Skanzen Přerov nad Labem

Skanzen Přerov nad Labem

Skanzen Přerov nad Labem – Polabské národopisné muzeum je oficiální název nejstaršího českého skanzenu lidové architektury, který sídlí v středočeském Přerově nad Labem. Je jednou z expozic Polabského muzea v Poděbradech. Založil jej okolo roku 1900 majitel místního panství – rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. Jedná se o čtvrtý nejstarší skanzen v Evropě s výjimkou severských zemí.

Skanzen Přerov nad Labem

Skanzen Přerov nad Labem Foto Pixbay

Skanzen Přerov nad Labem – historie

Historie muzea začíná v roce 1895, kdy majitel zdejšího zámku – toskánský Habsburk arcivévoda Ludvík Salvátor – zakoupil pro účely národopisného muzea bývalou panskou kovárnu č.p. 19 a zpřístupnil v ní veřejnosti expozici o životě v Polabí.

Na tuto aktivitu navázalo v roce 1967 Polabské muzeum, které zde založilo záchranný skanzen polabské lidové architektury. Do současné doby bylo do skanzenu o rozloze necelých 2 hektarů přeneseno celkem 30 objektů (9 chalup, 4 špýchary a další drobnější roubené stavby a lidové památky).

V jednotlivých budovách jsou umístěny tematické výstavy mapující narození dítěte a jeho křtiny, domácí pečení chleba, perníku a marcipánu, mlékařství, kořenářství, duchovní život, lidovou módu a umění, stavitelství, zpracování zrna a historii mlynářství, praní prádla ve starých časech, kamna a kamínka v domácnostech, lidové léčení nebo chmelařství a vinařství na Nymbursku.

Skanzen Přerov nad Labem

Skanzen Přerov nad Labem Foto Petr Vilgus licence CC.

Skanzen Přerov nad Labem

Skanzen Přerov nad Labem Foto Petr Vilgus licence CC.

Skanzen Přerov nad Labem – architektura

Staročeská chalupa

Chalupa pochází z 18. století. Jedná se o bývalou přerovskou kovárnu, která patřila až do konce 19. století zdejším kovářům a rychtářům Bělíkům. V roce 1895 ji koupil Ludvík Salvátor Toskánský, který zde začátkem 20. století zpřístupnil expozici pojednávající o životě v Polabí. V roce 1922 zde pražské Národní divadlo uvedlo operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Původní expozice se zachovala až do začátku druhé světové války, kdy bylo muzeum uzavřeno.

Panská myslivna

Jedná se o patrový kamenný dům s jednoduchou klasicistní fasádou z poloviny 19. století. Unikátní jsou sluneční hodiny umístěné nad bránou.

Budoucnost muzea – rozšíření o zámek

Zřizovatel přerovského skanzenu – Středočeský kraj – do budoucna uvažuje o rozšíření expozice do budovy vedle stojícího přerovského zámku. Zámek je nyní ve vlastnictví Českého rozhlasu. Součástí zamýšlené expozice by byl návštěvnický okruh V zámku a podzámčí a rozsáhlá připomínka života a díla Ludvíka Salvátora Toskánského.

Otevírací doba

Ve skanzenu mají otevřeno od dubna do října celý týden mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v předvánočním a předvelikonočním období jsou tu zvláštní výstavy lidových zvyků spojených s těmito svátky.

Skanzen ve filmu

Objekty skanzenu se objevily v několika filmech a pohádkách:

Z pekla štěstí (1999, režie: Zdeněk Troška)
Z pekla štěstí 2 (2001, režie: Zdeněk Troška)
Čertova nevěsta (2011, režie: Zdeněk Troška)
Čertoviny (2017, režie: Zdeněk Troška)
Zakleté pírko (2020, režie: Zdeněk Troška)
Tajemství staré bambitky 2 (2022, režie Ivo Machráček)

Zámek Přerov nad Labem

Zámek Přerov nad Labem

Zámek Přerov nad Labem

Pozoruhodný renesanční zámek s rozsáhlými sgrafity postavený Bonifácem Wolmutem roku 1560. Celá staletí patřil zámek Habsburkům. V současnosti není přístupný, sídlí v něm archív Českého rozhlasu a jedná se o prodeji.

Zámek Přerov nad Labem

Zámek Přerov nad Labem

Skanzen Přerov nad Labem – informace pro turisty

Vítejte! Skanzen Přerov nad Labem je nádherná historická památka nacházející se v České republice.

Skanzen Přerov nad Labem je přístupný veřejnosti a nabízí prohlídky, které vás provedou interiérem a exteriérem.

Na najdete také různé expozice, které vás provedou životem v minulosti. Expozice zahrnují různé tematické okruhy, jako je historie zámku, lovecká trofeje, historické zbraně a mnoho dalšího.

Okolí památky je rovněž krásné a ideální pro krátké procházky. Je známé svou malebnou krajinou, což nabízí skvělou možnost pro odpočinek a relaxaci.

Otevírací doba a vstupné: Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních webových stránkách. Odkaz na oficiální stránky naleznete na konci článku.

Pamatujte, že informace se mohou časem měnit, proto je dobré si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace. Doufám, že si svou návštěvu užijete a odvezete si z ní spoustu krásných zážitků!

Foto v záhlaví Astalexa licence CC.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.polabskemuzeum.cz/.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Zkuste to zde památky ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged , .