Planetárium

Planetárium: Odhalte tajemství vesmíru v Praze!

Planetárium: Brána do vesmíru uprostřed Prahy

Úvod: Vesmírná odysea začíná v srdci Stromovky

Vítejte ve světě, kde se hvězdy dotýkají země a galaxie jsou na dosah ruky! Planetárium Praha, perla české astronomie, vás zve na nezapomenutelnou cestu vesmírem. Představte si místo, kde se nebe sklání k zemi a vy můžete prozkoumávat tajemství kosmu, aniž byste opustili pohodlí svého sedadla. Zní to jako sen? V pražském planetáriu se tento sen stává skutečností!

Už při příchodu k futuristické budově na okraji Stromovky cítíte, že vás čeká něco výjimečného. Copak to asi bude? Možná právě dnes odhalíte tajemství černých děr nebo se proletíte kolem prstenců Saturnu. Jedno je jisté - tady začíná dobrodružství, na které jen tak nezapomenete!

Historie: Od hvězdářů k modernímu chrámu vědy

Planetárium Praha není žádným nováčkem na poli astronomie. Jeho historie sahá až do roku 1960, kdy bylo původně otevřeno v Lidové hvězdárně na Petříně. Představte si ty nadšené tváře prvních návštěvníků, kteří poprvé spatřili hvězdnou oblohu promítnutou na kopuli! Od té doby ušlo planetárium dlouhou cestu.

V roce 1979 se přestěhovalo do nové budovy ve Stromovce, kde sídlí dodnes. A věřte mi, není to jen tak ledajaká budova! Její unikátní architektura připomíná vesmírnou loď, která přistála uprostřed parku. Každý rok sem zavítá přes 180 000 návštěvníků, aby se nechali unést krásou vesmíru. To už je pořádný dav, co říkáte?

Ale nebojte se, místa je tu dost pro všechny. Hlavní sál planetária pojme až 200 diváků, takže se sem vejde i pořádně velká výprava. A co teprve když se zhasne a nad hlavami se vám rozzáří hvězdná obloha! To je podívaná, ze které se tají dech.

Co vás čeká: Vesmírná show na dosah ruky

Tak co, připraveni na start? Připoutejte se, protože v planetáriu vás čeká jízda plná zážitků! Hlavní hvězdou je samozřejmě projekční systém SkySkan Definiti, který promítá obraz v kvalitě 8K. Představte si, že sedíte v obrovském kině, kde místo plátna máte nad hlavou celou oblohu. Cool, že?

A co na té obloze uvidíte? No, to záleží na programu, který si vyberete. Můžete se vydat na průzkum sluneční soustavy, proletět se mezi hvězdami Mléčné dráhy nebo se ponořit do tajů černých děr. A nebojte se, že byste se v tom všem ztratili. Průvodci v planetáriu vám všechno vysvětlí tak, že to pochopí i vaše babička!

Pro ty z vás, kdo mají rádi vědu s trochou adrenalinu, tu máme speciální 3D projekce. Nasadíte si brýle a rázem se ocitnete uprostřed vesmírných bouří nebo na palubě kosmické lodi. Je to jako být astronautem, ale bez rizika, že se ztratíte ve vesmíru!

Program pro děti: Malí objevitelé vítáni!

A co naši malí astronomové? Nebojte se, na ně jsme nezapomněli! Planetárium Praha má speciální program pro děti, který jim otevře bránu do světa vědy zábavnou formou. Co takhle se vydat na vesmírné dobrodružství s krtkem? Ano, s tím samým krtkem, kterého znáte z pohádek! V pořadu "Krtek a raketa" se děti naučí základy astronomie a kosmonautiky, aniž by si uvědomily, že se vlastně učí.

Pro starší děti tu máme interaktivní show, kde se mohou stát součástí vesmírné mise. Budou řešit záhady, ovládat vesmírnou loď a možná i zachraňovat planetu před zkázou. Lepší než jakákoli počítačová hra, co říkáte?

A když už budeme u těch her, nesmíme zapomenout na interaktivní expozici v předsálí planetária. Tady si děti mohou osahat modely planet, vyzkoušet si, jak funguje gravitace, nebo se projet na vesmírném trenažéru. Je to jako malé vědecké hřiště, kde se zábava snoubí s poznáním.

Speciální akce: Noc v planetáriu a hvězdářské pikniki

Myslíte si, že planetárium ožívá jen ve dne? Omyl! Některé z nejlepších zážitků tu čekají po setmění. Co takhle strávit noc pod hvězdami, aniž byste museli opustit Prahu? Planetárium pravidelně pořádá "Noci v planetáriu", kde můžete pozorovat skutečnou noční oblohu dalekohledem a pak se přesunout dovnitř na speciální noční projekci. Je to jako malý vesmírný tábor uprostřed města!

A pokud máte rádi piknik pod hvězdami, určitě si nenechte ujít letní akce ve Stromovce. Planetárium občas pořádá večerní pozorování oblohy přímo v parku. Představte si to - ležíte na dece, nad hlavou vám září hvězdy a odborník vám vypráví o souhvězdích. Romantika, co?

Pro ty odvážnější tu máme i speciální tematické noci. Halloweenská noc v planetáriu? Proč ne! Můžete se těšit na strašidelné příběhy z vesmíru a projekce, při kterých vám bude běhat mráz po zádech. A nebojte se, mimozemšťany tu nepotkáte. Tedy... skoro jistě ne!

Praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Tak co, už se nemůžete dočkat, až vyrazíte do planetária? Skvělé! Ale než se vydáte na cestu, pojďme si projít pár praktických informací, ať vás nic nezaskočí.

Planetárium najdete na adrese Královská obora 233, Praha 7, přímo ve Stromovce. Dostanete se sem snadno tramvají (zastávka Výstaviště Holešovice) nebo metrem (stanice Nádraží Holešovice). A pokud jedete autem, nemusíte se bát - u planetária je parkoviště.

Otevírací doba se liší podle dne v týdnu, ale obecně platí, že ve všední dny je otevřeno od 8:30 do 20:00 a o víkendech od 10:30 do 20:00. Ale pozor, poslední vstup na program je obvykle v 18:30, takže přijďte s předstihem!

A co vstupné? Základní vstupné pro dospělé je 190 Kč, děti, studenti a senioři zaplatí 140 Kč. Pokud plánujete rodinný výlet, můžete využít rodinné vstupné za 450 Kč (2 dospělí + 2 děti). A jestli jste fanoušci vesmíru, určitě se vám vyplatí roční permanentka za 1200 Kč.

Rezervace není nutná, ale doporučuje se, zejména o víkendech a během prázdnin. Můžete si ji udělat online na webových stránkách planetária nebo telefonicky. A ještě jedna rada - přijďte aspoň 15 minut před začátkem projekce, ať máte čas se usadit a naladit se na vesmírnou vlnu.

Tipy pro návštěvníky: Jak si užít planetárium naplno

Chcete si návštěvu planetária užít na maximum? Mám pro vás pár tipů, jak z ní vytěžit co nejvíc! Zaprvé, oblečte se pohodlně. Budete sedět v polohovatelných křeslech a dívat se nahoru, takže zapomeňte na těsné límečky a vysoké podpatky.

Zadruhé, přijďte s otevřenou myslí a připraveni se učit. V planetáriu se dozvíte spoustu nových věcí, tak se nebojte ptát! Průvodci jsou tu od toho, aby vám vše vysvětlili.

A zatřetí, nezapomeňte na foťák! I když uvnitř kopule fotit nemůžete (to by rušilo ostatní), v interaktivní expozici si můžete udělat spoustu skvělých snímků. Co takhle selfie s modelem Saturnu?

Po představení se určitě stavte v suvenýr shopu. Najdete tu spoustu zajímavých věcí - od knih o vesmíru přes modely planet až po trička s vesmírnými motivy. Perfektní dárek pro každého fanouška astronomie!

A když už budete ve Stromovce, proč si neudělat celodenní výlet? Po návštěvě planetária si můžete udělat piknik v parku nebo se projít k nedalekému Výstavišti. Je tu toho tolik k vidění!

Budoucnost planetária: Co nás čeká?

Planetárium Praha rozhodně neusnulo na vavřínech. Neustále se vyvíjí a přichází s novými nápady, jak vám přiblížit krásy vesmíru. Víte, že se chystá nová interaktivní výstava o výzkumu Marsu? Budete si moci vyzkoušet, jaké to je řídit marsovské vozítko!

A co teprve plány na rozšíření projekčního systému? Představte si ještě ostřejší obraz, ještě realističtější 3D efekty. Bude to, jako byste se skutečně vznášeli ve vesmíru!

Planetárium také plánuje více spolupracovat se školami a univerzitami. Možná se brzy dočkáme pravidelných přednášek od předních českých astronomů nebo dokonce živých spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. To by bylo něco, co?

Závěr: Vaše vesmírná odysea čeká!

Tak co říkáte, není planetárium úžasné místo? Je to jako malá brána do vesmíru přímo v srdci Prahy. Místo, kde se můžete na chvíli stát astronautem, hvězdářem nebo kosmickým průzkumníkem.

Ať už jste nadšený fanoušek vědy, rodič hledající zábavný a vzdělávací program pro děti, nebo jen zvědavec, který chce zažít něco nového, planetárium vás nezklaame. Každá návštěva je jiná, každý program vás naučí něco nového.

Tak neváhejte a vydejte se na svou vlastní vesmírnou odyseu! Hvězdy čekají, až je přijdete objevit. A kdo ví? Možná právě v planetáriu objevíte svou novou vášeň nebo inspiraci pro budoucí kariéru. Vesmír je plný možností - stejně jako planetárium!

Planetárium - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Planetária Praha

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Sychrov

Zámek Konopiště

Hrad Karlštejn

Klíčová slova: planetárium praha, planetárium praha program, planetárium praha holešovice, planetárium praha stromovka, planetárium praha výstaviště, planetárium praha 7, planetárium praha program pro děti, planetárium praha vstupné, planetárium praha ceník, planetárium praha stromovka otevírací doba

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .