Werichova vila muzeum a cukrárna

Werichova vila muzeum a cukrárna: Poznejte srdce Kampy!

Praha 1, U Sovových mlýnů 7

Werichova vila: Magické místo plné příběhů a sladkých pokušení

Vstupte do světa Jana Wericha a nechte se okouzlit

Vítejte ve Werichově vile, kouzelném místě na pražské Kampě, kde se snoubí historie s moderním uměním a kde na vás dýchne atmosféra první republiky. Tato nádherná barokní stavba, která se pyšní bohatou historií sahající až do 17. století, je dnes domovem muzea věnovaného slavnému českému herci, spisovateli a moudrému muži Janu Werichovi. Ale to zdaleka není vše, co tato perla Prahy nabízí!

Pojďte se mnou na cestu časem a nechte se unést příběhy, které se zde odehrály. Werichova vila není jen obyčejné muzeum - je to živoucí památník plný energie, kreativity a inspirace. A co víc, najdete zde i útulnou kavárnu s cukrárnou, kde si můžete vychutnat lahodnou kávu a sladké delikatesy, zatímco budete rozjímat nad Werichovým odkazem.

Historie vily: Od středověku po současnost

Než se ponoříme do tajů Werichovy vily, pojďme si nejprve připomenout její fascinující historii. Věřte nebo ne, ale kořeny této stavby sahají až do středověku! Původně zde stával mlýn, který byl součástí malostranských hradeb. V 17. století byla na jeho místě postavena barokní vila, která se stala svědkem mnoha historických událostí.

Během staletí vila měnila majitele i svůj účel. Byla svědkem povodní, válečných konfliktů i společenských změn. Ale její největší sláva přišla ve 20. století, kdy se stala domovem dvou význačných osobností české kultury - nejprve básníka Vladimíra Holana a později legendárního Jana Wericha.

Jan Werich zde žil od roku 1945 až do své smrti v roce 1980. Během této doby se vila stala centrem kulturního dění, místem setkávání umělců, intelektuálů a osobností z celého světa. Werich zde psal své knihy, skládal písně a přijímal návštěvy. Vila byla svědkem mnoha veselých historek, ale i těžkých chvil během komunistického režimu.

Po Werichově smrti vila chátrala, až se v roce 2017 dočkala rozsáhlé rekonstrukce. Dnes je opět plná života a otevřená veřejnosti jako muzeum, kavárna a kulturní centrum. Pojďme se podívat, co všechno zde můžete zažít!

Muzeum Jana Wericha: Poklad plný vzpomínek a inspirace

Hlavním lákadlem Werichovy vily je bezesporu muzeum věnované životu a dílu Jana Wericha. Hned při vstupu vás ohromí autentická atmosféra, která vás přenese do doby, kdy zde Werich žil a tvořil. Expozice je rozdělena do několika tematických okruhů, které mapují různé etapy Werichova života a jeho mnohostrannou tvorbu.

V přízemí vily najdete stálou expozici "Jan Werich: Jako když tisk". Zde se můžete těšit na originální fotografie, dokumenty, osobní předměty a kostýmy, které přibližují Werichův život od dětství až po jeho poslední dny. Nechybí ani ukázky z jeho filmové a divadelní tvorby, včetně legendárních rolí ve filmech jako "Císařův pekař a pekařův císař" nebo "Byl jednou jeden král".

Zvláště působivá je Werichova pracovna, kde si můžete prohlédnout jeho psací stůl, knihovnu a další osobní věci. Téměř jako byste čekali, že se velký muž každou chvíli vrátí a usedne ke svému stolu, aby napsal další vtipnou glosu nebo moudrý aforismus.

Muzeum však není jen o Werichovi. Najdete zde i expozice věnované jeho přátelům a spolupracovníkům, jako byli Jiří Voskovec, Jan Ježek nebo Vladimír Holan. Je to fascinující cesta do zlaté éry českého divadla a filmu, která vás zaručeně nadchne, ať už jste fanouškem Wericha nebo ne.

Interaktivní zážitky: Staňte se součástí Werichova světa

Co dělá muzeum ve Werichově vile tak výjimečným, je jeho interaktivní přístup. Nejde jen o statické exponáty za sklem - zde se můžete doslova ponořit do Werichova světa. Vyzkoušejte si například virtuální realitu, která vás přenese do některé z Werichových slavných rolí. Nebo si zahrajte na detektiva a pátrejte po stopách Werichova života v zábavné interaktivní hře.

Pro milovníky literatury je připravena "literární kavárna", kde si můžete přečíst Werichovy knihy nebo si poslechnout jeho písně a rozhlasové hry. A pokud máte štěstí, můžete se zde setkat s některým ze současných českých spisovatelů nebo herců, kteří zde pravidelně pořádají autorská čtení a besedy.

Děti se mohou těšit na speciální dětskou trasu, která jim hravou formou přiblíží Werichův život a dílo. Mohou si vyzkoušet kostýmy z jeho filmů, zahrát si loutkové divadlo nebo se naučit některý z jeho slavných vtipů. Je to skvělý způsob, jak dětem představit jednu z největších osobností české kultury.

Cukrárna a kavárna: Sladké pokušení s výhledem na Vltavu

Po návštěvě muzea si určitě zasloužíte odpočinek a občerstvení. A kde jinde, než v útulné kavárně a cukrárně, která se nachází přímo ve Werichově vile? Toto místo je samo o sobě malým uměleckým dílem, s interiérem inspirovaným prvorepublikovým stylem a s nádherným výhledem na Vltavu a Karlův most.

Kavárna IF Café, pojmenovaná po slavné Werichově pohádkové knize "Fimfárum", nabízí kromě vynikající kávy i široký výběr domácích zákusků a dortů. Specialitou jsou dezerty inspirované Werichovým dílem - co třeba ochutnat dort "Fimfárum" nebo koláč "Tři veteráni"? Vše je připravováno z čerstvých a kvalitních surovin, často podle receptů slavné cukrářky Ivety Fabešové.

V letních měsících si můžete vychutnat svou kávu a zákusek na malebné zahrádce s výhledem na řeku. Je to ideální místo pro relaxaci po náročném dni stráveném objevováním krás Prahy. A kdo ví - možná právě zde dostanete inspiraci k napsání vlastní knihy nebo vytvoření uměleckého díla!

Kulturní program: Nuda? To slovo tady neznáme!

Werichova vila není jen muzeum a kavárna - je to živé kulturní centrum, které nabízí bohatý program po celý rok. Ať už jste milovníkem divadla, hudby, literatury nebo výtvarného umění, určitě si zde přijdete na své.

Pravidelně se zde konají divadelní představení, koncerty, výstavy současného umění, literární večery a besedy se zajímavými osobnostmi. Zvláště oblíbené jsou letní open-air akce na zahradě vily, kde můžete zažít magickou atmosféru kulturních událostí pod hvězdnou oblohou.

Pro milovníky Werichova humoru jsou připravovány speciální večery, kde se čtou jeho díla nebo se promítají jeho filmy. A pokud máte rádi improvizaci, nenechte si ujít pravidelné stand-up comedy večery, kde současní komici vzdávají hold Werichovu odkazu svým vlastním, moderním způsobem.

Nesmíme zapomenout ani na vzdělávací programy pro školy a rodiny s dětmi. Werichova vila nabízí interaktivní workshopy, kde se děti mohou naučit základy herectví, scenáristiky nebo třeba animace. Je to skvělý způsob, jak v mladé generaci probudit lásku k umění a kultuře.

Praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Teď, když jsem vás doufám nalákal na návštěvu Werichovy vily, pojďme si shrnout všechny praktické informace, které budete potřebovat:

 • Adresa: Werichova vila, U Sovových mlýnů 501/7, Praha 1 - Malá Strana
 • Otevírací doba: Úterý až neděle 10:00 - 18:00 (poslední vstup v 17:30)
 • Vstupné: Dospělí 150 Kč, studenti a senioři 100 Kč, děti do 6 let zdarma
 • Doprava: Nejbližší zastávka MHD je Hellichova (tram 12, 20, 22)
 • Parkování: V okolí je omezené parkování, doporučujeme využít MHD
 • Bezbariérový přístup: Ano, vila je plně bezbariérová

Pro aktuální program a rezervace vstupenek doporučuji navštívit oficiální webové stránky Werichovy vily. A nezapomeňte si před návštěvou zkontrolovat otevírací dobu kavárny IF Café, abyste si mohli naplánovat příjemné posezení po prohlídce muzea.

Proč navštívit Werichovu vilu? Pět důvodů, které vás přesvědčí

Stále váháte, zda Werichovu vilu navštívit? Tady je pět pádných důvodů, proč byste si tento unikátní kulturní zážitek neměli nechat ujít:

 1. Jedinečná atmosféra: Werichova vila není obyčejné muzeum - je to místo, kde na vás dýchne duch první republiky a kde se budete cítit, jako byste se ocitli v jedné z Werichových pohádek.
 2. Interaktivní expozice: Díky moderním technologiím a interaktivním prvkům se stanete součástí Werichova světa. Je to zábava pro všechny věkové kategorie!
 3. Vynikající kavárna: Kde jinde si můžete vychutnat kávu a zákusek s tak krásným výhledem na Vltavu a v tak inspirativním prostředí?
 4. Bohatý kulturní program: Koncerty, divadelní představení, výstavy - vždy se zde něco děje. Werichova vila je živým kulturním centrem.
 5. Ideální poloha: Nachází se v srdci Prahy, na malebné Kampě. Návštěvu můžete snadno spojit s procházkou po Karlově mostě nebo výletem na Petřín.

Werichova vila je místem, kde se snoubí historie s moderním uměním, kde se můžete vzdělávat i bavit, kde můžete relaxovat i načerpat inspiraci. Je to místo, které v sobě nese ducha jednoho z největších českých umělců, ale zároveň žije současností a dívá se do budoucnosti. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost ponořit se do světa Jana Wericha a zažít kousek staré Prahy v novém, svěžím kabátě!

Werichova vila muzeum a cukrárna - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Werichovy vily

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště

Zámek Sychrov

Klíčová slova: werichova vila, werichova vila cukrárna, if café werichova vila, werichova vila kavárna, werichova vila program, werichova vila kavárna menu, werichova vila praha, werichova vila kampa praha, iveta fabešová werichova vila, werichova vila otevírací doba

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .