Národní muzeum

Národní muzeum: Nechte se okouzlit krásou exponátů!

Úvod: Klenot v srdci Prahy

Ahoj, přátelé! Jsem Jan a dnes vás vezmu na fascinující výlet do jednoho z nejúžasnějších míst v Praze - Národního muzea. Tohle není jen obyčejná budova, je to doslova pokladnice našich dějin a kultury. Když jsem tam byl naposledy, cítil jsem se jako Alenka v říši divů, jen místo králíků a klobouků jsem objevoval příběhy našich předků a krásy přírody. Pojďte se mnou, ukážu vám, proč byste si tuhle návštěvu rozhodně neměli nechat ujít!

Historie Národního muzea: Od skromných začátků k národnímu pokladu

Představte si, že je rok 1818. Praha je plná ruchu, lidé spěchají ulicemi a mezi nimi prochází skupina vzdělanců s velkým snem - založit muzeum, které by uchovávalo bohatství české země pro budoucí generace. A víte co? Povedlo se jim to! Národní muzeum začalo jako malá sbírka v Šternberském paláci na Hradčanech. Byla to taková skromná knihovnička českých pokladů.

Ale jak rostl zájem veřejnosti, rostlo i muzeum. V roce 1891 se stěhuje do nové, monumentální budovy na Václavském náměstí. Národní muzeum bylo postaveno v roce 1885 až 1890 podle plánů profesora Josefa Schulze. Budova je v novorenesančním slohu. Vnitřní výzdoba je od umělců generace Národního divadla – Františka Ženíška, Václava Brožíka a Vojtěcha Hynaise. Nejvýznamější prostor muzea je tzv. Pantheon, který prochází všemi patry a je sklenut kupolí. Ta budova, to je paráda! Vypadá jako palác z pohádky, s těmi věžičkami a sochami. Když kolem ní procházím, vždycky si říkám, kolik příběhů se asi skrývá za těmi zdmi.

A příběhů je tam opravdu hodně! Muzeum přežilo dvě světové války, komunistický režim, a dokonce i střelbu v roce 1968 během Pražského jara. Ty díry po kulkách můžete vidět na fasádě dodnes - je to takové smutné, ale důležité připomenutí naší historie.

V posledních letech prošlo Národní muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Trvalo to dlouho, ale stálo to za to! Teď je to moderní muzeum 21. století, které si zároveň zachovává své historické kouzlo. Je to jako kdybyste cestovali časem - můžete obdivovat historickou architekturu a zároveň si užívat nejmodernější technologie a výstavní postupy.

Co můžete v Národním muzeu vidět: Od pravěku po současnost

Tak, a teď se připravte na pořádnou jízdu časem! Národní muzeum je jako stroj času, který vás vezme od dob, kdy po naší zemi chodili mamuti, až po současnost. A věřte mi, nudit se rozhodně nebudete!

Začneme třeba v pravěku. Víte, že v Česku žili neandrtálci? V muzeu si můžete prohlédnout jejich nástroje a dokonce i kostru neandrálské ženy! Je to fascinující, vidět, jak žili naši předchůdci před desítkami tisíc let.

Pak se přesuneme do starověku. Egypt, Řecko, Řím - to všechno tu najdete. Mumie, sarkofágy, antické sochy... Je to jako byste se procházeli po starověkém bazaru!

A co teprve středověk! Rytířské brnění, středověké zbraně, gotické sochy - cítíte se jako v nějakém historickém filmu. Já vždycky, když vidím to brnění, přemýšlím, jak v tom ti rytíři vůbec mohli chodit.

Ale Národní muzeum není jen o historii. Mají tu úžasnou přírodovědnou expozici. Dinosauři, zvířata z celého světa, krásné minerály - je to jako procházka přírodou, jen v bezpečí muzea. A ta kostra velryby! Ta je tak obrovská, že když stojíte pod ní, cítíte se jako trpaslík.

A nesmíme zapomenout na české dějiny. Od prvních Přemyslovců přes husity až po vznik samostatného Československa - je to jako listovat učebnicí dějepisu, jen mnohem zábavnější. Můžete si tu prohlédnout třeba korunu českých králů (teda, její repliku, ale stejně je to paráda) nebo poslechnout si nahrávky hlasu T. G. Masaryka.

Speciální výstavy: Vždy něco nového k objevení

A teď se podržte, protože tohle je pecka! Národní muzeum pořádá pravidelně speciální výstavy, které jsou prostě bomba. Jednou jsem tam byl na výstavě o českém pivu - to bylo něco! Člověk se dozvěděl spoustu zajímavostí a ještě si mohl na konci dát oroseného Plzeňského (samozřejmě s mírou, jsme přece v muzeu, ne?).

Jindy zase měli výstavu o vývoji počítačových her. To bylo nostalgické! Mohl jsem si zahrát hry, které jsem hrával jako kluk. Prince of Persia, Mario, Tetris - všechno tam bylo. A co teprve ty moderní hry! Bylo fascinující vidět, jak se herní průmysl za ty roky posunul.

A víte, co je na těch speciálních výstavách nejlepší? Pokaždé je to něco jiného! Jednou jsem tam byl na výstavě o vesmíru, jindy zase o historii módy. Takže i kdybyste do muzea chodili každý měsíc, vždycky objevíte něco nového.

Teď zrovna mají výstavu o české fotbalové reprezentaci. Jsou tam dresy legend jako Panenky nebo Nedvěda, můžete si prohlédnout historické fotbalové míče a dokonce si zkusit, jak těžké je trefit penalty! Je to zábava pro malé i velké.

Národní muzeum pro děti: Zábava a vzdělání v jednom

Jestli máte děti, tak zbystřete! Národní muzeum je pro ně jako stvořené. Není to žádná nudná prohlídka vitrín, kde se nesmí na nic sáhnout. Naopak! Je to interaktivní zábava, při které se děti ani nenadějí a už se učí.

Moje dcera miluje dětskou hernu v přírodovědné části. Může si tam hrát na paleontologa a odkrývat kostru dinosaura. Nebo se převléknout za různá zvířata a napodobovat jejich zvuky. Je to legrace i pro dospělé, věřte mi!

A co teprve ty workshopy! Muzeum pořádá pravidelné akce pro děti, kde si mohou vyzkoušet různá historická řemesla. Minule jsme byli na workshopu středověkého písařství. Dcera si odnesla domů pergamen s vlastnoručně napsaným textem husím brkem. Byla na sebe tak pyšná!

Pro starší děti jsou tu zase různé kvízy a hádanky rozmístěné po celém muzeu. Můžou si tak ověřit, co se naučily, a ještě vyhrát nějakou drobnost. Je to skvělý způsob, jak děti motivovat k učení.

A nezapomeňte na muzejní noc! To je akce, kdy je muzeum otevřené až do pozdních hodin a probíhají tu různé speciální programy. Minule jsme tu byli s dětmi na "strašidelné" prohlídce. Průvodci byli převlečení za různé historické postavy a vyprávěli nám příběhy z české historie. Bylo to napínavé, ale ne moc strašidelné - akorát tak, aby se děti bavily, ale neměly noční můry.

Praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Tak, a teď k těm praktickým věcem. Vím, že plánování výletu může být někdy složité, tak vám to trochu ulehčím.

Začněme otevírací dobou. Muzeum je otevřené denně od 10:00 do 18:00, ve středu dokonce až do 20:00. To je super, když chcete zajít do muzea třeba po práci. O svátcích bývá většinou také otevřeno, ale radši si to vždycky předem ověřte na jejich webu.

Co se týče vstupného, dospělí zaplatí 250 Kč, děti od 6 do 15 let, studenti a senioři 170 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma. A pozor, každý první pondělí v měsíci je vstup zdarma pro všechny! To je skvělá příležitost, jak ušetřit, zvlášť když jdete s celou rodinou.

Jak se tam dostanete? Nejjednodušší je to metrem. Vystoupíte na stanici Muzeum a jste tam. Pokud jedete autem, doporučuji zaparkovat v některém z parkovacích domů v centru a dojít pěšky nebo se svézt metrem. Parkování přímo u muzea je dost omezené.

A co občerstvení? V muzeu je kavárna, kde si můžete dát kávu a něco malého k zakousnutí. Ale jestli máte opravdu hlad, doporučuji zajít do některé z restaurací v okolí. Osobně mám rád Českého lva na Václavském náměstí - mají tam výbornou svíčkovou!

Ještě jeden tip - určitě si stáhněte mobilní aplikaci Národního muzea. Je v ní spousta zajímavostí o exponátech a dokonce i audioprůvodce. Je to jako byste měli osobního průvodce v kapse!

Nová budova Národního muzea: Moderní tvář historie

A teď vám prozradím něco, co možná všichni nevědí. Víte, že Národní muzeum má i novou budovu? Je to ta futuristická stavba hned vedle té historické budovy. Dřív to bylo Federální shromáždění, ale teď je to součást muzea a je to paráda!

V nové budově najdete hlavně moderní a současné výstavy. Je to takový kontrast k té historické části - tady se můžete podívat na to, co se děje teď, nebo co nás čeká v budoucnosti.

Mají tu úžasnou multimediální síň. Jednou jsem tu byl na prezentaci o klimatických změnách - bylo to jako být uvnitř dokumentárního filmu. Promítali záběry na všechny stěny, takže jste měli pocit, že jste uprostřed tajícího ledovce nebo v hořícím pralese. Opravdu silný zážitek!

A co je super - mezi starou a novou budovou je podzemní chodba. Takže nemusíte vůbec vycházet ven, když chcete přejít z jedné do druhé. Je to jako byste cestovali časem - z 19. století rovnou do 21.!

V nové budově také často pořádají přednášky a diskuse na aktuální témata. Byla jsem tu nedávno na debatě o umělé inteligenci - bylo fascinující poslouchat odborníky a jejich představy o budoucnosti.

Národní muzeum v přírodě: Kousek historie pod širým nebem

A teď vám řeknu o něčem, co je tak trochu skrytý poklad. Věděli jste, že součástí Národního muzea je i Národní muzeum v přírodě? Jsou to vlastně čtyři skanzeny rozmístěné po republice - ve Valašském Rožnově pod Radhoštěm, na Veselém Kopci, v Příkazech a v Zubrnicích.

Já osobně miluju ten ve Valašském Rožnově. Je to jako byste se přenesli o 200 let zpátky. Můžete se tu procházet mezi původními dřevěnicemi, vidět, jak se kdysi žilo na valašské dědině. A co teprve, když tam mají nějakou akci! Jednou jsem tam byl na Velikonocích - pekly se tam jidáše, pletly se pomlázky, barvila se vajíčka. Byla to nádhera!

Na Veselém Kopci zase můžete obdivovat lidovou architekturu Vysočiny. Ty roubenky jsou jako z pohádky! A když tam jedete na podzim, kdy se barví listí, je to prostě nádhera.

V Příkazech na Hané se zase můžete podívat, jak vypadal život na hanáckém statku. A v Zubrnicích v severních Čechách uvidíte, jak se žilo v Podkrušnohoří.

Co je na těchto skanzenech skvělé, je to, že nejsou statické. Pořádají se tu různé akce, kde si můžete vyzkoušet tradiční řemesla, ochutnat místní speciality nebo se zúčastnit tradičních svátků. Je to živá historie!

A víte, co je nejlepší? Když se projdete těmito skanzeny a pak se vrátíte do hlavní budovy Národního muzea v Praze, najednou všechny ty exponáty dostanou úplně jiný rozměr. Už to nejsou jen věci za sklem, ale živá připomínka toho, jak žili naši předkové.

Závěr: Proč byste měli Národní muzeum navštívit

Tak co, přátelé, už se nemůžete dočkat, až do Národního muzea vyrazíte? Já vám rozumím! Vždycky, když odtamtud odcházím, mám hlavu plnou nových informací a srdce plné hrdosti na naši zemi a její historii.

Národní muzeum není jen obyčejné muzeum. Je to místo, kde ožívá naše minulost, kde můžeme na vlastní oči vidět, odkud jsme přišli a kam směřujeme. Je to místo, kde se potkává historie s modernou, věda s uměním, fakta s emocemi.

Pro děti je to zábavná škola, kde se učí, aniž by si to uvědomovaly. Pro dospělé je to příležitost znovu objevit kouzlo poznávání a možná i najít odpovědi na otázky, které jsme si nikdy nepoložili.

A nezapomeňte, že Národní muzeum není jen ta krásná budova na Václavském náměstí. Je to celý komplex budov a expozic, které stojí za to prozkoumat. Od historické budovy přes novou budovu až po skanzeny rozeseté po celé republice - každá část vám nabídne něco jedinečného.

Takže, ať už jste nadšený historik, zvědavé dítě, nebo prostě někdo, kdo hledá zajímavý způsob, jak strávit den - Národní muzeum je tu pro vás. Je to místo, kde můžete strávit hodinu, den, nebo klidně i týden, a pořád budete objevovat něco nového.

A víte co? Příště, až půjdete kolem té majestátní budovy na Václaváku, nezapomeňte se zastavit a podívat se nahoru. Představte si všechny ty příběhy, které se za těmi zdmi skrývají. A pak vejděte dovnitř a staňte se součástí toho příběhu i vy.

Národní muzeum není jen o minulosti. Je o nás, o naší identitě, o tom, kdo jsme a kam jdeme. Je to naše společné dědictví a já jsem hrdý na to, že ho můžeme sdílet a předávat dalším generacím.

Tak co říkáte, uvidíme se tam?

Národní muzeum - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Národního muzea

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Sychrov
Hrad Karlštejn
Zámek Konopiště

Klíčová slova: národní muzeum, národní muzeum praha vstupné, národní muzeum výstavy, národní muzeum praha otevírací doba, národní muzeum praha expozice, národní muzeum praha pro děti, národní muzeum nová budova, národní muzeum praha vstupné zdarma, národní muzeum v přírodě, národní muzeum historie

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .