Český Krumlov

Český Krumlov

Český Krumlov je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších měst v Jižních Čechách. Jeho historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí mnoho památek a atrakcí pro turisty.

Český Krumlov je malebné město v jižních Čechách, které má bohatou historii. Jméno města je odvozeno z německého výrazu „Krumme Aue“, což znamená „Křivý luh“. Tento název byl odvozen z přírodních podmínek, konkrétně z tvaru území, na němž se město rozkládá – to leží v esovitě zakřivených meandrech řeky Vltavy.

Český Krumlov

Český Krumlov zámek

Český Krumlov – historie

Nejstarší osídlení na území dnešního města spadá do starší doby kamenné (paleolitu 70 000 – 50 000 let před naším letopočtem). Masovější osídlení lokality je zaznamenáno v době bronzové (1 500 let před naším letopočtem). Keltské osídlení je doloženo v mladší době železné (cca od 400 let před naším letopočtem) a slovanské osídlení je datováno od 6. století našeho letopočtu.

Český Krumlov

Český Krumlov město

Ve středověku bylo město sídelním místem řady významných českých rodů – Vítkovců, pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů. Až do poloviny 19. století bylo také centrem rozsáhlých panství: Rožmberského dominia, Krumlovského vévodství a Schwarzenberského dominia.

Český Krumlov byl založen ve 13. století rodem Vítkovců, kteří zde postavili první hrad. Později se stal sídlem mocného rodu Rožmberků, kteří hrad rozšířili a přestavěli v renesančním stylu. V 17. století přešel do majetku Eggenbergů a v 18. století Schwarzenbergů, kteří zde vládli až do roku 1947. Původně gotický hrad založený někdy před rokem 1250 pány z Krumlova, přestavěný Rožmberky na renesanční zámecké sídlo. Později upraven barokně a rokokové. V roce 1900 zpřístupněn veřejnosti.

Český Krumlov

Historické domy náměstí

Dnes je Český Krumlov významnou památkou, která byla v roce 1992 zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO². Město nabízí návštěvníkům nejen krásné historické památky, ale také bohatý kulturní program a překrásnou přírodu. Je to ideální místo pro rodinný výlet.

Český Krumlov

Věž zámek

Český Krumlov – architektura

Zámek Český Krumlov je druhý největší v Česku a skládá se z pěti nádvoří, čtyřiceti budov a paláců, kaple, divadla a věže. Mezi jeho nejzajímavější části patří barokní divadlo s původním vybavením, maskami a kostýmy, renesanční sál s freskami a lustry, gotická kaple sv. Jiří s oltářem z 15. století a zlatou fontánou na druhém nádvoří.

Český Krumlov

Sgrafita na zámku

Český Krumlov – zámecký park

Za zámkem se rozkládá rozsáhlý zámecký park, který byl vytvořen v 18. století ve francouzském stylu a později upraven v anglickém stylu. Park nabízí krásné výhledy na město a řeku Vltavu, romantické aleje, jezera, fontány, sochy a pavilony. V parku se také nachází otáčivé hlediště, kde se každé léto konají divadelní představení pod širým nebem.

Český Krumlov

Památky v historickém jádru města

Český Krumlov – informace pro turisty

Český Krumlov je ideálním tipem na výlet pro rodiny s dětmi, milovníky historie, kultury a přírody. Město nabízí bohatý kulturní program, muzea, galerie, restaurace, kavárny, hotely a penziony. Můžete si také zapůjčit loďku nebo kolo a prozkoumat okolí města po vodě nebo po zemi. Český Krumlov je snadno dostupný autem, autobusem nebo vlakem z Prahy, Českých Budějovic nebo Linze.

Český Krumlov je malebné město v jižních Čechách, které má bohatou historii a mnoho zajímavostí a památek. Hlavní dominantou města je zámek Český Krumlov, který je po Pražském hradě nejrozsáhlejší zámecký areál v České republice. Zámek se tyčí na skalním ostrohu nad řekou Vltava a tvoří dominantu města. Areál zámku je obrovský a zahrnuje 46 budov a paláců, které obklopuje 5 nádvoří.

Český Krumlov

Historický kostel sv. Víta

Můžete si vybrat z několika prohlídek zámku, takže si tady každý najde to své. Prohlédněte si barokní a renesanční apartmány, nejzachovalejší barokní divadlo na světě nebo navštivte Hradní muzeum a užijte si výhled z renesanční věže.

Středověké centrum města, které obklopuje meandry Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2003 bylo městskou památkovou zónou vyhlášeno předměstí Plešivec (jižně od historického jádra).

Český Krumlov nabízí také bohatý kulturní program. Můžete navštívit muzea, galerie a další kulturní stánky. Je to ideální místo pro rodinný výlet. Doporučuji vyhradit si více času na prozkoumání tohoto krásného města. Je tolik skvělých míst, co můžete dělat v Českém Krumlově.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.ckrumlov.info/cz/top-ten-pamatek/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Jihočeském kraji? Zkuste to zde památky v Jihočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Jihočeský kraj and tagged , , .