Zámek Hrádek u Nechanic ve stylu romantické windsorské gotiky vznikl jako reprezentační sídlo F. A. Hrabete z Harrachu v letech 1839-1857.
Hledáte zajímavý a nevšední tip na výlet do krásné přírody a historické atmosféry? Chcete se cítit jako v pohádce nebo jako v anglickém románu?
Pak byste si neměli nechat ujít zámek Hrádek u Nechanic, který je jednou z nejvýznamnějších staveb období romantismu na území České republiky.
Nabízí nádherné interiéry, rozsáhlý zámecký park, golfové hřiště a bohatý kulturní program. Zámek je také častým místem natáčení filmů a seriálů, takže se můžete cítit jako ve světě pohádek a fantazie.
Zámek Hrádek u Nechanic – historie
Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven v letech 1839 – 1857 jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Zakladatelem zámku byl František Arnošt hrabě z Harrachu, významný představitel jilemnické rodové linie.
Harrachové byli jedním z nejbohatších a nejvlivnějších šlechtických rodů v Čechách, kteří vlastnili mnoho panství, zámků, paláců a průmyslových podniků.
František Arnošt byl také vášnivým cestovatelem, sběratelem umění a mecenášem kultury.
Zámek byl postaven na místě starší tvrze, kterou Harrachové koupili spolu s Nechanicemi od Schaffgotschů v roce 1829.
Jako předloha pro stavbu posloužil projekt anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba, který navrhoval přestavbu anglického zámku Crewe Hall ve stylu tudorské gotiky.
Projekt upravil a v detailech provedl rakouský architekt Karel Fischer, který také navrhoval veškeré interiéry zámku.
Okolí zámku bylo současně s výstavbou upraveno jako anglický park s oborou a bažantnicí.
Zámek byl dokončen v roce 1857, ale již o devět let dříve se stal svědkem dramatických událostí prusko-rakouské války.
V blízkosti zámku probíhaly boje bitvy u Hradce Králové, která skončila porážkou Rakouska.
V samotném zámku byl tehdy zřízen vojenský lazaret pro raněné vojáky. V roce 1866 zde pobýval i korunní princ Albert Saský, který velel rakouskému pravému křídlu.
Zámek sloužil jako letní sídlo Harrachů až do roku 1945, kdy byl na základě Benešových dekretů znárodněn.
V té době se na zámku nacházel generálmajor Govorov, náčelník jedné z armád Ukrajinského frontu Rudé armády.
Zámek byl poté spravován různými státními institucemi a od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti jako muzeum. V roce 2001 byl prohlášen národní kulturní památkou.
Zámek Hrádek u Nechanic – architektura
Zámek Hrádek u Nechanic je považován za nejmladší novogotickou stavbu svého typu na území České republiky. Jeho architektura je inspirována anglickou tudorskou gotikou, která napodobuje středověké hrady a zámky.
Zámek má čtyřkřídlou dispozici s věžemi a arkýři v nárožích. Fasáda je zdobena cimbuřím, štíty, okny s kružbami a erbem Harrachů. Původně byla fasáda červená, ale v roce 2001 byla obnovena na původní bílou barvu.
Vstup do zámku je z nádvoří, kde se nachází kašna s bronzovou sochou svatého Jiří bojujícího s drakem. Vstupní hala je vyzdobena sbírkou zbraní a trofejí.
Z ní se vchází do rytířského sálu, kde jsou portréty předků Harrachů a rodokmen rodu. Největší a nejkrásnější místností je zlatý sál, který sloužil jako slavnostní jídelna a taneční sál.
Jeho stěny jsou pokryty zlacenými koženými tapetami, strop je kazetový a krb je z mramoru. V sále jsou také vitríny se sbírkami skla, porcelánu a stříbra.
Další zajímavé místnosti jsou Mühlgrubský salón s kurfiřtskými židlemi, letní jídelna s malbami krajin, ložnice hraběte a hraběnky s baldachýnovými postelemi, pokoje pro hosty s nábytkem z Číny a Japonska, herna s obrazem Slavnost v lázních od Lukase van Falckenborgha a knihovna s více než 5000 svazky knih.
V knihovně jsou také obrazy zobrazující anatomické anomálie a deformace lidí v důsledku chorob.
V prvním patře zámku se nachází kaple svaté Anny, kde jsou umístěny umělecké předměty z 15. a 16. století, jako jsou sochy, obrazy, relikviáře a monstrance.
V kapli je také hodiny v podobě orlice, které jsou na světě jen ve dvou exemplářích.
Zámek Hrádek u Nechanic – zámecký park
Zámek je obklopen rozsáhlým parkem v anglickém stylu, který má rozlohu 64 hektarů. Park byl zakládán současně se stavbou zámku podle plánů Karla Fischera.
V parku se nachází mnoho vzácných dřevin, květin, rybníků a soch. Park je rozdělen na dvě části: severní část je volně přístupná veřejnosti, jižní část je součástí golfového hřiště.
Golfové hřiště Hrádek u Nechanic bylo otevřeno v roce 1995 jako devítijamkové hřiště. V roce 2005 bylo rozšířeno na osmnáctijamkové hřiště podle návrhu architekta Lesa Furbera.
Hřiště je situováno v zámeckém parku a nabízí hráčům nejen sportovní zážitek, ale i krásné výhledy na zámek a okolní krajinu.
Zámek Hrádek u Nechanic – informace pro turisty
Zámek Hrádek u Nechanic je otevřen pro veřejnost od dubna do října od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé je 150 Kč, pro děti, studenty a seniory je 100 Kč, pro rodiny s dětmi je 400 Kč.
Je možné si vybrat z několika prohlídkových okruhů, které zahrnují různé části zámku a parku. Prohlídky jsou s průvodcem nebo s audioprůvodcem v češtině, angličtině, němčině, francouzštině nebo ruštině. Pro skupiny je nutná rezervace předem.
Zámek Hrádek u Nechanic nabízí také možnost pořádání svateb, firemních akcí, kulturních a společenských akcí.V zámeckém areálu se nachází restaurace, kavárna, obchod se suvenýry a informační centrum.
V okolí zámku je možné navštívit další památky, jako jsou hrad Kunětická hora, zámek Chlumec nad Cidlinou, kostel svatého Jakuba Staršího v Ležákách nebo muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem.
Zámek Hrádek u Nechanic je tedy ideálním tipem na výlet pro všechny, kteří mají rádi historii, umění, přírodu a romantiku.
Zámek vás okouzlí svou krásou, atmosférou a zajímavostmi. Přijeďte se podívat na tento skvost Východních Čech a užijte si nezapomenutelný zážitek.
Zde je několik obrázků zámku Hrádek u Nechanic, které jsem pro vás vytvořil pomocí umělé inteligence. Doufám, že se vám budou líbit.
Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.
Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!
Foto v záhlaví článku Kozuch licence CC.
Užitečné odkazy
Oficiální stránky a další informace zde https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs.
Další tip na výlet – chci jet jinam
Chcete navštívit jiné památky v Královehradeckém kraji? Kam na výlet v Královehradeckém kraji.