Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice: Poznejte sídlo posledního českého krále

Zámek Ploskovice – zámek ve stylu vrcholného baroka postaven v letech 1720-25 A. M. F. Toskánskou. Dnešní podoba zámku pochází z roku 1852. Dobová interiérová instalace pol. 19. století s nástropními malbami J. Navrátila.

Jestli hledáte tip na výlet, který vás zavede do minulosti plné krásy, elegance a umění, pak je zámek Ploskovice tou pravou volbou. Tento barokní skvost se nachází na Litoměřicku, asi 10 km od Ústí nad Labem, a nabízí návštěvníkům nejen nádherné interiéry, ale i rozlehlý zámecký park s umělými vodními jeskyněmi. Zámek Ploskovice je památkou národního kulturního dědictví a je otevřen pro veřejnost po celý rok. Pokud chcete poznat více o jeho historii, architektuře a zajímavostech, přečtěte si tento článek, který vám prozradí vše, co potřebujete vědět.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice – historie

Zámek Ploskovice má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do 14. století. První písemná zmínka o obci Ploskovice pochází z roku 1352, kdy patřila k panství hradu Hazmburk. V roce 1547 byla obec spolu s dalšími statky zabavena králem Ferdinandem I. za účast na stavovském povstání a prodána Vilému z Vchynic a Tetova. Ten nechal postavit renesanční tvrz, která sloužila jako panské sídlo. Tvrz byla později přestavěna na raně barokní zámek.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice

V roce 1714 koupila panství Ploskovice Anna Marie Františka Toskánská, velkovévodkyně toskánská a poslední potomkyně rodu Medici. Byla to velmi bohatá a mocná žena, která si zde chtěla vybudovat své letní sídlo. Proto nechala zbořit starý zámek a na jeho místě postavit nový podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Stavba probíhala v letech 1720-1730 a byla provedena v barokním slohu s prvky rokoka. Zámek byl vybaven veškerým luxusem a komfortem té doby, jako byly například topení, vodovod nebo umělé vodní jeskyně. Velkovévodkyně si také nechala vyzdobit interiéry freskami, štuky a nástropními malbami od italských umělců.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice

Velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská zemřela v roce 1741 a její majetek zdědil její synovec František Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie. Ten ale zámku nepřikládal velkou hodnotu a prodal ho v roce 1756 hraběti Janu Josefu z Valdštejna. Ten nechal provést některé úpravy na zámku i v parku, ale brzy se zadlužil a musel panství prodat. V roce 1763 se novým majitelem stal kníže Karel Egon I. z Fürstenbergu, který zde žil se svou rodinou a hostil mnoho významných osobností té doby, jako byli například císař Josef II., kníže Karel Schwarzenberg nebo spisovatel Johann Wolfgang Goethe.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice

V roce 1803 zdědil panství Ploskovice kníže Karel Egon II. z Fürstenbergu, který byl velkým mecenášem umění a vědy. Nechal zmodernizovat zámek a park, založil zde botanickou zahradu a knihovnu a podporoval místní školství a kulturu. V roce 1828 se na zámku konala svatba jeho dcery Marie Anny s arcivévodou Ferdinandem Habsburským, synem císaře Františka I. Tím se zámek dostal do majetku Habsburků, kteří ho využívali jako letní rezidenci.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice – křídlo zámku

V roce 1835 se stal arcivévoda Ferdinand Habsburský císařem Rakouska pod jménem Ferdinand I. Byl to slabý a nemocný panovník, který trpěl epilepsií a duševními poruchami. Proto se často uchýlil na zámek Ploskovice, kde hledal klid a odpočinek. Zde také abdikoval v roce 1848 po revoluci, která ukončila absolutistickou vládu v Rakousku. Zámek Ploskovice se tak stal posledním sídlem posledního korunovaného českého krále.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice – hlavní vchod do zámku

Císař Ferdinand I. zemřel v roce 1875 a jeho nástupcem se stal jeho synovec František Josef I. Ten ale zámku nepřikládal žádný zájem a nechal ho chátrat. V roce 1896 daroval zámek společnosti Červeného kříže, která zde zřídila ústav pro choromyslné. V roce 1918 byl zámek zestátněn a sloužil jako sanatorium pro tuberkulózní pacienty. V roce 1938 byl zabrán nacisty a po válce opět vrácen státu. V roce 1950 byl zámek prohlášen za národní kulturní památku a otevřen pro veřejnost jako muzeum.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice – zámecký park

Zámek Ploskovice – zámecký park

Zámecký park Ploskovice je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších částí zámku. Je to místo, kde se můžete procházet mezi vzácnými rostlinami, obdivovat kašny a vodotrysky, nebo objevovat tajemné umělé vodní jeskyně. Zámecký park má dlouhou a bohatou historii, která odráží různé styly a vkusy jeho majitelů. V tomto článku se dozvíte více o jeho vzniku, podobě a zajímavostech.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice – pavilon v zámeckém parku

Zámecký park Ploskovice vznikl po roce 1720, kdy velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská nechala postavit nový barokní zámek podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Park byl koncipován jako součást zámecké architektury, která byla symetrická, pravidelná a osvětlená. Park byl rozdělen na horní a dolní část, které spojoval zámek s arkádami. V obou částech byly umístěny elipsovité kašny s figurálními vodotrysky. Park byl také vyzdoben pískovcovými sochami, vázami a reliéfy od italských umělců.

V roce 1756 koupil panství Ploskovice hrabě Jan Josef z Valdštejna, který nechal provést některé úpravy na zámku i v parku. Nechal například postavit umělé vodní jeskyně grotty pod zámkem, které sloužily jako chladné útočiště v horkých letních dnech. Grotty jsou zdobeny štukovými reliéfy s motivy mořských živočichů, rostlin a bájných postav. V grottách jsou také umístěny nymfy, které stříkají vodu na návštěvníky.

V roce 1763 se stal majitelem panství kníže Karel Egon I. z Fürstenbergu, který zde žil se svou rodinou a hostil mnoho významných osobností té doby. Kníže byl velkým mecenášem umění a vědy, a proto nechal zmodernizovat zámek i park. Založil zde botanickou zahradu s exotickými rostlinami, jako byly paulownie plstnaté, kaštanovníky jedlé nebo zeravy východní. Také nechal postavit mariánské sousoší u dnešního vlakového nádraží, které uzavíralo osovou kompozici parku.

Zámecký park Ploskovice je dnes jednou z nejatraktivnějších částí zámku, která láká mnoho návštěvníků. Park je otevřen po celý rok a nabízí různé aktivity pro dospělé i děti. Můžete si prohlédnout expozici medvídků, která je umístěna v bývalých konírnách, nebo se zúčastnit naučné stezky „Za poklady ploskovického parku“, která vás provede deseti tématickými tabulemi se zaměřením na ekosystémy rybníka, louky, lesu, parku, arboretum, faunu, floru, ochranu životního prostředí a historii obce a zámku. Také si můžete zapůjčit dobové kostýmy a prožít si atmosféru minulosti.

Zámek Ploskovice – informace pro turisty

Pokud plánujete navštívit zámek Ploskovice, měli byste si přečíst některé informace pro turisty, které vám pomohou lépe se připravit na váš výlet. Zde je několik tipů, které byste měli vědět:

– Zámek Ploskovice je otevřen pro veřejnost po celý rok, ale návštěvní doba se liší podle ročního období a dne v týdnu. Aktuální informace o otevírací době najdete na oficiálním webu zámku odkaz níže.
– Vstupné na zámek se také může měnit podle typu prohlídky, kterou si vyberete. Můžete si vybrat mezi klasickou prohlídkou interiérů zámku s průvodcem, prohlídkou umělých vodních jeskyní grotty nebo prohlídkou v dobových kostýmech. Také si můžete zakoupit kombinovanou vstupenku, která zahrnuje i vstup do zámeckého parku. Aktuální informace o vstupném najdete také na oficiálním webu zámku.
– Pokud chcete navštívit zámek Ploskovice autem, můžete zaparkovat na parkovišti na návsi obce, které je asi 50 metrů od hlavní vstupní brány do zámeckého parku. Parkoviště je placené a má omezenou kapacitu. Pokud chcete navštívit zámek Ploskovice vlakem, můžete vystoupit na vlakovém nádraží Ploskovice, které je asi 500 metrů od zámku. Vlaky jezdí pravidelně z Litoměřic, Ústí nad Labem nebo Prahy.
– Pokud chcete navštívit zámek Ploskovice s dětmi, můžete si užít různé aktivity pro děti, které jsou k dispozici v areálu zámku. Můžete si prohlédnout expozici medvídků, která je umístěna v bývalých konírnách, nebo se zúčastnit naučné stezky „Za poklady ploskovického parku“, která vás provede deseti tématickými tabulemi se zaměřením na ekosystémy rybníka, louky, lesu, parku, arboretum, faunu, floru, ochranu životního prostředí a historii obce a zámku. Také si můžete zapůjčit dobové kostýmy a prožít si atmosféru minulosti.
– Pokud chcete navštívit zámek Ploskovice se psem nebo jiným zvířetem, musíte dodržovat některá pravidla. Volný pohyb psů a jiných zvířat v areálu není povolen, jejich přístup do expozic je zakázán. Můžete si ale vzít psa na vodítku do zámeckého parku, pokud budete dodržovat hygienické normy a ohleduplnost k ostatním návštěvníkům.
– Pokud chcete navštívit zámek Ploskovice na kole, musíte také dodržovat některá pravidla. Jízda na kole je v areálu zámku zakázána. Povoleno je pouze vedení kola vedle sebe. Stojan na jízdní kola je k dispozici u pokladny.

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.zamek-ploskovice.cz/cs.

Další tip výlet – chci jet jinam

Chcete navštívit jiné památky v Ústeckém kraji? Kam na výlet v Ústeckém kraji.

Sdílejte na:
Posted in Ústecký kraj and tagged .