U Fleků restaurace a pivovar

U Fleků restaurace a pivovar: Ochutnejte 500 let tradice!

Praha 1, Křemencova – slavný měšťanský pivovar, cíl většiny zahraničních turistů. Točí se černé flekovské pivo.

U Fleků restaurace a pivovar: Pražská legenda s 500letou historií

Úvod: Vítejte v srdci pražské pivní kultury

Vítejte v legendární restauraci a pivovaru U Fleků! Tenhle klenot pražské gastronomie a pivovarnictví vás okouzlí nejen svou úctyhodnou historií, ale i neopakovatelnou atmosférou a vynikajícím pivem. Pojďte se mnou na cestu časem a ochutnejte kousek pravé české tradice.

U Fleků není jen obyčejná hospoda - je to živoucí legenda s historií sahající až do roku 1499. Představte si, že sedíte u stolu, kde možná před staletími popíjeli pivo významní čeští umělci, politici nebo vědci. Každý lok zdejšího tmavého ležáku je jako doušek historie.

Ale nebojte, U Fleků rozhodně není zaprášené muzeum. Je to pulzující srdce pražského společenského života, kde se snoubí staletá tradice s moderním přístupem k pohostinství. Ať už jste místní nebo turista, tady si připadáte jako doma - jen s tím rozdílem, že doma asi nemáte vlastní pivovar a středověké sklepy.

Historie pivovaru U Fleků: Od středověku po současnost

Příběh pivovaru U Fleků začíná v roce 1499, kdy jistý Vít Skřemenec koupil dům s právem várečným na rohu Křemencovy ulice. Od té doby se tady nepřetržitě vaří pivo - a to je rekord, kterým se nemůže pochlubit žádný jiný pivovar na světě!

Zajímavé je, že název "U Fleků" se začal používat až v 18. století. Vznikl podle Jakuba Fleka, který pivovar koupil v roce 1762. Jeho jméno se stalo synonymem pro kvalitní pivo a pohostinnost, a tak už pivovaru zůstalo.

Během staletí pivovar prošel mnoha změnami. V 19. století byl modernizován a rozšířen. Přežil obě světové války i období komunismu, kdy byl znárodněn. Po roce 1989 se vrátil do rukou původních majitelů a dnes je opět soukromým podnikem, který ctí tradice, ale nebojí se ani inovací.

Co je ale nejdůležitější - po celou dobu své existence si U Fleků zachoval vysokou kvalitu piva a pohostinnosti. A to je něco, co ocení každý milovník zlatavého moku!

Flekovské pivo: Tmavý ležák, který nemá konkurenci

Teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu - k pivu! U Fleků se vaří pouze jeden druh piva, ale ten stojí za to. Je to tmavý ležák o síle 13 stupňů, který má charakteristickou chuť a vůni.

Co dělá flekovské pivo tak výjimečným? Je to kombinace několika faktorů. Předně je to tradiční receptura, která se předává z generace na generaci. Pak je to kvalita surovin - používá se jen to nejlepší. A v neposlední řadě je to umění sládků, kteří dokážou z těchto ingrediencí vytvořit tekuté zlato.

Flekovské pivo se vaří klasickým způsobem, bez pasterizace a filtrování. Díky tomu si zachovává plnou chuť a všechny vitamíny. Je to živé pivo v pravém slova smyslu - a to poznáte hned po prvním doušku.

Mimochodem, věděli jste, že U Fleků se pivo čepuje tradičním způsobem "na hladinku"? To znamená, že pivo nemá pěnu, ale jen tenkou "čepici". Tenhle způsob čepování umožňuje plně vychutnat chuť a vůni piva. Tak až budete U Fleků, dejte si pozor, ať vám číšník omylem nenatočí "plnou čepici" - to by byla chyba!

Gastronomie U Fleků: Tradiční česká kuchyně v moderním pojetí

U Fleků není jen o pivu - je to i o skvělém jídle. Zdejší kuchyně nabízí to nejlepší z české gastronomie, ale v moderním, odlehčeném pojetí.

Co tady musíte ochutnat? Rozhodně vyhlášenou svíčkovou na smetaně. U Fleků ji dělají podle tradiční receptury, ale s malým twistem - podávají ji s brusinkovým terčem a domácím karlovarským knedlíkem. Je to kombinace, která vám rozehraje chuťové pohárky!

Dalším hitem je vepřové koleno. Je pečené do křupava, podávané s křenem, hořčicí a nakládanou zeleninou. K tomu si dejte flekovské pivo a jste v gastronomickém nebi!

Pro vegetariány mají U Fleků také spoustu možností. Třeba smažený sýr - klasika české kuchyně - tady dostává nový rozměr díky domácí tatarské omáčce a hranolkům z čerstvých brambor.

A nezapomeňte na dezert! Jablečný štrúdl s vanilkovou zmrzlinou je perfektní tečkou za skvělým jídlem.

Atmosféra U Fleků: Kde se historie snoubí se současností

Teď si představte, že sedíte v jedné z osmi historických místností U Fleků. Každá má svůj jedinečný charakter a příběh. Třeba Akademie - tady se scházeli umělci a intelektuálové. Nebo Václavka, pojmenovaná po svatém Václavovi, patronovi českých pivařů.

Stěny zdobí historické fotografie a obrazy, ze stropu visí mohutné lustry. Vzduch je prosycený vůní piva a dobrého jídla. Kolem vás je šum spokojených hostů, občas přerušený smíchem nebo cinknutím půllitrů.

A pak je tu kabaret! Ano, U Fleků mají vlastní kabaretní scénu. Každý večer se tady můžete pobavit při představení plném hudby, tance a humoru. Je to skvělý způsob, jak zakončit den plný gurmánských zážitků.

Nesmíme zapomenout ani na pivovarské muzeum. Je umístěno přímo v prostorách pivovaru a ukazuje, jak se tady vařilo pivo v průběhu staletí. Můžete si prohlédnout staré pivovarnické náčiní, historické fotografie a dokumenty. Je to fascinující cesta do historie českého pivovarnictví.

Praktické informace pro návštěvníky

Teď pár praktických rad pro vaši návštěvu U Fleků. Pivovar se nachází v centru Prahy, na adrese Křemencova 11. Je to jen pár minut chůze od Národního divadla nebo Karlova náměstí.

Pokud jedete autem, nejbližší parkoviště najdete na Národní třídě nebo na Karlově náměstí. Ale upřímně, v centru Prahy je lepší využít MHD. Tramvají se dostanete přímo před pivovar - vystupte na zastávce Národní divadlo nebo Myslíkova.

Restaurace je otevřená denně od 10:00 do 23:00. Prohlídky pivovaru se konají každý den v 15:00, 16:30 a 18:00. Doporučuji rezervaci předem, zejména pro větší skupiny.

A ceny? No, U Fleků není nejlevnější podnik v Praze, ale za kvalitu se platí. Půllitr piva vás vyjde na 59 Kč, hlavní jídla se pohybují kolem 250-350 Kč. Ale věřte mi, ten zážitek za to stojí!

Proč byste měli U Fleků navštívit?

Tak proč vlastně zajít U Fleků? Je to jednoduché - protože tady zažijete kus pravé české historie a kultury. U Fleků není jen restaurace a pivovar - je to živoucí památka, místo, kde se po staletí scházeli Pražané i návštěvníci města, aby si užili dobré pivo, jídlo a společnost.

Kde jinde můžete ochutnat pivo, které se vaří stejným způsobem už více než 500 let? Kde jinde se můžete posadit ke stolu, u kterého možná seděl Franz Kafka nebo Jaroslav Hašek?

U Fleků je víc než jen místo, kde se najíte a napijete. Je to zážitek, který vás přenese v čase, ale zároveň vám ukáže, že tradice a kvalita mají místo i v dnešním rychlém světě.

Tak až budete příště v Praze, nezapomeňte se zastavit U Fleků. Dejte si tmavý ležák, svíčkovou nebo vepřové koleno, a nechte se unést atmosférou tohoto jedinečného místa. Garantuji vám, že to bude zážitek, na který jen tak nezapomenete!

U Fleků restaurace a pivovar - Mapa jak se tam dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky restaurace a pivovaru U Fleků

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště

Hrad Karlštejn

Klíčová slova: u fleků, pivovar u fleků, u fleků praha, restaurace u fleků, hospoda u fleků praha, radegastovna u fleka, u fleků praha denní menu, restaurace u fleků praha jídelní lístek, cena piva u fleků, kabaret u fleků

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .