Hotel Praha

Hotel Praha: Strhující příběh luxusní ikony na Hanspaulce

V srdci pražské Hanspaulky, v krásné a klidné čtvrti Prahy 6, stál kdysi jeden z nejvýznamnějších hotelů bývalého Československa - Hotel Praha. Tento luxusní hotel nebyl jen místem pro přespání, ale také symbolem prestiže a luxusu, který přitahoval pozornost nejen domácích, ale i zahraničních návštěvníků. Pojďme se podívat na fascinující příběh tohoto architektonického skvostu, který dnes již bohužel můžeme obdivovat jen v historických fotografiích a vzpomínkách.

Hotel Praha: Historie a Architektura

Hotel Praha byl otevřen v roce 1981 a jeho výstavba trvala celých 15 let. Projekt navrhla trojice architektů Jaroslav Paroubek, Radek Černý a Arnošt Navrátil, kteří se inspirovali moderní architekturou a zároveň se snažili vytvořit něco, co by odráželo luxus a eleganci. Budova hotelu byla obklopena rozsáhlými zahradami a parky, které poskytovaly hostům dokonalé útočiště od ruchu velkoměsta.

Samotná stavba byla monumentální. Hotel měl celkem 136 pokojů, včetně luxusních apartmánů a prezidentského apartmá. Interiéry byly bohatě zdobené mramorem, drahými kovy a uměleckými díly od předních českých umělců. Velké okna nabízející nádherný výhled na Prahu byly jen třešničkou na dortu. Hotel se pyšnil také vlastními restauracemi, bary, konferenčními sály a dokonce i kinosálem.

Hotel Praha: Centrum Společenského dění

Hotel Praha nebyl jen místem, kde se lidé ubytovávali. Bylo to centrum společenského dění, kde se konaly prestižní akce, kongresy a významné setkání. V 80. letech minulého století zde často přebývali významní hosté z politiky, obchodu a kultury. Pro svou exkluzivitu a luxus byl hotel oblíbeným místem pro pořádání svateb, plesů a významných oslav.

Jedním z nejznámějších hostů, kteří v hotelu přebývali, byl americký prezident George H. W. Bush, který zde zůstal během své oficiální návštěvy Československa. Hotel také hostil mnoho dalších světových lídrů a významných osobností, což jen podtrhovalo jeho význam a prestiž.

Hotel Praha: Kontroverze a demolice

I když byl Hotel Praha symbolem luxusu a prestiže, jeho existence nebyla bez kontroverzí. V roce 2013 bylo rozhodnuto o jeho demolici. Tento krok vyvolal vlnu protestů a debat mezi odborníky i širokou veřejností. Mnozí považovali hotel za významný architektonický skvost, který by měl být zachován jako kulturní památka.

Hlavním důvodem pro demolici byla údajně neefektivnost a vysoké náklady na údržbu staré budovy. Kritici však tvrdili, že skutečným důvodem byla lukrativní poloha pozemku, který by mohl být využit pro výstavbu nových luxusních rezidencí. Demolice hotelu proběhla v roce 2014 a na jeho místě dnes stojí moderní bytový komplex.

Hotel Praha: Místo, kde se psala historie

I přes svůj smutný konec zůstane Hotel Praha navždy zapsán v paměti mnoha lidí jako místo, kde se psala historie. Jeho luxusní prostory, významní hosté a prestižní akce jsou dodnes předmětem vzpomínek a nostalgie. Když procházíte ulicemi Hanspaulky, je těžké si představit, že na tomto místě stála jedna z nejvýznamnějších staveb své doby.

Navštivte Prahu a projděte se místy, kde kdysi stál Hotel Praha. I když samotná budova již neexistuje, její duch a historie zůstávají živé v srdcích těch, kteří měli tu čest zde přebývat nebo se účastnit významných událostí.

Hotel Praha: Mapa kde stál hotel

Užitečné Odkazy

Další Tipy na Výlet - Chci Jet Jinam

Sdílejte na:
Posted in Praha, Památky nepřístupné veřejnosti and tagged .