ZOO Praha

ZOO Praha: Navštivte a užijte si s dětmi den plný zábavy!

ZOO Praha je jedním z nejvyhledávanějších cílů rodinných výletů a turistických návštěv v České republice. Tato fascinující zoologická zahrada, která se nachází v malebném prostředí Troji, láká ročně stovky tisíc návštěvníků. Nejenže nabízí úchvatný pohled na vzácná a exotická zvířata, ale také poskytuje vzdělávací zážitky pro všechny věkové kategorie. Pojďme se ponořit do historie této významné instituce, prozkoumat její mapu a hlavní atrakce, a zjistit praktické informace o otevírací době, vstupném a dopravě.

ZOO Praha – historie pražské zoologické zahrady

Zoologická zahrada v Praze byla oficiálně otevřena 28. září 1931 a od té doby se neustále rozvíjí a rozšiřuje. Její vznik byl výsledkem mnohaletého úsilí a plánování, kdy už na konci 19. století existovaly snahy o vytvoření zoologické zahrady v hlavním městě Československa. Hlavní podnět k založení přišel od profesora Jiřího Jandy, který se stal jejím prvním ředitelem.

Od svého otevření prošla zahrada mnoha proměnami. Po druhé světové válce, během které byla zahrada značně poškozena, se začalo s rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. V průběhu let zde byla vybudována řada nových pavilonů, výběhů a tematických expozic, které dnes tvoří srdce zahrady. Mezi nejvýznamnější historické milníky patří příchod slonice Gulab v roce 1966, otevření pavilonu goril v roce 2001 a velkolepá expozice Údolí slonů, která byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2013.

Největší atrakcí jsou gorily, sloni a lvi. V ZOO chovají přes 4 150 kusů a 645 druhů zvířat. ZOO má plochu 58 ha. Nejúspěšnější je chov koně Převalského.

ZOO Praha je sedmém místě!
Podle magazínu Forbes je pražská zoo na sedmém místě nejlepších světových zoo!
Prvních patnáct míst vypadá takto:

1. Animal Kingdom (Orlando, USA)
2. Basel Zoo (Basilej, Švýcarsko)
3. Beauval Zoo (Francie)
4. Berlin Zoo (Německo)
5. Bronx Zoo (New York, USA)
6. Chester Zoo (Velká Británie)
7. ZOO Praha
8. National Zoological Gardens of South Africa (Jihoafrická republika)
9. San Diego Zoo (USA)
10. Schonbrunner Zoo (Rakousko)
11. Singapore Zoo
12. Smithsonian National Zoological Park (Washington, USA)
13. Taronga and Western Plains (Sidney, Austrálie)
14. Toronto Zoo (Kanada)
15. Ueno Zoological Gardens (Tokio, Japonsko)

ZOO Praha dnes

Pražská ZOO byla velmi postižena povodněmi v roce 2002. Po povodních ale zahrada prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Symbolem povodní je lachtan Guston, kterému se v roce 2002 podařilo dostat do Vltavy a byl chycen až u německých Drážďan. Bohužel lachtan Gaston uhynul.

Po rekonstrukci vyrostlo v ZOO několik zajímavých a unikátních staveb. Patří mezi ně i Indonéská džungle. Pavilon je eliptický skleník, který vytváří dojem džungle. Uvnitř mohou návštěvníci spatřit orangutany, gibony nebo varany.
Mezi další zajímavé stavby patří komplex opičích ostrovů, průchozí voliéry, dětská ZOO (zde mohou děti dokonce krmit i volně pobíhající zvířata), pavilon Afrika a spousta dalších nových výběhů. Dalšími atrakcemi v okolí ZOO je barokní Trojský zámek a Botanická zahrada Praha.

O rozvoj ZOO se v posledních letech velmi zasloužil bývalý ředitel Petr Fejk.

ZOO e významně podílí na záchraně mnoha ohrožených živočichů. V ZOO Praha se chová přes 4800 zvířat celkem z 652 druhů. Návštěvnost ZOO Praha je přes 1 milion návštěvníků ročně.

ZOO Praha – mapa ZOO a seznam pavilonů

ZOO Praha se rozkládá na ploše 58 hektarů a je rozdělena do několika tematických celků, které návštěvníkům umožňují poznat různé ekosystémy světa. Pro lepší orientaci je k dispozici podrobná mapa zahrady, kterou si můžete stáhnout z oficiálních stránek nebo si ji vyzvednout přímo při vstupu.

Hlavní pavilony a expozice zahrnují:

1. **Pavilon Indonéská džungle** – Tento pavilon představuje fascinující svět tropického deštného lesa s bohatou flórou a faunou. Můžete zde vidět orangutany, gibony a mnoho dalších druhů.
2. **Africký dům** – Domov pro hrochy, krokodýly a africké ptactvo. Návštěvníci se mohou těšit na pohled na majestátní zvířata v prostředí připomínajícím africkou savanu.
3. **Údolí slonů** – Nejnovější a největší expozice, která poskytuje domov pro slony indické. Tato moderní expozice umožňuje návštěvníkům sledovat slony ve vodě, na souši i při jejich denních aktivitách.
4. **Pavilon goril** – Jedna z nejoblíbenějších částí zahrady, kde můžete vidět gorily nížinné ve svém přirozeném prostředí. Součástí pavilonu je i interaktivní expozice o životě těchto fascinujících primátů.
5. **Pavilon šelem** – Tento pavilon nabízí pohled na různé druhy kočkovitých šelem, včetně tygrů, lvů a levhartů.

Hlavní Atrakce: Sloni, Gorily, Medvědi a Webkamery

ZOO Praha je plná úžasných zvířat a zajímavých expozic, které nadchnou nejen děti, ale i dospělé. Mezi hlavní atrakce, které byste rozhodně neměli minout, patří:

Sloni v Údolí slonů

Údolí slonů je jednou z nejimpozantnějších expozic ZOO Praha. Toto moderní zařízení je domovem pro několik slonů indických, včetně známé slonice Gulab. Návštěvníci mohou sledovat slony jak při jejich denních aktivitách, tak i při krmení a koupání. Celá expozice je navržena tak, aby co nejvíce napodobovala přirozené prostředí těchto majestátních tvorů. Díky webkameře, která je zde umístěna, můžete slony sledovat živě i z pohodlí domova.

Gorily v pavilonu goril

Pavilon goril je další must-see atrakcí. Tento moderní pavilon nabízí jedinečný pohled na život těchto fascinujících primátů. Gorily nížinné zde žijí v prostředí, které se co nejvíce podobá jejich přirozenému habitatu. Návštěvníci mohou sledovat jejich chování, hry a interakce jak mezi sebou, tak s ošetřovateli. Pavilon je také vybaven webkamerami, které umožňují sledovat gorily online.

Medvědi a další šelmy

Medvědi patří mezi největší šelmy, které můžete v ZOO Praha vidět. Jejich výběh je navržen tak, aby jim poskytoval dostatek prostoru pro pohyb i odpočinek. Kromě medvědů můžete v ZOO Praha vidět i další šelmy jako jsou lvi, tygři nebo levharti. Každý výběh je navržen s ohledem na potřeby a přirozené chování zvířat, což návštěvníkům umožňuje pozorovat je v co nejautentičtějším prostředí.

ZOO Praha – informace pro návštěvníky – vstupné, otevírací doba, doprava

Pokud plánujete návštěvu ZOO Praha, zde jsou důležité praktické informace, které byste měli vědět:

Otevírací doba v ZOO Praha

březen: 9.00 – 17.00
duben – říjen: 9.00 – 18.00
červen – srpen: 9.00 – 19.00
listopad – únor: 9.00 – 16.00
pokladny se zavírají o 30 minut dříve

Vstupné do ZOO Praha

Dospělí: 250 Kč
Studenti, děti, senioři, ZTP: 200 Kč
Rodiny (2 dospělí, 2 děti): 750 Kč
Děti (do 3 let): zdarma
Psi: 20 Kč
Lanová dráha: 15 Kč

K dispozici jsou také roční permanentky a skupinové slevy. Aktuální ceny najdete na oficiálních stránkách ZOO Praha.

Doprava do ZOO Praha

ZOO Praha je snadno dostupná městskou hromadnou dopravou. Nejbližší stanice metra je Nádraží Holešovice (linka C), odkud můžete pokračovat autobusem číslo 112 přímo k hlavnímu vchodu ZOO. Pokud přijíždíte autem, ZOO Praha nabízí několik možností parkování v blízkosti zahrady. Parkovací poplatky se pohybují kolem 200 Kč za den. Pro cyklisty jsou k dispozici stojany na kola.

Do ZOO Praha se také dostanete parníkem do ZOO Praha od dubna do září z Rašínova nebo od Čechova mostu. Je možno si koupit zvýhodněnou rodinnou jízdenku. Doba plavby s nádhernou vyhlídkou na Prahu trvá 75 nebo 55 minut. Více info na parníkem do ZOO Praha.

K ZOO Praha jede také ZOO-bus, každý víkend a státní svátek v desetiminutových intervalech na trase Nádraží Holešovice – ZOO Praha. Přeprava je pro cestující bezplatná.

Návštěva ZOO Praha je skvělým způsobem, jak strávit den plný zábavy, vzdělání a úžasných zážitků. Ať už přicházíte s rodinou, přáteli nebo sami, vždy si odnesete nezapomenutelné vzpomínky.

Kontaktní informace

web zoo: https://www.zoopraha.cz
email: pr@zoopraha.cz
tel.: +420 296 112 111
+420 296 112 230

Kam dále – další zoologické zahrady v ČR

Seznam zoologických zahrad v ČR naleznete zde ZOO v ČR.

#zoopraha #zooprahavstupne #zooprahacenik #zooprahaupolislonuzive #webkameryzooprahaonline #zooprahagorily #zooprahaoteviracidoba #zooprahamapa #metremdozoopraha #zooprahaparkovani

Sdílejte na:
Posted in Praha, Středočeský kraj and tagged , , , , , , , , , , .