Národní galerie Praha

Národní galerie Praha: Nechte se uchvátit mistrovskými díly!

Šternberský palác - Praha 1, Hradčanské nám. 15. Šternberský palác na Hradčanech je barokní stavba od Giovanni Batisty Alliprandiho a Jana Santiniho. Objekt s vnitřním dvorem postaven v letech 1698 až 1707 pro hraběte Šternberka. Patří k nejzajímavějším palácovým stavbám, jak svou architektonickou koncepcí tak polohou nad Jelením příkopem. V současné době v paláci umístěna Národní galerie.

Národní galerie Praha: Pokladnice umění v srdci metropole

Úvod: Brána do světa umění

Vítejte v Národní galerii Praha, skutečném klenotu české metropole! Tato úchvatná instituce není jen obyčejným muzeem - je to živoucí kronika uměleckého vývoje, která vás vezme na fascinující cestu časem od středověku až po současnost. Ať už jste zarytý milovník umění nebo jen zvědavý návštěvník, Národní galerie vám nabídne zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Představte si, že procházíte majestátními sály plnými mistrovských děl, která vyprávějí příběhy staré stovky let. Obrazy starých mistrů na vás shlížejí z pozlacených rámů, sochy jako by ožívaly pod vašima rukama a moderní instalace vás nutí zamyslet se nad světem kolem nás. To vše a mnohem víc na vás čeká v Národní galerii Praha.

Ale nepředbíhejme! Pojďme se společně vydat na virtuální prohlídku tohoto chrámu umění a objevit, co všechno skrývá. Připravte se na to, že budete ohromeni, inspirováni a možná i trochu provokováni. Národní galerie Praha totiž není jen o dívání se - je to místo, kde umění skutečně ožívá!

Historie: Od královské sbírky k národnímu pokladu

Věděli jste, že kořeny Národní galerie Praha sahají až do 18. století? Ano, je to tak! Všechno to začalo v roce 1796, kdy skupina osvícených šlechticů a měšťanů založila Společnost vlasteneckých přátel umění. Jejich cílem bylo zachránit umělecké poklady před vývozem do zahraničí a vytvořit sbírku, která by byla dostupná veřejnosti. Už tehdy měli vizi galerie, která by sloužila celému národu - a podívejte se, jak se jim to povedlo!

Z původně skromné sbírky se postupně stala jedna z nejvýznamnějších galerií ve střední Evropě. V roce 1902 byla založena Moderní galerie Království českého, předchůdkyně dnešní Národní galerie. A víte, co je na tom nejlepší? Že to byla první veřejná sbírka moderního umění v Evropě! To je důvod k pýše, nemyslíte?

Ale nebylo to vždy jen růžové. Galerie prošla mnoha těžkými obdobími - dvě světové války, komunistický režim, povodně... Přesto všechno ale přežila a dnes je silnější než kdy předtím. Je to jako příběh o fénixovi, který vždy povstane z popela, jen místo peří má plátna a rámy.

Dnes Národní galerie Praha spravuje největší sbírku výtvarného umění v České republice. Má pod svými křídly několik významných budov rozesetých po Praze, z nichž každá má svůj jedinečný charakter a zaměření. Od gotických madon po nejmodernější videoart, všechno najdete právě tady. Je to jako byste měli celé dějiny umění na dosah ruky!

Sbírky: Umělecká mozaika napříč staletími

Teď se pojďme ponořit do toho nejzajímavějšího - do samotných sbírek Národní galerie Praha. Připravte se na to, že vám bude přecházet zrak! Galerie totiž spravuje více než 400 000 uměleckých děl. To je číslo, ze kterého se vám zatočí hlava, co?

Začněme třeba Sbírkou starého umění. Ta je jako stroj času, který vás přenese do dob dávno minulých. Najdete zde mistrovská díla evropského malířství od středověku až po baroko. Co třeba slavný Růžencový svátek od Albrechta Dürera? Nebo nádherné obrazy Petra Paula Rubense? A to nemluvím o unikátní kolekci českého a středoevropského gotického umění, která patří k nejcennějším na světě!

Ale nepředstavujte si jen zaprášené obrazy v temných síních. Národní galerie Praha jde s dobou a prezentuje umění způsobem, který vás vtáhne do děje. Interaktivní prvky, multimediální průvodci, workshopy - to všechno dělá z návštěvy galerie zážitek pro všechny smysly.

A co moderní a současné umění? To najdete především ve Veletržním paláci. Tenhle funkcionalistický kolos je jako obrovská kniha o umění 20. a 21. století. Od kubismu přes surrealismus až po nejnovější trendy - všechno je tu zastoupeno. A nejlepší na tom je, že můžete sledovat, jak se české umění vyvíjelo v kontextu světového dění. Je to fascinující cesta časem!

Nesmíme zapomenout ani na asijské umění ve Sbírce orientálního umění. Tady se můžete nechat unést krásou japonských dřevořezů, obdivovat preciznost čínského porcelánu nebo žasnout nad uměním starověkého Egypta. Je to jako byste se vydali na cestu kolem světa, aniž byste opustili Prahu!

Architektonické skvosty: Paláce plné umění

Víte, co dělá návštěvu Národní galerie Praha tak výjimečnou? Není to jen umění samotné, ale i budovy, ve kterých je vystaveno. Každá z nich je sama o sobě architektonickým skvostem a má svůj jedinečný příběh.

Začněme třeba Šternberským palácem na Hradčanském náměstí. Tenhle barokní krasavec vás okouzlí už na první pohled. Představte si, že procházíte jeho honosnými sály, obklopeni mistrovskými díly evropského umění. A ten výhled na Prahu z oken paláce? To je něco, na co jen tak nezapomenete!

Pak tu máme Schwarzenberský palác, další perlu renesanční architektury. Jeho sgrafitová fasáda je jako umělecké dílo samo o sobě. A uvnitř? Tam na vás čeká úžasná sbírka barokního umění. Je to jako byste se ocitli v jiném světě, plném zlatých rámů a dramatických výjevů.

A co teprve Veletržní palác? Tenhle funkcionalistický gigant byl ve své době největší stavbou svého druhu na světě. Dnes je domovem moderního a současného umění. Jeho obrovské prostory vám umožní vnímat umělecká díla z úplně nové perspektivy. Je to jako galerie budoucnosti!

Nesmíme zapomenout ani na Salmovský palác, který spojuje historickou architekturu s moderním designem. Nebo na klášter sv. Anežky České, nejstarší gotickou stavbu v Praze. Každá z těchto budov vypráví svůj vlastní příběh a dohromady tvoří fascinující mozaiku pražské architektury.

Návštěva Národní galerie Praha tak není jen o umění, ale i o architektuře a historii. Je to jako byste procházeli živou učebnicí dějin umění a architektury. A to nejlepší na tom je, že každá budova vám nabídne úplně jiný zážitek!

Výstavy a akce: Umění v pohybu

Myslíte si, že Národní galerie Praha je jen o stálých expozicích? Tak to se pletete! Tato instituce žije a dýchá současným uměním. Pořádá totiž řadu dočasných výstav, které vás pokaždé překvapí něčím novým a neotřelým.

Představte si, že jednoho dne můžete obdivovat díla starých mistrů a druhý den se ponoříte do světa nejmodernějšího videoartu. Národní galerie Praha totiž pravidelně hostí výstavy světoznámých umělců i objevuje nové talenty. Je to jako byste měli předplatné na nejlepší umělecké show ve městě!

A co teprve doprovodné programy! Věděli jste, že galerie pořádá i workshopy, kde si můžete vyzkoušet různé umělecké techniky? Nebo komentované prohlídky, kde vám experti odhalí tajemství ukrytá v obrazech? A co takhle noční prohlídky při svíčkách? To je zážitek, na který jen tak nezapomenete!

Pro rodiny s dětmi jsou tu speciální programy, které hravou formou seznamují nejmenší s uměním. Můžete si být jisti, že vaše ratolesti budou z návštěvy galerie nadšené! A co teprve studenti umění - pro ty je Národní galerie Praha hotovým rájem. Mohou zde studovat originální díla, kreslit podle modelů a účastnit se odborných přednášek.

Národní galerie Praha také pořádá různé tematické akce. Co třeba oslava Mezinárodního dne muzeí? Nebo Noc v galerii? To jsou události, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Je to jako by umění vystoupilo z rámů a začalo žít vlastním životem!

A nezapomeňte sledovat kalendář akcí na webových stránkách galerie. Nikdy nevíte, jaké překvapení tam na vás čeká. Možná právě probíhá výstava vašeho oblíbeného umělce nebo se chystá workshop, který vás naučí něco nového. Národní galerie Praha je zkrátka místo, kde se pořád něco děje!

Praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Tak co, už se těšíte na návštěvu Národní galerie Praha? Abyste si ji mohli naplno užít, připravil jsem pro vás pár praktických tipů a informací. S nimi bude vaše umělecké dobrodružství hladké jako olejomalba!

Začněme tím nejdůležitějším - vstupným. Dobrou zprávou je, že Národní galerie Praha myslí na všechny. Základní vstupné se pohybuje kolem 250 Kč, ale studenti, senioři a děti mají slevu. A víte, co je nejlepší? Děti do 18 let a senioři nad 65 let mají vstup do stálých expozic zdarma! To je důvod navíc vzít s sebou celou rodinu, nemyslíte?

A co takhle ušetřit ještě víc? Pokud plánujete navštívit více objektů Národní galerie, vyplatí se vám zakoupit sdruženou vstupenku. Ta vám umožní vstup do všech stálých expozic po dobu 10 dní. Je to jako byste měli klíč ke všem uměleckým pokladům Prahy!

Teď k dopravě. Národní galerie Praha má několik budov rozesetých po městě, ale všechny jsou snadno dostupné městskou hromadnou dopravou. K Veletržnímu paláci se dostanete tramvají, ke Šternberskému paláci vás doveze historická tramvaj č. 22. A pokud pojedete autem, v okolí většiny budov najdete placená parkoviště.

A co otevírací doba? Většina objektů je otevřena od úterý do neděle, obvykle od 10 do 18 hodin. Ale pozor, ve středu mají některé budovy prodlouženou otevírací dobu až do 20 hodin. To je ideální příležitost pro večerní procházku uměním!

Máte hlad po umění i doslovně? Nezoufejte! V některých objektech najdete kavárny nebo restaurace, kde si můžete odpočinout a dobít baterky. Co třeba dát si kávu s výhledem na Pražský hrad ve Šternberském paláci? Nebo oběd v moderním prostředí Veletržního paláce?

A ještě jeden tip na závěr - nezapomeňte navštívit galerijní obchody. Najdete v nich nejen krásné publikace o umění, ale i originální suvenýry inspirované sbírkami galerie. Je to skvělý způsob, jak si odnést kousek umění domů!

Závěr: Proč navštívit Národní galerii Praha?

Tak co říkáte, přátelé? Už se nemůžete dočkat, až překročíte práh Národní galerie Praha? A není divu! Tato úžasná instituce je skutečným pokladem naší země, místem, kde se historie setkává se současností a kde umění ožívá před vašima očima.

Národní galerie Praha není jen muzeum - je to živoucí organismus, který pulzuje kreativitou a inspirací. Je to místo, kde můžete objevovat krásu v nejrůznějších formách, od středověkých madon až po nejmodernější videoinstalace. Je to prostor, kde se můžete nechat unést fantazií, zamyslet se nad světem kolem nás a možná i objevit něco nového o sobě samých.

Ať už jste zarytý milovník umění nebo jen zvědavý návštěvník, Národní galerie Praha vám má co nabídnout. Můžete se zde vzdělávat, inspirovat, bavit se nebo jen v klidu rozjímat nad krásou uměleckých děl. A nejlepší na tom je, že každá návštěva může být jiná - vždy objevíte něco nového!

Tak neváh

Tak neváhejte a vydejte se na tuto fascinující cestu světem umění! Národní galerie Praha na vás čeká se svými poklady, příběhy a zážitky. Ať už strávíte v galerii hodinu nebo celý den, odnesete si zážitky, na které jen tak nezapomenete.

Pamatujte, že umění není jen pro vyvolené - je pro každého z nás. V Národní galerii Praha můžete objevit svůj vlastní vztah k umění, najít díla, která vás osloví, a možná i odhalit skrytého umělce v sobě. Kdo ví, třeba právě zde načerpáte inspiraci pro svou vlastní tvorbu!

A nezapomeňte, že návštěva galerie nemusí být jen jednorázovou záležitostí. Můžete se sem vracet znovu a znovu, objevovat nové výstavy, účastnit se zajímavých akcí nebo jen relaxovat v krásném prostředí. Národní galerie Praha je tu pro vás - stačí jen otevřít dveře a nechat se unést světem umění.

Tak co říkáte? Už plánujete svou návštěvu? Věřím, že ano! A až budete procházet sály plnými mistrovských děl, vzpomeňte si, že jste součástí něčeho většího - příběhu umění, který se píše už stovky let. A kdo ví, možná právě vy napíšete jeho další kapitolu!

Národní galerie Praha - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Národní galerie Praha

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště

Hrad Karlštejn

Zámek Sychrov

Klíčová slova: národní galerie praha, národní galerie praha výstavy, aukce obrazů u národní galerie praha zbraslav, šternberský palác (hradčany), národní galerie praha vstupné, národní galerie praha veletržní palác, šternberský palác (malá strana), šternberský palác výstava, šternberský palác – národní galerie praha praha 1, národní galerie šternberský palác

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .