Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI.

Pomník císaře Karla VI. se nachází na severovýchodním okraji od obce Hlavenec v okrese Praha-východ, zhruba 4 km severně od Staré Boleslavi.

Toto dílo, vytvořené v první polovině 18. století Matyášem Bernardem Braunem podle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky, je chráněno jako kulturní památka České republiky.

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI. – historie

Monumentální barokní pomník nechal hrabě František Antonín Špork postavit v místech, kde při slavnostním honu 2. listopadu 1723 udělil Karlu VI. odznak řádu sv. Huberta.

Předáním vyznamenání se chtěl zalíbit císaři a získat pro sebe vytoužený Řád zlatého rouna. Toho se však nikdy nedočkal.

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Výtvarné dílo zhotovil v letech 1724–1725 sochař Matyáš Bernard Braun, autorem celkové koncepce a zasazení do krajiny je potom František Maxmilián Kaňka.

Akci provázela složitá úřední jednání provázená intrikami. Nakonec však byl pomník v Hlavenci 4. listopadu 1725 šťastně dokončen a slavnostně odhalen. Tuto událost hrabě Špork oslavil zhotovením pamětních medailí a mědirytin pro přátele doma i v zahraničí.

Pomník se v letech 1970 a 1999–2000 dočkal náročného restaurování.

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI. – popis

Nejspodnější část pomníku tvoří kamenná podstava ve tvaru šestiúhelníku. Z této podstavy se zvedá pískovcový pomník ve tvaru baldachýnu, jehož tříboká základna má konkávně prohnuté strany.

Sokl doplňují figurální reliéfy v dekorativních kartuších, znázorňující především lovecké motivy. Na rozích jsou umístěny tři římsko-dórské sloupy, které společně podpírají střechu. Tu zahaluje vlající baldachýn s malými andílky.

Nahoře pomník zakončuje výjev z vidění sv. Huberta. Kromě jelena je zde zobrazen také kůň a smečka loveckých psů. Centrální části pomníku vévodí socha císaře Karla VI. v životní velikosti.

Postava císaře je oděna v antickém rouše a stojí na samostatném soklu ve tvaru šestiúhelníku.

Pomník měří na výšku 10 m, šířka a hloubka mají stejně 5,5 m. Pozemek kolem pomníku je ohraničen živým plotem ve tvaru hexagonu.

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI. Hlavenec

Pomník císaře Karla VI. – informace pro turisty

Pomník císaře Karla VI. je volně přístupný veřejnosti.

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

V obci Hlavenec se nachází vyhlášený Hostinec u Jelena.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.hrady.cz/pomnik-pamatnik-pomnik-karla-vi.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .