Zámek Růžkovy Lhotice

Zámek Růžkovy Lhotice: objevte místo, kde se zrodila Smetanova hudba

Zámek Růžkovy Lhotice – hledáte zajímavý tip na výlet do Podblanicka? Chcete se podívat na památku, která je spojená s osobnostmi české a evropské hudby? Pak byste neměli minout zámek Růžkovy Lhotice, který se nachází ve středu stejnojmenné vesnice, asi 10 km jižně od Vlašimi.

Zámek Růžkovy Lhotice je menší barokní zámeček, který nese jméno po svých původních majitelích, bratřích Janu a Jiřím Růžkových.

Zde prožil své nejšťastnější dětství a mládí slavný skladatel Bedřich Smetana, který se zde inspiroval pro svou pozdější tvorbu.

Zámek je dnes pobočkou Muzea Podblanicka a nabízí návštěvníkům expozici o hudebních tradicích regionu, ale také půvabné interiéry z 18. a 19. století. V tomto článku se dozvíte více o historii, architektuře a informacích pro turisty tohoto zajímavého místa.

Zámek Růžkovy Lhotice

Zámek Růžkovy Lhotice – foto Packa licence CC.

Zámek Růžkovy Lhotice – historie

Zámek Růžkovy Lhotice stojí na místě bývalé tvrze, která byla postavena již v roce 1363. Tvrz patřila různým šlechtickým rodům, mezi nimi i Žižkovu spojenci Zdeňkovi z Lukavce.

Za jeho potomků tvrz zpustla a byla prodána bohatým svobodníkům Janu a Jiřím Růžkovým z rodu Růžků z Rovného v roce 1542. Bratři si nechali potvrdit erb i přídomek a vesnici začali nazývat Lhotice Růžkovy.

Tvrz byla součástí hlavního dvora, který měl i vlastní pivovar. V roce 1777 koupil zadlužené Lhotice od Josefa Růžka hrabě Karel Josef Palm, majitel Čechtic. Ten je prodal roku 1787 svému hospodářskému radovi Františku Dornovi, který na místě tvrze vystavěl barokně-klasicistní zámek.

Zámek Růžkovy Lhotice - foto Packa licence CC.

Zámek Růžkovy Lhotice – foto Packa licence CC.

Zámek byl zapojen do areálu dvora, který byl ohraničen zahradou, hospodářským objektem a hospodou. Okna byla lemována šambránami s uchy a schodiště zdobeno motivy čabrak.

Za barona Alberta Haaka, po roce 1819, zřejmě získal interiér empirová kamna a roku 1835 koupil Lhotice v dražbě František Smetana, otec Bedřicha Smetany.

Zámek Růžkovy Lhotice - foto Lasy licence CC.

Zámek Růžkovy Lhotice – foto Lasy licence CC.

Mladý Bedřich tu prožil nejšťastnější léta, která se motivy promítla do jeho pozdějších děl. Bedřich měl pokoj v prvním patře, které obývala rodina majitele.

Roku 1844 musel ale František Smetana Lhotice prodat a koncem století zámek poškodil oheň. Po druhé světové válce byl zámek předán místnímu jednotnému zemědělskému družstvu.

V roce 1973 jej získalo Okresní muzeum v Benešově. Zámek byl poté zrekonstruován do podoby z dob pobytu Bedřicha Smetany a v roce 1984 v něm byla otevřena hudební expozice.

Zámek Růžkovy Lhotice – architektura

Zámek Růžkovy Lhotice je dvoukřídlá jednopatrová budova s mansardovou střechou a věžičkou s hodinami.

Fasáda je členěna lizénami a okna jsou rámována šambránami s uchy. Vstup do zámku je zdoben pilastry a trojúhelníkovým štítem s erbem Růžků. Nad vstupem je umístěna busta Bedřicha Smetany od sochaře Josefa Mařatky z roku 1934.

V interiéru zámku se nachází několik historických místností, které jsou zařízeny dobovým nábytkem a dekoracemi. Mezi nimi vyniká velký sál s empirovými kamny, kde se konají koncerty a kulturní akce.

Další zajímavé prostory jsou pokoj Bedřicha Smetany, kde je vystavena jeho osobní sbírka hudebnin, notových zápisů, dopisů a portrétů, pokoj Františka Smetany, kde je zachován původní nábytek a obrazy, a pokoj Marie Smetanové, kde je prezentována její činnost jako spisovatelky a překladatelky.

V zámku je také umístěna expozice o hudebních tradicích Podblanicka, která přibližuje život a dílo skladatelů, kteří se v regionu narodili nebo působili.

Mezi nimi jsou například Jan Dismas Zelenka, Zdeněk Fibich, Josef Suk, Josef Dukát, Richard Wagner, Gustav Mahler nebo Antonín Dvořák. Expozice obsahuje portréty, partitury, nástroje a další zajímavosti z hudební historie.

Zámek Růžkovy Lhotice – informace pro turisty

Zámek Růžkovy Lhotice je otevřen pro veřejnost od dubna do září od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. V říjnu je otevřen od úterý do pátku od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, soboty a neděle na objednání v pracovní dny.

V ostatních měsících nebo v pondělky je možné navštívit zámek po předchozí domluvě. Vstupné na expozici je 50 Kč pro dospělé, 30 Kč pro důchodce, děti a studenty, 130 Kč pro rodinné skupiny dětí do 15 let a 20 Kč pro školní výpravy.

Osoby se ZTP mají vstup zdarma i s doprovodem. Průvodce po expozici je možné si zapůjčit za 20 Kč.

Prohlídka trvá asi hodinu a půl. Zámek nabízí také možnost pořádání svateb, firemních akcí nebo kulturních programů.

Zámek Růžkovy Lhotice je snadno dostupný autem po silnici I/3 z Prahy nebo Českých Budějovic směrem na Benešov a pak po silnici II/112 směrem na Čechtice.

Parkování je možné před zámkem nebo na návsi. Autobusem se lze dostat z Benešova nebo Vlašimí na Růžkovy Lhotice. Nejbližší železniční stanice je Vlašim, odkud je možné jet autobusem nebo taxíkem.

Na kole se lze dostat po cyklostezce č. 19 z Benešova nebo po cyklostezce č. 11 z Vlašimi.

Zámek Růžkovy Lhotice je ideálním tipem na výlet pro milovníky historie, hudby a přírody. Zámek je obklopen krásnou krajinou Podblanicka, která nabízí mnoho možností pro turistiku, cykloturistiku nebo jízdu na koni.

V okolí zámku se nachází několik dalších památek, jako jsou například zámek Čechtice, kostel sv. Petra a Pavla v Čechticích, zřícenina hradu Zvěřinec, zámek Louňovice pod Blaníkem nebo hrad Blaník.

Zámek Růžkovy Lhotice je také součástí naučné stezky Bedřicha Smetany, která vede po místech spojených s jeho životem a dílem. Stezka začíná v Litomyšli, kde se Smetana narodil, a končí v Praze, kde zemřel.

Na stezce se nachází i další zajímavá místa, jako jsou například Jindřichův Hradec, Tábor, Plzeň nebo Jabkenice.

Zámek Růžkovy Lhotice je tedy skvělou volbou pro každého, kdo hledá tip na výlet do Podblanicka. Zde si můžete užít nejen krásu barokního zámečku, ale také poznat historii a hudbu regionu. Zámek Růžkovy Lhotice je památkou, která stojí za návštěvu a která vás určitě nadchne svou atmosférou a kouzlem.

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Foto v záhlaví článku Jan Polák licence CC.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.muzeumpodblanicka.cz/objekty/zamek-ruzkovy-lhotice/.

Další tip výlet – chci jet jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Kam na výlet ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged , .