Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna: Zažijte Prahu jako na dlani!

Praha 1, Petřínské sady. Zmenšená replika Eifelovy věže v Paříži. Výška 60 m.

Petřínská rozhledna: Pražská eiffelovka s dechberoucím výhledem

Úvod: Kouzlo Petřínské rozhledny

Petřínská rozhledna. Tenhle krasavec tyčící se nad Prahou je neodmyslitelnou součástí panoramatu našeho hlavního města už více než 130 let. Když se řekne "Petřínská rozhledna", většině z nás se vybaví romantické výhledy na stověžatou Prahu, procházky růžovým sadem nebo jízda lanovkou. Ale tahle ocelová dáma toho nabízí mnohem víc!

Pojďte se se mnou vydat na výlet, který vám vezme dech. Doslova! Vystoupáme spolu 299 schodů až na vrchol této 63,5 metru vysoké krásky. Slibuju vám, že ten výhled stojí za každou kapku potu. A nebojte, pro ty méně zdatné nebo línější je tu i výtah. Takže vzhůru do oblak!

Historie: Od dřevěné vyhlídky k pražské ikoně

Než se pustíme do dobrodružného výstupu, pojďme si říct, jak to všechno začalo. Věřili byste, že za vznikem Petřínské rozhledny stojí parta nadšenců z Klubu českých turistů? Tihle dobrodruzi se v roce 1889 vypravili na Světovou výstavu v Paříži, kde je okouzlila právě dokončená Eiffelova věž. A co udělá správný Čech, když vidí něco úžasného v cizině? No jasně, řekne si: "To bychom měli mít taky!"

A tak se zrodil nápad postavit v Praze něco podobného. Jenže ouha, pozemky na Letné, kde měla původně rozhledna stát, byly moc drahé. Naštěstí se našlo řešení - vrch Petřín. Stavba začala v březnu 1891 a už 20. srpna téhož roku byla rozhledna slavnostně otevřena. To je tempo, co? Původně byla rozhledna o pět metrů nižší, ale v roce 1953 se na její vrchol umístila televizní anténa, čímž dosáhla současné výšky 63,5 metru.

Zajímavostí je, že Petřínská rozhledna není přesnou kopií té Eiffelovy. Je totiž osmkrát menší a má osmiboký půdorys, zatímco Eiffelova věž je čtyřboká. Ale co, my Češi jsme prostě originální!

Architektura: Ocelová kráska s českým šmrncem

Petřínská rozhledna je skutečným mistrovským dílem české inženýrské zručnosti. Její konstrukce je tvořena 175 tunami železa a oceli, které dohromady tvoří elegantní a přitom robustní stavbu. Když se na ni podíváte zdálky, možná vám připomene tužku zabodnutou špičkou do země. A víte co? Tak trochu to sedí - vždyť z ní můžete "kreslit" ty nejkrásnější vzpomínky na Prahu!

Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny. Ta nižší je ve výšce 20 metrů, ta vyšší pak v 55 metrech. Obě vám nabídnou panoramatický výhled na Prahu, který vám doslova vyrazí dech. A když bude jasno, můžete dohlédnout až na vrcholky Krkonoš! To je výhled, co?

V přízemí rozhledny najdete malé muzeum Járy Cimrmana. Jestli nevíte, kdo to byl, tak to je náš národní génius, který vynalezl... No, vlastně všechno! Od jojo až po žárovku. Jasně, je to recese, ale pobaví vás to, věřte mi.

Výstup na rozhlednu: Sportovní výkon s odměnou

Tak, a teď se konečně vydáme nahoru! Máte na výběr ze dvou možností: buď se necháte vyvézt výtahem, nebo se vydáte po svých. Já vám doporučuju to druhé. Proč? No, za prvé je to fajn workout (299 schodů, to už něco vydá!), a za druhé budete mít báječný pocit, že jste to zvládli. Plus, cestou nahoru můžete počítat schody a soutěžit s kamarády, kdo se nesplete!

Jestli se bojíte výšek, nebojte se. Schody jsou bezpečné a po cestě nahoru jsou odpočívadla, kde si můžete vydechnout a kochat se postupně se otevírajícím výhledem. A když už budete nahoře? Připravte se na wow efekt!

Z vrcholu Petřínské rozhledny se vám naskytne pohled, který jen tak někde neuvidíte. Celá Praha jako na dlani! Uvidíte Pražský hrad, Karlův most, Vltavu vinoucí se městem, Žižkovskou věž a spoustu dalších pražských dominant. A když budete mít štěstí na počasí, můžete zahlédnout i vzdálené horizonty Českého středohoří nebo Krkonoš.

Okolí rozhledny: Petřínské sady plné překvapení

Ale Petřínská rozhledna není jen o výhledech. Celý Petřín je plný zajímavostí a atrakcí. Hned vedle rozhledny najdete zrcadlové bludiště. To je paráda hlavně pro děti, ale věřte mi, i dospělí se tu pobaví. Zkuste se najít v zrcadlové síni a nesmějte se moc nahlas svému pokřivenému obrazu!

Kousek od rozhledny je také Štefánikova hvězdárna. Jestli vás fascinuje vesmír, určitě se tam stavte. Mají tam super programy pro veřejnost a večerní pozorování hvězd je prostě magické.

A co takhle piknik v růžovém sadu? Petřínské sady jsou plné krásných zákoutí, kde si můžete rozložit deku a vychutnat si svačinu s výhledem na Prahu. V květnu, když kvetou růže, je to tu jako v pohádce!

Praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Teď k těm nudným, ale důležitým věcem. Jak se na Petřín vlastně dostanete? Nejjednodušší a nejzábavnější způsob je lanovkou z Újezdu. Ta jezdí každých 10-15 minut a cesta trvá asi 3 minuty. Jízda lanovkou je zážitek sám o sobě, tak si ji nenechte ujít!

Pokud jste sportovně založení, můžete vyšlápnout na Petřín pěšky. Z Malé Strany vede na kopec několik cest, všechny jsou dobře značené. Počítejte ale s tím, že je to docela strmý kopec!

A co vstupné? V roce 2023 stojí základní vstupné na rozhlednu 150 Kč pro dospělé, děti od 3 do 15 let, studenti a senioři zaplatí 80 Kč. Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) vyjde na 350 Kč. V ceně je i vstup do zrcadlového bludiště.

Otevírací doba se liší podle sezóny. Od dubna do září je rozhledna otevřena denně od 10:00 do 22:00, od října do března pak od 10:00 do 20:00. Ale pozor, poslední vstup je vždy 30 minut před zavírací dobou!

Gastronomie: Kde se občerstvit po náročném výstupu

Po tom všem lezení a kochání vám určitě vyhládne. Naštěstí je v okolí Petřínské rozhledny několik možností, kde si můžete dát něco dobrého. Přímo u rozhledny najdete stánek s občerstvením, kde si můžete koupit nápoje, zmrzlinu nebo třeba tradiční české langoše.

Pokud toužíte po něčem víc, doporučuju restauraci Petřínské terasy. Najdete ji kousek od rozhledny a nabízí nejen skvělé jídlo, ale i úžasný výhled na Prahu. Jejich svíčková na smetaně je vyhlášená!

Pro milovníky kávy je tu kavárna Růžový sad. Je to útulné místo obklopené růžemi, kde si můžete dát vynikající kávu a domácí zákusky. A ten výhled? Prostě k nezaplacení!

Tipy pro návštěvníky: Jak si užít Petřínskou rozhlednu naplno

A teď pár insider tipů, jak si návštěvu Petřínské rozhledny užít na maximum:

  1. Přijďte těsně před západem slunce. Výhled na Prahu v podvečerním světle je prostě magický.
  2. Vezměte si s sebou dalekohled. Z rozhledny uvidíte spoustu detailů pražské architektury, které byste jinak přehlédli.
  3. Nespěchejte! Vyhraďte si na návštěvu dostatek času, ať si můžete v klidu vychutnat výhledy a projít se po Petříně.
  4. Nezapomeňte na fotoaparát nebo aspoň nabitý telefon. Budete chtít zachytit ty úžasné výhledy!
  5. Pokud máte rádi romantiku, vezměte s sebou láhev vína a dvě skleničky. Přípitek na vrcholu rozhledny při západu slunce? To je zážitek na celý život!

Závěr: Proč byste měli Petřínskou rozhlednu navštívit

Petřínská rozhledna není jen turistická atrakce. Je to symbol Prahy, místo, kde se historie potkává se současností, a hlavně - je to místo, které vám ukáže Prahu z úplně jiné perspektivy.

Ať už jste místní nebo turista, návštěva Petřínské rozhledny vám nabídne nezapomenutelný zážitek. Je to místo, kde se můžete na chvíli zastavit, nadechnout se a obdivovat krásu našeho hlavního města z ptačí perspektivy.

Tak co říkáte? Dáme to? Slibuji vám, že výstup na Petřínskou rozhlednu bude dobrodružství, na které jen tak nezapomenete. A kdo ví, třeba se tam potkáme. Budu ten zadýchaný chlápek s foťákem, co se nemůže vynadívat na tu krásu kolem!

Petřínská rozhledna - Mapa jak se k ní dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Petřínské rozhledny

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště

Hrad Karlštejn

Klíčová slova: petřínská rozhledna, petřínská rozhledna vstupné, petřínská rozhledna lanovka, petřínská rozhledna ceník, petřínská rozhledna a bludiště, petřínská rozhledna otevírací doba, petřínská rozhledna lanovka vstupné, petřínská rozhledna výška, petřínská rozhledna schody, petřínská rozhledna restaurace

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .