Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy (do roku 1920: Černý Kostelec, německy: Schwarzkosteletz) je někdejší šlechtické sídlo ve stejnojmenné obci v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy – historie

Původní hrad s názvem Černý Kostelec je poprvé zmiňován v roce 1348, ačkoli zdejší území bylo osídleno kolonisty již v 1. polovině 13. století.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Ve zmíněném roce souhlasil markrabě Jan Jindřich, bratr císaře Karla IV. ve smlouvě uzavřené jeho otcem Janem Lucemburským v 1. čtvrtině 14. století, s výměnou panství a hradu „Costelicz in Nygra Sylva“ za hrad Náchod.

První známý vlastník Černý Kostelec byl poté Ješek z Náchoda. Jeho synové prodali hrad a panství Černý Kostelec Janu Sekretariovi, od nějž ho roku 1492 získali Slavatové z Chlumu a Košumberka.

Za účast na prvním stavovském povstání z roku 1547 Diviši Slavatovi († 1575) zkonfiskoval český král Ferdinand I. majetek.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek – nárožní věže

Poté, co byl hrad v roce 1548 částečně zničen požárem, zasadil se král Ferdinand I. Habsburský o jeho přestavbu na renesanční zámek. Autory stavebního projektu přestavby byli architekti Hans Tirol a Ulrico Aostalli de Sala.

V roce 1558 přešel Černý Kostelec do vlastnictví Jaroslava Smiřického ze Smiřic (1513–1597), který zámek upravil na hlavní sídlo svého rodu a pokračoval v přestavbě zámku na reprezentativní zařízení.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Křídlo zámku

Smiřickým byl ovšem za účast na stavovském povstání proti císaři a kvůli evangelicko-luteránskému vyznání po bitvě na Bílé hoře roku 1621 zkonfiskován veškerý majetek císařem Ferdinandem II..

Poté černokostelecké panství získal Albrecht z Valdštejna, který jej v roce 1623 prodal Karlovi I. z Lichtenštejna.

Za držby Lichtenštejnů byl zámek od roku 1759 vévodkyní Marií Terezií Savojsko-Lichtenštejnskou upraven barokním stylu podle plánů tyrolského stavitele Josefa Jägera. Zámek Kostelec nad Černými lesy se pak stal jejím sídlem, kde měla svůj dvůr.

 Kostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy

Po zrušení vrchnostenského systému byla část zámku od roku 1850 sídlem okresního soudu a hostila úřady správy panství.

Po vzniku Československa v roce 1918 byl zámek i panství Černý Kostelec Lichtenštejnům vyvlastněn při pozemkové reformě a přešel do majetku státu.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy

V současnosti na zámku sídlí Školní lesní podnik v Kostelci nad Černými lesy, který je vysokoškolským lesním statkem České zemědělské univerzity v Praze. Od června 2021 je zámek v letních měsících otevřen pro veřejnost.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek Kostelec nad Černými lesy – informace pro turisty

Vítejte! Zámek Kostelec nad Černými lesy je nádherná historická památka nacházející se v České republice.

Od června 2021 je zámek v letních měsících otevřen pro veřejnost a nabízí prohlídky, které vás provedou interiérem a exteriérem.

Na najdete také různé expozice, které vás provedou životem v minulosti. Expozice zahrnují různé tematické okruhy, jako je historie zámku, lovecká trofeje, historické zbraně a mnoho dalšího.

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://lesy.czu.cz/cs/r-11201-strediska/r-11362-zamek-a-sluzby.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .