Obsah
ToggleProkopské údolí: Klenot pražské přírody na dosah ruky
Úvod do krásy Prokopského údolí
Ahoj, tady Jan Novák! Dneska vás vezmu na výlet do jednoho z nejkrásnějších koutů Prahy - do Prokopského údolí. Jestli hledáte místo, kde si odpočinete od městského shonu a přitom nemusíte jet daleko za Prahu, tak jste na správné adrese. Prokopské údolí je doslova ráj na zemi, schovaný jen kousek od centra hlavního města. Je to místo, kde se snoubí divoká příroda s geologickými zajímavostmi a historickými památkami. A věřte mi, tohle údolí má co nabídnout každému - ať už jste nadšený turista, geology, milovník přírody nebo jen hledáte klidné místo na piknik s rodinou.
Když jsem poprvé vstoupil do Prokopského údolí, byl jsem v šoku. Nemohl jsem uvěřit, že jsem stále v Praze. Všude kolem mě se tyčily vápencové skály, zurčely potůčky a vzduch voněl čerstvě posečenou trávou. Byl to jako vstup do jiného světa. A přesně tenhle pocit bych vám chtěl zprostředkovat. Tak pojďte, vydejme se společně na cestu do tohoto kouzelného údolí!
Historie a geologie Prokopského údolí
Prokopské údolí není jen tak ledajaké místo. Jeho historie sahá miliony let do minulosti a je doslova vytesaná do skal kolem nás. Už v pravěku tady žili lidé, o čemž svědčí nálezy z jeskyně Svatý Prokop. A víte, že právě tady se našly kosti prehistorických zvířat? Jen si to představte - tam, kde se dnes procházíte, se kdysi proháněli mamuti a srstnatí nosorožci!
Ale to nejzajímavější na Prokopském údolí je jeho geologie. Celé údolí je vlastně obrovská učebnice geologie pod širým nebem. Vápencové skály, které vidíte kolem sebe, jsou pozůstatkem prehistorického moře, které tady bylo před 420 miliony let. Když se procházíte údolím, můžete na vlastní oči vidět různé vrstvy hornin, které se zde za tu dobu nashromáždily. Je to fascinující cesta časem!
A co teprve lomy! Ty jsou kapitolou samy pro sebe. Nejvýznamnější je určitě Prokopský lom, kde se těžil vápenec už od středověku. Dnes je to přírodní památka a domov mnoha vzácných rostlin a živočichů. Když se tam projdete, připadáte si jako v jiném světě. Stěny lomu se tyčí do výšky a vy si připadáte jako mravenec v obrovském přírodním amfiteátru.
Flóra a fauna Prokopského údolí
Jestli milujete přírodu, v Prokopském údolí si přijdete na své. Tohle místo je hotový ráj pro botaniky i zoology. Díky unikátnímu mikroklimatu a vápencovému podloží tady najdete rostliny a živočichy, které byste jinde v Praze těžko hledali.
Začněme rostlinami. V údolí roste přes 500 druhů cévnatých rostlin! To je neuvěřitelné číslo na to, že jsme stále v Praze. Můžete tady vidět vzácné orchideje, jako je vstavač nachový nebo okrotice bílá. Na jaře údolí hýří barvami - louky jsou posety koniklecem lučním, kousky skal zdobí tařice skalní a ve stínu stromů najdete i vzácnou měsíčnici vytrvalou.
A co teprve zvířata! Prokopské údolí je domovem mnoha druhů ptáků, plazů i savců. Když budete mít štěstí, můžete zahlédnout ještěrku zelenou, která se vyhřívá na skalách, nebo uslyšíte zpěv slavíka obecného. V tůních a potocích žijí mloci skvrnití a čolci obecní. A víte, že tady žije i výr velký? Je to největší evropská sova a právě tady má jedno ze svých pražských hnízdišť.
Ale pozor, při objevování této přírodní krásy buďte ohleduplní. Mnoho zdejších rostlin a živočichů je chráněných, tak se držte na vyznačených stezkách a nic netrhejte ani nesbírejte. Příroda vám za to poděkuje tím nejkrásnějším způsobem - zůstane zachovaná pro další generace.
Turistické trasy a zajímavá místa v Prokopském údolí
Teď, když už víme, jak úžasné je Prokopské údolí z hlediska přírody a historie, pojďme se podívat, jak si ho nejlépe užít. Údolí je protkáno sítí turistických tras, takže si každý může vybrat podle své kondice a zájmů.
Začněme tou nejznámější trasou - naučnou stezkou Prokopské údolí. Ta vás provede těmi nejzajímavějšími místy údolí. Začíná u stanice metra Jinonice a končí v Řeporyjích. Je dlouhá asi 7 kilometrů a zabere vám zhruba 3 hodiny. Po cestě minete 14 informačních tabulí, které vám prozradí spoustu zajímavostí o místní přírodě a historii. Určitě se zastavte u Prokopského lomu - ten pohled vám vyrazí dech!
Pokud máte rádi výhledy, určitě si vyšlápněte na Albrechtův vrch. Je to nejvyšší bod v okolí a výhled odtud stojí za to. Uvidíte celé údolí jako na dlani a za jasného dne dohlédnete až na Pražský hrad.
Další zajímavé místo je Hlubočepský viadukt. Tenhle monumentální železniční most je technická památka a skvělé místo na focení. Když pod ním projdete, připadáte si jako v jiném světě.
A nezapomeňte na jeskyni Svatý Prokop! Podle legendy tady žil svatý Prokop a vyhnal odtud všechny ďábly. Dnes je jeskyně bohužel nepřístupná, ale i tak stojí za to se k ní vydat a představit si, jak tady asi svatý Prokop žil.
Pro milovníky historie doporučuju zastavit se u Butovického hradiště. Je to pozůstatek slovanského hradiště z 9.-10. století. I když toho z něj moc nezbylo, je to zajímavé místo s krásným výhledem do okolí.
Praktické informace pro návštěvníky
Tak, a teď k těm praktickým věcem. Jak se do Prokopského údolí vlastně dostanete? Nejjednodušší je to metrem. Vystupte na stanici Jinonice (linka B) a odtud se dejte po žluté turistické značce. Za chvilku budete v údolí. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti u stanice metra Nové Butovice nebo v Hlubočepích.
Co se týče občerstvení, v samotném údolí toho moc nenajdete. Je to přece jen chráněná přírodní oblast. Ale nebojte, hlady neumřete! Na okraji údolí, v Hlubočepích, najdete několik příjemných hospůdek. Osobně můžu doporučit restauraci U Nádraží - mají tam výborné pivo a skvělou domácí kuchyni. A jestli si chcete udělat piknik přímo v údolí, vezměte si jídlo s sebou. Jen prosím, všechny odpadky si odneste zpátky domů.
A co takhle nějaké vybavení? No, nic extra nepotřebujete. Pohodlné boty na chození, láhev s vodou a něco k jídlu úplně stačí. Pokud plánujete delší výlet, vezměte si s sebou pláštěnku - počasí se může rychle změnit. A fotoaparát rozhodně nezapomeňte doma - ty výhledy budete chtít zvěčnit!
Ještě bych rád zmínil, že Prokopské údolí je součástí přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí. To znamená, že je tady zakázáno rozdělávat oheň, stanovat nebo jezdit na kole mimo vyznačené cesty. Respektujte prosím tato pravidla - jde o ochranu této krásné přírody pro nás všechny.
Tipy na nejlepší zážitky v Prokopském údolí
Teď, když už víte všechno potřebné, pojďme si říct, jak si výlet do Prokopského údolí užít naplno. Tady je pár mých osobních tipů, které vám zaručeně zpříjemní den:
1. Ranní ptáče dál doskáče: Vydejte se do údolí brzy ráno. Nejen že se vyhnete davům, ale zažijete údolí, jak se probouzí. Ranní mlha se vznáší nad loukami, ptáci zpívají a celé údolí má takovou zvláštní, magickou atmosféru.
2. Piknik s výhledem: Vezměte si s sebou deku a něco dobrého k jídlu. Na vrcholu Albrechtova vrchu si pak udělejte piknik s nádherným výhledem na celé údolí. Lepší místo na oběd jen tak nenajdete!
3. Fotografická výprava: Jestli rádi fotíte, Prokopské údolí je hotový ráj. Zkuste přijít těsně před západem slunce - to zlaté světlo dělá s krajinou divy. Hlubočepský viadukt v podvečerním světle je obzvlášť fotogenický.
4. Geologická expedice: Vezměte s sebou děti a udělejte si malou geologickou výpravu. V lomech můžete hledat zkameněliny (ale nezapomeňte, že je zakázané je odnášet) a učit se o různých typech hornin. Je to skvělý způsob, jak dětem přiblížit geologii.
5. Pozorování ptáků: Jestli jste milovníci ptactva, vezměte si s sebou dalekohled. Brzy ráno nebo pozdě odpoledne máte největší šanci zahlédnout nějaké zajímavé druhy. A co takhle uspořádat soutěž, kdo první zahlédne výra velkého?
6. Cyklovýlet: Pokud rádi jezdíte na kole, můžete projet celé údolí po cyklostezce. Jen nezapomeňte, že v některých částech údolí je cyklistika omezena, tak respektujte značení.
7. Noční výprava: A pro ty nejodvážnější - co takhle noční výprava? Samozřejmě jen po vyznačených cestách a s dobrou čelovkou. Ale věřte mi, Prokopské údolí v noci je úplně jiný zážitek. Možná uslyšíte houkání výra nebo zahlédnete netopýry.
Závěr a výzva k návštěvě
Tak co, už se těšíte na výlet do Prokopského údolí? Já doufám, že ano! Tohle místo je skutečný poklad a já jsem rád, že jsem vám ho mohl představit. Je to živoucí důkaz toho, že i uprostřed velkoměsta můžeme najít kousek divoké přírody.
Prokopské údolí není jen další park nebo les. Je to místo, kde se můžete dotknout historie staré miliony let, kde můžete pozorovat vzácné druhy rostlin a živočichů, a kde si můžete odpočinout od ruchu města. Je to místo, kde se geology potkává s botanikem, turista s fotografem a kde každý najde něco, co ho uchvátí.
Ať už jste nadšený turista, milovník přírody, nebo jen hledáte klidné místo na nedělní procházku, Prokopské údolí vás nezkláme. Každá návštěva je jiná, každá roční doba přináší nové krásy. Na jaře vás ohromí pestrobarevné louky plné květin, v létě vás osvěží stín staletých stromů, na podzim vás okouzlí paleta barev padajícího listí a v zimě vás překvapí ticho zasněžené krajiny.
Tak neváhejte a vydejte se do Prokopského údolí. Zažijte na vlastní kůži to, o čem jsem vám tady vyprávěl. Objevte krásy tohoto kouzelného místa, nechte se unést jeho atmosférou a odneste si zážitky, na které budete dlouho vzpomínat. A kdo ví? Možná se tam potkáme na některé z mých oblíbených vyhlídek!
Prokopské údolí čeká jen na vás. Tak co říkáte, uvidíme se tam?
Prokopské údolí - Mapa jak se tam dostanete
Užitečné odkazy
Oficiální stránky Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí
Další tipy na výlet - chci jet jinam
Klíčová slova: prokopské údolí, prokopské údolí výlet, prokopské údolí praha, prokopské údolí mapa, kudy do prokopského údolí, prokopské údolí výlet vlakem, prokopské údolí restaurace, vojenský objekt v prokopském údolí, pivovar prokopské údolí, přírodní park prokopské a dalejské údolí