Zámek Lány

Zámek Lány

Zámek Lány – od dob presidenta Masaryka je zámek rezidencí hlavy státu. Rozsáhlý anglický park volně přechází v oboru.

Zámek Lány je malebný zámecký komplex nacházející se ve stejnojmenné obci Lány, nedaleko Prahy. Tento historický zámek je jedním z významných sídel českých prezidentů a slouží jako letní prezidentská rezidence. Pro turisty představuje zajímavou atrakci díky své bohaté historii, architektuře a okolnímu zámeckému parku.

Zámek Lány - kovaná brána do zámeckého parku

Zámek Lány – historie

Zámek Lány je jedním z nejvýznamnějších historických památek v České republice. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy byl postaven jako lovecký zámeček pro české krále. Od té doby prošel mnoha proměnami a stal se důležitým sídlem českých prezidentů. První zmínky o zámku Lány pocházejí z roku 1289, kdy byl v majetku Přemysla Otakara II. Původně sloužil jako lovecký zámeček, který poskytoval králům útočiště během jejich loveckých výprav. V průběhu staletí byl zámek několikrát přestavován a rozšiřován, aby vyhovoval potřebám panovníků.

Zámek Lány
Historie Zámku Lány sahá až do 16. století, kdy byla na místě dnešního zámku postavena lovecká rezidence. Postupem času procházel zámek různými úpravami a rozšířeními a sloužil jako sídlo šlechtických rodin. V roce 1921 byl zámek zakoupen státem a stal se oficiální rezidencí československých prezidentů. Od té doby slouží jako letní sídlo hlavy státu.

Později byly přidány další budovy a zahrady, které zámek ještě více zdůraznily jako významné sídlo. Byly přidány nové budovy a zahrady, které zámek proměnily v impozantní sídlo. V té době byl zámek využíván jako lovecký zámeček a místo setkávání pro významné osobnosti.

Po vzniku Československa v roce 1918 se zámek Lány stal oficiálním sídlem československých prezidentů. Byl přestavěn a upraven, aby vyhovoval potřebám hlavy státu. Dnes slouží jako oficiální sídlo českého prezidenta a je otevřen veřejnosti.

Zámek Lány od západu

Zámek Lány – architektura

Architektura zámku je převážně klasicistního stylu, s prvky baroka a empíru. Hlavní budova zámku je elegantní dvoupatrová stavba s centrálním rizalitem a sloupořadím. Interiéry zámku jsou vybaveny nádherným nábytkem, uměleckými díly a historickými exponáty, které představují dobový život na zámku.

Zámek Lány je fascinujícím místem, které nabízí možnost poznat historii a kulturu českých prezidentů. S jeho krásnou architekturou, okolním parkem a přístupem do vybraných částí zámku je vhodným cílem pro turisty, kteří se zajímají o českou historii a krásu přírody.

Zámek Lány je nejen historickou památkou, ale také důležitým symbolem českého státu. Jeho bohatá historie a architektura přitahují tisíce návštěvníků každý rok. Zámek Lány je také obklopen krásnými zahradami a parkem. Zahrady jsou pečlivě upraveny a nabízejí návštěvníkům příjemné procházky a odpočinek.

Zámek Lány - zámecký park

Zámek Lány – zámecký park

Součástí zámku je také impozantní zámecký park. Rozprostírá se na rozloze více než 700 hektarů a nabízí malebné procházky, odpočinek a krásné výhledy. Park je plný vzrostlých stromů a květinových záhonů. Zámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je impozantní kašna. Tvoří jí pět dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka.

Zámecký park je ideálním místem pro odpočinek na lavičce s knihou. Okolní příroda je krásná a klidná, což poskytuje ideální únik z rušného městského života. Bez ohledu na to, zda máte zájem o historii nebo jednoduše jen chcete strávit příjemný den v krásném prostředí, zámek Lány je ideálním místem pro vás.

Zámek Lány - zámecký park

Zámek Lány – informace pro turisty

Zámek Lány není přístupný veřejnosti vždy, protože slouží jako soukromá rezidence prezidenta. Nicméně, část zámku je přístupná turistům v určitých termínech a to především během letního období. Návštěvníci mají možnost prohlídky některých reprezentativních místností, které poskytují pohled do historie a kultury českého státu.

Návštěvníci mohou zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879 a nově pak od 1. 3. 2023 také do reprezentačního 1. patra. Z Prahy je do Lán nejlepší přístup po karlovarské dálnici.

Otevírací doba se může lišit, proto je doporučeno předem zkontrolovat aktuální informace o možnosti návštěvy a otevírací době zámku Lány.
Zámek Lány - zámecký park skleník s tropickými rostlinami

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.hrad.cz.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .