunéřov.

Proč je vrch Rubín u Podbořan zajímavý?

Vrch Rubín u Podbořan je zajímavý nejen pro svou krásu a polohu, ale i pro svou historii a význam. Je to místo, kde se možná odehrála jedna z nejstarších a nejslavnějších bitev českých dějin, kdy slovanské kmeny pod vedením knížete Sáma porazily franské vojsko krále Dagoberta I. Tím si Slované zajistili nezávislost a založili první slovanský stát ve střední Evropě – Sámovu říši. Někteří badatelé dokonce ztotožňují Rubín s bájným Wogastisburgem, pod nímž zvítězil Sámo nad Dagobertem. Vrch Rubín u Podbořan je tak místem, kde se psala slovanská historie.

Vrch Rubín u Podbořan je tak skvělým tipem na výlet pro všechny milovníky historie, kultury a přírody. Nabízí nejen krásnou přírodu, ale i fascinující historii a památky. Je to místo, kde se můžete dozvědět více o našich předcích a jejich boji za svobodu a nezávislost. Je to místo, kde se můžete cítit hrdi na to, že jste Slované.

Užitečné odkazy

Stránky o bitvě a další informace zde Bitva u Wogastisburgu – Wikipedie.

Další tip výlet – chci jet jinam

Chcete navštívit jiné památky v Ústeckém kraji? Kam na výlet v Ústeckém kraji.

Sdílejte na:
Posted in Ústecký kraj and tagged , .