Katedrála Svatého Víta Václava a Vojtěcha

Katedrála Svatého Víta Václava a Vojtěcha: Navštivte!

Katedrála Svatého Víta Václava a Vojtěcha: Perla gotické architektury v srdci Prahy

Úvod: Klenot nad Prahou

Ahoj, kamarádi! Tady Jan Novák, váš průvodce po krásách naší země. Dneska vás vezmu na výlet do samého srdce Prahy, kde se tyčí jedna z nejkrásnějších staveb v celé České republice - Katedrála svatého Víta Václava a Vojtěcha. Jestli jste ji ještě neviděli, tak si připravte foťáky a pohodlné boty, protože tohle bude jízda!

Představte si, že stojíte na Pražském hradě a před vámi se do nebe tyčí majestátní věže. Slunce se odráží od barevných vitráží a vy cítíte, jak vám naskakuje husí kůže. Tohle není jen obyčejný kostel, tohle je skutečný klenot naší historie!

Katedrála svatého Víta je jako stará, moudrá babička, která pamatuje časy dávno minulé. Stojí tady už od 14. století a viděla toho víc než my všichni dohromady. Pojďme se spolu podívat, co všechno tahle kamenná kráska skrývá!

Chrám svatého Víta je jedna z nejvýznamnějších historických památek v Praze a jedna z největších gotických katedrál v Evropě. Nachází se na Pražském hradě a je jednou ze symbolických dominant města.

Stavba chrámu byla zahájena v roce 1344 na popud Karla IV., krále římského a českého. Stavba se protáhla přes několik staletí a byla dokončena až v 20. století. Právě kvůli dlouhému trvání výstavby má chrám svatého Víta různé architektonické prvky a styly, zahrnující gotiku, renesanci, baroko a neogotiku.

Hlavními architekty chrámu byli Matyáš z Arrasu, Peter Parléř a později i Josef Kranner. Chrám je známý svou nádhernou gotickou architekturou, zvláště pak zaoblenými oblouky, vysokými věžemi a rozsáhlými vitrážovými okny. Uvnitř se nachází mnoho hodnotných uměleckých děl, jako je svatovítský oltář, královská hrobka, zlatá brána a korunovační klenoty českých králů.

Chrám svatého Víta je také místem korunovace a pohřbu českých králů a královen. Turisté mohou navštívit chrám a prohlédnout si jeho bohatě zdobené interiéry, včetně vstupu do katedrály, chóru, kaple svatého Václava a královské krypty.

Chrám svatého Víta je významnou součástí Pražského hradu a jeho návštěva je neodmyslitelnou součástí prozkoumávání pražských historických památek.

Historie: Od Karla IV. po současnost

Tak si představte, že se píše rok 1344. Karel IV., náš nejslavnější panovník, se rozhodl, že Praha potřebuje pořádnou katedrálu. A ne jen tak ledajakou! Měla to být ta nejkrásnější v celé Evropě. A víte co? Povedlo se mu to!

Stavba začala s velkou pompou, ale hádejte co? Trvala skoro 600 let! To je jako byste začali stavět domeček z lega a dokončili ho až vaši praprapravnuci. Ale stálo to za to!

První stavitel, Matyáš z Arrasu, začal s budováním chóru. Po něm přišel Petr Parléř, génius své doby, který dal katedrále její nezaměnitelnou podobu. Ale pak přišly husitské války, třicetiletá válka a další potíže a stavba se zastavila.

Teprve v 19. století se Češi rozhodli, že je čas katedrálu dokončit. Byla to obrovská národní akce - lidé posílali peníze, umělci darovali svá díla. Konečně, v roce 1929, tedy 585 let po zahájení stavby, byla katedrála slavnostně vysvěcena. To je příběh, co?

Architektura: Gotická nádhera pod pražským nebem

Teď si pojďme prohlédnout tu krásu zblízka. Katedrála svatého Víta je učebnicovým příkladem gotické architektury. Víte, co to znamená? Vysoké štíhlé věže, co se snaží dosáhnout až do nebe. Obrovská okna s barevnými vitrážemi, co vrhají duhové světlo do interiéru. A ty klenby! Když zvednete hlavu, budete mít pocit, že se díváte do koruny obrovského kamenného stromu.

Hlavní věž katedrály je vysoká neuvěřitelných 96,5 metru! To je jako byste na sebe postavili 32 dospělých chlapů. A ta vyhlídka z ní? Panečku, to vám řeknu, stojí za to těch 287 schodů vyšlapat!

A co teprve Zlatá brána! To je hlavní vstup do katedrály a je vyzdobený nádhernou mozaikou Posledního soudu. Když se na ni díváte, máte pocit, že se ty postavy každou chvíli dají do pohybu.

Uvnitř katedrály najdete spoustu zajímavých kaplí. Třeba kapli svatého Václava, která je vyzdobená polodrahokamy a freskami ze života našeho nejslavnějšího světce. Nebo kapli svatého Jana Nepomuckého s jeho stříbrným náhrobkem. To je nádhera, jen co je pravda!

Poklady katedrály: Od korunovačních klenotů po svatovítský poklad

A teď se podržte, protože vám prozradím, jaké poklady katedrála ukrývá! Tady nejde jen o krásnou architekturu, ale o skutečné kulturní dědictví našeho národa.

Začněme tím nejcennějším - korunovačními klenoty. Svatováclavská koruna, jablko a žezlo jsou uloženy v korunní komoře katedrály. Sice je neuvidíte každý den (vystavují se jen při zvláštních příležitostech), ale věřte mi, stojí to za to! Koruna je zdobená drahokamy a perlami a váží neuvěřitelných 2,5 kilogramu. To je pořádná čelenka, co?

Ale to není všechno! V katedrále najdete i takzvaný svatovítský poklad. To je sbírka vzácných liturgických předmětů, které se v katedrále používaly po staletí. Zlaté kalichy, monstrance zdobené drahokamy, vzácné textilie... Je toho tolik, že by se vám z toho zatočila hlava!

A co teprve hrobka českých králů! Tady odpočívají naši panovníci, včetně Karla IV. Je to takové podzemní "město mrtvých", plné nádherných náhrobků a sarkofágů. Když tam vstoupíte, dýchne na vás historie!

Zajímavosti a tajemství: Co jste o katedrále možná nevěděli

Teď vám prozradím pár pikantností, o kterých se v průvodcích moc nepíše. Třeba věděli jste, že v katedrále je pochovaný lev? Ano, čtete správně! Jmenoval se Bašt a patřil císaři Rudolfu II. Když zemřel, císař ho nechal pohřbít přímo v katedrále. To musela být legrace, představte si ty vyděšené obličeje lidí, když nesli rakev se lvem do kostela!

A co takhle příběh o zvoníkovi, který prý žije ve věži? Podle legendy tam bydlí už stovky let a zvoní vždy, když Praze hrozí nebezpečí. Nikdo ho nikdy neviděl, ale jeho zvonění prý slyšeli mnozí. Brrr, z toho mi naskakuje husí kůže!

Zajímavé je i to, že katedrála má svůj vlastní vinohrad. Nachází se na jižním svahu pod katedrálou a víno z něj se používá při mších. Takže když příště uslyšíte o "mešním víně", vzpomeňte si, že možná pochází přímo od svatého Víta!

Praktické informace: Jak si užít návštěvu katedrály naplno

Tak, a teď k té praktické stránce věci. Jak se do katedrály vlastně dostanete a co všechno tam můžete vidět?

Katedrála je součástí Pražského hradu, takže nejlepší je koupit si vstupenku na celý hradní okruh. Stojí to za to, věřte mi! Dospělí zaplatí 250 Kč, děti, studenti a senioři 125 Kč. Za to uvidíte nejen katedrálu, ale i Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku.

Katedrála je otevřená denně od 9:00 do 17:00 v létě a od 9:00 do 16:00 v zimě. Ale pozor! V neděli dopoledne se tady konají bohoslužby, takže turisté mohou dovnitř až od 12:00.

Jak se tam dostanete? Nejjednodušší je to metrem na stanici Malostranská a odtud pěšky nebo tramvají č. 22 na zastávku Pražský hrad. Ale já vám doporučuju tu procházku - po cestě uvidíte spoustu krásných zákoutí Malé Strany.

A co si vzít s sebou? Určitě pohodlné boty, protože chodit budete hodně. Foťák nebo mobil s dobrou kamerou je samozřejmostí. A nezapomeňte na něco na zahřátí - v katedrále může být docela chladno!

Okolí katedrály: Co ještě navštívit

Když už budete na Hradě, bylo by škoda neprozkoumat i okolí. Hned vedle katedrály najdete Starý královský palác, kde sídlili čeští králové. Rozhodně se tam zajděte podívat na Vladislavský sál - to je taková obrovská místnost s krásnou klenbou, kde se kdysi konaly korunovační hostiny.

Pak je tu Zlatá ulička - řada malých barevných domečků, kde podle legendy bydleli alchymisté Rudolfa II. Dneska tam najdete suvenýry a malá muzea, ale ta atmosféra stojí za to!

A co takhle zahrady? Královská zahrada je nádherné místo k odpočinku, zvlášť v létě. A z Jižních zahrad máte úžasný výhled na Prahu. To jsou místa jako stvořená pro perfektní fotku!

Když vám vyhládne, doporučuju zajít do restaurace U Svatého Víta. Je to kousek od katedrály a mají tam výbornou českou kuchyni. Jejich svíčková je prý nejlepší v Praze!

Závěr: Proč byste měli katedrálu navštívit

Tak co, přátelé, už se vám sbíhají sliny? Katedrála svatého Víta není jen obyčejná památka. Je to živoucí kus naší historie, místo, kde se psaly dějiny našeho národa. Když tam vstoupíte, jako byste se přenesli o stovky let zpátky.

Ať už jste milovníci architektury, historie, nebo prostě jen krásných výhledů, tady si přijdete na své. Katedrála vás ohromí svou velikostí, okouzlí svými detaily a dojme svou atmosférou.

Takže až budete příště v Praze, nezapomeňte si udělat čas na návštěvu. Slibuju vám, že nebudete litovat. A kdo ví? Možná tam potkáte i toho tajemného zvoníka!

Katedrála Svatého Víta, Václava a Vojtěcha - Mapa jak se k ní dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Katedrály svatého Víta

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště
Hrad Karlštejn
Hrad Křivoklát

Klíčová slova: katedrála svatého víta václava a vojtěcha, chrám svatého víta, katedrála svatého víta, svatý vít, restaurace u svatého víta, chrám svatého víta bohoslužby, chrám svatého víta vstupné, katedrála svatého víta praha, velká jižní věž katedrály svatého víta václava a vojtěcha, katedrála svatého víta václava a vojtěcha varhany

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .