Zámek Vlašim

Zámek Vlašim

Zámek Vlašim se nachází nad řekou Blanicí. Původní hrad nechal postavit ve 14. století Hynek z Vlašimi. Od 18. století až do roku 1945 vlastnili zámek Auerspergové, kteří nechali zámek upravit klasicistně. Zámek je přístupný veřejnosti. V okolí zámku je rozsáhlý zámecký park.

Zámek Vlašim je historickým sídlem nacházejícím se ve stejnojmenném městě Vlašim ve Středočeském kraji v České republice. Tento nádherný zámek má dlouhou historii a je oblíbeným místem pro turisty, kteří se zajímají o architekturu, historii a umění.

Následuje podrobnější informace o zámku Vlašim a zámeckém parku.

Zámek Vlašim letecký pohled

Zámek Vlašim letecký pohled – foto Wolkenkratzer licence CC

Zámek Vlašim – historie

Zámek Vlašim – původní hrad byl založen na ostrohu nad řekou Blanicí kolem roku 1300 spolu s tržní osadou. Hrad patrně tvořila dnešní válcová věž s palácem a prvně je doložen roku 1318 v držení Hynka z Vlašimi. Hrad byl rozšiřován po roce 1363, kdy ho koupil Michal, purkrabí na Svojanově.

Zámek Vlašim

Zámek Vlašim celkový pohled

Podobu hradu zřejmě ovlivnil jeho bratr Jan Očko z Vlašimi, druhý pražský arcibiskup, i Očkův synovec arcibiskup Jan z Jenštejna, kteří tu pobývali. Hrad vynikal téměř čtvercovým půdorysem se dvěma okrouhlými věžemi a obsahoval kapli sv. Otýlie.

Husitské války přečkal hrad bez většího poškození a Jan z Chotěmic tu hostil 11. listopadu 1437 císaře Zikmunda. Za bohatého Mikuláše Trčky z Lípy dorostlo po roce 1442 hradní jádro téměř dnešní výšky a bylo zbudováno dělostřelecké opevnění s dochovanou severovýchodní baštou.

Zámek Vlašim

Zámek Vlašim

Úpravy probíhaly i ve 20. letech 16. století a za Trčků vznikly zřejmě i pozdně gotické arkády.

Zlom přišel s koncem 16. století, kdy Jan Vostrovec z Kralovic radikálně přestavuje dožívající hrad na honosný manýristický zámek, a to až do konfiskace roku 1621.

Vchod do zámku

Vchod do zámku

Dochované barokní úpravy vznikly především kolem poloviny 18. století, kdy Marie Josefa z Trautsonu s manželem Karlem Josefem z Auerspergu zřídili např. „malovaný sál“ a roku 1771 kapli sv. Vincence ve věži.

Díky své dlouhé historii byl zámek Vlašim svědkem mnoha důležitých událostí a zásahů do jeho architektury. Během své existence prošel různými majiteli a stavebními změnami, což mu dodává bohatou a pestrou historii.

Vstupní brána do zámeckého parku

Vstupní brána do zámeckého parku

Zámek Vlašim – architektura

Konečnou podobu dal zámku v polovině 19. století Karel Vilém (Carlos) Auersperg, který přistavěl jihovýchodní pozdně klasicistní křídlo a jihozápadní trakt. V historizujícím duchu upravil interiéry, z nichž se nejlépe dochovala tzv. Carlosova ložnice.

V roce 1846 upravil vstup do nádvoří a zřídil Vlašimskou bránu. Poslední významnou úpravou zámku bylo odstranění části přístavby západního křídla po požáru v srpnu 1992.

Zámecký park Vlašim

Zámecký park Vlašim

Zámek Vlašim – zámecký park

Po roce 1775 se měnila obora u zámku na sentimentální park, jehož hlavním iniciátorem byl zřejmě syn Vilém I. Ten dokončil v 90. letech klasicistní úpravy interiérů zámku a jako svobodný zednář pokračoval v budování parku.

Čínský pavilon v zámeckém parku

Čínský pavilon v zámeckém parku

Zámek Vlašim je obklopen rozlehlým zámeckým parkem, který nabízí návštěvníkům příjemné procházky a odpočinek v krásném přírodním prostředí. Zámecký park je vyzdoben různými okrasnými zahradami, alejemi, jezírky a sochami. Je ideálním místem pro pikniky a setkání s přáteli.

Více informací nejdete na oficiálních stránkách zámeckého parku Vlašim.

Zámek Vlašim – informace pro turisty

Zámek Vlašim je součástí muzea Podblanicka a je otevřený veřejnosti a poskytuje možnost prohlídky jeho interiérů a zámeckého parku. Návštěvníci se mohou seznámit s historií zámku a jeho majitelů, prohlédnout si krásné umělecké sbírky a užít si procházku po rozlehlém parku.

Otevírací doba zámku Vlašim a zámeckého parku se může lišit v závislosti na ročním období a provozních podmínkách. Je doporučeno předem zkontrolovat aktuální informace o otevíracích hodinách a možnostech prohlídek.

Zámek Vlašim a zámecký park jsou oblíbenými cíli pro turisty, kteří se zajímají o historii a architekturu. Je to krásné místo, které nabízí jedinečný pohled do minulosti a zároveň poskytuje příjemné prostředí pro odpočinek a relaxaci.

Sochařské sympozium 2005

Sochařské sympozium 2005

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.muzeumpodblanicka.cz/objekty/zamek-vlasim/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged , .