Dendrologická zahrada Průhonice

Dendrologická zahrada Průhonice: Objevte ráj květin!

Dendrologická zahrada Průhonice: Zelený ráj na dosah Prahy

Dendrologická zahrada Průhonice úvod: Pozvánka do světa stromů a květin

Dendrologická zahrada Průhonice - milí milovníci přírody a dobrodruzi všech věkových kategorií! Už vás nebaví betonová džungle a toužíte po troše zeleně? Mám pro vás tip na výlet, který vám vezme dech. Pojďte se mnou prozkoumat Dendrologickou zahradu v Průhonicích, tento skrytý klenot na okraji Prahy. Věřte mi, tohle není jen obyčejný park – je to živoucí učebnice botaniky, ráj pro fotografy a oáza klidu pro všechny, kdo chtějí na chvíli vypnout a nechat se obejmout přírodou.

Když jsem tam poprvé vkročil, měl jsem pocit, že jsem se ocitl v jiném světě. Představte si místo, kde se před vámi rozprostírají hektary pečlivě upravených zahrad, plných exotických i domácích rostlin. Vzduchem se line vůně květin a šumění listů ve větru vás uklidňuje jako ta nejlepší meditační hudba. A to nejlepší? Tohle vše je jen kousek od ruchu hlavního města!

V tomhle článku vám povím všechno, co potřebujete vědět, abyste si návštěvu Dendrologické zahrady Průhonice užili naplno. Od historie, která sahá až do dob první republiky, přes tipy na nejlepší místa k focení, až po praktické informace o vstupném a občerstvení. Tak co říkáte, vydáme se společně na výpravu za krásou rostlinné říše?

Dendrologická zahrada Průhonice historie zahrady: Od šlechtitelské stanice k botanickému skvostu

Pojďme se na chvilku ponořit do minulosti a odkrýt kořeny tohoto úžasného místa. Dendrologická zahrada v Průhonicích není žádným nováčkem na scéně – její příběh se začal psát už v roce 1927. To už je pěkná řádka let, co říkáte? Tehdy ji založil Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. A proč? No, nebyla to jen tak ledajaká zahrada pro potěchu oka. Měla důležitý úkol – sloužit jako šlechtitelská a aklimatizační stanice pro dřeviny.

Představte si to nadšení tehdejších botaniků! Konečně měli místo, kde mohli experimentovat s novými druhy rostlin, pozorovat, jak se jim daří v našem podnebí, a vytvářet nové, odolnější odrůdy. Bylo to něco jako botanická laboratoř pod širým nebem. A víte co? Tuhle funkci si zahrada zachovala dodnes. Jen se z ní stal navíc nádherný park přístupný veřejnosti.

V průběhu let se Dendrologická zahrada Průhonice rozrůstala a zkrášlovala. Z původních pár hektarů se rozrostla na dnešních úctyhodných 73 hektarů. To je plocha, na které byste mohli postavit 100 fotbalových hřišť! A co všechno se na té ploše nachází? No, držte se, protože to je opravdu impozantní – více než 5000 taxonů rostlin. Pro ty z nás, kdo nejsme botanici – taxon je skupina organismů, které mají společné znaky. Takže si představte, že na jednom místě najdete 5000 různých druhů, poddruhů a kultivarů stromů, keřů a trvalek. To je, jako byste procházeli živým atlasem rostlin!

A co je na tom všem nejlepší? Že tahle historie není jen suchý fakt v učebnicích. Když se procházíte zahradou, dýchá na vás na každém kroku. Ty vzrostlé stromy, které vás převyšují o desítky metrů? Mnohé z nich tady rostou už od založení zahrady. Jsou to živí svědkové historie, kteří pamatují doby první republiky, přečkali válku i komunismus a teď tady stojí v plné kráse, aby se s vámi podělili o svůj příběh.

Tak co, cítíte tu váhu historie? Až budete procházet zahradou, zkuste se na chvíli zastavit pod některým z těch majestátních stromů. Zavřete oči a představte si všechny ty generace botaniků, zahradníků a návštěvníků, kteří tudy prošli před vámi. Je to fascinující, že? A to je jen začátek našeho výletu do Dendrologické zahrady v Průhonicích. Pojďme se podívat, co dalšího nám tohle úžasné místo nabízí!

Dendrologická zahrada Průhonice co zde můžete vidět: Přírodní divadlo v každém ročním období

Teď se dostáváme k tomu nejlepšímu – co vlastně v Dendrologické zahradě uvidíte? Připravte se, protože tohle je opravdová pastva pro oči! Zahrada je rozdělena do několika tematických částí, z nichž každá má své kouzlo. Je to jako procházka různými světy rostlinné říše.

Začněme třeba arboretem. To je ta část zahrady, kde najdete sbírku dřevin. A není to ledajaká sbírka! Máte tady šanci vidět stromy a keře z celého světa, od majestátních sekvojí z Ameriky až po křehké japonské javory. Některé z těch stromů jsou tak staré a mohutné, že když se postavíte pod ně, cítíte se jako trpaslík v lese obrů. A ten pocit, když se díváte vzhůru do jejich korun? Nepopsatelný!

Pak tu máme rozárium – ráj pro milovníky růží. Když jsou růže v plném květu, je to hotová exploze barev a vůní. Červené, růžové, bílé, žluté – barvy se tu mísí v úchvatné paletě. A ta vůně! Zavřete oči a nasajte tu sladkou vůni stovek růží – lepší aromaterapii nenajdete.

Nesmíme zapomenout na alpinium. To je taková miniaturní horská krajina uprostřed zahrady. Najdete tady skalničky a horské rostliny z celého světa. Je to, jako byste se najednou ocitli někde vysoko v Alpách nebo Himalájích. Ty drobné květiny, které se statečně drží v štěrbinách mezi kameny, jsou opravdovým zázrakem přírody.

A co takhle vřesoviště? To je další fascinující část zahrady. Vřesy a vřesovce tady vytvářejí barevné koberce, které se mění s každým ročním obdobím. Na jaře jsou plné něžných květů, v létě hýří barvami a na podzim se zbarví do nádherných odstínů červené a hnědé.

Ale víte, co je na Dendrologické zahradě v Průhonicích nejlepší? Že vypadá úchvatně v každém ročním období. Na jaře vás ohromí záplava rozkvetlých sakur a magnólií. Jejich něžné květy pokryjí zem růžovým kobercem – to je podívaná, která vám vezme dech. V létě je zahrada plná života a barev, s kvetoucími trvalkami a vzrostlými stromy poskytujícími příjemný stín. Podzim? To je hotová barevná symfonie. Listí se zbarví do odstínů zlaté, oranžové a červené, jako by celá zahrada vzplála. A zima? I ta má své kouzlo. Holé větve stromů vytvářejí fascinující struktury a pokud napadne sníh, promění se zahrada v kouzelnou zimní krajinu.

A to jsme ještě nemluvili o těch vzácnostech! V zahradě najdete i řadu památných stromů a vzácných druhů rostlin. Některé z nich jsou tak unikátní, že je jinde v České republice neuvidíte. Je to jako byste procházeli živým muzeem botaniky.

Tak co, už se vám sbíhají sliny? Už se nemůžete dočkat, až tohle všechno uvidíte na vlastní oči? No, nemůžu se vám divit! Ale počkejte, to ještě není všechno. Pojďme se podívat, jaké akce a události můžete v Dendrologické zahradě zažít!

Dendrologická zahrada Průhonice akce a události: Když zahrada ožije

Myslíte si, že Dendrologická zahrada v Průhonicích je jen tichým místem pro procházky mezi stromy? Chyba lávky! Tohle místo umí pořádně ožít. Během roku se tady koná řada akcí, které stojí za to navštívit. A věřte mi, některé z nich jsou tak populární, že se na ně sjíždějí lidé z celé republiky.

Jednou z nejoblíbenějších akcí je bezpochyby výstava jiřin. Ta se koná každý rok na přelomu srpna a září a je to opravdová paráda. Představte si zahradu plnou těchto nádherných květin v nejrůznějších barvách a tvarech. Od drobných pomponkovitých jiřinek až po obří dekorativní odrůdy velké jako vaše hlava. Je to hotová exploze barev a tvarů, která vás prostě musí nadchnout. A víte, co je nejlepší? Můžete si tady dokonce koupit hlízy jiřin a vypěstovat si tuhle krásu i na vlastní zahrádce!

Ale to zdaleka není všechno. Na jaře se můžete těšit na "Jarní probuzení". To je akce, při které zahrada oslavuje příchod jara. Všude kolem vás kvetou první jarní květiny, vzduch voní novým životem a vy máte šanci být u toho. Často jsou součástí této akce i různé workshopy a přednášky o jarním ošetřování zahrady. Takže pokud jste zahradníci-amatéři, tady se můžete leccos přiučit od profesionálů.

V létě se zase můžete těšit na "Levandulové dny". To je událost, která vás přenese přímo do srdce Provence. Celá zahrada voní levandulí, můžete si tady koupit levandulové produkty, naučit se, jak pěstovat levanduli, nebo si třeba vyrobit vlastní levandulový věneček. A ta fialová záplava kvetoucí levandule? To je pohled, na který jen tak nezapomenete.

Podzim v zahradě patří dýním. "Dýňové slavnosti" jsou akcí, která baví malé i velké. Můžete obdivovat nejrůznější druhy a odrůdy dýní, naučit se, jak je pěstovat, a dokonce si vyzkoušet vyřezávání dýňových luceren. A když k tomu přidáte podzimní zbarvení listí v zahradě, máte dokonalý recept na krásný podzimní den.

A zima? I ta má v Dendrologické zahradě své kouzlo. "Adventní dny" jsou příležitostí zažít zahradu v zimním hávu. Můžete si tady vyrobit adventní věnec, nakoupit vánoční dekorace nebo se jen tak projít zimní zahradou a nasát tu poklidnou předvánoční atmosféru.

Ale to jsme stále ještě neskončili! Průběžně se v zahradě konají různé tematické výstavy, vzdělávací akce pro děti i dospělé, komentované prohlídky s odborníky a mnoho dalšího. Vždycky se tady něco děje!

A víte, co je na tom všem nejlepší? Že tyto akce nejsou jen o pasivním pozorování. Jsou interaktivní, můžete se do nich zapojit, něco nového se naučit, něco si vyrobit nebo odnést domů. Je to zkrátka zážitek pro všechny smysly.

Tak co, už přemýšlíte, kterou akci navštívíte jako první? Já vám rozumím, je těžké si vybrat. Ale nebojte, ať už se rozhodnete pro jakoukoli, určitě nebudete litovat. A kdo ví, možná se z vás stanou pravidelní návštěvníci, kteří si nenechají ujít žádnou z těchto úžasných událostí!

Dendrologická zahrada Průhonice praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Tak, a teď se dostáváme k té méně romantické, ale neméně důležité části našeho povídání – k praktickým informacím. Protože co naplat, krásné popisy a lákavé akce jsou fajn, ale pokud nebudete vědět, jak se do zahrady dostat, kdy je otevřená a kolik stojí vstupné, moc si ji neužijete. Tak pojďme na to!

Začněme tím nejdůležitějším – jak se do Dendrologické zahrady v Průhonicích vlastně dostanete? Pokud jedete autem, je to jednoduché. Zahrada leží na okraji Prahy, kousek od dálnice D1. Stačí sjet na exitu 6 a pak už jen sledovat značení. A parkování? Žádný problém! U zahrady je velké parkoviště, takže o své plechové miláčky se bát nemusíte.

Pro ty, kdo dávají přednost hromadné dopravě, mám dobrou zprávu. I pro vás je cesta do Dendrologické zahrady snadná. Z Prahy se sem pohodlně dostanete autobusem. Stačí nasednout na metro C do stanice Opatov a odtud pokračovat autobusem číslo 363 nebo 385 až do zastávky Průhonice. Odtud je to už jen krátká procházka. A věřte mi, ta procházka stojí za to – už cestou do zahrady si můžete vychutnat krásu průhonické krajiny.

Teď k otevírací době. Zahrada je otevřená celoročně, ale pozor – otevírací doba se mění podle ročního období. Od dubna do října je otevřeno denně od 9:00 do 18:00. V zimních měsících, tedy od listopadu do března, je otevřeno od 9:00 do 16:00. Ale doporučuji vám vždycky si aktuální otevírací dobu ověřit na oficiálních webových stránkách zahrady. Občas se může změnit kvůli speciálním akcím nebo údržbě.

A kolik že vás ta krása bude stát? No, řeknu vám, že za tu podívanou je to opravdu lidová cena. Základní vstupné pro dospělého je 100 Kč. Děti, studenti a senioři mají slevu a zaplatí jen 50 Kč. A pokud jdete s celou rodinou, můžete využít rodinné vstupné za 250 Kč. To platí pro dva dospělé a až tři děti. Řekněte sami – není to za celodenní zážitek v přírodě skvělá cena?

Teď něco pro ty, kdo se při návštěvě rádi občerství. V zahradě najdete kavárnu, kde si můžete dát výbornou kávu, čaj nebo něco sladkého na zub. A pokud dostanete chuť na něco většího, v blízkém okolí je několik restaurací. Osobně můžu doporučit restauraci V Zátiší, která je jen kousek od zahrady a vaří skvělá česká jídla.

A co takhle něco na památku? V zahradě je prodejna rostlin, kde si můžete koupit sazenice nebo semínka rostlin, které vás v zahradě zaujaly. Takže si kousek té krásy můžete odnést domů a vypěstovat na vlastní zahrádce nebo balkoně.

Pro ty, kdo sbírají turistické vizitky, mám dobrou zprávu – Dendrologická zahrada má svou vlastní! Můžete si ji koupit v pokladně a přidat do své sbírky.

A ještě jedna praktická rada na závěr – vezměte si pohodlné boty. Zahrada je rozlehlá a budete hodně chodit. Také nezapomeňte na fotoaparát nebo aspoň mobil s dobrou kamerou. Věřte mi, budete chtít zvěčnit každý koutek této nádherné zahrady.

Tak, a teď už víte všechno potřebné pro návštěvu Dendrologické zahrady v Průhonicích. Stačí si jen vybrat den, sbalit batůžek a vyrazit za dobrodružstvím do světa rostlin. A kdo ví? Možná se z vás stanou pravidelní návštěvníci, kteří se sem budou vracet v každém ročním období, aby objevovali stále nové krásy této fascinující zahrady.

Dendrologická zahrada Průhonice závěr: Proč byste měli Dendrologickou zahradu v Průhonicích navštívit?

Tak co, přátelé, už jste přesvědčeni, že Dendrologická zahrada v Průhonicích stojí za návštěvu? Pokud ještě váháte, dovolte mi, abych vás definitivně přesvědčil.

Představte si místo, kde se můžete procházet mezi stromy starými desítky let, nadýchat se čerstvého vzduchu provoněného květinami a na chvíli zapomenout na všechny starosti. Místo, kde můžete obdivovat krásu přírody v každém ročním období, od jarního probouzení přes letní bujení až po podzimní hýření barvami a zimní zasněženou pohádku.

Dendrologická zahrada není jen nějaký obyčejný park. Je to živoucí muzeum, kde se můžete setkat s rostlinami z celého světa. Je to místo, kde se historie snoubí s přítomností a kde každý krok přináší nové objevy. A co víc, je to místo, které vás může inspirovat k vlastnímu zahradničení nebo prostě jen k tomu, abyste si více všímali krásy přírody kolem sebe.

Pro milovníky fotografie je to hotový ráj. Každý koutek zahrady je jako stvořený pro perfektní snímek. Ať už fotíte detaily květin, majestátní stromy nebo panoramata celé zahrady, vždycky si odnesete úchvatné fotky.

A nezapomeňme na děti! Pro ně je Dendrologická zahrada velkým dobrodružstvím. Mohou tady objevovat tajemství přírody, učit se rozpoznávat různé druhy rostlin a třeba se i zúčastnit některého z vzdělávacích programů. Je to zkrátka ideální místo pro rodinný výlet.

Navíc, Dendrologická zahrada v Průhonicích je snadno dostupná z Prahy, takže je perfektním cílem pro jednodenní výlet. Můžete si tady odpočinout od ruchu velkoměsta, nabrat novou energii a vrátit se domů s hlavou plnou krásných zážitků a fotek.

Tak co říkáte, není to lákavé? Věřím, že až jednou Dendrologickou zahradu navštívíte, zamilujete si ji stejně jako já. A kdo ví? Možná se z vás stanou pravidelní návštěvníci, kteří se sem budou vracet v každém ročním období, aby objevovali stále nové krásy této fascinující zahrady.

Tak neváhejte, naplánujte si výlet a vydejte se na cestu za krásou přírody. Dendrologická zahrada v Průhonicích na vás čeká. A já vám garantuji, že tenhle výlet bude stát za to!

Dendrologická zahrada Průhonice - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Pro více informací o Dendrologické zahradě v Průhonicích navštivte oficiální stránky zahrady.

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Pokud byste chtěli prozkoumat i jiné zajímavé turistické cíle ve Středočeském kraji, doporučuji vám navštívit tyto místa:

Klíčová slova: dendrologická zahrada průhonice, dendrologická zahrada průhonice prodejna, dendrologická zahrada - prodejna rostlin průhonice, dendrologická zahrada průhonice kavárna, dendrologická zahrada průhonice kvetení, dendrologická zahrada průhonice turistická vizitka, dendrologická zahrada průhonice + památné stromy, dendrologická zahrada průhonice kulturní akce, dendrologická zahrada průhonice jiřiny vystava, dendrologická zahrada průhonice vstupné

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged .