Klementinum

Klementinum: Ponořte se do světa vědy a umění!

Původně od roku 1232 klášterem dominikánů. Od roku 1558 zde byla jezuitská kolej, po roce 1773 univerzitní knihovna a nyní Národní knihovna. Součástí areálu je také kostel sv. Salvátora, kostel sv. Klimenta, kaple Nanebevzetí Panny Marie - Vlašská kaple a Hvězdárenská věž.

Klementinum: Barokní perla v srdci Prahy

Úvod: Vítejte v klenotu české historie

Vítejte v jednom z nejpůsobivějších míst Prahy! Klementinum, rozsáhlý barokní komplex v samém srdci hlavního města, vás okouzlí svou majestátností a bohatou historií. Pojďte se mnou na fascinující cestu časem, během níž odhalíme tajemství této architektonické perly a prožijeme nezapomenutelné chvíle obklopeni staletou moudrostí a krásou.

Klementinum není jen obyčejná památka - je to živoucí svědek české historie, místo, kde se po staletí střetávaly věda, umění a duchovní život. Ať už jste milovníkem architektury, knihomol, nebo jen zvídavý turista, toto místo si vás podmaní svým jedinečným kouzlem. Připravte se na výlet, který probudí vaši představivost a zanechá ve vás nezapomenutelné dojmy!

Historie Klementina: Od jezuitské koleje k národnímu pokladu

Příběh Klementina začíná v polovině 16. století, kdy do Prahy přišli jezuité. Tito vzdělaní a ambiciózní muži se rozhodli vybudovat v srdci města rozsáhlý komplex, který by sloužil jako centrum vzdělávání a duchovního života. A tak v roce 1556 položili základní kámen budoucího Klementina.

Stavba trvala neuvěřitelných 170 let! Představte si to - generace stavitelů, umělců a řemeslníků se podílely na vytvoření tohoto architektonického skvostu. Každý kámen, každá freska, každý detail nese otisk jejich umu a oddanosti. Když se procházíte chodbami Klementina, dýchá na vás historie - můžete téměř slyšet šepot studentů, kteří zde před staletími studovali, nebo tiché kroky mnichů nesoucí se tichými chodbami.

Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 se Klementinum stalo sídlem Univerzitní knihovny, předchůdkyně dnešní Národní knihovny. Představte si tu symboliku - místo, které bylo centrem vzdělanosti, se stalo domovem pro největší sbírku knih v zemi. Klementinum tak pokračovalo ve své misi šíření moudrosti a poznání, jen v nové podobě.

Dnes je Klementinum národní kulturní památkou a jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. Jeho rozloha je úctyhodných 2 hektarů! To je jako 20 000 metrů čtverečních historie, umění a vzdělanosti. Když se procházíte jeho nádvořími a sály, cestujete časem - od renesance přes baroko až po rokoko. Každá epocha tu zanechala svůj otisk a vy máte jedinečnou příležitost tuto cestu časem absolvovat na vlastní kůži.

Architektonické skvosty Klementina: Krása, která bere dech

Klementinum není jen jedna budova - je to celý komplex architektonických pokladů, z nichž každý stojí za podrobné prozkoumání. Pojďme se podívat na některé z nejvýznamnějších částí tohoto úchvatného celku.

Astronomická věž je skutečnou dominantou Klementina. Tyčí se do výšky 68 metrů a nabízí dechberoucí výhled na Prahu. Ale to není vše - věž byla po staletí centrem vědeckého bádání. Od roku 1775 se zde nepřetržitě provádějí meteorologická měření! Představte si, kolik bouří, slunečných dnů a sněhových vánic tato věž zažila. Když vystoupáte na její vrchol, budete mít pocit, že se dotýkáte nejen oblohy, ale i samotné historie.

Zrcadlová kaple je další klenot, který nesmíte minout. Její název není náhodný - stěny kaple jsou skutečně pokryty benátskými zrcadly, která vytvářejí úchvatnou hru světla a odrazu. Když sem vstoupíte, budete mít pocit, že jste se ocitli v kouzelném paláci. Kaple je také známá svou vynikající akustikou, díky které se zde dodnes konají koncerty vážné hudby. Představte si, jaké to musí být, poslouchat Mozarta nebo Bacha v těchto nádherných prostorách!

Barokní knihovní sál je srdcem Klementina a pro mnohé návštěvníky vrcholem prohlídky. Tento sál je doslova chrámem knih - jeho stropy zdobí nádherné fresky, police jsou plné vzácných svazků a uprostřed stojí globusy staré několik set let. Vzduch zde voní starou kůží a papírem, a když sem vstoupíte, budete mít pocit, že jste se přenesli do jiného světa. Je to místo, kde se historie doslova dotýká přítomnosti.

Knihovna Klementina: Pokladnice moudrosti

Klementinská knihovna není jen obyčejná knihovna - je to skutečná pokladnice lidského vědění a kreativity. S více než 6 miliony svazků patří k největším knihovnám v České republice a je domovem mnoha vzácných a unikátních dokumentů.

Představte si, že držíte v rukou knihu starou několik set let. Cítíte vůni starého papíru, vidíte ručně psaná písmena, možná i poznámky čtenářů z dávných dob. Právě takové zážitky nabízí Klementinská knihovna. Mezi její nejvzácnější poklady patří Vyšehradský kodex z 11. století, nádherně iluminovaný rukopis, který je zapsán na seznamu UNESCO Paměť světa.

Ale knihovna není jen o starých knihách. Je to živoucí instituce, která stále plní svou původní funkci - shromažďuje, uchovává a zpřístupňuje vědění. Denně sem přicházejí studenti, vědci a badatelé, aby čerpali z této studnice moudrosti. Když se procházíte mezi regály, můžete téměř cítit tu intelektuální energii, která zde pulzuje.

A co teprve technické vybavení knihovny! Moderní skenovací zařízení umožňují digitalizaci vzácných dokumentů, díky čemuž jsou tyto poklady přístupné badatelům z celého světa. Klementinum tak dokonale spojuje úctu k minulosti s embracem budoucnosti.

Prohlídky Klementina: Cestování časem na vlastní kůži

Teď, když jsme si představili krásy Klementina, určitě se ptáte - jak to všechno můžu vidět na vlastní oči? Nebojte se, Klementinum nabízí několik typů prohlídek, které vám umožní prozkoumat tento fascinující komplex do posledního detailu.

Základní prohlídka vás provede nejvýznamnějšími částmi Klementina. Začnete na nádvoří, kde vás průvodce seznámí s historií komplexu. Pak se vydáte do útrob budovy - navštívíte barokní knihovní sál, Zrcadlovou kapli a vystoupáte na Astronomickou věž. Celá prohlídka trvá asi hodinu, ale věřte mi - ten čas uteče jako voda! Budete fascinováni každým detailem, každým příběhem, který vám průvodce bude vyprávět.

Pro ty, kdo chtějí hlubší zážitek, je tu rozšířená prohlídka. Ta zahrnuje všechno z základní prohlídky, plus návštěvu Meridiánové síně a Matematického sálu. V Meridiánové síni uvidíte, jak se dříve určoval pravý sluneční poledník - je to fascinující ukázka historické vědy v praxi. Matematický sál zase nabízí pohled do světa starověké astronomie a astrologie.

A pokud jste skutečný nadšenec, můžete si domluvit speciální prohlídku šitou na míru vašim zájmům. Ať už vás zajímá architektura, historie knihovnictví nebo vědecké přístroje - průvodci Klementina jsou připraveni splnit vaše přání.

Vstupné a otevírací doba: Praktické informace pro vaši návštěvu

Abyste si svou návštěvu Klementina mohli naplno užít, je dobré znát některé praktické informace. Klementinum je otevřeno celoročně, ale otevírací doba se mění podle sezóny.

Od dubna do října je Klementinum otevřeno denně od 10:00 do 19:00. V zimních měsících, od listopadu do března, je otevírací doba zkrácena - od 10:00 do 18:00. Poslední prohlídka vždy začíná hodinu před zavírací dobou. Doporučuji přijít s dostatečným předstihem, abyste si mohli v klidu koupit vstupenky a případně se občerstvit před prohlídkou.

Co se týče vstupného, ceny se liší podle typu prohlídky a věku návštěvníka. Základní prohlídka pro dospělé stojí 300 Kč, pro studenty, seniory a děti od 6 do 15 let je to 200 Kč. Rozšířená prohlídka je o něco dražší - 400 Kč pro dospělé a 300 Kč pro zvýhodněné skupiny. Děti do 6 let mají vstup zdarma, ale musí být v doprovodu dospělé osoby.

Dobrou zprávou je, že Klementinum nabízí i rodinné vstupné. Za 700 Kč můžete na základní prohlídku vzít dva dospělé a až tři děti do 15 let. To je skvělá příležitost pro rodinný výlet!

Vstupenky si můžete koupit přímo na místě nebo online přes oficiální webové stránky Klementina. Pokud plánujete návštěvu v hlavní turistické sezóně nebo o víkendu, rozhodně doporučuji rezervaci předem. Vyhnete se tak případným frontám a budete mít jistotu, že se na vámi vybranou prohlídku dostanete.

Klementinum a počasí: Kdy je nejlepší čas na návštěvu?

Klementinum je fascinující v každém ročním období, ale počasí může výrazně ovlivnit váš zážitek z návštěvy. Pojďme se podívat, co můžete očekávat v různých částech roku.

Jaro je možná nejkrásnější období pro návštěvu Klementina. Teploty jsou příjemné, turistů je méně než v létě a okolní pražské zahrady jsou v plném květu. Představte si, jak po prohlídce vyjdete na nádvoří, nadechnete se svěžího jarního vzduchu a můžete se vydat na procházku rozkvetlou Prahou.

Léto láká do Prahy nejvíce návštěvníků, a to se samozřejmě odráží i na návštěvnosti Klementina. Počasí bývá teplé, někdy až horké, ale většina prohlídky probíhá uvnitř, takže vám nebude příliš vadit. Navíc, z Astronomické věže budete mít nádherný výhled na Prahu zalitou sluncem. Jen nezapomeňte na pokrývku hlavy a vodu - čekání na prohlídku může být na slunci úmorné.

Podzim má své jedinečné kouzlo. Turistů ubývá, ve vzduchu je cítit nostalgie a okolní stromy se barví do zlatova. Je to ideální čas pro ty, kdo chtějí zažít Klementinum v klidnější atmosféře. Navíc, podzimní mlhy dodávají Praze tajemnou atmosféru, kterou můžete obdivovat z Astronomické věže.

Zima v Klementinu má své specifické kouzlo. Komplex je nádherně nasvícený a pokud máte štěstí na sněhovou nadílku, budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce. Navíc, v chladném počasí oceníte teplo interiérů a můžete si v klidu vychutnat každý detail. Jen počítejte s tím, že výhled z Astronomické věže může být omezený kvůli počasí.

Bez ohledu na roční období, Klementinum vás určitě okouzlí. Jen nezapomeňte sledovat předpověď počasí a podle toho se vhodně obléct a obout. A pamatujte - i když venku prší nebo je chladno, uvnitř Klementina vás čeká fascinující cesta historií, která vás zahřeje u srdce!

Program Klementina: Více než jen prohlídky

Klementinum není jen historická památka - je to živé kulturní centrum, které nabízí bohatý program pro návštěvníky všech věkových kategorií. Pojďme se podívat, co všechno můžete v Klementinu zažít kromě klasických prohlídek.

Koncerty v Zrcadlové kapli jsou skutečným hudebním zážitkem. Díky vynikající akustice se zde pravidelně konají koncerty vážné hudby. Představte si, že

sedíte v nádherném barokním prostředí, obklopeni zrcadly a štukovou výzdobou, a posloucháte Mozarta nebo Dvořáka. Je to zážitek, na který jen tak nezapomenete! Koncerty se konají několikrát týdně, většinou v podvečerních hodinách. Vstupenky si můžete koupit předem online nebo přímo na místě.

Pro milovníky literatury Klementinum pořádá pravidelné autorské čtení a besedy se spisovateli. Tyto akce se obvykle konají v některém z historických sálů knihovny, což jim dodává jedinečnou atmosféru. Můžete se zde setkat s předními českými autory, ale i zahraničními hosty. Je to skvělá příležitost, jak spojit lásku k literatuře s obdivem k historickému prostředí.

Výstavy jsou další významnou součástí programu Klementina. Ať už jde o výstavy vzácných knih a rukopisů, historických map nebo současného umění, vždy stojí za návštěvu. Výstavní prostory se nachází v různých částech komplexu, takže při prohlídce výstavy zároveň prozkoumáte i samotné Klementinum.

Pro děti a rodiny Klementinum připravuje speciální vzdělávací programy a workshopy. Tyto akce jsou zaměřeny na různá témata - od historie knihtisku přes astronomii až po architekturu. Děti si zde mohou vyzkoušet psaní brkem, sestavit vlastní knihu nebo se naučit číst ve hvězdách. Je to skvělý způsob, jak dětem přiblížit historii zábavnou a interaktivní formou.

V letních měsících se nádvoří Klementina mění v kulturní scénu pod širým nebem. Konají se zde divadelní představení, koncerty a filmové projekce. Představte si teplý letní večer, hvězdnou oblohu nad hlavou a kulisu historických budov - lepší atmosféru pro kulturní zážitek si těžko představit!

A nezapomeňme na tradiční vánoční program! Každý rok v prosinci se v Klementinu koná výstava betlémů, která přitahuje návštěvníky všech věkových kategorií. Můžete zde obdivovat tradiční i moderní betlémy, poslechnout si vánoční koledy a nasát tu pravou sváteční atmosféru.

Aktuální program Klementina najdete vždy na oficiálních webových stránkách. Doporučuji sledovat jej pravidelně, protože se často objevují jednorázové akce, které byste si neměli nechat ujít. Ať už jste milovník hudby, literatury, historie nebo prostě jen hledáte zajímavý kulturní zážitek, v Klementinu si určitě přijdete na své!

Praktické tipy pro návštěvníky: Jak si užít Klementinum naplno

Teď, když jsme prošli historii, architekturu i program Klementina, pojďme se podívat na několik praktických tipů, které vám pomohou si návštěvu co nejvíce užít.

Doprava do Klementina je snadná - nachází se v samém srdci Prahy, jen pár kroků od Karlova mostu a Staroměstského náměstí. Nejbližší zastávka metra je Staroměstská (linka A), odtud je to jen asi 5 minut chůze. Můžete také využít tramvaje, které zastavují na zastávce Karlovy lázně nebo Staroměstská.

Pokud přijedete autem, nejbližší parkoviště najdete v ulici Valentinská nebo na náměstí Jana Palacha. Mějte ale na paměti, že parkování v centru Prahy může být drahé a místa jsou často obsazená. Pokud můžete, doporučuji využít raději městskou dopravu.

Co se týče občerstvení, přímo v Klementinu nenajdete restauraci ani kavárnu. Ale nebojte se, v okolí je spousta možností, kde se najíst nebo občerstvit. Osobně doporučuji kavárnu Krásný ztráty v Náprstkově ulici - mají zde výbornou kávu a domácí zákusky. Pro plnohodnotný oběd nebo večeři zkuste restauraci Lokál U Bílé kuželky v Míšeňské ulici - nabízejí tradiční českou kuchyni ve skvělé kvalitě.

Nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát nebo alespoň mobilní telefon s dobrou kamerou. V Klementinu je spousta krásných zákoutí a detailů, které si budete chtít vyfotit. Mějte ale na paměti, že v některých částech komplexu, zejména v knihovně, je fotografování zakázáno. Vždy respektujte pokyny průvodce.

Oblečení volte pohodlné, ale slušné. Většina prohlídky probíhá uvnitř, takže v létě oceníte něco lehčího. V zimě naopak počítejte s tím, že v některých částech komplexu může být chladněji. Pohodlná obuv je nutností - během prohlídky nachodíte dost schodů!

A poslední, ale důležitá rada - přijďte s otevřenou myslí a připraveni se nechat unést kouzlem tohoto místa. Klementinum není jen sbírka starých budov a knih - je to místo, kde se po staletí střetávaly věda, umění a duchovní život. Každý kámen, každá kniha má svůj příběh. Naslouchejte jim a nechte se vtáhnout do fascinujícího světa Klementina. Věřím, že odejdete obohaceni o zážitky a vědomosti, které ve vás zůstanou ještě dlouho po návštěvě.

Klementinum - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Pro více informací a aktuální program navštivte oficiální stránky Klementina.

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Pokud vás láká prozkoumat další krásná místa v Praze a okolí, zde jsou některé tipy:

Klíčová slova: klementinum, klementinum praha, klementinum vstupenky, klementinum betlémy, klementinum program, klementinum počasí, klementinum prohlídky, klementinum vstupné, klementinum knihovna, klementinum otevírací doba

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .